M. Kooy, D. A. Mensert, A. G. D. Nolthe- nius, Jhr. S. B. Ortt, J. G. C. Plantenga, J. J. Poortman, C. W. Schlingemann, P. W. Schuylenburg, A. Seret, M. Smits, W. H. Sou- man, A. A. Sweep en H. G. J. Wolterbeek. Voor eenige dagen zou H., militair, oud 21 jaren, met verlof bij zijn oom, in de ge meente Vries aanwezig, de spreeuwen uit den kerseboomgaard met schietgeweer verjagen. Wijl er op dat oogenblik echter geen spreeuwen te zien waren, wilde hij het geladen geweer ge bruiken om een tak naar beneden te halen. Hoewel hij den haan in rust had gezet, ging de trekker denkelijk door 't aanhalen van den tak weer overalthans nauwelijks trok hij aan den tak en wilde hij dien grijpen, of het geweer ging af en het volle schot trof den jongeling in de rechterborst. Hoewel men eerst voor zijn leven vreesde, schijnt er thans eenige hoop op zijn behoud te bestaan. Men schrijft uit O os ter hout: De stand der veldgewassen in de omstreken is uitmuntend, en doet verwachten dat de opbrengst van tarwe, rogge, enz. die van menig verloopen jaar verre zal overtreffen. Men heeft in deze gemeente en hooger gelegen dorpen reeds over bet algemeen een aanvang gemaakt met de roggeoogst, daar deze uitgestrekte bouw over het algemeen mede- valt. Zaterdag werd alhier de eerste nieuwe rogge ter beurze verkocht, de prijs was van f 8 a f 8.25 per Ned. mud, welke van zeer goede qualiteit en zwaar droog van korrel was. De oogst tot nu toe is uitstekend. Ook het aard appelgewas is vrij van de bekende ziekte, en de knol is gaaf en lekker van smaak. Betreffende de bijenteelt zijn de berichten thans evenzeer alleszins gunstig. Men meldt, dat tegen 1 Augustus het garnizoen te Bergen-op-Zoom tijdelijk zal ver sterkt worden met twee lichtingen inf. (1864 en 1865), een eskadron huzaren en 2 sectiën veldart., ten einde gecombineerde manoeuvres in het vuur uit te voeren. De sterkte van het garnizoen zal daardoor bedragen omstreeks 1600 man, benevens 180 paarden. Op 25, 26 en 27 dezer zal te Kampen het groot concours den onderscheidene zich aan gemeld hebbende liedertafels uit ons vaderland plaats hebben. De ontvangst zal luisterrijk zijn. De toebereidselen, die allerwege gemaakt wor den, hebben nu reeds een prachtig aanzien. Er wordt een keurige zangberg opgericht, geheel versierd met groen en bloemenin de stad zelve zal allerwege worden geillumineerd. Reeds zijn 5000 lampions aangebracht, terwijl nog meer zullen volgen. Alles krijgt nu reeds een recht feestelijk aanzien. Het getal gevangenen is in het huis van correctie te Hoorn in de laatste jaren buiten gewoon afgenomen. Nog vóór weinige jaren was het aantal nagenoeg negenhonderd, thans is dit slechts ruim vierhonderd. Eenige jongelingen, van den Kruisberg hier overgeplaatst, krijgen eene zeer goede opleiding, leeren een gemakke lijk ambacht en bekomen zeer goed maatschap pelijk onderwijs. Het Handelsblad deelt eenige bijzonderhe den mede omtrent het torenschip De Tijger," dat voor rekening der Nederlandsche regeering door de heeren R. Napier en Son te Glasgow is gebouwd. Het vaartuig heeft eene lengte van 187 en eene breedte van 11 voet. De inhoud bedraagt 1613 tonnen. //De Tijger" is zoo in gericht dat het schip bij een gevecht voor een gedeelte met water kan worden gevuld, waar door het ten hoogste 2 voet boven de waterlijn uitsteekt. De pantserplaten op de zijden hebben eene dikte van 5% Eng. duim. De toren, die naar het stelsel van kapitein Coles werd ge bouwd, is eveneens van pantserplaten ter dikte van 13 duim voorzien en met twee 300ponders Armstroiïgstukken gewapend. De toren wordt door stoom in beweging gebracht, doch kan des noods ook met behulp van een daarin aan gebracht windas worden gedraaid. Voor de equi page enz. zijn aanzienlijke ruimten gereserveerd, terwijl tevens groote zorg aan de ventilatie is besteed. Een telegraaf dient tot overbrenging der bevelen naar de verschillende punten van het vaartuig. Het stoomwerktuig, dat van 4 cylinders is voorzien, heeft 140 paardekracht. De schroef heeft eene breedte van 7 voet in doorsnede. De Belgische regeering heeft door haar orgaan l'Echo du Parlement" het bericht doen tegenspreken, dat er tusschen Frankrijk en België onderhandelingen omtrent een tolverbond wer den gevoerd. Waarschijnlijk zal dit bericht, ook voor zooveel Nederland betreft, wel onjuist zijn. Tegen den Zwolschen predikant Van Rijn, die eenige jaren geleden zijne vrouw en kinderen moedwillig verlaten heeft, is een gerechtelijke eisch tot echtscheiding ingesteld. Z. M. heeft aan P. Verschooff, op zijn ver zoek, eervol ontslag verleend als ontvanger der dir. bel., in- en uitg. rechten en acc. te Hel mond, behoudens aanspraak op pens.; aan O. J. Van Kammen, op zijn verzoek, als ontv. der dir. bel. en acc. te Franeker, behoudens aan spraak op pens.benoemd tot betaalm. te Rot terdam J. H. Paehlig, thans betaalm. te Mid delburg; te Middelburg W. P. Van Visvliet, thans refer, bij het dep. van financiën, uit welke betrekking hem een eervol ontslag wordt verleend. De Thermometer van Fahrenheit teekende al hier Maandag des namiddags te 5 uren S2°, Wind: N. O., des avonds te 8 uren 68*, te 10 uren 66°. Dinsdag 's morgens te 5 uren 64°, te 8 uren 70°, 's namiddags te 12 uren 81°, te 2 uren 85°, te 4 uren 86°. BUITENLAND. Düitschland. Volgens een brief uit Coburg, tracht de hertog van Saksen-Coburg ten op zichte Yan Pruisen in zoodanige positie te komen, dat deze bepaaldelijk moet uitloopen op eene geheele inlijving van zijn gebied bij Pruisen. Hij heeft daaromtrent lot de Pruisische regee ring eene confidentieele aanvraag gericht, die dit evenwel heeft afgewezen en wel niet ondui delijk met de opmerking: dat het gebied van Saksen-Coburg te onbeduidend is om zich daar voor te wikkelen in moeilijkheden, die van zulk een stap het onvermijdelijk gevolg zouden zijn. Zoo bezocht als dezen zomer is de bad plaats Ems nog niet geweest. Het cijfer 4800 is er reeds overschreden. Telkens komen er nieuwe gasten en dikwijls moeten de vreemde lingen uren lang rondrijden voor dat zij een onderkomen kunnen vinden. De koning van Pruisen zou Woensdag aldaar aangekomen zijn. Hij heeft 50 kamers in het Koerhuis gehuurd. De onderkoning van Egypte heeft het grootste gedeelte van de vier Thürme gehuurd, en had een talrijk gevolg bij zich. Offenbach van Parijs is te Ems en heeft er een nieuwe opera doen opvoeren, die voor den volgenden winter voor de Bouffes te Parijs bestemd is, wier leden thans aan de badplaats voorstellingen geven. Ook de prins Gort8chakof is aangekomen. Oostenbijk. De //Wiener Abendpost" weer spreekt het door sommige dagbladen verspreide gerucht van een aanslag tegen den keizer. Er heeft niets plaats gehad wat zelfs in de verte tot dit gerucht aanleiding kan gevenreeds is een onderzoek ingesteld om den oorsprong van van dit de bevolking verontrustende verzinsel op het spoor te komen en den verspreider de verdiende straf te kunnen doen ondergaan. Saksen. De keizer van Rusland zal a. s. Za terdag namiddag te Leipzig aankomen en zonder zich op te houden per extratrein over Berlijn zijne reis vervolgen. Engeland. De Standard" verzekert, dat Frankrijk wel over handels- en politieke trac- taten met Nederland en Belgie onderhandelt. De groote hitte, welke den zomer van dit jaar kenmerkt, wordt toegeschreven aan de zeer oostelijke richting, welke de golfstroom heeft genomep. Maar met de warmte heeft deze golf stroom nog andere geschenken medegebracht Tropische zee-wier drijft overal in het Engelsch: kanaal en vele haaien verjagen de visschen ee verschrikken de zwemmers aan de Engelsch kust. Deze zeemonsters schijnen bij honderd tallen in het kanaal te zijn gekomen en //Daily Telegraph" zegt, dat het baden in zee, bi het eiland Wight, een even gevaarlijk werk geworden als parelvisschen op de kust van Cejj Ion, waar de ondernemende visscher altijd ee: scherpgepunten stok medeneemt, om dien dwar: in den bek van den haai te stooten, wannee' hij dezen opent, om zijne prooi te verslinde: De eenige troost, welke het blad in dit onaai gename bezoek tracht te vinden, is het feit, da: men van haaien-vinnen eene heerlijke soep ka: maken. Volgens eene regeeringsopgave zijn in he jaar 1867 achtien schepen met slaven op d; oostkust van Afrika door Britsche oorlogsche pen overmeesterd. Het schip High-Flyer, schijn zich voornamelijk onderscheiden te hebben, e: tien slaven-schepen, allen onder Arabische vla; varende, genomenen te hebben. Het aantal bil vrijde slaven bedroeg 333. Amebika. Mississippi heeft de Dieuwe cotl stitutie met eene meerderheid van 14,000 stee men verworpen. Het militair regime is in Florid afgeschaft. Gouverneur Reed heeft zijne bur gerlijke functiën hervat. De generaal Frank P. Blair heeft di candidatuur aangenomen voor het vice-presi dentschap der Unie, welke hem door de demo cratische conventie van New-York is aange boden. AMSTERDAMSCHE brieven. VII. 12 Juli 68. Mijnheer de Redacteur, Dank zij den grooten Goden, Toeval en Ver 1 warring van Begrippen, heeft de Kanaalmaat schappij de bekrachtiging erlangd van haar nieuq contract met den staat, en haar aandeelen zij: j sedert dien tijd gerezen. De discussiën over da' punt in de Tweede Kamer gevoerd zouden ee:; hoogst komieken indruk maken, indien niet dfl zaak zelve voor ons Amsterdammers van zoon 1 ernstigen aard ware. Aan den eenen kant eeu; verdediging der wet, die, hoe welgelukt zij mog; heeten, toch zeker niet de kenmerken droef'| j van eene warme overtuiging, dat het Kanaa nu eindelijk tot stand zou komen. DaartegeD over aanvallen op het thans gevolgde plan, dichS nooit afgeweerd, maar alleen ontdoken werde:' onder voorwendsel, dat niet de discussie over het plan, maar die over de wijziging in de con cessie aan de orde was. Alsof niet juist d: gebreken in het tegenwoordige plan de hoofd oorzaak waren, waarom zoovelen bier en elder: de Kanaalmaatschappij opgeruimd wilden zien Alsof niet de eigenlijke beteekenis van dit warme betuigingen van liefde voor de hoofd stad," die het Handelsblad bij verschillend sprekers, o. a. ook bij den heer Viruly, verno men heeft, deze wasGa je gang maar, al kri;: je dit kanaal dan heb je nog niet veel! Eén ding is voor mij nog een raadsel. He; komt de heer Pijnappel in eens zoo ingenome: met de Kanaalmaatschappij, die hij toch vroege niet al te veel liefde toedroeg Hij heeft, w? is waar, tegen de wet gestemd; maar dat wa alleen omdat de uitvoering van staatswege, k I geval de maatschappij in gebreke bleef, doordf -1 verwerping van art. 3, hem niet gewaarborgd 1 scheen; iets wat ook bij aanneming van art.3'1 het geval niet zou geweest zijn. Had Mr. Pijnap pel met zijn bekende geserreerde argumet tatie den aanval tegen de wet geleid, wie wee'Jfl of hij de aanneming daarvan niet bad belet' I In alle geval ware die houding logischer

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 2