GEMEUBILEERDE KAMERS Goede Hoop, loopende tot 4 Juni: Twee ge delegeerden van den Oranje-vrijstaat, de kom- mandant Villiérs, de Nederlandsche geestelijke Van de Wall, zullen den 19den Juni naar En geland vertrekken, naar uien zegt met geheime volmacht, om indien Engeland weigert aan de eischen van den Vrijstaat toe te geven, de tus- schenkomst van Rusland, Amerika, Spanje of Nederland te verzoeken, en ook ter gelegener tijd een protest in te dienen. ACADEMIENIEUWS. Utrecht, 4 Juli. Bevorderd tot doctor in de geneeskunde de heeren: C. C. Ooms, geb. te Rotterdam, na verdediging van zijn academisch proefschrift, getiteldIets over den Anus prae ternaturalis en zijne behandeling, naar aanlei ding van een waargenomen gevalJ. H. F. Prahl, geb. te Bergen in Noorwegen, na verde diging van zijn academisch proefschrift, getiteld uDe invloed der zwervende zenuw op de harts beweging"; alsmede tot doctor in de wis- en natuurkunde de heer O. J. A. De Haart, geb. te Utrecht, na verdediging van zijn academisch proefschrift, getiteld //De verhouding van Aroy- ]um en Dextrine tegenover chemische Agentia"- 0FFIC1EELE BERICHTEN. HEK-IJK. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN herinneren bij deze den inge zetenen dezer gemeente hunne verpligting, tot het doen der her-ijken van al de bereids te voren geijkte lengte- en inhoudsmaten en ge- wigten, benevens de bij de inhoudsmaten van drooge waren behoorende strijkels. En worden zij ten dien einde opgeroepen ter bezorging der gemelde maten en gewigten, wel schoon gemaakt en gezuiverd aan het Lokaal van den IJk, op de Breéstraat, in het Stadhuiszullende daar toe, tegen dadelijke betaling, worden gevaceerd Voor Wijk VII, van den 9 tot den 16 Julij, telken dage van des morgens 9 tot des namid dags 1 uur, uitgezonderd Zon- en Feestdagen. En wordt wijders door deze ter kennis van de belanghebbenden gebragt, dat tot jaarletter gedurende 1868 voor den ijk der maten en ge wigten bepaald is de letter Z. Leyden, 26 Mei 1868. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN, gezien de adressen van 1°. B. H. Vos Zonen, huidenzouters binnen deze ge meente, houdende verzoek om zes aaneengehechte perceelen in de Vestestroat, geteekend wijk VII) n°. 206, 206a, 2066, 206c, 387d en 387c, tot //magazijn van huiden" te mogen inrigten en bezigen; 2°. Theodores Johannes Bouzie^ hoefsmid, wonende alhier, waarbij hij toestem ming vraagt tot het houden en mesten van varkens" en het bewaren van paardenmest", in den tuin achter zijne woning aan de Oude Varkenmarkt, wijk I n°. 150; 3°. Cobts Wil lem Wallaart, gasfitter, binnen deze gemeente woonachtig, om vergunning tot het //houden en mesten van varkens" op de plaats achter zijn huis aan de Oranjegracht, geteekend wijk VIII, n°. 559a Gelet op art. 4 van het Koninklijk besluit 1 van 31 Januarij 1824, rakende vergunningen I ter oprigting van sommige fabrieken en trafie- ken, alsmede op art. 224 der Algemeene Poli- I cieverordening, vastgesteld den 24sten October I 1867; Doen te weten, dat tot het hooren der eige- 1 naars en bewoners van de naastbijgelegene en 1 belendende panden, ten opzigte der informatiën //de commodo et incommodo," door Burgemeester ij en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raadhuis dezer Gemeente, op Maandag den 13den Julij aanst., 's voormiddags te elf uren; I zulende de belanghebbenden verpligt zijn, hunne bezwaren tegen die verzoeken op dien tijd in te brengen, terwijl, bij verzuim daarvan, zij gehouden zullen worden zich tegen de inwil liging niet te hebben verzet. Leyden, 7 Julij 1868. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Ge meentebestuur van Leyden, doet te weten, dat aan den Ontvanger der directe belastingen al hier zijn ter hand gesteld twee, op den 24sten der vorige maand, invorderbaar verklaarde ko hieren, als: een van het patentregt over het dienstjaar 1867 en 1868, vierde quartaal, en een voor de belasting op het personeel, dienst jaar 1868 en 1869, houdende aanslagen voor de wijken 1 en 2, terwijl ieder verpligt is zij nen aanslag, op den bij de wet bepaalden voet, te voldoen. Leyden, 7 Julij 1868. GEMENGDE BERICHTEN. Kraaten-teelt. Over dit onderwerp deelt de secretaris van de landhuishoudkundige vereeniging te Iglau, Ferd. Stieber, in de Pract. Wochenbl. het vol gende mede Misschien zal het menigen lezer nauwelijks geloofbaar voorkomen, dat er werkelijk een teelt van kraaien bestaat en voordeelen afwerpen kan te meer daar de kraai als een schadelijke vogel bekend staat en de eigenaars van jachtvelden veelal eene premie op het schieten van kraaien uitloven. Wij zien hieruit, dat ons weten slechts stukwerk is en dat wij de geheele waarheid niet kunnen overzien. De opmerkzame waarneming van de natuur geeft intusschen resultaten, die de moeite wel beloonen, daar zij ons de midde len tot ons onderhoud en tot wegneming van zoo menig bezwaar doen kennen. Onze tijd, in zonderheid de tijd van waarneming en onderzoek, is dus alleszins geschikt voor het onderzoek, of het behoud der kraaien niet ruimschoots opweegt tegen het nadeel, dat zij, naar men meent, ver oorzaken. De eerste broeinesten van kraaien, en wel van de soort genaamd //cornis frugilegus," heb ik in grooten getale in eenige gemeenten uit de districten van Saar, Neustadt en Bistritz aan getroffen en wel bij molenaars en landeigenaars, die ze aldaar op elzeboomen in verschillende, breede of langwerpige, hoekige en ronde vor men uit planken, twijgen en stroo gemaakt hadden. De kraaien waren zoo vreedzaam en tam, alsof het duiven waren, zoodat de an ders nog al moedwillige dorpsjeugd ze geheel met rust liet. De houders van kraaien uit ver schillende districten verzekerden eenparig, dat de jonge kraaien hun des zomers een heerlijk Zondagsgebraad verschaften alsmede dat zij door de verdelging van schadelijk gedierte aan den landbouw gewichtige diensten bewezen, ja dat zonder hen, door de menigte slakken in voch tige bodems of bij nat weder, door de meikevers en, bij aanhoudend droog weder, door de veld muizen, dikwijls misgewas zou hebben plaats gehad. De personen, die zich op deze teelt toe leggen, verzekeren, dat het vleesch, vooral van de jonge kraaien, zeer aangenaam van smaak is zij worden, nadat het vel er afgetrokken is, evenals patrijzen gelardeerd of met spek belegd en dan gebraden. De kraaien nestelen tweemaal per jaar en leggen dan 4 tot 6 eieren; men moet echter van ieder broeisel een jong voor de verdere teelt bewaren, wijl anders ook de ouderparen, om het verlies hunner jongen, hun verblijf naar elders zouden overbrengen. Omtrent de voeding dezer dieren deelden bovengenoemde personen mede, dat de kraaien uitsluitend van dierlijk voedsel leven, zooals: kevers, rupsen, larven, slakken, wormen en jonge muizen, doch kreDgen eten zij niet. De bewering dat men in de maag van ge schoten kraaien graankorrels zou gevonden heb ben, wordt door deze landlieden uit hunne ondervinding bepaald tegengesproken, daar zij zelfs in den strengsten winter de graankorrels bij de schuren niet opzochten en, gevangen, van de voor hen gestrooide graankorrels, broodkrui mels, aardappelen en ooft, volstrekt geen graan korrel, maar wel van de andere stoffen in hunne magen overblijfselen gevonden werden. Dikwijls worden echter andere vogelsoorten van ditzelfde geslacht, zooals de raaf (corvus corax), de cor- vus corona, de corvus coronix, de torenkraai of corvus monodula en de corvus granorum, welke allen in den winter nadeelig voor de zaden zijn, door zoogenaamde deskundigen dikwijls met de bovenbedoelde corpus frugilegus ver wisseld. Een rijk burger van Wiesbaden, overtuigd, dat van den armen, kleinen Maarten Luther nooit de groote Hervormer zou zijn geworden, indien de goedhartige mevrouw Cotta, te Eise nach, zich zijner in zijne jeugd niet had aan getrokken," heeft zich gedrongen gevoeld, de onthulling van het reformatie-monument te Worms te vieren door het schenken van een kapitaal van 40,000 fl., bestemd tot oprichting eener instelling ter verzorging en opleiding van behoeftige knapen. PROVINCIALE STATEN. Zitting van heden. Tot leden van Ged. Staten zijn herbenoemd de heeren Mr. O. Van Vollenhoven, Jhr. Mr. H. J. Van der Heim, Mr. H. F. baron Van Zuylen van Nyevelt, E. H. baron Rengers van Warmenhuyzen, Mr. R. J. C. Metelerkamp en tot buitengewoon lid van Ged. Staten, de lieer S. A. Van Hoogstraten. 366ste taats-Loterij. Trekking van 7 Juli. N°. 349, 611, 1270, 2046, 9053,11515,12643 f 400. N°. 13025, 16795 f 200. N°. 582, 4674, 4699, 8037, 8904, 10384, 10715, 11132, 12797, 13650, 17885 f 100. Trekking van 8 Juli. Prijzen van f 1000 en daarbovenN°. 4807 f 2000. N°. 4070, 17489 en 17917 ieder f 1000. TELEGRAMMEN. Madrid, 7 Juli. Hedenochtend zijn de gene raals Latorre, Dulce, Zabala, Cordova, Serrano, Bedoya en Letano gearresteerd. Naar drie ande ren werd, als evenzeer verdacht, nog door de po litie gezocht. ADVERTENT1EN. Bevallen van een Dochter M. P. ENGEL- BREGT - BREEBAART. Schoonhoven, 5 Julij 1868. Eenige en algemeene kennisgeving. Heden ontvang ik de treurige tijding, dat mijn waarde Broeder, de WelEd. Zeergel. Heer D. MOLENAAR Jr., Med. Doctor te Pama- noekan (Java), den 10 Mei jl. in den ouderdom van 37 jaren, aan de pokken overleden is. A. J. MOLENAAR. Leiden, 7 Juli 1868. Eenige en algemeene Kennisgeving. Wegens de vele bewijzen van belangstelling zoo bij de bevalling als bij de ziekte mijner echtgenoote ondervonden, betuigt de onderge- teekende alsmede wederzijdsche familie harte- 1 ij ken dank. J. L. CREYGHTON. Leiden, 7 Julij 1868. namelijk een ruime voor- en slaapkamer, worden gevraagd tegen 1° Sept. voor een JONG- MENSCH. Brieven, met juiste opgave van stand en huurprijs, onder de letters Ifl. P. aan het bureau van het Leidsch Dagblad.

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 3