In den nieuwen tuin der sociëteit //Casiso" te 'e-Bosch, bij de in aanbouw zijnde kiosk of muziektent, had Donderdag-namiddag het volgende ongeluk plaats. Een zoogenaamde wind, die een weinig verzet werd, gleed uit, waardoor een 17jarige steenhouwer B. den daarop liggen- den steen op het lichaam kreeg en als het ware verpletterd werd. Zijne beide beenen en de lin kerarm zijn gebroken en de hersenen belangrijk beleedigd. Uit Harlingen wordt geschreven: Se dert eenigen tijd voert men van Londen en Huil hier eene groente aan, welke nog weinig in Nederland bekend is, te weten de bladsteelen der rhabarberplant. Wel wordt zij hier en daar bij ons te lande aangekweekt als sierplant en soms als iets bijzonders gegeten, maar verbouwd wordt zij eigenlijk nergens. Zooals men weet, smaakt de moes er van bijna als die der kruis bessen. De Thermometer van Bahrenheit teekende al hier Vrijdag des namiddags te 5 uren 68°, Wind: N. O., des avonds te 8 uren 61°, te 10 uren 58°. Zaterdag 's morgens te 5 uren 57°, te 8 uren 62°, 's namiddags te 12 uren 67°, te 4 uren 62°, N. W. BUITENL A N D. Fbankrijk. De //Constitutionnel" zegt//De dagbladen hebben verhaald dat de graaf van Chambord het voornemen had te kennen gege ven, om naar Rome te komen bij gelegenheid van het huwelijk van den hertog van Parma en dat de heer De Sartiges alstoen aan het hof te Rome heeft verklaard, dat wanneer de graaf daar kwam, Frankrijk zijne troepen zou terug roepen. Dit verhaal is ten eenenmale onjuist en wij zijn gemachtigd het tegen te spreken." De heer Magne heeft eergisteren in het Fransche wetgevend lichaam den heer Thiers en de vorige sprekers der oppositie beantwoord. Hij kwam al dadelijk op tegen de uitdrukking van conventioneel budget," gelijk de heer Thiers de thans ingediende begrooting had genoemd. De regeering en de staatsraad, zeide de minister, hebben meer dan eene maand lang getracht de waarheid omtrent 's lands financiën te verkon digen de commissie voor het budget heeft twee maanden onafgebroken hetzelfde trachten te doen, en het resultaat van dit alles zou zijn een //conventioneel budget Hij, minister, beeft zich bij de debatten voorgenomen, de volledige waarheid omtrent 's lands finantieelen toestand te zeggen en naar den goeden raad te luisteren, die der regeering zou worden gegeven, maar dien goeden, practischen raad heeft hij nergens ge vonden, en de tegenpartij heeft eensdeels bij hare voorstellingen zich aan overdrijving schuldig gemaakt en anderdeels niet gelet op de geduchte beproevingen, waarmede de regeering zeventien jaren lang had te kampen, zooals kostbare oor logen, herhaalden hongersnood, epidemieën en overstroomingen. De financiën moesten natuur lijk hiervan den noodlottigen weerstuit onder vinden. Hierbij komt, dat zich sedert twee jaren exceptionneele feiten en ernstige verwikkelingen in Europa hebben voorgedaan, die ook hunne na- deelige uitwerking op de ontvangsten en uitga ven hebben gehad. Ten gevolge hiervan stond de regeering tegenover bijzondere moeilijkheden, en hiervan heeft men niet genoeg nota genomen. Nu zegt men: deze en die uitgave is onnoodig; men stapelt milliarden op milliardenmen wapent zich van top tot teendoch het ware en valsche zijn hier dooreen gemengd, 't Is waar, de quaestie van den vrede is aan de orde van den dag gelukkig. Ieder erkent dat er twee middelen zijn om den vrede te bewareneene algemeene ontwapening of eene evenredige wapening van alle volken. De ontwapening nu wordt door allen gewenscht door hem, minister, meer dan iemand anders uithoofde zijner betrekking. Maar om haar te verkrijgen, is de medewerking van allen noodig. Een enkele kan de wet aan de anderen niet stellen, en wanneer nu de volken zich niet ontwapenen, dan zou degeen, die lijdelijk toeschouwer en onverschillig bleef, in een staat van inferioriteit geplaatst worden, die voor hem gevaarlijk zou kunnen zijn. Om dus eerbied te kunnen inboezemen, om Frank rijk den rang te doen innemem, dien het toe komt, moet het sterk zijn. Dit is noodig, zoo lang de periode van regeering naar gronden van strikt recht en rechtvaardigheid niet zal aangebroken zijn. Ja, Frankrijk moet zich wa penen. Te Marseille heerscht sedert den laatsten tijd groote vrees voor dieven. Twee of drie jaren geleden was er een bende, die haar bedrijven aanving met op de wandelplaats een handelaar die met zijn vrouw wandelde met een hamer neer te vellen en hen daarna te bestelen. Op dit feit volgden andere, zoodat de angst alge meen was. In het vorige jaar werden te Mar seille do Italianen ter dood gebracht, die in het zuiden des lands schrik en ontsteltenis hadden verspreid. Men meende, dat dit een heilzamen indruk zou maken, maar een maand later las men reeds weer van nachtelijke aanvallen met behulp van strikken. Men twijfelde eerst aan de waarheid dier verhalen, maar ze werden voor het hof te Aix bevestigd, en eenige der wur gers werden veroordeeld. Nu zijn sedert eenige dagen de diefstallen weer aangevangen en wor den ingezetenen met deze of gene straf bedreigd voor het geval dat zij niet voldoen aan den eisch om geldsommen op aangewezen plaatsen te bezorgeneen koopman, die aan zoodanige sommatie niet had gehoorzaamd, heeft een kleine helsche machine te huis gekregen die moest sprin gen bij het openen van het pakje, 't geen gelukkig ontweken werd doordien het hem verdacht voor kwam; een ander heeft men toegezegd zijn jongste kind te zullen oplichten, indien hij geen 3000 franken bezorgde. Engeland. Do zoon van koning Theodorus wordt weldra te Southampton verwacht. De Engelsche bladen deelen thans de navolgende bijzonderheden omtrent dezen kroonprins mede, die Dejatch Alamaio is genaamd; dat is: //hij heeft de wereld gezien." Onmiddellijk nadat Mag- dala ingenomen was, werd Dejatch Alamaio met zijne moeder naar het Engelsche kamp overge bracht. Deze koningin, Terru Wark (zuiver goud) genaamd, was de dochter van Ras Oobie, de voormalige vorst van Tigré. Toen deze door Theodorus in 1854 verslagen en gevangen ge nomen werd, werd de prinses, ofschoon slechts 12 jaren oud, gedwongen om koning Theodo rus te huwen, en wel voornamelijk met het doel om] haren vader Oobie en hare beide broe ders eene behoorlijke behandeling te verzekeren. Dit belette evenwel Theodorus niet, om haar vader tot aan diens dood gevangen te houden, terwijl hare beide broeders kwijnden in de staats gevangenis te Arb Amba, en later te Magdala, waar zij ten slotte door de Engelschen in vrij heid werden gesteld. De koningin bracht de drie laatste jaren van haar leven zeer ongeluk kig door, en wel omdat zij zich verstout had Theodorus te verwijten, dat hij haar vader slecht behandelde. Dit gaf aanleiding tot allerlei on aangename woordenwisselingenop zekeren dag voegde koning Theodorus haar dan ook in woede toe, dat zij moest weten, dat hij de koning der koningen was, terwijl hij vervolgens trachtte haar te slaan. Hij ging daartoe evenwel niet over, omdat zij zeer gevat antwoordde, dat hij de vrouw van den koning der koningen niet mocht slaan. Eenige maanden vóórdat de En gelschen in Abessinië kwamen was zij ziek. Zij stierf te Haik Hallat en werd te Chellikat be graven. Een paar dagen voor haar overlijden ontbood zij kapitein Speedy en begeerde, dat haar zoon onder zijne leiding zou staan. Basha Fallada, zooals Theodorus kapitein Speedy noemde, aanvaardde die taak, en sedert verliet het jonge mensch hem nooit. Dejatch Alamaio vereert den kapitein als een vader en koestert de hoogste achting voor hem. Per Oneida" zijn de volgende berichten ontvangen. In Buenos-Ayres heeft de gouver neur de zitting der provinciale kamers geopend. Hij keurt den oorlog tegen Paraguay af. De staat van de inkomsten des lands wijst eene vermeerdering aan van 26 percent. Te Monte video is de betaling in specie op last van het gouvernement geresumeerd. Er bestaat eene crisis. Twee banken hebben hare betaling ge schorst. Tot bescherming der douane en der banken zijn 2000 man militairen aan wal ge bracht. Eene dépêche van lord Napier, sprekende van de resultaten der expeditie naar Abessinië, zegt dat het doel is bereikt, zonder de rechten der vorsten te benadeelen. De voorspoed van het land is verbeterd. Seeyie. Vorst Milan ontvangt van alle kan ten adressen van gelukwensching. De skuptschina heeft het nieuwe ministerie sa mengesteld. Rumenie. De minister-president Galesco is inet verlof naar Weenen vertrokken; de heer Bratiano neemt ad interim het ministerie van buitenlandsche zaken waar. China. De opstandelingen hebben verschei den dorpen nabij Takou verbrand en eene over winning behaald op de keizerlijken. Zij zijn voor nemens op Peking los te trekken. RECHTSZAKEN. In de correctioneele zitting der Recht bank te Leiden van Vrijdag 3 Juli 1868, zijn ver oordeeld J. De R. te Leiden, wegens verwonding, tot eene cell. gev. van 14 dagen, een geldb. van f8 of subsid. gev. van ld. J. S. te Leiden, wegens mishandeling, tot eene cell. gev. van 1 m., eene geldb. van 8 of subsid. gev. van 1 d. J. T. T. te Woerden, wegens beleedi- ging van een bedienend beambte, tot eene geldb. van f 50 of subsid. gev. van 7 d. GEMENGDE BERICHTEN. Aan het Chemnitzer Tageblatt wordt me degedeeld, dat in de binnenkap van den waggon 3de klasse N°. 128 van den trein, die des na middags te tien minuten over vieren van Göss- nitz te Chemnitz aankomt en te vijf minuten voor halfzes naar eerstgenoemde plaats terug keert, een nest is met 5 jonge roodborstjes. Ge durende den broeitijd deed het wijfje geregeld de reis van Gössnitz naar Chemnitz en terug en werd op den terugkeer door het gaaike met luid gefluit begroetthans doen de kleinen de reis alleen. Volgens mededeeling van de trein- beambten vliegen de ouders den aankomenden trein steeds met voedsel voor de jonge toeris ten te gemoet. Te Limoges houdt eene geheimzinnige misdaad het publiek bezig. Een onbekende is vermoorddagelijks vond men op straat stuk ken van zijn lichaam, maar welke maatregelen de politie ook nam, vruchteloos tracht zij den moordenaar te ontdekken. Deze gaat nogtans op de meest roekelooze wijze te werk. Zoo werd het hoofd van den vermoorde te vijf uren des morgens in eene der voornaamste straten ge vonden, op eene plaats waar het aanstonds in het oog moest vallen, en een uur te voren was de patrouille gepasseerd zonder het te zien Den vorigen avond waren de voeten of liever het ondergedeelte der beenen, in een linnen doek geknoopt, in eene der volkrijkste straten nedergelegd. De linkerarm en de ingewanden werden op een plein even buiten de stad ge vonden. Men meent dat de moordenaar eet krankzinnige moet zijn, daar een man, dit zijn verstand heeft, niet op deze wijze de ont dekking van zijne misdaad in de hand zot werken.

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 2