N°. 2582. Maandag A°. 1868. - 13 Juli. LEIDSCH PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden, per 3 maandenf 3.00. Franco per post3.85. Afzonderlijke Nommers0.10. BINNENLAND. LEIDEN, 11 Juli. Hedenmorgen is op de openbare school voor meer uitgebreid lager onderwijs voor meisjes lste klasse een prijs en tevens bij het verlaten der school een loffelijk getuigschrift uitgereikt aan de leerlingen der hoogste klasse J. A. Si mon Thomas, M. H. Leemans en E. W. A. Eekhout. Gedurende deze week zijn dagelijks in het werkhuis alhier opgenomen van 120 tot 133 volwassen personen en van 58 tot 64 kin deren. Aan de zwem- en badinrichting //Rhijn- zigt" zijn gedurende deze week 1062 baden gebruikt. Men schrijft uit 's-H'age aan het Han delsblad: Indien Nederlands waterbouwkunde bij de inwijding van den spoorweg van Bergen- op-Zoom naar Goes, over de afdamming der Oo8ter-Schelde, eene belangrijke overwinning over bet onstuimige element heeft gevierd, dan wint die zege nog in gewicht door het navolgende heuglijke feit. Naar men zich namelijk zal herinneren, hadden onze zaakkun- digen voorspeld, dat de afdamming niet, zooals de Belgische regeering immer beweerde, de scheep vaart op de Wester-Sehelde zou schaden, maar integendeel door den sterkeren stroom, die door den dam op dien rivierarm zou worden voort gebracht, dezen noodzakelijk moest verbeteren. Slechts eenige maanden nadat de dam was vol tooid, constateerden de Belgische ingenieurs reeds, dat zich tusschen Antwerpen en de Noord zee een nieuwe geul had gevormd, die verreweg dieper en korter dan de thans door de scheep vaart gebruikte beloofde te worden. "Welnu, een nieuw onderzoek, dat dezer dagen plaats had, heeft aan het licht gebracht, dat de vor ming dier geul niet alleen geregeld voortgaat, maar dat dit zelfs met grooter snelheid plaats heeft, dan men vroeger had durven vermoeden. Door burgemeester en wethouders van 's-Gravenhage is aan den raad dier stad voorgesteld om op het door de regelings-com- missie van den algemeenen nationalen wedstrijd voor scherpschutters (die in Augustus of Sep tember op de vlakte bij Waalsdorp zal worden gehouden) gedaan verzoek tot het erlangen van een geldelijk subsidie ter bevordering van dien wedstrijd afwijzend te beschikken maar om daar entegen een prijs van ƒ200 ter beschikking van die commissie te stellen. Uit Amsterdam wordt gemeld, dat de conservatieve kiezersvereeniging Amsterdam" den nieuwen burgemeester, C. J. A. Den Tex, tot haren candidaat voor het lidmaatschap voor de Prov. Staten van N.-Holland zal benoemen. Men verwacht dat het plan van het te bouwen fort op den kop van den hoofddam van Pannerden weldra zal worden vastgesteld, en nog in den loop van dezen zomer de aanbeste ding van dat werk kan worden te gemoet gezien. De officieren der genie, die het plan hebben Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon-en Feestdagen, uitgegeven. uitgewerkt en sedert eenigen tijd belast waren met eene herhaling van de in 1862 gedane op nemingen, hebben hunne taak volbracht en zijn reeds weder vertrokken. De eerste haringjager is gisterenochtend te Hollevoetsluis binnengeloopen. De ge- heele vracht is terstond naar VlaardingeD over gebracht. Naar wij vernemen, heeft zich ook te Leeuwarden eene sub-commissie geconsti tueerd voor de oprichting van een standbeeld voor Boerhaave zij bestaat uit de heeren Dr. J. M. Baart de la Faille, president; Mr. W. W. Buma, president van het prov. gerechtshof Mr. J. Dirks, oud-lid van de Tweede Kamer; Jhr. Mr. T. J. J. Van Eysinga, lid van de Eerste Kamer, allen te LeeuwardenDr. K. T. Halbertsma en Dr. A. A. Jorritsma, beiden te SneekDr. H J. Lycklama a Nijeholt te Bols- ward; Dr. J. Luusingh Tonckens, burgemeester van Opsterland S. Reeling Brouwer, genees heer te Bergum Th. Beekhuis, geneesheer te Wirdum; Dr. P. H. Asman, te Leeuwarden, secretaris. Woensdag werd door den trein, die van Winschoten te 2 uren te Groningen arri veert, tusschen het Lrentscne Diep en Gro ningen in volle vaart eene koe dood gereden. Wan neer men bedenkt, dat dit beest aan eene andere koe gekoppeld was, die echter den dood ont kwam, en tevens in aanmerking neemt, dat er buitendien nog wel 4 of 5 koeien op den spoor weg waren, die zijwaarts vluchtten en gedeel telijk in 't water sprongen, en dat ook nog een tiental schapen die gevaarlijke wandeling mede maakten, dan zal men zich zeker niet verwon deren, dat de passagiers zich alles behalve op hun gemak gevoelden. Wij hebben reeds gemeld, dat aan het examen voor leerling-apotheker te M e p p e 1 ook heeft deelgenomen eene jongejufvrouw uit Friesland, de dochter van een apotheker. Nader verneemt men, dat dit meisje behoorde tot de best onderwezenen en bekwaamsten der geëxa- mineerden. Zij is de eerste vrouw in ons land, die dergelijk examen heeft gedaan. Het Koloniaal Militair Invaliedenhuis bij Yelp is weder verrijkt geworden met een ge schenk van den heer Steinman, resident in Ne- derlandsch Indië. Het bestaat uit eene uitmun tende verzameling miniatuur-wapens en andere voorwerpen van nijverheid. Zooals men weet, bezit genoemde instelling nog verscheidene andere collecties wapens en daaronder vele die in Nederlandscb Indië zijn veroverd, terwijl een tal van voortbrengselen van Indische nijverheid en kunst het bewijs leveren hoe het Koloniaal Militair Invaliedenhuis steeds belangstelling zoo wel hier als in Indië ondervindt. Het verdient die ook ten volle en hun, die bij gelegenheid der tentoonstelling Arnhem bezoeken, mogen wij wel aanbevelen ook deze instelling in oogenschouw te nemen, waartoe aan hen, die zich daartoe aanmelden, steeds welwillend verlof wordt verleend. Zoo wel de inrichting van het Huis als hetgeen AGBLAD. PRIJS DER ADVERTENTIEN. Van 1-6 regels ƒ0.75; iedere regel meerY0.12*. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels/0.90; iedere regel meer0.15. daar bewaard wordt en niet minder de oud gedienden zei ven zijn alleszins een bezoek waard. Onlangs deelden ook wij den inhoud mede van een artikel door een //Duitscher in Suri name" in de Köln. Zeit. geschreven. Genoemd blad komt thans zelf tegen dat artikel op. Het wil des noods wel aannemen, dat men in Suri name en in Nederland wenscht de kolonie te verkoopen, maar het acht den aankoop voor Pruisen nadeelig, op grond van het ongezonde klimaat. Het Belgische comité ter gezamenlijke reizen naar Rome stelt wederom de gelegen heid open, om op eene aangename, leerzame en min kostbare wijze Rome te bezoeken. Vreemdelingen kunnen niet mede gaan, zon der dat zij eenige kennis van de Fransche taal hebben, evenmin dames. Het vertrek voor de aanstaande reis is op 31 Augustus 's morgens te 9 uren van Brussel bepaald, alwaar de reizigers den vorigen avond in het Hotel de Bordeaux rue du Midi door een lid van het comité verwacht worden. Het reisplan is Parijs, Marseille, Civita- Yecchia en Rome. Te Rome vertoeft men 14 dagen. De kosten der reis, met inbegrip van logies, voedsel, gidsen, bezoek der monumenten, be dragen 700 fr., welke som voor den lOden Augustus gestort moet worden aan de Banque de l'Union rue du Marais N°. 57 te Brussel. Om aan do reis deel te nemen, moet men zich laten inschrijven voor den lsten Augustus a. s. bij den secretaris van het comité, Guillaume Hoorickx, rue du Marais N°. 58 te Brussel, of bij de correspondenten van het comité: Mr. J. J. W. Yan den Biesen, adv. te Amsterdam, Jhr. G. Yan Bommel te Rotterdam en Mr. Ch. Yan Rijckevorsel, lid der ged. staten, te 's-Bosch. Een der te Florence verschijnende bla den, de //Nazione," deelt mede dat HH. KK. HH. de kroonprins en de kroonprinses van Italië, op hunne buitenlandsche reis, ook aan Neder land een bezoek zullen brengen. Bij resolutie van den 29sten Juni jl. heeft de minister van oorlog de volgende wijziging ge bracht in het voorschrift op het aannemen van re- cruten voor den kolonialen militairen dien9t. Yoor iederen recruut, hetzij Nederlander of vreemde ling, die hier te lande wordt aangebracht, wordt behoudens de hierna volgende uitzonderingen en het bepaalde bij punt YII en YIII van het gemelde voorschrift, eene aanbreng-premie van f 10 betaald. Deze premie wordt door de mili taire autoriteit, die den recruut voorloopig heeft aangenomen, op de plaats uitbetaald, doch niet eerder dan nadat de recruut te Harderwijk de finitief in dienst is gesteld. Zij wordt niet toe gekend voora. recruten, die zich te Harder wijk aanbieden en inwoners zijn van die plaats en onderhoorigheden b. te Harderwijk ge- pasporteerde militairen van de koloniale troepen, tenzij sedert hunne pasporteering meer dan een jaar verloopen is. Deze bepaling geldt niet voor vreemdelingen, die? na hunne pasporteering naar

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 1