BUITENLA N D. schoolfonds tot stand gebracht, ter bevordering van alle takken van onderwijs onder hare be schermelingen. Zondag 11. werd een bewijs van het bestaan van dit fonds geleverd, daar, in het lokaal de Koningskroon, in de Plantage, nadat een examen was gehouden van ongeveer 125 kinderen, die de armenscholen te Amster dam bezoeken, aan 24 hunner getuigschriften wer den uitgereikt, en een dertiental werden aan gewezen, die het eerst in aanmerking zullen komen om, op kosten van het schoolfonds, ver der te worden opgeleid. De plechtigheid werd door de ouders der kinderen en door verschei dene autoriteiten op het gebied van het onder wijs bijgewoond. Omtrent de feestregeling van het vijfde algemeen Evangelisch-Nationaal Zendingsfeest op het landgoed Middachten, verneemt men van goederhand de volgende bijzonderheden Vooreerst zullen vier extra treinen de reizigers vlak voor het feestterrein voeren, terwijl de gewone treinen aan het station op ongeveer een kwartier afstand van het feestterrein op houden. Nadat zich sedert 's morgens S uren de muziek van tijd tot tijd heeft doen hooren, wordt kwartier over tienen op de hoofdspreek plaats de openingsrede gehouden door Ds. Cohen Stuart, pred. te Rotterdam. Vervolgens zal de heer Looman verslag doen omtrent den toe stand en de werkzaamheden der Zendings-Ver- eeniging in Nederland, waarna de groote pauze zal plaats hebben. Te 2 en te halfvier wordt op drie spreekplaatsen het woord gevoerd door de heeren A. Couvée, pred. te Doesburg; J. Van Dijk Mzn., te Doetinchem; L. T. Esselen, zendel. te Worcester in de Kaap-kolonie; H. E. Faure, theol. doet. en pred. te Doesburg; Herbst, pred. te Nijmegen; Ph. J. Hoedemaker, theol. doet. en pred. te Vecnendaal; J. Van den Hoorn, van Zutfen Joh. van 't Lindenhout, van Nijmegen; J. H. Van Linschoten, van Zutfen; F. L. Rutgers, theol. doet. en pred. te Brummeu, en C. C. Schot, oud-zendeling. Te 5 uren wordt de slotrede gehouden voor de reizigers, die naar Rotterdam, Amsterdam en verder gelegen plaatsen moeten vertrekken, door den heer A. Brummelkamp, docent aan de theol. school te Kampen. Nadat middeler wijl op eene andere spreekplaats nog onder scheidene sprekers zullen zijn opgetreden, wordt de finale slotrede te 6 uren gehouden door den heer P. Huet, laatst predikant aan de Kaap. Door overeenkomsten met de verschillende spoordirectiën zijn de prijzen voor het vervoer zeer laag, b. v. voor Amsterdam en Rotterdam voor heen en terug in een rijtuig der 3de kl. f 1.56 en der 2de kl. f 2.70, waaronder tevens een exemplaar van het programma berekend is. De Maatsch. tot Exploit, van Staatsspoorwegen geeft 50 pCt. rabat op den prijs der gewone retourbiljetten voor alle stations der ooster- lijnen, welke echter verhoogd wordt met f 0.30 voor het programma, dat gelijktijdig met het plaatsbiljet aan alle stations dier maatsch. w«. rdt afgegeven. De plaatskaartjes moeten echter voor of op 25 Juli genomen worden. Van Leiden rijdt er op den feestdag een extra-trein in ver band met den feesttrein van Rotterdam. Zoo men verneemt, zal de broederschap der notarissen in Nederland het 25jarig bestaan dier vereeniging (die thans bijna 718 van aide notarissen omvat) bij gelegenheid van hare jaar- lijksche vergadering, die den 4den Augustus e. k. te Amsterdam is beschreven, eenigszins feestelijk vieren. De leden zullen daartoe den 3den Augustus namiddags aan het Tolhuis, over het IJ, te zamen komen en daags na de verga dering een tocht naar Holland op zijn Smalst doen. Woensdag 11. vertrokken van Eindho ven langs Hasselt wederom een oud-zouaaf, uit Heeze, en een nieuwe vrijwilliger, uit Waalre, om zich te Brussel te doen inlijven voor het zoo gunstig bekende zouavenkorps van het pau selijke leger. De inlijving is alzoo wederom open gesteld vooral echter verlangt men naar de oud- zouaven. De commissaris des Konings in de provincie Groningen heeft Dinsdag 11. aan de Provinciale Staten medegedeeld, dat Pruisen geneigd is tot krachtige geldelijke ondersteuning van de aan sluiting van den Noordelijken-spoorweg met de Hanoversche West-baan. De Pruisische regeering heeft genoemden commissaris de meest volledige en uitgewerkte plannen, begrootingen en be stekken verstrekt voor de lijn Nieuwe Schans- Ihrhove, met hare kunstwerken, bepaaldelijk voor de Eems-overbrugging te Weener. De werkzaamheden aan de aardebaan, spoor weg Hedel 's-Bosch, gaan met rassche schreden vooruit. De verzakking in de baan van den spoorweg BommelHedel, zoo ook van den boog bij de zoogenaamde Ooyick blijft aanmer kelijk aanhouden. Men vreest dit kolossale werk te zullen moeten afbreken. De betonstorting van den stroompijler N°. V, naar de spoorweg brug, over de rivier de Maas te Hedel, is afgeloopen. Het rechter landhoofd van de spoor wegbrug, over de rivier de Waal te Zalt Bom mel, waarvan een stuk muurwerk was wegge slagen, is hersteld. Men is bezig van dat land hoofd af tot landpijler N°. I en vervolgens tot N°. II met het klinken der ijzeren platen voor de ijzeren brug, dat door Duitsche werk lieden geschiedt. Er is 95 last tafelbazaltsteen, tot afdekking van de berm van genoemd land hoofd en het jaagpad, aangekomen. Onder begunstiging van heerlijk weder, had Dinsdagavond een afscheidsfeest plaats in het eadettenkamp op de Teteringsche heide bij Breda. Terwijl de muziek van 't 6de reg. inf. zich den geheelen middag deed hooren, werden door eenige cadetten twee tooneelstukken uit gevoerd. Daarna ving een bal champêtre aan op eene fraai gedecoreerde en met planken be vloerde plek. Het feest werd besloten met een schitterend vuurwerk en electrische verlichting Ontelbare toeschouwers uit de stad, zoowel te voet als per extra-trein toegestroomd, woon den dit echt landelijk feest bij. Woensdagnamiddag bracht H. M. de ko ningin, vergezeld van H.D. zoon, prins Alex ander, een bezoek aan den Hoek van Holland. De heeren Caland en Berkhout deden de noo- dige aanwijzingen aan den prins, bij het in oogenschouw nemen van de werken aan den nieuwen waterweg. De prins nam alles zeer nauwkeurig op, en na een paar uren toevens vertrok het hooge gezelschap weder naar de re sidentie. A Is schrijver der prijsverhandeling, inhou dende //eene geneeskundige plaatsbeschrijving der gemeente Leeuwarden," waaraan door het Provinciaal Utrechtsch Genootschap van Kun sten en Wetenschappen de zilveren medaille is toegekend, heeft zich doen kennen de heer P. H. Asman, rned. et art. obst. doctor te Leeu warden. De bevolking van het tuchthuis te Leeu warden bestond op den lsten dezer uit 610 zielen, allen mannen, zijnde 4 meer dan op 1 April. In het afgeloopen kwartaal zijn er 4 over leden. Van de 22 te Meppel geëxamineerden voor apothekers-leerling zijn 18 toegelaten, waaronder ook eene apothekers-dochter uit de Lemmer. Op eene publieke verkooping dezer dagen te Raamsdonk gehouden is o. a. tarwe ver kocht voor f 374 en vlas voor f 578 per bunder. Men schrijft uit Dene kamp: De heer W, vervoegde zich dezer dagen bij de geestelijk heid, met de vraag of het niet nuttig en doel matig zou zijn, een biduur te houden, ten einde van den Hemel den zóo vurig gewenschten regen af te smeeken. //Dat helpt niets", gaf de geeste lijke ten antwoord, zoolang de wind noord is. Den 31sten Maart 1780 werd te Assen een wettig en vast accoord gemankt door Etten van het landschap Drenthe en den heer Daniël De Block Lyklama a Nyholt, grietman van Opsterland enz., betreffende het maken van een kanaal, van de Drentsche vaart af tot in de Friesche wateren Na verloop van ruim achten tachtig jaren is evenwel daar nog geen gevolg aangegeven. Geen wonder, dat de beruchte dam bij Appelscha, die de gemeenschap te water tus schen Friesland en Drenthe verhindert, gedurig ter sprake wordt gebracht. Men hoopt, dat dit struikelblok der vorige eeuw weldra zal ver dwijnen. Door de Ned. Handel-Maatschappij is be vracht voor Amsterdam het schip's-Gravenhage, kapit. W. Alberts, 1058 last, a f 82.92. Zr. Ms. raderstoomschip Banka, onder bevel van den luit. ter zee 1ste kl. A. W. Keuchenius, is den 27sten Mei jl. ter reede Batavia aangekomen. De minister van binnenl. zaken heeft, naar verzekerd wordt, het vervaardigen van de spoorwegbrug te Crevecoeur opgedragen aan den heer J. Van den Wall Bake, administra teur der Utrechtsche ijzergieterij. Deze brug zal bestaan uit 11 openingen, waarvan eene van 100 en tien van 57 ellen, en gedurende twee jaren aan ten minste 200 arbeiders werk ver schaffen. De minister van oorlog heeft, bij reso lutie van 24 Juni jl. (overwegende dat de invoe ring van de achterladers het noodig maakt, om eene wijziging te brengen in de voorschrif ten omtrent het verstrekken van geweren, mu nitie enz. aan vereenigingen tot vrijwillige oefe ning in den wapenhandel, die met toestemming des Konings bestaan, en wenschende zoo veel mogelijk het doel dier vereenigingen te bevor deren, door het bekomen van wapens en munitie zoo gemakkelijk te maken als de belangen van den dienst bij het leger toelaten), goedgevonden, eenige nieuwe bepalingen vast te stellen nopens het verstrekken van geweren, munitie enz. aan vereenigingen tot vrijwillige oefening in den wapenhandel. Daarbij wordt bepaald, dat aan de vereenigingen, waarvan de leden zich uit sluitend als artilleristen wenschen te oefenen, daartoe in plaatsen, waar vesting-artillerie in garnizoen is, door de kommandeerende officieren van dat wapen gelegenheid kan worden gege ven om de oefeningen op de exercitie-batterijen te doen plaats hebben, mits zulks geschiede onder toezicht van een door hen aan te wijzen artillerie-officier, en de dienst daardoor niet worde benadeeld. Op de aanvragen tot het be komen van militaire instructeurs wordt dooi den bevelhebber de noodige orde gesteld, zul lende aan de aanvragen behooren te worden voldaan zoodra en in zooverre zulks geschie den kan zonder nadeel voor de dienst bij het korps, waartoe dezen behooren. Z. M. heeft bewilliging verleend tot oprich ting der naamlooze vennootschap Begrafenis- vereeniging, te vestigen te Dordrecht. Z. M. heeft benoemd tot directeur van het postkantoor te Groningen P. Tetrode, thans directeur van het expeditie-kantoor der post terijen op den Nederl. Rijnspoorweg. De Thermometer van Fahrenheit teekende al hier Donderdag des namiddags te 5 uren 7S°, des avonds te 8 uren 67°, te 10 uren 64°, Wind: N. O. Vrijdag 's morgens te 5 uren 62°, te 8 uren 69°, 's namiddags te 12 uren 80°, te 4 uren 80°. Pruisen. Het staats gerechtshof heeft den voormaligen Hanoverschen minister van buiten- landsche zaken, graal Platen, bij verstek, wegens hoogverraad, veroordeeld tot 15 jaren tuchthuis straf en tevens bevolen, dat hij 10 jaren onder toezicht der politie zal blijven. De generaal Vogel Von FaUfenstein zal den I6den dezer het zeldzame feesl vieren van het

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 2