anmwrnm GROOT KATTENCONCERT Groot Concert VOCAAL EN INSTRUMENTAAL, Groot tVlatinée Concert, CAFÉ DE PAALW. De Erven VAN DER KAM, Poffer tj eskr aam specteurs van Zeeland, Gelderland, Limburg en Noord-Brabant, afgenomen. 37 adspiranten had den zich aangemeld, waarvan 32 aan het exa men deel namen. Den tweeden dag werden des avonds 16 jongelingen weggezondenmet de 16 overigen werd het examen den derden dag voort gezet. Men verneemt, dat zich een comité heeft gevormd ter beoordeeling van projecten voor den aanleg van een spoorweg van het station Maarsbergen over Barneveld, het Loo, Apel doorn, en Voorts naar Zutphen. Men meldt uit Schoonhoven: Niette genstaande men ook in deze streken sterk naar verandering van weder verlangt, dewijl de droogte een meer onrustbarend aanzien krijgt, zijn de landlieden toch over het algemeen zeer tevreden over den oogst. Het hooi is, zoowel wat quan- titeit als qualiteit aangaat, onovertrefbaar. De aardappelen leveren een goed beschot en ver- toonen nog geen spoor van ziekte. De appelen beloven zoo veel, dat ze den meer schralen oogst, van peren zullen vergoeden. De noten bieden een verrukkelijk gezicht; overal zijn de boomen zeer rijk beladen met groote vruchten, en dik wijls telt men 8 a 10 stuks aan éenen tros. De hennep belooft evenwel niet bijzonder veel, grootendeels ten gevolge van de droogte. Uit Harlingen wordt geschreven: De schaarste van drinkbaar water is zoo groot, dat men eene lading van zulk water van Londen heeft doen komen. De //Nora" bracht gisteren middag circa 8 ton water mede. Men kon het aan boord van die stoomboot verkrijgen tegen den luttelen prijs van 1% cent per emmer. De aanvraag overtrof verre 't aanbod. In de Kamper Courant leest men het volgende: //Het zijn de orthodoxe dominé's geweest, die de verkiezing van Bichon hebben bewerkt. Zij hebben door allerlei middelen de meerderheid der kiezers weten te winnen voor dezen candidaat der anti-schoolwet-partij. Van den kansel zelfs hebben zij misbruik gemaakt om op de verkiezing te werken en zij hebben op zoodanige wijze pressie uitgeoefend op de kiezers, als misschien sedert het jaar 1853 niet in Nederland aanschouwd is. AV"ij gelooven dat het hoog tijd wordt om eene wet te maken tegen de inmenging van geestelijken of godsdienst leeraars in het werk der verkiezingen." Woensdag-avond zijn drie jeugdige ver oordeelden teHoog-Keppel uit de gevangenis op den Kruisberg ontvlucht. Nadat de politie den geheelen nacht op de been was geweest, zijn ze Donderdag voormiddag door den onbezol- digden rijksveldwachter D. Kok achter Laag- Keppel aangehouden en naar de strafgevangenis teruggebracht, waar zij hun uitstapje met eenige dagen cellulaire gevangenisstraf zullen moeten boeten. Z. M. heeft aan den heer Mr. J. P. J. A. graaf Yan Zuylen van Nyevelt, laatst minister van buitenlandsche zaken, onder intrekking van het pensioen hem vroeger verleend, een pensi oen toegekend van ƒ4000; aan den heer Pfaef- üuger, op verzoek, eervol ontslag verleend als Nederlandsch consul te Beyrwt, voor Syrië, en is als zoodanig benoemd de heer A. G. Sayur; den heer Pieter Yan der Wijck, wonende te Wilp, met zijne wettige afstammelingen in den Nederlandschen Adel verheven. Z. M. heeft de majoors C. H. L. Quarles de Quarles en F. L. Rudolph, plaatselijke comm. 3de kl., respectivelijk te Bergen op Zoom en te Yenlo, op pensioen gesteld en het bedrag van dat pensioeu voor ieder hunner bepaald op ƒ1300 'sjaars en aan genoemde majoors den rang verleend van luit.-kol. De Thermometer van Fahrenheit teekende al hier Yrijdag des namiddags te 5 uren 79°, Wind: N. O., des avonds te 8 uren 68°, te 10 uren 66°. Zaterdag 's morgens te 5 uren 66°, Z. O., te 8 uren 73°, 's namiddags te 12 uren 80°, te 4 uren 80°, BUITENLAND. Frankrijk. In eene zitting van het wetge vend lichaam heeft de heer Jules Simon zich met kracht verklaard tegen de zoogenaamde commissie voor de colportage. Hij voerde o. a. aan, dat de leden dezer commissie den colpor- tage-stempel weigeren aan werken van Yictor Hugo en daartegen prulschriften toelaten, als bijv.De kunst om de toekomst uit koffiedik en eiwit te voorspellen." Dat beet eerst het volk dom houden, om te beter te regeeren," riep Jules Favre uit. Wij behoeven er nauwelijks bij te voegen, dat het amendement, strekkende tot afschaffing der genoemde commissie, alsmede verscheidene andere amendementen der oppositie, werden verworpen. De meerderheid acht, wel is waar, de verdediging des ministers van bin nen!. zaken onvoldoende; zij siddert als zij denkt aan de aanstaande verkiezingen, maar dit belet niet, dat zij zich aan de regeering vastklampt, evenals de drenkeling aan een stroohalm. De Moniteur" bevat de decreten, hou dende goedkeuring van het protocol, op 9 Juni jl. tusschen Frankrijk en Turkije onderteekend, betredende de bevoegdheid van Franschen, om in Turkije onroerende goederen te verwerven en de verklaring, op 24 Dec. 1867 tusschen Frankrijk en België onderteekend, betreffende de schadeloosstelling voor de bergers van visch- tuigen. De rechtbank heeft uitspraak gedaan in het proces van den Réveil. De gérant de heer De- lecluze is veroordeeld tot 3 maanden gevange nisstraf en 5000 fr. boete. In de zaak van den scheepsbouwmeester Armand heeft het open baar ministerie geconcludeerd tot afwijzing van den eisch der Vereenigde Staten. De uitspraak is bepaald op Donderdag 30 Juli. De Pyrotechnische school te Metz is in de lucht gesprongen. Er is geen enkel verlies van menschenlevens daarbij te betreuren. In de zitting van het wetg. lichaam is het amendement tot instelling van een leerstoel voor de Slavische literatuur in overweging genomen. Engeland. De heer Bright, die zich op het oogenblik in Ierland bevindt, heeft Dinsdag te Limmerick eene ovatie ontvangen van de bur gers dier stad, welke hem door den loco-raayor een adres ter hand stelden. De heer Bright heeft daarop in een welsprekende rede geantwoord en natuurlijk over de staatskerk in Ierland het woord gevoerd. Hij trachtte vooral te doen uitkomen, hoezeer de handhaving van de Pro- testantsche kerk in Ierland door eene macht daar buiten in strijd was met het welbegrepen belang van de Protestanten zei ven en met den wensch tot eensgezindheid en verzoening tus schen de verschillende deelen der Iersche be volking. In zijne rede kwam onder anderen de opmerking voor, dat het aantal leden der staats kerk in Ierland ongeveer even groot is als de bevolking vau Liverpool of van Glasgow, waarbij dan de vraag zich voordoet, of niet iedereen het schier krankzinnig zou noemen, zoo de Engelsche regeering eens jaarlijks 600,000 pd. st. uitgaf alleen voor de kerken van éen enkele stad als Glasgow of Liverpool. En toch zou zoo iets slechts gelijk staan met hetgeen in Ierland wordt gedaan. Italië. In de berichten uit den pauselijken staat en uit Napels wordt gemeld, dat aldaar in de laatste weken zooveel regen is gevallen, vergezeld van hagel, wind en onweder, dat niet alleen de temperatuur eene ongemeene verkoe ling had ondergaan, maar ook in verscheidene gedeelten van het pauselijk gebied en van Ca- labrië de oogst, die kort geleden nog zoo veel belovend was, grootendeels scheen te zullen mislukken. Ten gevolge van deze ongunstige weersgesteldheid werden de manoeuvres in het pauselijk kamp bij Rocca di Papa zoozeer be lemmerd en liep de gezondheidstoestand der troepen zulk een gevaar, dat er sprake was van het opbreken van dat kamp. Portugal. De heer Loulé heeft geweigerd een kabinet te vormen. Thans is de heer d'Avila belast met de organisatie van een ministerie. Amerika. Stevens heeft bij het congres vijf nieuwe artikelen ingediend om Johnson in staat van beschuldiging te stellen. Den 20sten dezer zullen zij in overweging worden genomen ADVERTENTIE Op de Ruïne alhier. Vrij fentree en geene Collecte voorde Muziek. Gedurende de KERMIS in de groote en rijk ingerichte Salon genaamd PARISverlicht door bijna 300 prachtige Gazlichten en bevattende 1000 behoorlijke Zitplaatsen, alle avonden door de welberoemde familie Sauvletmet medewerking van den beroemden komiek deE Heer Ricardo du ïlllano, en Mademoiselk I «Judlte, eerste forte chanteuse Alle avonden ten 11 en een half uur het door Ricardo du Milano en Mademoissella Ester, beroemde Duitsche Soubrette. Het orchest bestaat uit 20 personen, afkom stig van de grootste Theaters. WOENSDAG, DONDERDAG, YRIJDAG en ZATERDAG van 1 tot 4 uur. De ondernemer van deze amusante zaak bericht het geëerde publiek, dat hij overal met den groot sten bijval is bekroond geworden, en hoopt dat hij er ook te Leyden mede vereerd zal worden, daar hij een vrij entrée beeft gesteld en zijne overheerlijke WAFELEN en BEIGNETS en zijne zeer fijne WIJNEN, BIEREN en LI- QUEUREN niet hooger heeft gesteld dan in een gewoon Koffijhuis. Belooft een prompte en soliede bediening. L. VOGEL. te geven door de familie BITZIAU, van af Maandag 20 Juli en vervolgens alle avonden gedurende de Kermis des avonds ten 9 uur. B. De ondergeteekende recommandeert zijn locaal beleefdelijk aan even als vorige jaren, be lovende zooveel mogelijk voor goede orde, nette en civiele bediening te zullen zorgen. II. IV. KEULS. van 's Gravenhage geven hunne geëerde begunstigers te kennen, dat zij dit jaar weder met hunne nette en zin delijke zijn geplaatst op de Beestenmarktde tweede van de Steenstraat. Daar zij zich altijd door Leidens ingezetenen hebben bevoordeeld gezien, zal ook dit jaar weder niets verzuimd worden om zich die gunst meer en meer waardig te blijven maken, en vlijen zij zich weder met een talrijk bezoek te zullen vereerd zien. Bediening met Zilver.

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 2