N°. 2580. Vrijdag A". 1868^' 10 Juli. BINNENLAND. LEIDSCH DAGBLAD; PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden, per 3 maandenf 3.00. Franco per postn 3.85. Afzonderlijke Nommers0.10. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon-en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN. Van 1-6 regels ƒ0.75; iedere regel meerƒ0.12*. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels 0.90; iedere regel meer0.15. Lelden9 «full. De Arnh. Courant, den parlementairen zomer veldtocht van het nieuwe ministerie besprekende, brengt de volgende opmerkingen in het midden, waarmede wij geheel instemmen: De vertegenwoordiging en het ministerie zijn juist lang genoeg met elkander in gezelschap geweest om kennis gemaakt te hebben. De op positie heeft eenige stooten toegebracht en eenige schoten gelost, niet zoozeer oin gevaarlijk te wonden of dood te schieten, dan wel om te toonen dat zij de oppositie is en, zoodra de eerste ernstige veldslag geleverd wordt, hard stooten en scherp vuren zal. De niet-oppositie heeft zich doorgaande neutraal gehoudenzij heeft het nieuwe ministerie bezien en er naar geluisterdhier en daar eene opmerking en eene aanmerking gemaakt en zich verder haar oordeel voorbehouden. //Deze neutrale gezindheid jegens het mini sterie is voor dit een voordeel, maar dat ook bare gevaarlijke zijde heeft. Een gouvernement kan niet en moet niet neutraal willen blijven tusschen strijdige stelsels en strijdende partijen. Het moet toonen eene eigene vlag, een eigen stelsel en beginsel te hebben, en naarmate het dit meer toont moet van weerszijden de neu traliteit ophouden. Wanneer wij het ministerie den zedelijken moed en de vastheid van karakter wenschen, die, om te handhaven wat het voor waar en recht houdt, niet schroomt de bestaande oppo sitie te ontmoeten en er nieuwe aan toe te voegen, willen wij daarmede geenszins te ken nen geven, dat wij den moed en de vastheid van karakter dezer regeering wantrouwen. Wij hebben zelfs redenen voor het tegendeel. De flinke verklaring van den minister van binnen- landsche zaken omtrent de niet-herziening der wet op het lager onderwijs in den zin der schoolwet-agitateurs, en de vasthoudendheid van den minister van koloniën tegenover de pressie welke de koloniale oudgasterij op hem wilde uitoefenen, zijn reeds aanduidingen dat deze regeering eene regeerende en niet eene gere geerde regeering zijn wil, dat zij aan haar eigen stelsel getrouw wil blijven en niet van plan is hare stabiliteit te zoeken in gedienstigheden jegens de neutrale en niet onwelwillende ele menten der Kamer. Wat wij van deze regeering wenschen, ver wachten wij ook van haar. De zomerveldtocht is niet veel meer dan eene militaire promenade geweest, maar de winterveldtocht zal waarschijn lijk tot heetere en hardnekkiger gevechten lei den. Het ministerie beklage zich hierover niet noch late er zich door ontrusten. In het vuur moet het gehard worden in het vuur moet het zijne wapenbroeders, zijne echte voor- en tegen standers leeren kennen. De neutraliteit zal ver smelten en de welwillende elementen zullen minder welwillend of zelfs onwelwillend worden. De oppositie zal aangroeienmaar hetgeen de regeering, door aan haar stelsel vast te houden, in numerieke meerderheid verliest, zal het meer dan terugwinnen, door dit zedelijk overwicht dat alleen de gouvernementen verkrijgen die eigene beginselen durven hebben en toepassen." LEIDEN, 9 Juli. Het Languedoc's Mannenkoor gaf gisteren avond een laatste concert in Zomerzorg. De uitvoering voldeed, zoo mogelijk, nog beter dan de vorige, misschien omdat zij in de open lucht plaats had. Het Ave Verura" bijv. van Cherubinhad in de zaal op ons niet zulk een indruk gemaakt. Behalve dit werden ook nog andere nummers van het vorig programma her haald, zeker niet tot spijt wie deze zangers voor de tweede maal hoorde. Liederen als //La Languedocienne", Les adieus a la patrie" en //La Catalanne" blijven schoon, ja winnen in schoonheid, naarmate men ze meer hoort. Doch dit programma werd ook opgeluisterd door nieuwe liederen, waaronder La Verginella del monte" en de Hymne au drapeau" ons bijzonder trof fen. Het was een goed denkbeeld om den zang af te wisselen door de muziek van het 4de re giment infanterie, onder begeleiding waarvan ten slotte ons Volkslied, in 't Fransch vertolkt, met kracht door dit mannenkoor werd voorge dragen. Dat de opkomst aan de verwachting beantwoordde behoeft nauwelijks gezegd te wor den. Een goede les voor anderen om toch de entree nooit te hoog te stellen. Heden namen de openbare lessen en prijs- uitdeelingen aan de openbare scholen voor meer uitgebreid lager onderwijs alhier een aanvang. Op de school voor jongens 1ste klasse werd een prijs uitgereikt aan de navolgende leerlin gen der hoogste klasse: J. C. Van Schilfgaarden, P. C. Van Dave- laar, J. C. Veth, E. E. Fromberg, F. C. Van der Does de Bije, P. W. C. Maclaine Pont, F. H. A. Driessen, L. J. Keuls, A. L. B. W. Van Oijen, W. P. A. M. Kluit, A. De Blaauw, F. W. Van Erp Taalman Kip, E. P. Van Sonsbeeck, L. Van Schravendijk. Morgen vermelden wij den afloop der prijsuitdeelingen op de school voor jongens 2de klasse en op die voor meisjes 2de kl., welke morgen respectie velijk van 10—12 en van 24 uren zullen plaats hebben. Op Zaterdag a. s. van 1012 uren is de prijsuitdeeling bepaald op de school voor meis jes lste kl. Eergisteren had een meisje van 6 jaar, op de Geerengracht alhier, de onvoorzichtigheid met eenige lucifers te spelen, welke ontvlam den, tengevolge waarvan hare kleederen vlam vatten en zij ernstige brandwonden aan handen, hals en aangezicht bekwam, en thans iD zorgwek- kenden toestand verkeert. De leden van de Eerste Kamer der Staten- Generaal zijn ter vergadering bijeengeroepen tegen Dinsdag den 21sten dezer. In de vergadering van 2 Juli is door den waarnemenden voorzitter van den gemeenteraad te Amsterdam naar aanleiding van in de vo rige zitting gemaakte aanmerkingen, medege deeld, dat, zoowel ten aanzien der petroleum- bewaarplaats van den heer De Boer, als van het magazijn van vitriool en terpentijn van den drogist Westerman, beiden in de nabijheid van het Trippenhuis aldaar gelegen, de bestaande bepalingen worden nageleefd tot het in zooda nige bewaarplaatsen voorhanden zijn eener vol doende hoeveelheid zaagsel of zand, tot blus- 8ching, ingeval van brandterwijl voorts in het bij den raad in behandeling zijnde politie-regle- raent nadere bepalingen zouden worden opge nomen om gevaar van brand, inzonderheid in de nabijheid van het Trippenhuis, zooveel mo gelijk te weren. Te Zutfen heeft zich eene sub-commissie voor de oprichting van een standbeeld voor Boerhaave gevormd. Zij bestaat uit de heeren Ds. H. W. Van Rhijn, voorzitter, W. A. F. H. De Bas, Mr. J. F. B. Van Hasselt, Mr. C. H. baron Van Rheinen van Ithemenshuizen te Brum- men, lid der hoofd-commissie, O. L. graaf Van Limburg Stirum, Mr. W. J. Z. Umbgrove en Dr. A. H. Van Andel, secretaris en penning meester. Haar werkkring zal zich niet alleen tot Zutfen bepalen, maar door de benoeming van correspondeerende leden in den omtrek zich ook over de naburige gemeenten uitstrekken. Zaterdag 11. had Jhr. Mr. L. C. J. Van Nispen te 's-Heerenberg het voorrecht 50 jaren achtereenvolgend lid der provinciale staten van Gelderland te zijn, en daarvan 25 jaren als lid van ged. staten in dat college zitting te hebben. Het feest is met grooten luister ge vierd. Het vijfde algemeen evangelisch-nationaal zendingsfeest zal op Woensdag 29 Juli in de nabijheid van het spoorwegstation te De Steeg worden gehouden, en wel op het landgoed Mid- dachten, door mevrouw de douairière gravin Bentinck van Middachten daartoe aangeboden. Het tusschen Hamburg en New-York va rende stoomschip Saionia heeft dezer dagen op de hoogte van Texel een Engelsch visschers vaartuig in den grond gestoomd, waardoor zes man het leven hebben verlorentwee andere visschuiten werden beschadigd. De slechte begomming onzer postzegels duurt voort. Tot tweemalen toe is het mij ge beurd, schrijft ons dezer dagen een onzer cor respondenten, dat ik bericht uit Engeland ont ving, dat mijne brieven öf postzeggelloos öf ten halve gefrankeerd aankwamen. Telkens moest dubbele port worden vergoed, omdat de post ad ministratie in Nederland niet verkiest genoeg gom te bezigen. Ik frankeer mijne brieven tegen woordig maar aan het kantoor als zij naar het buitenland verzonden moeten worden, wanu an ders zou de briefwisseling een weinig al te duur worden. Ik zal daarmede voortgaan, tot einde lijk deze kleingeestige zuinigheid ophoudt. Arnh. Courant. De 250ste verjaardag der stichting van Batavia zal op eene luisterrijke wijze in die stad worden gevierd. Eene voorloopige commis sie, door den resideat voor dat doel uitgenoo-

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 1