gemengde berichten. provinciale staten. apvertentien. OOjarig jubilé van zijnen activen militairen dienst. Frankrijk. Ter zake van de redevoering van den heer Rouher zegt de Moniteur in zijn weke lijkse h overzicht, dat de minister Rouher eenmaal te meer heeft geconstateerd, dat het de wil is des keizers, van het wetgevend lichaam en van het land om den vrede te handhaven, die de wezen lijke voorwaarde is van den vooruitgang en de beschaving. De toekomst is tegen elke eventua liteit beveiligd door de militaire organisatie, in overeenstemming met de traditiën onzer his torie. Maar deze hervorming van het leger is alleen een nieuwe waarborg in het voordeel der vredelievende denkbeelden, waarvan de keizer lijke diplomatie de toepassing heeft overeenge bracht met de waardigheid, die een groot land voegt. Bij de voortzetting der discussie over de be grooting in het wetgevend lichaam heeft de heer Jules Favre volgehouden, dat Frankrijk het initiatief moet nemen tot eene ontwapening. De heer De Moustier, den spreker beantwoor dende, zeide met betrekking tot Duitschland, dat het in het belang van den vrede is, dat Frankrijk wapeningen bewerkstelligt, die een element van vrede geweest zijn en blijven. Zoo het gouvernement geen dépêches heeft over te leggen, dan is dit, omdat het in het belang van den vrede zich heeft onthouden van alle irritante gedachtenwisseling met Duitschland. De eenige dépêche is geschreven om aan het onderhoud te Salzburg zijn waar karakter terug te geven. Indien de zoo herbaalde vredelievende verklaringen van bet gouvernement niet ge slaagd zijn om alle malaise te doen verdwijnen, dan is dit, omdat zij bij de oppositie eene hoof digheid in ongeloovigheid hebben gevonden. De keizer vertrekt den 19den dezer naar Plombières. Naar men beweert, is de keizerin zeer ontevreden. Zij wenschte haar verblijf te Fon- taiuebleau te verlengen, ten einde zich aldaar door het geven van eenige feesten schadeloos te stellen voor de verveling der laatste dagen, maar de keizer heeft zich daartegen verklaard. De invoer in Frankrijk gedurende de eerste vijf maanden van 1868 bedroeg eene waarde van 1419 millioen franken tegen 1224 franken in gelijk tijdvak van bet jaar 1867. De uitvoer beliep 1175 millioen franken tegen 1215 in 1867. De nijverheids-producten vielen van 720 op 609 millioen. Bij een fruithandelaar zijn nu reeds kleine rijpe zwarte druiven uitgestald, die in de open lucht zijn gegroeid. De //Moniteur", het Fran- sche regeeringsblad, merkt op, dat een zoodanig geval van vroegere rijpheid sedert het beroemde jaar 1811 niet is voorgekomen. Engeland. In het Hooger- en Lagerhuis is eene boodschap der koningin voorgelezen, waarin zij aaubeveelt aan den generaal sir Robert Na pier eene jaarlijksche belooning van £2000 t<>e te kennen. Spanje. Officieele berichten bevestigen de tijding der arrestatie van generaals. Volgens informatie, door het gouvernement ontvangen, stonden die generaals in betrekking met de revo- lutionnairen, die eene beweging voorbereidden, ten einde de gevestigde orde van zaken te ver storen. In de provinciën heerscht algeheele rust. De regeering heeft een stoomkorvet naar de kust van Andaluzië gezonden, om den mond van de Guadalquivir te surveilleeren. Ten opzichte van de gebeurtenissen, waar van Spanje weder het tocneel is, weten wij niet meer dan hetgeen de korte telegrammen mededeelen, maar dat weinige is genoeg om te doen zien, dat al betgeen in den laatsten is medegedeeld nopens eene ernstige gisting, welke in dit land bestond, maar al te zeer met de waarheid overeenkomstig is. De samenzwee ring, welke door de regeering is ontdekt, schijnt wijde vertakkingen te hebben gebad in de pro vinciën, want ook daar zijn vele personen in hechtenis genomen. Evenals bij de joDgste on derneming van generaal Prim, had de samen zwering ten doel de omverwerping van den bestaandeu staat van zaken en daar de gevan gen genomen generaals, allen mannen, wier na men in de militaire en staatkundige jaarboeken van Spanje bekend zijn, tot de zoogenaamde liberale unie behooren, blijkt daaruit reeds ge noegzaam, in welken geest de beweging was ondernomen. De regeering schijnt overigens be vreesd te zijn geweest, dat de hertog van Mont- pensier tot leus zou kunnen dienen voor de ontevredenen, want de ministerieele bladen mel den, dat de hertog is uitgenoodigd Spanje te verlaten. Hongarije. De Hongaarsch-Croatische depu tatie heeft de punten voor een vergelijk vast gesteld. De heer Trif Kovics, secretaris van prins Karageorgewitsch is te Pesth gearresteerd. De prins zelf is onder toezicht der politie 'ge steld. Amerika De democratische^conventie te New- York heeft eenparig den heer Horatio Sey mour tot candidaat voor het presidentschap der Uni geproclameerd en den generaal Frank Blair tot candidaat voor het vice-presidentschap. HANDEL. OVERZICHT DER WEEK. Koffie. Vast. Er hadden deze week ver schillende verkoopen bij particulieren plaats tot geheime doch vaste prijzen. Men noteert thans goed ordinair 34 a 35 ets. Suiker. Ruwe. De markt verkeert in eene vaste stemming, doch bij de weinige aanbiedin gen is de omzet beperkt. Geraffineerd. Met goeden kooplust. Belangrijke verkoopen vonden plaats zoowel met spoedige levering als op termijnen; de prijzen zijn ruim 0.50 hooger. Thee. Zeer vast; wat aangeboden werd vond tot hoogere prijzen grif koopers; de lagere prij zen ontbreken geheel. I&tjst. Zeer stil. In ongepelde vonden geene verkoopen plaats, terwijl in gepelde slechts voor behoeften werd gedaan. Specerijen en Vruchten. Zonder eenigen handel. üleekrap. In gedrukte stemming en in en kele gevallen iets lager te koopen. Indigo. Zeer vast; 22 kisten Java komen de volgende week aan de markt. Potasselicn. Onveranderd. Petersburger f 12 te koopen. Katoen. Deze week kalm met eenige om zettingen tot onveranderde prijzen. %Vol. Zonder handel. Tin. Afgedaan circa 2000 blokken Banca tot f 54^. Huiden* Zonder afdoeningen. Petroleum Was op nieuwe belangrijk hoo gere noteering van Amerika (35% et.) gedu rende de laatste dagen zeer geanimeerd en werd disponibel blank met 24% betaald zonder dat echter veel verkoopers daartoe aan de markt zijn. Pr. N. Mosher werden circa 6000 vaten aangevoerd, waarvan de helft transito naar Duitschland gaat. Uit dit schip zijn misschien nog eenige honderd vaten tot /24 te koop. Augustus-levering werd op 24% en Septem ber op 25% gehouden. Oliën. Raapolie cont. 37pei naj. 3634 Lijn. lie cont. f 39, per naj. [38%. Patent olie cont. /41%, per naj. [4:1%. Granen. Deze week vast doch in de laatste dagen iets flauwer gestemd. Meel. 1ste qual. 22,-/*'22%; 2dequal. f 19%, 20; 3de qual. /T6%, 17Keizersmeel 26, [28. In de Nijverheids-Courant komt de volgende waarschuwing aan de industrieelen voor: Yóor eenige dagen vervoegde zich bij iemand te Utrecht zeker persoon, zich noemende P. H. Geisch, onderwijzer in de wis- en natuurkunde en opgevende te wonen te Rotterdam, wijk T. N°. 74. Genoemde persoon kocht aldaar eene zeer nette kleine stoommachine, welke zou die nen voor een gezehchap te Rotterdam, en die aan hem werd toegezonden; het gezelschap zou gedurende de Pinksterdagen de machine beproe ven, en het bedrag direct worden overgemaakt (f100Het stuk werd volgens afspraak verzon den en zou aan het station worden in ontvangst genomen, opdat er niets aan beschadigd werd. Dat het in ontvangst genomen werd, is zeker, doch waar bet bleef is tot beden onbekendook is den ijverigen werkman het bedrag niet over gemaakt. Informatièn, naar de woonplaats van den genoemde P. H. Geisch genomen, waren tot heden te vergeefs. Zitting van Donderdag. In deze zitting is zeer langdurig beraadslaagd over het rapport en de conclusie der commissie, benoemd bij besluit van de staten der provincie, tot het doen van een onderzoek omtrent de vermeende nadeelen, aan een groot deel der pro vincie teweeggebracht en nog teweeggebracht wordende door de werken tot vorming der zoo genaamde Nieuwe Merwede. De commissie stelde voor om te besluiten dat de vergadering zich, met toezending van dit rap port, vergezeld van de bijlagen, tot de hooge regeering zal wenden met eerbiedig maar drin gend verzoekdat zij door eene versterking der stoombemaling in de verbeterde uitwatering der Lingelanden voorzie; terwijl de commissie aan de vergadering overlaat om te beslissen, of men al dan niet den wensch tut de verlaging van het gedeelte dijk tusschen Werkendam en de Bevert in dit adres als bepaald uitgedrukten wensch van deze vergadering aan het hooger bestuur zal willen opnemen." De opinie van ged. staten kwam hierop ne der: //dat het groote nut van het werk alge meen wordt erkenddat het zich laat aanzien, dat de bezwaren, die tegen de uitvoering van de werken tot vorming der Nieuwe Merwede wor den aangevoerd, na de voltooiing dier werken zullen wijken waarom ged. staten voorstellen, haar op te dragen, een exemplaar van het rap port der commissie aan den heer minister van binnenlandsche zaken op te zenden met drin gend verzoek om daaraan zijne ernstige aandacht te wijden, en om inmiddels de voltooiing van de werken tot vorming der Nieuwe Merwede zooveel mogelijk te verhaasten." Over beide voorstellen en ook over den vorm liepen de gevoelens zeer uiteen. Het voorstel van ged. staten, dat de verste strekking had, omdat bij aanneming daarvan alle andere voor stellen komen te vervallen, kwam het eerst in stemmingdoch de stemmen staakten (32 te gen 32), zoodat daarover Vrijdag te 11 uren eene nieuwe stemming zal plaats hebben. In de zitting van heden, Vrijdag, is het voor stel van gedeputeerde staten met 32 tegen 25 stemmen verworpen. SGGste S(aa(s Loterij. Trekking van 9 Juli. No. 4794, 16984 /400 N°. 3819,8909,13251, 16153 200. N°. 1229, 2687, 5386,9362,10657, 12396, 13520, 15252, 15299,16334,19217 /100. Trekking van 10 Juli. Prijzen van 1000 en daarboven N°. 13269 /1000 en premie 30,000. CORRESPONDENTIE. De brief van I. H I. zal Maaudag worden opgenomen, indien de schrij ver aan de redactie zijn naam bekend maakt. Bevallen van een Zoon E. C. KNAPPERT Van Gogh. Leiden, 9 Juli 1868,

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 3