N°. 2576. Maandag A°. 1868. 6 Juli. LEIDSCH PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden, per 3 maanden f 3.00. Franco per post3.85. Afzonderlijke Nommers0.10. BINNENLAND. LEIDEN, 4 Juli. De Gids voor Juli bevat een opstel van den luit.-generaal W. J. Knoop, over den Deenschen oorlog van 1865; een derde artikel van Dr. M. L. Van Deventer: Vijftig jaren der Duitsche bondgeschiedenis Het Tolverbond. De Pruisische bondspoliliek)De illusie der moderne Harmonistiek door Dr. M. A. N. Rovers, naar aanleiding vanSt.-Paul, sa vie, son oeuvre, ses lettres par Bungener; een vervolg en slot op het Het leven eens kunstenaars (Carl Maria "We ber) door B. Voorts Bibliographisch Album, waarin een overzicht van Mr. P. R. Feithvan de laatst verschenen rechtsgeleerde werkenen een critiek van twee Engelsche romans van den talentvollen schrijver 5. Gorter. Het laatste nommer van DeTijdspiegel bevat: Welgemeend (Nederlandsche Vredebond); kapit. ter zee P. A. Van Rees, Mariniers Dr. J. A. Wijnne, Bijdrage tot de officieele geschiedenis des Vaderlands (Mr. L. Oldenhuis Grataina, de stadhouders van Drenthe); M. Lev an Poli tiek overzicht. Voorts onder het Mengelmerk een stuk van majoor W. A. Van Rees, Schet sen uit het leven van Vermeulen Kriegcr. De W etenschappelijkoBladen bevat een artikel over Keizer Hendrik VI (Historische Zeit- schrift), de Ooslersche politiek van prins Metternich (uit hetzelfde tijdschrift) en de strijd over de vrijheid van banken in Frankrijk (Fraser's Ma gazine). Bij de gisteren gehouden herstemming ter ver kiezing van een lid voor den gemeenteraad alhier zijn ingeleverd 816 stembiljetten. Van onwaarde zijn verklaard 8 biljetten. Gekozen de heer P. L. Tichler, met 465 stemmen. De heer Dr. G. W? A. Plaat verkreeg 342 stemmen. Aanstaanden Maandag 6 dezer zullen blijkens achterstaande advertentie op Zomer- zorg de Languedocsche zangers zich doen hooren. In verschillende plaatsen van ons rijk, waar zij reeds zijn opgetreden, hebben de dagbladen, om niet te spreken van die in andere landen, met den meesten lof van deze echte zangers" zoo als zij ze noemen, gewaagd. Moge hun hier, evenals elders, een druk bezoek te beurt vallen. m Gedurende deze week zijn dagelijks in het werkhuis alhier opgenomen van 131 tot 122 volwassen personen en van 55 tot 67 kin deren. Aan de zwem- en badinrichting Rhijn- eigt" zijn gedurende deze week 766 baden gebruikt; gedurende de maand Juni 5675. Het provinciaal Utrechtsch Genootschap van Kunsten en Wetenschappen heeft in zijne laatst gehoudene vergadering een gouden medaille toe gekend aan eene prijsverhandeling, waarvan de schrijver bleek te zijn Dr. Ernst Haeckel, hoog leeraar in de zoölogie aan de universiteit; zij is in het Hoogduitsch geschreven en draagt tot titelZur Entwickelungsgeschichte der Sipho- Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering j van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. nophoren." Aan den schrijver eener prijsverhan deling over //eene geneeskundige plaatsbeschrij ving der gemeente Leeuwarden" werd de zil veren medaille toegekend. Z. M. die dezer dagen van het Loo naar Lucern in Zwitserland is vertrokken, reist in cognito, onder den naam van graaf Van Buren. De Koning zal van daar naar het Loo terug- keeren tegen den 25sten Augustus, ter viering van den verjaardag van Z. K. H. Prins Alexan der. Ook H. M. de Koniügiu zal dien dag al daar tegenwoordig zijn. Aan het ministerie van binnenlandsche zaken is gisteren aanbesteed het herstellen en verbeteren der rijkstelegraaflijnen langs den Hollandschen IJzeren-Spoorweg tusschen Ara sterdam en Rotterdam en het herstellen en ver beteren der rijkstelegraaflijnen langs den Rijn spoorweg tusschen Arnhem en de Pruisische grens bij Babberich, alsmede langs den staats spoorweg tusschen Arnhem eD Zwolle, Zutfen en de Glanerbrug en tusschen Almelo en Hen gelo. Minste inschrijversvoor het eerste werk de heer G. Smit, te Wilnis, voor f 1248, en voor het andere de heer W. Carmiggelt, te Brummen, voor /"644. Uit Scheveningen wordt dd. 3 Juli geschreven: De prachtige Juli-avond lokte gis teren vele stedelingen naar het groot stedelijk badhuis, ter bijwoning van het harmonie-con cert ter eere van H. M. de Koningin gegeven. De geëerbiedigde vorstin was er zelf getuige van en begaf zich na het ontvangen eener smaak volle bouquet uit handen van den muziekdirec teur Fr. Botgorschek naar het balkon van ge noemd etablissement, alwaar HD., omringd van een uitgelezen gezelschap, waaronder men ook den Pruisischen gezant opmerkte, eenige uren doorbracht, genoeglijk door de schoone natuur en den aard der feestviering. Een door verschei denheid uitmuntend programma, met composi- tiën van mannen wier roem voor altijd gevestigd is, werd uitgevoerd op eene wijze als van het muziekkorps van het reg. gren. en jagers te verwachten is. Ter opluistering van dit feest wTaren het hoofdgebouw en terras op eenvou dige wijze met de nationale en Wurtembergsche vlaggen versierd, terwijl de muziektent, smaak vol met heestergewas gedecoreerd, bovendien uit blonk door eene elegante gasillurainatie, zijnde een chassinet prijkende met het naamcijfer van H. M., waarboven eene kroon. Het eigenaardige hiervan was, dat in de openingen der figuren, waarachter het gas brandde, prisma's waren aan gebracht, waardoor een glansrijk effect werd ver kregen. Het was eveneens een loffelijk denk beeld van den heer H. Van Engel, eigenaar der bazar achter het badhuis, om voor dit smaak vol gebouwtje eene soortgelijke illuminatie te ontsteken, terwijl deze winkelier, toen H. M. en Z. K. H. Prins Alexander het badhuis ver lieten, bij het voorbijrijden eene bengaalsche ver lichting ontstak. Tot laat in den avond bleven nog vele bezoe kers, om zich in 't genot der frische zeelucht te verlustigen, bijeen. AGBLAD. PRIJS DER ADVERTENTIEN. Van 1-6 regels/0.75; iedere regel meerf70.124. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels 0.90; iedere regel meer„0.15. Men verzekert dat de Tweede Kamer der Staten-Generaal, die gisteren tot nadere bij eenroeping is gescheiden, in den loop der maand Augustus weder zal bijeenkomen ter behande ling van de Ned. Indische begrooting voorden jare 1869. Donderdag is te Delft overleden Mr. J. E. Van der Mandele, wethouder aldaar. De Rotterdamsche afdeeling der //Neder landsche Gustaaf-Adolf-Vereeniging" heeft giste renavond in hare vergadering de aftredende le den van het bestuur herkozen en vervolgens de afgevaardigden, benevens hunne secundi benoemd voor de algemeene vergadering der gezamenlijke afdeelingen, die in September dezes jaars te Rot terdam des voormiddags zal worden gehouden en waaraan men des avonds, bij gelegenheid eener openbare bijeenkomst, eenigen luister hoopt bij te zetten, tot welk einde het kerkgebouw- der Evang. Luthersche gemeente kosteloos in gebruik is afgestaan. Uit de verschillende me- dedeelingen bleek onder anderen, dat ten ge volge der openbare bijeenkomst, die in October aldaar vanwege de afdeeling heeft plaatsgehad, eene gift van ruim ƒ100 naar Bohemen kon worden gezondenvoorts dat het aantal leden thans 218 en dat der vrouwren-vereeniging 132 bedroeg. "Wat deze laatste betreft, zoo werd met bijzonderen dank melding gemaakt van hare ijverige werkzaamheid en tevens bericht gege ven, dat zich uit haar midden een comité van bestuurderessen heeft geconstitueerd, bestaande uit de dames: G. Messchert, T. W. Adriani, H. W. Mees, S. C. Roest van Limburg, J. S. Van Reesema en P. Wachter. Naar aanleiding van het verder besprokene, werd het noodzake lijk geacht de leden te herinneren, om bij de aanbieding der quitantie voor de jaarlijksche bijdragen, vooral te willen letten op den naam //Nederlandsche Gustaaf-Adolf-Vereeniging, af deeling Rotterdam." Na daarop gevolgde bespre king van huishoudelijke finantieele aangelegen heden, werden door den voorzitter, Ds. W. Th. Van Griethuijsen, eenige belangrijke mededee- lingen gedaan omtrent zijn laatst bezoek bij de AValdenzen in Italië, waarin de meest bespre kende bewijzen werden geleverd van de echt vrijzinnige wijze, waarop door het tegenwoordig Italiaausch gouvernement het beginsel van gods dienstvrijheid wordt toegepast. Gisterenmorgen te 4 uren is het te Dord recht in garnizoen liggende korps pontonniers sterk 200 man, onder komraando van den ma joor kommandant Zegers Veeckens, naar Wijk bij-Duurstede vertrokken, ten einde aldaar ge durende eenige weken te kampeeren. De vaart- trein, bestaande uit 44 pontons, beladen met een groot gedeelte materieel, werd stoomopwaarts gesleept door de stoomboot Dordrecht N°. 3." Er wordt een detachement kannonniers verwach om in den dagelijkschen dienst aldaar te voorzien. Eergisteren heeft er te A ra s t e r d a m eene ontploffing plaats gehad in de fabriek van vuurwerken van den heer Van der Brugh, aan de Weesperzijde aldaar. De brand daardoor ontstaan is met behulp van 4 spuiten gebluscht.

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 1