N°. 2583. Dinsdag A°. 1868. 14 Juli. BINNENLAND. LEIDSCH DAGBLAD, PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden, per 3 maandenf 3.00. Franco per post3.85. Afzonderlijke Nommers0.10. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN. Van 1-6 regels/0.75; iedere regel meer'f 0.12*. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels 0.90; iedere regel meer0.15. LEIDEN, 13 Juli. Ons vaderland moge niet rijk zijn aan prach tige kathedralen, menige Nederlandsche stad kan toch bogen op een of meerdere trotsche middeleeuwscbe kerkgebouwen, die helaas groo- tendeels niet voltooid zijn of in later eeuwen veel geleden hebben. De schoonheid dier ker ken valt echter in de meeste steden niet in het oog, omdat onze vaderen in de 17de en 18de eeuw, uit gebrek aan kunstzin, uit zucht om elk plekje grond winstgevend te maken, de inspringende hoeken hebben volgebouwd met leelijke burgerwoningen, brandspuithuisjes, enz. Op sommige plaatsen zijn daarom de kerk gebouwen geheel en al begraven geraakt in een of andere wijk, en zou men gansche straten moeten afbreken om ze vrij te krijgen. Geluk kig waar dit niet het geval is daar kon men, door het opruimen van ellendige woningen en bergplaatsen, de fout van het voorgeslacht her stellen. Werkelijk is men in vele steden sedert de laatste jaren hiermede begonnen. Eere komt in dit opzicht den bestuurderen toe van de Hervormde Kerk alhier. De gebou wen aan hunne zorg toevertrouwd worden uit muntend onderhouden. De herstellingen aan de prachtige Hooglandsche kerk, een meesterstuk van architectuur, bewijzen het. Weldra zullen de laatste overblijfselen van eene gansche rij armzalige huisjes bij de Pieterskerk weder ver- dweuen zijn. Er blijft nog maar eene reeks van woningen over, en ofschoon die er beter uitzien, toch hopen wij dat men zal kunnen besluiten om ook die laatste overblijfselen weg te nemen, waarmede het geheele gebouw vrij zal zijn. Na afloop van de overgangsexamens bij de hoogere burgerschool zijn de volgende leerlin gen tot hoogere klassen bevorderd: Yan de 1ste tot de 2de klasse: J. Clignett, H. Kuyp, J. Ie Roux, H. Treub, J. J. Hoo- genstraten, F. De Yink, G. Yan Driel (Az.), G. Yan Driel (Bz.), H. R. Goudsmit, C. G. L. Yan Wensen, C. H. Witte, F. Stokhuyzen, P. Vermeulen, W. Van Wijk. Voorwaardelijk: S. Kuyp, A. C. A. Broekhoff, P. Yan Rom- burgh, W. J. Bierens de Haan, P. J. Yan Geenen en G. L. J. Couvée. Yan de 2de tot de-3de klasse: C. Vissering, W. F. Yan Wijk, W. F. H. Van Amerom, W. R. A. Yan Alphen, H. Van Alphen, J. G. Yan Deventer, A. G. De Baas, J. Franchimon, J. W. Post, E. J. Yeldhuyzen, O. J. Yan Doorninck, J. J. Knotter, N. J. D. Yan Grie ken, H. Van der Kaay, E. Yan Angelbeek, P. Weijers, A. P. Yan Schilfgaarden, J. B. Wa- kerlin. Voorwaardelijk: G. G. Yan Buttingha Wichers, T. Draijer, H. F. Dormaar, J. R. Yan der Loeff en P. Bos. Yan de 3de tot de 4de klasse: C. F. A. Yan Reemst, T. Bertrand, A. A. Hoogeboom, F. A. Liefrinck, J. F. Yan der Yoet, D. Molenaar, A. J. Jessurum en J. Jansen. Voorwaardelijk T. Van Dissel en P. J. Meerburg. Yan de 4de tot de 5de klasse: M. Treub en K. H. M. Ie Roux. VoorwaardelijkD. K. A. Van Loghem, F. J. Dozy, A. J. Krantz en F. la Fontaine. Uit 's-Gravenhage schrijft men van gisteren het volgende Hedenochtend werden alhier verwacht, gelijk vroeger reeds is gemeld, verschillende afdeelingen van het Metalen Kruis," die besloten hadden de dagen van voorbeen nog eens in genoeglijk samenzijn te herdenken. Te 9 uren begaf zich de derde sectie van de alhier gevestigde ver- eeniging naar het stationsplein, voorafgegaan door het korps hoornblazers van een der ba taljons jagers, om aldaar hunne wapenbroeders van 1830—32, uit andere oorden saamgekomen, te ontvangen. Gaandeweg kwamen dan ook met- opvolgende spoortreinen de oude krijgsmakkers aan, als de derde sectie en de citadelvereeni- ging van Amsterdamafzonderlijke leden van Haarlem, de 2de sectie van Leiden en sectiën van Delft, Schiedam, Delfshaven, Rotterdam, Dordrecht, zoomede het bestuur der afdeeliug Gouda. Met fanfares en luide teekenen van bijval begroet, droeg de heer Weijerman van Haar lem, doch president der Haagsche vereeniging, het algemeen kommand'o op aan den heer E. H. Themps, president der afdeeling van Leiden. Op zijn kommando stelde men zich met opge heven banier van iedere afdeeling in optocht en ging men, begeleid van eene onafzienbare menigte, door de hoofdstraten stadwaarts, steeds met muziek voorop. Op het buitenhof, om het standbeeld van wijlen Willem II en in het Yoorhout, om het monument van den hertog van Saksen Weimar, schaarden zich de feest vierenden, terwijl de kommandant Themps hulde bracht aan de nagedachtenis, beiden zoo roem rijk bekend in de gewichtige dagen van 1830— 32, en de muziek der volksliederen aanhief. Onder het voortdurend uitvoeren van marsch- muziek trok de optocht alsnu door het 's-Gra- venhaag8che Bosch naar de uitspanning de Bonte Koe," alwaar een déjeuner gereed stond en waarbij het niet aan vaderlandsche toespraken ontbrak. Te midden van dat recht vriendschap pelijk samenzijn werden de feestvierenden zeer verrast door het bericht, dat H. M. de ko ningin hen op H.Dr. buitenverblijf het //Huis ten Bosch" wenschte te ontvangen. Die tijding maakte een diepen indruk op alle aanwezigen en tegen halfeen begaf zich de gansche stoet derwaarts. Aan het //Huis ten Bosch" aangekomen, werd dadelijk front gemaakt en weldra verscheen H. M. de koningin met Z. K. H. prins Alexander aan hare zijde op het bordes van het paleis. Met een driewerf her haald hoezee en het spelen en zingen der volks liederen weiden de vorstin en HD. zoon be groet. H. M. liet daarop de heeren Weijerman en Themps ontbieden, onderhield zich eenigen tijd, op de HD. eigene minzame wijze, met hen en gaf HD. verlangen te kennen, om ook de oud-strijders in haar paleis te ontvangen. Dat aan die hoogst vereerende uitnoodiging met ingenomenheid gevolg werd gegeven, behoeft niet gezegd te wordenmaar aller verwachting werd nog overtroffen toen H. M. die geheele schare, die zich in de Oranje-zaal vereenigd had, met de haar eigene minzaamheid toesprak en met blijkbare belangstelling al de banieren in oogenschouw nam, velen van die oude strijders naar hunne krijgsbedrijven vroeg, in één woord hen allen met de meeste belangstelling en voor komendheid bejegende. De woorden God zegene u allen", door de vorstin als afscheidsgroet geuit, vonden een krachtigen weerklank in de goed geslaagde im provisatie van den heer Themps die, als tolk van al de aanwezigen, het woord eerbiedig tot de Koningin richtende, het doel der overkomst van onderscheidene afdeelingen van het Me talen Kruis" aanwees, dat eigenaardig samen ging met de herinnering aan de tijden, toen zij voor het vaderland hun leven veil hadden. Hij achtte zich daarbij gelukkig, in H. M. al die uitnemende eigenschappen te mogen huldi gen, die hij zelf zoo dikwerf mocht waardeeren tijdens de gemalin van Koning Willem II het Willemshospitaal alhier bezocht. Mocht de eer des lands, de verdediging van den vaderland- schen bodem, het nochmaals vorderen, de meesten onzer, voor zooverre nog daartoe in staat, zou den, evenals toen, op de roepstem des Konings gereed staan. Onmiddellijk daarop vatte Prins Alexander het woord op en rekende het zich tot een groot geluk in de gelegenheid te zijn geweest, al die mannen te hebben mogen aanschouwen, die in der tijd leven en bloed voor het dierbare vader land hadden veil gehad. Z. K. H. eindigde zijn kort, maar hartelijk woord met den uitroep: Leve het Yaderland!" dat door alle aanwezigen met geestdrift werd herhaald, waarop de oud- krijgers, nadat de heer Themps voor de min zame ontvangst had bedankt, op speciaal ver langen van H. M. door den tuin van het //Huis ten Bosch" werden geleid en langs dien weg het paleis verlieten. Nauwelijks deze plaats verlaten hebbende, kwam er bericht dat ook Z. K. H. Prins Fre- derik de mannen van hetMetalen Kruis" aan HD. paleis in de residentie verwachtte. Onmid dellijk begaf' men zich door het Haagsche Bosch terugkeerende daarheen en Z. K. H. verscheen eenige oogenblikken, nadat de stoet zich op de binnenplaats van het paleis bevond, in maarschalks uniform, inspecteerde de afdeelingen en onderhield zich met velen der aanwezenden. Nadat voor Z. K. H. was gedefileerd, verliet men het paleis en ging de stoet tot halfacht uiteen. Een groot gedeelte vereenigden zich aan een diner in het hotel Tuinenburg, de Zevenkerken van Rome, waarbij het niet aan feestdronken ontbrak. Te halfacht kwamen de mannen van het metalenkruis bij dit hotel weder bijeen, van waar zij op dezelfde wijze als bij hunne inkomst, de stad verlieten. Aan het station bracht de president, de heer

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 1