digd, heeft reeds eene sub-commissie benoemd tot het ontwerpen van een concept-programma en tot het opmaken eener raming van kosten. De minister van binnenlaudsehe zaken heeft bekend gemaakt, dat voor de tweede maal in het loopende jaur gelegenheid zal worden gegeven tot het uiteggen a. der natuurk. examens, be doeld in art. 4 dier wet, in de maand Decem ber a. s.; b. der geneesk. en hulp-apothekers examens, bedoeld in de artt. 5 en 8 dier wet, in de maand September a. s.; terwijl de examens bedoeld in art. 9, ter verkrijging der bevoegd heid als apotheker, voor het eerst zullen wor den gehouden in de maand December a. s. De minister van binnenlaudsehe zaken heeft, naar aanleiding van de onlangs in de Tweede ivamer gevoerde diseussiën, de verplichting in herinnering gebracht, aan de gemeentebesturen bij art. 69 der kieswet opgelegd, om de stem briefjes na verloop van een jaar te vernietigen, en in overweging gegeven, daartoe telkens, wan neer de tijd daar is, öf een besluit te nemen, öf de vernietiging bij proces-verbaal te consta- teeren, opdat eventueel zal kunnen blijken, dat aan het wettelijk voorschrift is voldaan. Z. M. heeft aan A. W. Kröller, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als commis saris van politie te Harderwijk; aan J. B. N. Laurijssen, kassier te Breda, vergunning ver leend tot het aannemen en dragen der versier selen van ridder der orde van den H. Grego- rius den Groote, hem door Z. H. den paus ge schonken. De Thermometer van Fahrenheit teekende al hier Woensdag des namiddags te 5 uren 76°,"Wind: N., des avonds te 8 uren 65°, te 10 uren 60°. Donderdag 's morgens te 5 uren 58°, Z. O., te 8 uren 63°, 's namiddags te 12 uren 78°, te 4 uren 78°. B U I T E N L A N D. Belgi e. Men schrijft uit Brussel dd. 6 Juli aan de N. E. Ct.Wij hebben ons hier gis terenmorgen geamuseerd met eene scène, die niet tot de alledaagschen behoort. Er woont hier namelijk zekere Bochart, schoenmaker, dichter en politicus, een man, die het er op schijnt toe te leggen om van zich te doen spreken, althans hij stelt zich candidaat bij alle vacatures, zoowel in de Kamer van afgevaar digden als daarbuiten, en hij organiseert mee tings, waar men naar toe gaat, juist om zich met hem te amuseeren. Deze burger had onlangs eene manifestatie aangekondigd, in den vorm van een optocht, om aan den koning gratie te gaan verzoeken voor den sergeant Héron, die ter dood veroordeeld was, omdat hij zijn kapi tein had gedood. Ongelukkig voor Bochart, vernam men reeds vijf of zes dagen voor den dag waarop de optocht zou plaats hebben, dat de koning het doodvonnis reeds veranderd had. Bochart liet zich evenwel daardoor niet van zijn stuk brengen. In plaats van den koning om gratie te gaan verzoeken, zou men dus Z. M. voor het genomen besluit gaan bedanken. Hij kwam dan ook gisterenmorgen met een escorte van 2- a 300 gamins, die het verlangen te ken nen gaven, om het paleis binnen te treden; doch de talrijke menigte nieuwsgierigen, die op de been was, maakte het Bochart zoo lastig met hare bewijzen van geestdrift, dat al het verdere in duigen viel, en hij zelf op het laatst de vlucht nam, om zich aan de vermoedelijke gevolgen der algemeene ironie te onttrekken. Het aantal slachtoffers der ramp, die te Quenast is voorgevallen, is in de laatste dagen door drie vermeerderd geworden, ten gevolge van het overlijden van drie werklieden uit de groeven, welke bij de ontploffing zwaar gekwetst waren gewordenterwijl een jong meisje, dat op zekeren afstand van het tooneel der ramp mede eenige wonden bekomen heeft, tevens door j den schrik in hare verstandelijke vermogens ge krenkt schijnt te zijn geworden. Onder de bij dat onheil omgekomenen bevindt zich ook heer Grillet (gelastigde van den uit vinder en hoofdfabrikant der nitro glycerine, den Zweedschen scheikundige Noebel), die de bezen ding, welke te Quenast ontploft is, gedurende het geheel© traject vergezeld had. Gelijk door het //Journal de Liége" in herinnering gebracht wordt-, is de fabriek van den heer Noebel, te Stockholm, insgelijks reeds in de lucht gespron gen; bij welke gelegenheid verscheidene perso nen, waaronder eenige leden van de familie van den chemist zeiven, het leven hebben verloren. Ook te New-York heeft men eene ernstige ramp te betreuren gehad, veroorzaakt door dit gevaar lijk vocht, 't welk uitwendig veel overeenkomst met ongezuiverde petroleum heeft, niet door het bijbrengen van brandende voorwerpen, maar enkel door het toebrengen van schokken ont ploft, en dan eene werking uitoefent, die gezegd wordt negen en eene halve maal sterker te zijn dan die van het krachtigste buskruit. In Frank rijk is het gebruik van de nitro-glyceriue ver boden. WuitTEMBERG. De bewering van sommige dagbladen, met opzicht tot de benoeming eener permanente militaire commissie door de Zuid- Duitsche staten, is van allen grond ontbloot. Pruisen. Graaf Von Bismarck zal zich den 20sten Juli naar Kügenwaldermünde begeven, om er gedurende drie weken de zeebaden te gebruiken. Het verdrag tusschen Pruisen en Hamburg, betreffende den Venlo-Hamburg spoorweg en het leggen van eene vaste brug over de Elve tusschen Hamburg en Harburg, dat den 18den Maart 1868 werd gesloten, is thans officieel be kend gemaakt. Naar verschillende plaatsen, waar de ge denkdag van Königgratz, door taptoe, parade, enz., gevierd zou worden, is bevel gezonden, die openbare feestviering na te laten. Oostenrijk. De //Wiener Zeitung" weer spreekt op scherpe 'wijze het bericht van Bo- heemsche bladen, dat de regeering, ten gevolge der pauselijke allocutie, bevel heeft gegeven om 80,000 man troepen uit Hongarije naar deze zijde der Leitha te verleggen. Frankrijk. Men verzekert (althans zóo ver haalt de //Gaulois"), dat Frankrijk en Pruisen in alle stilte troepen op de grenzen écheloneeren en de zwakste punten versterken. Ik deel u dit bericht mede, zegt de correspondent van het Handelsblad, zonder er veel waarde aan te hechten, maar dit neemt niet weg, dat de oorlog zuchtige berichten heden bepaaldelijk de boven hand hadden. Zoo werd verzekerd, dat de maar schalk Niel bij den keizer aandrong op het ondernemen van een veldtocht tegen Pruisen in Septemberde leening, zou tusschen 20 en 25 Augustus worden uitgegeven en -de nieuwe verkiezingen voor het Wetgevend Lichaam zou den in December plaats hebben. Wat is er waar van al deze geruchten, reeds zoo dikwijls ver spreid, maar ook even dikwijls tegengesproken Dat er eene partij aan het Fransche hof is; welke naar den oorlog dringt, is een feit, maar daarom is nog niet gezegd, dat die partij zoo spoedig de bovenhand zal behouden. Engeland. Onder voorzitterschap van den heer Gladstone is Zaterdag eene groote meeting van de nationale maatschappij tot bevordering der sociale wetenschappen te Londen gehouden. De quaestie der verhouding van kapitaal en ar beid werd er besproken, en de besluiten, die aangenomen werden, veroordeelden bij loon- quaestiën het stelsel van werkstakingen en fa- brieksluiting, als tegen het belang van fabri kant en werkman beiden, en bevalen het stelsel van vriendschappelijke onderhandelingen aan, 't welk sinds acht jaren te Nottingham goed ge werkt heeft, en ook in de industrieele districten onder ©enigszins anderen vorm door de //con seils des prud'hommes1' met goeden uitslag wordt gevolgd. De hertog van Edinburg heeft Zaterdag eene feestelijke ontvangst gehad in het Crystal Palace. Ook de prins van Wallis was tegen woordig. Het feest moet buitengewoon prachtig geweest zijn, en het aantal aanwezigen bedroeg 30,000. Gecne grootere smet kleeft op de Engel- sche staatsinstellingen dan de omkoopiug bij de verkiezingen. Eene eerlijke, krachtige wet kan beletten, dat door dit onteerend middel intri ganten en mannen, wier rijkdom hunne eenige verdiensten is, onder de vertegenwoordigers van het Britsche y.olk worden opgenomen. Yooral nu dat aan honderden uit de mindere klassen voor het eerst het kiesrecht geschonken wordt, is het onontbeerlijk, dat het parlement op ern stige en onmiskenbare wijze te kennen geeft, dat het geene omkoopiug bij de verkiezingen meer zal dulden. Het volksgeweten heeft op dit punt alle fijn gevoel van recht bijna geheel ver loren en krachtige maatregelen zijn noodig. In dien aan iederen kiezer, die zich had laten om- koopen, het kiesrecht ontnomen werd, en in dien de candidaat van wien het overtuigend bew ezen was, dat hij rechtstreeks of door agen ten kiezers had omgekocht, niet als lid van het Huis der Gemeenten werd toegelaten, doch dat de man verkozen werd, die na hem de meeste stemmen verwierf, dan zou er spoedig een einde komen aan deze nationale schande. Op het oogenblik is eene wet in behandeling, welke de zuiverheid der verkiezingen bevorderen wil, doch de voorgestelde maatregelen zijn flauw als water en melk, en eene krachtiger mannelijker veroordeeling van den grootsten vloek voor het sociale en staatkundige leven in Engeland wordt gevorderd. Zoolang men de leden van het Huis niet dwingt den man, die door orakooping lid wordt, niet als een gelijke te erkennen, maar hem even eerloos te rekenen alsof hij gestolen of bedrogen had, zal men niet veel kunnen uitrichten. Het ministerie stelt voor aan twee afzonderlijke rechters het oordeel over te laten of, bij de verkiezingen, al of niet is omgekocht, doch de liberalen wenschten de beslissing dien aangaande aan liet Huis zelf over te teten. Eeeds hebben 46 leden van het Huis der Gemeenten, waaronder vele die reeds sedert vele jaren zitting hadden, verklaard bij de eerstvol gende verkiezingen geene candidatuur te zullen aannemen. Sertie. Den correspondent te Belgrad van het Parijsche blad la Patrie," den heer Ar- nould, zou wegens mededeeling van onjuiste berichten een ketelmuziek worden gebracht. De heer Arnould hiervan onderricht verliet tijdig Belgrad. De ketelmuziek had niettemin voor de verlaten woning plaats. Afrika. Berichten uit de Kaapkolonie be vatten het volgende: Den 20sten Mei 11. is het koloniaal parle ment door den gouverneur geopend met eene rede, waarin hij onder anderen zeide //Groote verwachtingen werden er gevormd van de aan den landbouw te ontleenen voor- deelenvoor land werden prijzen betaald, verre boven de wezenlijke waarde gaande; het was niet moeilijk geld te leenen onder verband van plaatsen, en voor eenige jaren schijnen de wolkwTeekér8, ten gevolge van overmaat van me dedinging, voor hunne producten meer dan de werkelijke waarde te hebben ontvangen. Te ge lijker tijd schijnt langzamerhand eene groote verandering te hebben plaats gegrepen in de géwoontén en manieren der bevolking. Een al gemeen verlangen naar hetgeen een hóoger staat van beschaving vergezelt, en dat eene vroeger niet gekende behoefte aan gereed geld'tengevolge had, begon zich te openbaren. De terugwerking is nu gekomen en de druk der bezwaren is zeer pijnlijk. Het licht niet in de macht der regee- riug of van de wetgeving, om daartegen een geneesmiddel te leveren. Dat kan alleen gevonden

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 2