Wl, hulde aan de Haagsche ingezetenen voor de vele blijken van belangstelling en aan de Haagseke politie, die, geleid door den heer commissaris van politie Wulfers, alles in het werk had gesteld om de tochten gedurende den dag zoo gemakkelijk mogelijk te maken en voor de goede orde door haar zoo krachtig gehand haafd. Hij deelde ook mede dat het volgend jaar Amsterdam bij loting als plaats van bij eenkomst was aangewezen. De treinen, waarin de vroolijke en hoogst voldane feestgenooten hadden plaats genomen, vertrokken onder het uitvoeren van muziek. Het Kon. Zoöl.-Bot. Genootschap van Acclimatatie te 's-Hage zal den 19den, 20sten en 21sten September a. s. op zijn eigen terrein eene tentoonstelling van pluimgedierte houden. Er worden voorloopig 427 prijzen uitgeloofd, als: 7 gouden, 100 zilveren, 105 bronzen me dailles en 165 getuigschriften. Men schrijft uit Delft dd. 11 Juli het volgende: Delft zal van af Maandag tot Vrij dag feest vieren. Het zal het twintigjarig be staan van het Delftsche studentenkorps gedenken. De feesten zijn op zeer grootsche schaal georga niseerd. Al wat mogelijk was is ontworpen, om de feestvierenden aangenaam bezig te houden en ook om den vreemdelingen die aan de feesten deelnemen, zooveel mogelijk verscheidenheid aan te bieden. De belangrijkste episode der feesten is een muzikaal festival op groote schaal, op Dinsdag en Woensdag aanstaande. Het orkest zal door 100 toonkunstenaars worden bezet; koor in evenredigheid, dank zij de medewerking van zangvereenigingen nit andere steden. De voor naamste artisten van Duitschland zijn voor de solo's geëngageerd, bij name Dr. Guuz (tenor) en Hill (bas). Het feestgebouw, waarvan de in wendige decoratie thans hare voltooiing nadert, belooft aan alle eischen te zullen voldoen. Naast dit festival zullen matinees en soirees musicales plaats hebben, banquetten, bals, vuurwerk, enz. Alles is hier reeds druk in de weer, niet het minst de ijverige feestcommissie, die, op alge- meenen aandrang, besloten heeft den termijn tot het verkrijgen van toegangkaarten met een paar dagen te verlengen. De partij, door de ingezetenen aan heeren studenten aan te bieden, zal worden gehouden op den //Stads Doele", op Zaterdag den 18den, des avonds te zeven uren. De commissie, die zich met de regeling dier partij heeft belast, heeft geene moeite gespaard om aan dat feest luis ter bij te zetten. Daartoe zal o. a. door haar worden geëngageerd het muziekkorps van het regiment grenadiers en jagers, onder directie van den heer Dunkier. Nadat een keurig programma door dat korps in den smaakvol verlichten tuin zal zijn uitgevoerd, zal het bal een aanvang nemen in het feestgebouw, daartoe door heeren studenten afgestaan. De commissie heeft den ingezetenen de gelegenheid gegeven, hunne familiebetrekkingen en vrienden, buiten de stad woonachtig, deel aan het feest te kun nen nemen, en daartoe bepaald, dat vreemde lingen, tegen betaling van /"2.50 per persoon, mogen worden geïntroduceerd. Vanwege het //Delft's muziekgenootschap" zullen des avonds muzikale uitvoeringen plaats hebben op de Groote Markt, in een daartoe ingerichten muziektempel. Maandag te halftien heeft eene repetitie voor het koor plaats, die echter niet voor het pu bliek toegankelijk is. De repetition voor het muziekfeest, die Dinsdag en Woensdag te 9 uren 's morgens plaats hebben, zijn daarentegen voor het publiek toegankelijk gesteld. In het algemeen genomen, belooft dit feest voor ieder die er aan deel neemt een groot kunstgenot en veel genoegen te zullen opleveren. De Delftsche studenten hebben de kwee- kelingen der Antwerpsche handels-academie en de verdere Belgische studenten den vrijen toegang tot de feesten aangeboden, De Prëcurseur," den uitnoodigingsbrief der feestcommissie mededee- lende, betuigt zijne voldoening over dit blijk van //broederschap en kameraadschap" tusschen de Hollandsche en Belgische studenten. Donderdag had te D i n t h e r een vreeso- lijk ongeluk plaats. De 17jarige dienstknecht van den landbouwer L. Van Eert had de on voorzichtigheid een geweer, dat in de huiska mer stond, in handen te nemen, en onwillekeurig (niet wetende dat het geladen was) op de 17jarige dienstmeid van denzelfden landbouwer aan te leggen, den haan van het geweer over te halen en haar tegen het hoofd te schieten, hetwelk geheel en al verbrijzeld werd, waardoor zij on middellijk dood nederviel. De justitie heeft zich de zaak aangetrokken en houdt zich met het onderzoek bezig. Vrijdag-middag te 5 uren geraakte in de stoomfabriek van de heeren Thomassen en De Haan te Nijmegen door eene onvoorzichtige vooroverbuiging een jongen van 14jaarmethet hoofd onder de schaafmachine. Binnen eenige seconden was hij een deerlijk misvormd lijk. Vrijdag arriveerde te Vlaardingen de eerste haringjager met 17 ton maatjes- en 27 ton vollen haring van uitmuntende qualiteit. De prijs was f 700 per ton. Volgens ontvangen bericht was de visscherij ongunstig, en bij het vertrek van den jager geen meerdere haring voorhandenzoodat de tweede jager niet spoedig te verwachten is. De audiëntie van den minister van oorlog zal op Donderdag den 16den Juli a. s. niet plaats hebben. Z. M. heeft bij de rijks hoogere burger school met driejarigen cursus te Warffum be noemd tot dir. en leeraar R. Rijkens, te Gro ningen; tot leeraren G. Reinders, te Groningen; H. J. Makkink, te HarlingenP. G. Luitjes, te Gouda; W. G. Van Goor, te Assen; voorts is bepaald dat eene der rijks hoogere burger scholen met driejarigen cursus zal zijn gevestigd te Sappemeer, en zijn daarbij benoemdtot di recteur en leeraar Dr. W. J. A. Renssen, te Groningen tot leeraren H. Wefers Bettink, te UtrechtH. Bol, te Utrecht; Mr. J. H. L. Van Oven, te Utrecht; G. A. J. Eranke, te Delft; H. C. Spruyt, te SappemeerJ. Molenaar, te Sneekeindelijk dat eene rijks hoogere burger school met driejarigen cursus gevestigd zal zijn te Assen, en zijn daarbij benoemdtot dir. en leeraar Dr. J. B. Kan, te Nijmegentot leeraren A. Van Hasselt, te 's-Hage; J. Doornbos, te Assen; H. C. Pelser, te Roermond; P. Meijer, te LeidenJ. E. Rijnbout, te Utrechtbij het korps ing., mineurs en sappeurs benoemd: tot kol. den luit.-kol. D. G. Andreae, van het korps, comm. in de 3de stelling der genie; tot maj. den kapit. lste kl. J. P. Holtzschue, van het korps; comm. in de 11de stelling der genietot kapit. van de 3de kl. (naar ouderdom van rang) den lsten luit. F. Ermerius, van het korps, werkzaam bij de Kon. Mil. Acad.tot lsten luit. (naar ouderdom van rang) den 2den luit. J. Scholtens, mede van het korps. De Thermometer van Fahrenheit teekende al hier Zaterdag des namiddags te 5 uren 79°, Wind: N. O., des avonds te 8 uren 70°, te 10 uren 66°. Zondag 's morgens te 5 uren 64°, te 8 uren 70°, 's namiddags te 12 uren 84°, te 4 uren 84°, 's namiddags te 5 uren 82°, 's avonds te 8 uren 70°, te 10 uren 66°. Maandag 's morgens te 5 uren 65°, te 8 uren 73°, 's namiddags te 12 uren 82°, te 4 uren 82. BUITENLAND. Pruisen. Op den 5den dezer heeft te Gross Peter- witz bij Canth, bij Breslau, de plechtige ont hulling plaats gehad van het gedenkteeken door deD graaf Van Limburg Stirum ter eere van graaf Von Bismarck opgericht. Het monument bestaat in een uit Carrarisch-marmer gebeeld houwd zeer gelijkend medaillon-portret van den graaf, gevoegd in eene hooge granieten obelisk. Om het medaillon staan de woorden: Praepo tentis Austriae Flagellum, Juris Borussiae Vin- dex (De geesel van het oppermachtige Oosten rijk, de wreker van Pruisens recht). In het voetstuk der obelisk leest men het volgende opschriftSempiterno. Ottoni Comiti de Bismarck Posuit, A. D. MDCCCLXVIII Gra- tus Civis Comes de Limburg Stirum (Ter -eeuwiger gedachtenis heeft een dankbare bur ger, graaf Van Limburg Stirum, dit voor graaf Otto von Bismarck opgericht.) De oprichter hield de feestrede. De plechtigheid, door fraai weder begunstigd, werd bijgewoond door een aanzienlijk gezelschap en eene groote menigte toeschouwers, uit de omliggende streken toe gestroomd. Uit Karlsruhe wordt het bericht tegen gesproken, dat tusschen de Badensche regeering rechtstreeks door bemiddeling van Pruisen met Rome onderhandeld wordt over het weder be zetten van den aartsbisschoppelijken zetel van Preiburg. Frankrijk:. Zaterdag heeft te Duinkerken een brand gewoed, die, in eene met alcohol en an dere brandbare stoffen gevulde bergplaats ont staan, weldra zulk een dreigend aanzien kreeg, dat men voor de in het nabijgelegen dok lig gende schepen groote beduchtheid koesterde. Of schoon de ramp zich tot de verwoesting van een drietal pakhuizen bepaald heeft, wordt de aangerichte schade niettemin op ruim 2,300,000 fr. begroot. Engeland. Sir R. Napier zal den titel ont vangen van lord Napier of Magdala en een jaarlijksch inkomen van 2000 pd. st. Hij heeft op het oogenblik vele aanvallen in de dagbla den te verduren, daar men hem ten laste legt, dat hij Theodorus heeft bedrogen. Het aanne men van een geschenk beteekent in Abessinië het toestemmen in den vrede, zoodat hij door het aannemen van de gevangenen, die Theodo rus hem als een geschenk toezond, stilzwijgend den vrede had verleend. De //Standard" en do //Daily Telegraph" toonen echter overtuigend het onjuiste van deze beschuldiging aan en het zou ook wel wat onbillijk zijn, om een generaal verantwoordelijk te stellen voor al de gedach ten en gevoelens van iederen vorst, dien hij met de wapenen moet bestrijden. Abessinië is een wild land, maar het schijnt er veiliger te zijn dan in de straten van Lon den. Sinds het begin der week hebben niet minder dan 24 aanrandingen op de openbare straat plaats gehad. Schier al deze diefstallen worden op dezelfde wijze gepleegd. De misda diger geeft den aangevallene onverhoeds een harden slag en gaat met diens portefeuille of horloge op den loop. Meestal is het slacht offer derwijze geschrikt, dat de dief verdwenen is, voordat hij iets doen kan. De '/Times" klaagt zeer over dezen onveilingen toestand der hoofdstad. Persoonlijke aanrandingen zondigen tegen de eerste wet eener beschaafde maat schappij en evenals, sedert zweepslagen werden uitgedeeld aan de zoogenaamde garotters," deze ruwe misdaad bijna verdwenen is, zouden lichamelijke straffen wellicht ook wenschelijk zijn voor misdadigers van deze soort. De 12de Juli w£is de gedenkdag van de overwinning van Willem III aan de rivier de Boyne in Ierland, en de Oranje-partij maakte zich gereed om bij die gelegenheid eene geduchte anti-Katholieke demonstratie te doen. Die gedenk dagen hebben in Ierland al reeds aan vele menschen het leven gekost, omdat bij de opgewondenheid van religieuze en politieke hartstochten, meestal de kunstmatige whiskey-opgewondenheid zich komt voegen, hetgeen maakt, dat ter eere van een slag, die voor eeuwen geleverd is, de nakomelingen van de toenmalige strijders elkander nog eens ge ducht afrossen. Het verbieden van dergelijke openlijke demonstration van overgeërfden haat zou zeer wenschelijk zijn.

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 2