Maandag A°. 1868. 20 Juli. 2588. DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden, per 3 maandenf 3.00. Franco per post3.85. Afzonderlijke Nommers0.10. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN. Van 1-6 regels/0.75; iedere regel meerf 0.12®. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels 0.90; iedere regel meer0.15. Lciftcni Ï8 Juli. 1 Wij zUn verzocht het volgende in ons blad bp te nemen Eenigen tijd geleden noodigde Z. K. H. prins Hendrik der Nederlanden de verschillende in ons land bestaande Zeil- en Roei-, vereenigingen uit, om met Z. K. H. mede te werken tot het oprichten eener vereeniging, die zoo mogelijk over geheel Nederland zoude vertakt zijn en 'ier doel uitsluitend zoude wezen de bevorde- ing van zeewezen en scheepvaart en 1 hetgeen daarmede in betrekking staat. Het ,s de wensch van Z. K. H. dat zoodanige naatscbappij zoude worden in het leven geroe- door de bestaande Zeil- en Roei-Vereeui- ïngeu, dat die tot haar ontwikkeling en bloei ouden medewerken, maar dat toch ieder dezer nafhankelijk zoude blijven voortbestaan. Commission uit de verschillende Zeil- en Roei- Yereenigingen werden ten dien einde door Z. K. H. ten hoogstdeszelfs paleize bijeengeroepen, op welke zeer belangrijke vergadering Z. K. H. hoogstdeszelfs wensch nader toelichtte en ieder tegenwoordigen zijne zienswijze daaromtrent mededeelde, terwijl als resultaat dier besprekin gen bleek, dat genoegzaam alle Zeil- en Roei- rereenigmgeu hunne adhaesie aan de zaak wenschten te schenken en al reeds dadelijk eene commissie benoemd werd tot het ontwerpen der statuten. Die commissie bestond uit de heeren: J. Audreae, Joost Van Vollenhoven en Aug. Hendrichs. Dit ontwerp werd sedert door Z. K. H. prins Hendrik en door de verschillende toegetreden Zeil- en Roei-Vereen igingen goedgekeurd en werd op Zaterdag den llden dezer als AVet aan genomen in de eerste vergadering, op uitnoo- diging en onder voorzitterschap van den stich ter, Z. K. H. prins Hendrik der Nederlanden, in diens paleis te 's-Gravenhage gehouden. De Nederlandsche vereeniging voor Zeewezen en Scheepvaart, waarvan vol gens de statuten Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden voorzitter is, werd dus daar ge constitueerd door te samenwerking van de vol le vereenigingenKoninklijke Nederland sche Yacht-Club te Rotterdam, Koninklijke Nederlandsche Zeil- en Roei-Vereeniging te Am sterdam, Amsterdamsche Roei- en Zeil-Vereeni- ging de Hoop" te Amsterdam, Zeil-Vereeniging //Oostergoo" te Leeuwarden, Zeil-Vereenigingen te Sueek en te Workum, Roei-Club Cloanthus" te Amsterdam, en Zeil- en Roei-Vereeniging te Harlingen. Haar zetel is te 's-Gravenbage en in afwach ting dat er spoedig gelegenheid zal zijn uit een groot ledental eeu definitief bestuur te kiezen, werden uit de bestuursleden van de medewer kende Zeil- en Roei-Vereenigingen een voor- loopig bestuur gekozen, bestaande uit de heeren Hendrichs, Jhr. H. J. Rutgers van Ro zenburg, Hamerster Dijkstra, R. Adriani Jr., C. Teves, Joost Van Vollenhoven en Jhr. F. J- J. Van Eijsinga, waarvan aan eerstgenoem- den de betrekking van onder-voorzitter, aan den 2den en 3den die van penningmeesters, aan den 4den en 5den die van secretarissen werd opge dragen. Tevens werd besloten dat de vereeniging zich tot Z. M. den Koning zal wenden en Z. M. verzoeken om het beschermheerschap over haar te aanvaarden en toe te staan dat zij den titel van Koninklijke Vereeniging voor Zeewezen en Scheepvaart zal dragen en in haar vlag en wa pen de koningskroon voeren. Wordt vervolgd. BINNENLAND. LEIDEN, 17 Juli. Gedurende deze week zijn dagelijks in het werkhuis alhier opgenomen van 112 tot 129 volwassen personen en van 58 tot 64 kin deren. Aan de zwem- en badinrichting Rhijn- zigt" zijn gedurende deze week 2099 baden gebruikt. Men schrijft ons uit Voorschoten dd. 17 Juli het volgende: Naar men verneemt, is de heer Jhr. Mr. H. A. Steenojracht voornemens den 12den Augustus a. s. aan do jongelui al hier eenige feesten te geven als: ringrijden, enz. Te Leiderdorp worden reeds eenige schepen met steen en kalk gelost, bestemd voor het station te Soetermeer van de spoorweglijn 's-Gravenhage—Gouda. De droogte langs don Rijn werkt zeer nadeelig, zoo zelfs, dat de boeren reeda brood in het land aan hunne koeien gevenappelen en peren blijven klein van stuk, maar zullen daardoor sterker en krachtiger van inhoud zijn dan verleden jaar. De Nederlandsche gezant bij het Fransche hof, de baron J. P. P. Van Zuylen van Nye- velt, is sedert eenige dagen te 's-Hage aan gekomen. Burg. en wethouders van 's-Hage heb ben tot hen die van de openbare pompen ge bruik maken, het dringend verzoek gericht, om zoo min mogelijk het water uit die pompen te bezigen tot bet schrobben der straten, het schoonmaken van rijtuigen, enz. enz., opdat het noodige drinkwater, waaraan bij de zoolang aan houdende droogte lichtelijk gebrek zou kunnen ontstaan, beschikbaar blijve. Het bezoek dat dagelijks aan Scheve- ningen wordt gebracht, overtreft het drukste van alle vorige jaren. Van het zeebad wordt van den vroegen morgen tot den laten avond onafgebroken gebruik gemaakt. De dienst laat niets te wenschen over, maar men zou gaarne zien, dat er voor gezorgd kon worden, dat som mige ruiters het terrein, waar de dames baden, van hunne tegenwoordigheid verschoonden. Te Zaandam heeft de aanbesteding plaats gehad van het daarstellen en leveren der be- noodigdheden voor een gebouw ter conservatie van het huisje, vroeger bewoond door czar Peter Den Grootenthans het eigendom van Z. K. H. prins Hendrik der Nederlanden. De verkiezing van een lid der Prov. Sta ten van Noord-Holland is als volgt afge- loopenIngekomen 437 biljetten, van onwaarde 4. Geldige stemmen 433, volstrekte meerderheid 217. Er zijn uitgebracht op de heeren P. N. Muller 290, Mr. H. L. M. Luden 97, Mr. C. J. A. Den Tex 42 stemmen, zoodat eerstge noemde gekozen is. Eeu liefhebber van weerkundige waarne mingen te Utrecht heeft opgemerkt, dat "Woensdag-middag in zijn tuinkamer, waar nim mer de zon schijnt, de thermometer van Fahrenheit op 75° en in de zon, in den tuin 106° stond. De Arnh. Courant bericht dat door me vrouw NijhofF, weduwe van wijlen den biblio thecaris-archivaris te Arnhem, eene som van f 1000 ia beschikbaar gesteld, ten einde uit de renten daarvan boeken voor de openbare biblio theek aan te koopen. De opening van den staatsspoorweg G o e s Rozendaal heeft eene reiswoede onder de welgestelde Zuid-Bevelandsche boeren doen ont staan, die inderdaad vermelding verdient. Men- schen, die nog nooit een spoortrein in natura zagen, die van op reis gaan spreken wanneer zij oene wandeling of een rit mochten doen van een paar uren, die, wanneer zij naar een der Zeeuwsche eilanden moesten, hot passeeren van een overzetveer bijna gelijk stelden met een tocht over den oceaan, ziet men thans met heele troepen den spoorwagen instappen, om Noord-Brabant en België te gaan bezichtigen; en wel verre van zich door eene bijgeloovige vrees of door den snellen rit te laten afschrik ken, zeggen sommigen, dat zij het nog sneller hadden verwacht. Ongetwijfeld zal deze reisma- nie van gunstigen invloed op de plattelands bewoners zijn en veel kunnen bijdragen tot hunne maatschappelijke en zedelijke verbetering, want een pleizierreisje met den trein vervangt nu het rijden naar de dorpskermissen, waar het nog al bar kon toegaan. Ook van elders komen vele vreemdelingen Zuid-Beveland, het zooge naamde paradijs van Zeeland, bezoeken. Te be jammeren is het, dat door de aanhoudende droogte het paradijs er niet zoo aanlokkelijk uitziet als anders. Dat niet alle feesten even vreedzaam af- loopen moge uit het volgende bericht blijken uit Eindhoven. Dezer dagen werd er een wedstrijd gehouden tusschen een twintigtal hand boogschutterijen, daartoe uitgenoodigd door die van de naburige gemeente Strijp. Een muziek gezelschap verhoogde daarbij het aangename dezer bijeenkomst, welke echter beter had kun nen afloopen, dewijl er een paar malen twist is ontstaan, waarbij zelfs twee personen verregaand mishandeld zijn. Dat niets meer vernomen werd van de gewonnen prijzen, laat zich denken, wanneer men weet, dat elk begaan was met het lot van hem, wien men eerst dacht dat alle levensgeesten verlaten hadden, hoewel thans het gevaar wat verminderd is. Het examen, om geplaatst te worden op 's rijks kweekschool voor onderwijzers te '8-Bosch, werd op 30 Juni, 1 en 2 Juli jl. aldaar in tegenwoordigheid van de heeren in-

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 1