bijzonder rijke mannen kunnen als volksverte genwoordigers optreden, daar de geoorloofde kosten, welke eene verkiezing medebrengt, meestal honderde ponden bedragen. De heer ïïapworth Dixon een zeer gunstig bekend liberaal, en be kend als schrijver van New-America", is ver zocht door de Reform league, om de candidatuur te willen aannemen van een der Londensche kiesdistricten. Hij weigert dit, en antwoordt op de volgende merkwaardige wijze Ik geloof dat het kiezerslichaam, als lastgever, van groot, maar de vertegenwoordiger van weinig belang is. Het is mijne overtuiging, dat zoowel theoretisch als practisch de kiezers behooren geacht te worden tegenwoordig te zijn in het Huis der Gemeen ten, met andere woorden dat het Huis niet bestaat uit eene vereeniging van individueele leden, zoodat niemand het recht heeft zijne per soonlijke meening te uiten voor die zijner last gevers. Hij is de dienaar zijner medeburgers, in wier naam hij spreken mag, en heeft derhalve aanspraak op betaling zijner diensten. De dienst van ieder, die eenigen openbaren plicht vervult, van den koning op den troon tot den politie agent op straat, wordt betaald en binnen wei nige jaren zal het dringend noodzakelijk geacht worden, om ook de volksvertegenwoordigers te salarieeren, ten einde dus deze eervolle betrek king ook voor anderen dan de zeer rijke lieden, open te stellen. Ten einde dit nog beter moge lijk te maken, dringt men er van verscheidene zijden op aan, dat de staat of de verschillende kiesdistricten de kosten zullen betalen, welke nu door den candidaat worden gedragen. In Wimbledon, een der voorsteden van Londen, vindt op het oogenblik de groote wed strijd plaats der verschillende Britsche vrijwil ligers. Zij leven twee of drie dagen in groote tenten en vormen eene soort van kamp. Onge veer 1000 vrijwilligers bestrijden elkander do kostbare prijzen, en ieder regiment en ba taljon zendt alleen zijne beste schutters. Het van Alexandrië te Plymouth aange komen stoomschip Urgent heeft den zoon van wijlen koning Theodorus aldaar aangebracht. Hij is terstond naar Osborne vertrokken, om aan de koningin voorgesteld te worden. De Egyptische leening van 11,890,000 is uitgegeven en goed ontvangen. Zij is thans a ïyj pCt. premie genoteerd. Spanje. De hertog en de hertogin de Mont- pensier hadden eerst geweigerd in hunne qua- liteit van infant en infante het bevel tot ver trek te gehoorzamen. Daarop heeft de koningin, het besluit tot verbanning geteekend. Alle ge neraals der //Union libérale" zijn mede verbannen, de politie blijft zich met de uitvoering van dit vonnis bezighouden. Yolgens officieele berichten worden de geruchten als zou Catalonië in staat van beleg zijn gesteld en een pronunciamento in Saragossa georganiseerd zijn, tegengesproken. Overal heerscht volmaakte rust als men het geloo- ven wil. Portugal. Men verzekert, dat het nieuwe ministerie aldus is samengesteldDe hertog de Loule, president, tevens minister van binnen- en buitenl. zakenBento, financiënEerrer, justitie; Matthias Carballo, marine; Joao Cri- sostomo, openbare werken. Denemarken. De verloving van den kroon prins met prinses Louisa van Zweden is eer- gisterennamiddag te Beckaskog gedeclareerd. De koning van Denemarken is gisteren naar de legerplaats te Hald vertrokken. Mexico. Te Mazatlan is door de Mexicaan- sche autoriteiten in hechtenis genomen en ver hoord de kapitein Tresoner, van het Engelsche fregat Chanticleer, als verdacht van sluikhan del te drijven. De kapitein heeft geëischt dat verontschuldigingen zouden worden gemaakt, maar de regeering heeft dit geweigerd; daarop heeft de kapitein gedreigd de stad te zullen bombardeeren. Door bemiddeling van den Ame- rikaanschen consul heeft de kapitein er in be willigd aan zijne regeering instructiën te vragen. De bevelhebber van het Engelsche station heeft daarop de haven voor Mexicaansche schepen geblokkeerd. Seryie. Het hof van cassatie heeft tot voog den van den vorst benoemd den gepensioneer den president van den senaat Stevequa Michaëlo- vics, den minister van justitie Czenics, en den minister van binnenl. zaken Miloskovics. De eindbehandeling van het proces, betreffende den moordaanslag op vorst Michael, is op den 23sten Juli vastgesteld. Aeriea. In Algerië is de graanoogst reeds afgeloopen. De Constitutional" zegt, dat hij goed is uitgevallen en dat de inlandsche bevol king er thans is verlost van de jammeren van den hongersnood, maar dat zij in den volgenden winter wellicht nog eenigen onderstand zal be hoeven. Tevens behelst dat blad een brief uit Tetuan van het laatst der maand April jl., waaruit blijkt, dat Marokko toen nog, en veel erger dan Algerië, door hongersnood en daaruit voorko mende epidemiën werd geteisterd. In dien brief leest men: //Van den Ramadan af (dat is de maand December 1867) sterft het volk van hon ger. God alleen kan de slachtoffers tellen. Overal ziet men eiken ochtend een aantal lijken langs den weg liggen. De rijke lieden zijn buiten staat om de ongelukkigen te redden. Het aantal men- schen, die hier te lande van honger of aan de heerschende ziekte zijn gestorven, bedraagt een vierde van de bevolking." Dit tafereel, zegt de Constitutional", bewijst opnieuw, dat de ramp, welke Algerië heeft getroffen, niet aan de re geering is te wijten. HANDEL. OVERZICHT DER WEEK. Koffie. Vast gestemd; de omgang bepaalde zich geheel voor behoeften. Suiker. Ruwe. In eene zeer vaste stemming, met goeden kooplustdoch door de terughou dendheid der houders was de omzet gedurende deze week beperkt en bepaalt zich tot ongeveer 1500 kranj. Geraffineerd. Goed gevraagd en met belang rijke afdoeningen zoowel voor gereed goed als op levering. Eerste soorten worden thans op ƒ37# en tweede op 36% gehouden. Thee. Zeer vast. Uit de eerste hand werden ver kocht 250 kisten Congo via Londen tot 85 ets. Rijst. Iets beter door de ongunstige berich ten van den oogst. Men noteert Rangoon f 9. Voorloop 10%. Specerijen. Zonder omgang in afwachting van den aanslag der veiling die eiken dag wordt te gemoet gezien. Vruchten, Zonder handel. Reekrap. Met kleine afdoeningen tot vorige prijzen. Indigo. Tot zeer vaste prijzen zijn weder 22 kisten Java afgedaan. Potasschen, Petersburger 12% a ƒ12 naar partij. Tin. Afgedaan: 500 blokken Banca ƒ513%; 100 bl. idem ƒ55; 400 bl. Billiton ƒ53%;1000 idem zeilend ƒ53%. Huiden. Verkocht: 1117 O.-I. per Nieuwland 383 u a 1000 4490 Buffels, zeilend per Emilie, en bij inschrijving: 2S1 Besch. O.-I. per Pieter 50ets. 44 44y0 84 48 184 44% Katoen. Deze week in vaste doch kalme stemming met eenige omzettingen tot onveran derde prijzen. Wol. Zonder handel. Petroleum Stiller en meer aangeboden daar de prijzen in Amerika belangrijk zijn gedaald en de buitengewone hitte de koopers terug houdt. Uit het schip Mosher, welke met lossen is aangevangen, zou tot 23, ƒ23% te koop zijn. Op termijnen weinig omzet. Oliën. Raapolie cont. en per naj. 34%, ƒ34%. Lijnolie cont. 3S%, per naj. ƒ38. Patentolie cont. en per naj. 3954, 38%. Granen. Flauw. Meel. 1ste qual. 22, 22%; 2de qual. 19, 20; 3de qual. 16%, ƒ17; Keizersmeel ƒ26, 28%. OFFICIEELE BERICHTEN. HËK-1JK. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN herinneren bij deze den inge zetenen dezer gemeente hunne verpligting, tot het doen der her-ijken van al de bereids te voren geijkte lengte- en inhoudsmaten en ge- wigten, benevens de bij de inhoudsmaten van drooge waren behoorende strijkels. En worden zij ten dien einde opgeroepen ter bezorging der gemelde maten en gewigten, wel schoon gemaakt en gezuiverd, aan het Lokaal van den IJk, op de Breêstraatin het Stadhuis; zullende daar toe, tegen dadelijke betaling, worden gevaceerd Voor Wijk VIII, van den 17 tot den 22 Julij, telken dage van des morgens 9 tot des namid dags 1 uur, uitgezonderd Zon- en Feestdagen. En wordt wijders door deze ter kennis van de belanghebbenden gebragt, dat tot jaarletter gedurende 1868 voor den ijk der maten en ge wigten bepaald is de letter Z. Leyden, 26 Mei 1868. GEMENGDE BERICHTEN. In Londen wandelt tegenwoordig een Chi- neesche reus rond, die volgens sommigen 8%, volgens anderen 9 voet lang is. Het spreekt van zelf dat hij het nationaal costuum draagt. Als hij wist dat het te Leiden kermis zou zijn, kwam hij ook zeker wel eens hier. De Japan ners, die hier eenige maanden geleden hunne kunsten hebben vertoond en sedert in Enge land hebben rondgereisd, zijn thans voor een poos naar Spanje gegaan, om de koningin, op hare vereerende uitnoodiging, op hunne toeren te vergasten. Hare majesteit beeft, onder zulk eene oproerige bevolking, wel wat afleiding noodig. Het geven van fooien aan het dienst doend personeel van het huis, waarin men, daartoe uitgenoodigd, het middagmaal of het souper heeft gebruikt, is eene zonderlinge ma nier om te betalen voor datgene, wat zooge naamd kosteloos was aangeboden. Onlangs nam een heer deel aan een diner bij lieden, die op zeer grooten voet leefden. Hij gaf zijn wan delstok en zijn hoed, waarin hij zijne hand schoenen wierp, aan een der liverijbedienden in bewaring. Na afloop van het diner huiswaarts willende keeren, kwam hem een bediende met een wandelstok te gemoet; hij gaf een gulden. Een ander kwam den hoed aandragenhij gaf hem tamelijk onwillig ook een gulden. Een derde kwam toen met de handschoenen aan slepen, maar de gast zei kalm: //Hou jij die handschoenen maar, vrindjezij zijn mij geen gulden waard ADVERTENTIEN. Heden overleed na een hevig lijden zacht en kalm onze geliefde Moeder ENGELINA VAN DRIEL LABEE, in den ouderdom van 82 jaar, na eene gelukkige echtvereeniging van bijna 50 jaar. De Kinderen en Behuwd-Kinderen, Uit aller naam P. VAN DRIEL. Leiden, 16 Juli 1868. Door de ernstige ongesteldheid van Vader, verzoeken wij van rouwbeklag in het ouderhuis verschoond te blijven. Eenige kennisgeving.

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 3