P. L. TICHLER, UIT DE HAND TE KOOP TE BLOEMENDAAL VADERLAND EN ORANJE. het tuchthuis te wapenen, ten einde hen tot bezetting der stad te gebruiken. Eene groote deputatie uit de volksmilitie zal Milan na zijne uitroeping tot vorst begroeten. De leden der Skuptschina komen reeds suc cessievelijk te Belgrado aan. Het officieele blad maakt een adres van deel neming der Rumenische kamer openbaar, waarin gewezen wordt op de overoude bestendige vriend schap tusschen Servië en Rumenië en op de identiteit in de politieke verhoudingen en in het volksstreven. Amerika. Terwijl de oorlog tusschen Brazi lië en Paraguay sedert 4 jaren voortduurt is te Paraguay een leger van 4000 vrouwen gevormd, aan welker hoofd een vrouw Elisa Lynch zal staan. ACADEM1ENIEUWS. Groningen, 30 Juni. Bevorderd tot doctor in de beide rechten de heer S. Laraan Trip, *geb. te Groningen, na verdediging van een academisch proefschrift, getiteldBeschouwin gen over het toezicht op inrichtingen van nij verheid." INGEZONDEN. Wien zullen wij kiezen als lid van den gemeenteraad In de Leidsche Courant van heden is een in gezonden stuk geplaatst om de candidatuur van den Heer Tichler aan te bevelen. Het is het eerste stuk waarin ik nog een aanprijzing van deze candidatuur las, maar zal die aanbeveling, hoewel met tal van woorden gedaan, velen over tuigen, dat genoemde Heer de voorkeur ver dient boven Dr. Plaat? Zelfs een versje van de Genestet wordt door den inzender ten beste gegeven. Er wordt in het artikel gezegd hoe alle weeskinderen en ook de portier van bet weeshuis met een dankbaar en eerbiedigen blik van den Heer Tichler spreken. Is dat eene aan beveling van iemand als lid van den Raad Is het eene aanbeveling dat iemand voorjaren lid van den Raad geweest is, en dat men, toen zijne daden als zoodanig nog een ieder versch in het geheugen lagen, hem bij zijne aftreding niet weder herkozen heeft? Is het eindelijk eene aanbeveling voor een lid van den Raad, dat hij met 1200 van de 1500 stemmen tot lid van het kiescollege is gekozen Zeker bewijst dit voor zijne geprononceerde orthodoxe richting op Godsdienstig gebied, maar hebben de kiezers voor den gemeenteraad hier iets mede te maken In plaats dat er uit de vele jaren dat de heer Tichler een waardig lid van den raad was, ge lijk de inzender zegt, éene enkele daad, een enkel advies van hem wordt aangehaald, zijn de loftuigingen, die hem worden gebracht, ge heel algemeen. Hij was voor een zuinig beheer zeer goed, maar dat hij steeds kampte tegen de drift en de illusie van een pas ontloken nieuwe gedachte dit getuigt meer van voor zichtigheid, dan van scherpzinnigheid en een juist inzicht in de zaken. Dat de heer Tichler een groot voorstander van goed onderwijs is is zeer zeker eene aanbeveling, maar wat er bijgevoegd wordt, mag een ieder, die prijst stelt op goed openbaar onderwijs wel eens goed nale zen want wat daar volgt, dat namelijk de heer Tichler het openbaar en het bijzonder onder wijs gelijkelijk wil bevorderen, is zeer dubbel zinnig. Er zijn er zoovelen, die dit beweeren, maar het zijn juist diegenen, die meenen dat zij van deze hunne liefde voor beiden, niet beter kunnen doen blijken, dan door voor het bijzonder onderwijs te zorgen. En terwijl nu de gemeenteraad voor het openbaar onderwijs te zorgen heeft, loopt men groot gevaar dat, iemand die dergelijke beginselen op den voor grond stelt, weinig ondersteuning aan dat on derwijs zal willen geven, omdat de wet hem niet toelaat voor het bijzonder onderwijs, //waar men aan de oude, en nooit verouderde waarhe den vasthoudt," hetzelfde te doen. Iemand, die zoo denkt, kan de onderwijswet niet goedkeu ren, en kan men dan van hem verwachten, dat hij, waar het op hare uitvoering aankomt, tegen zijn overtuiging zal handelen? Het is daarom dat allen, welke bevordering van het onderwijs op prijs stellen, ten ernstigste de candidatuur van den heer Tichler moeten bestrijden. Daarentegen weet een ieder, dat de heer Plaat hei onderwijs, gelijk het bestaat, op hoogen prijs stelt. Heeft hij ook in geene com- missiën van zijne kunde doen blijken, zijne langdurige praktijk als geneesheer, heeft hem doen kennen als een ijverig, rechtschapen en kundig man. Een ieder, die er prijs op stelt, dat het bestaande onderwijs alhier niet beperkt worde, geve dan zijne stem aan Dr. G. W. A. PLAAT. GEMENGDE BERICHTEN. Zie hier een bijna onwaarschijnlijk feit, dat door een geloofbaar persoon wordt medegedeeld Een werkman te Brussel bezat een ekster, welke hij dikwijls in zijne woning liet rondloo- penzelfs waagde het pratend dier soms op straat te komen, waar het onlangs door een verdachten hond gebeten werd aan zijn lin kervleugel. Sedert dat oogenblik is de vogel stil en zwij gend geworden; alleen laat hij uit den hoek der kamer, waar hij zich schuil houdt, een soort van gebrom hooren. Eindelijk op het oogenblik dat zijn meester hem voorzichtigheidshalve in eene kooi wilde opsluiten, heeft hij zich met uitgespreide vlerken en rechtstaande veeren op hem geworpen en in den arm en in de hand geweldig gepikt. De politie, onmiddellijk gewaar schuwd, heeft de wonden doen branden, en den ekster, welke men met grond verdenkt razend te zijn, naar de veeartsenijschool overgebracht, waar hij bewaard wordt. Indien dit geval van razernij zich bevestigt, zal men overtuigd zijn van de waarheid der bewering van den heer Bovière, te Grenobel, die zegt, dat alle dieren, zelfs walvisschen en vogels, voor razernij vatbaar zijn. Den lSden dezer werd een gesloten wagen van een trein, die te 10 uren te Toulon aan komt, aanstonds aan een anderen trein vastge maakt, die in de richting van Italië de reis voortzette. Hot was, zooals men weldra vernam, een wagen met menscheneters. Daarin namelijk waren de acht Arabieren opgesloten, die wegens dit misdrijf ter dood waren veroordeeld, maar, uithoofde van verzachtende omstandigheden, den heerschenden hongersnood, levenslange gevan genisstraf ondergaan zullen. Deze Arabieren maakten een bepaald bedrijf er van om kinderen te stelen en op te eten. Den löden dezer lagen de commiezen der belastingen in Pfalsburg met de gendarmerie op de loer om eenige smokkelaars op heeterdaad te betrappenweldra werden zij vijf mannen ge waar, voorafgegaan door honden, die de grenzen wilden passeeren. Zij gaven vuur toen de smok kelaars binnen hun bereik waren. Deze wierpen aanstonds de pakken, die zij droegen, neder en vluchtten. De gendarmes zetten hen na, maar toen zij de vluchtenden bijna bereikt hadden, keerden deze zich om en losten hunne pistolen, zonder echter hunne vervolgers te treffen. Twee van hen werden gegrepen en op 58 pond tabak beslag gelegd. Den anderen morgen vonden de gendarmes in het nabij gelegen Ascheviller bosch een stervenden hond, die ondanks zijne zware wonden getrouw een pak bewaakte, waarin een groote hoeveelheid tabak gevonden werd. Men moest met de sabel den hond afmaken, om het pak mede te kunnen nemen. Men is er in geslaagd ook de hazen, even als de konijnen, tot huisdieren te maken. Te Chalons sur Marne waren op de tentoonstel ling volmaakt tamme hazen, die evenals hon den of katten de menschen, in plaats van hen te ontvluchten, opzochten. De wijze waarop die verkregen werden is zeer eenvoudig: twee zeer jonge hazen had men uit het nest genomen en in het gemeenschappelijk vertrek eener boeren woning laten opgroeien. De hazen kregen jon gen, die even tam als de ouders werden. Voortaan zal men dus ook buiten jachttijd hazen kunnen eten zonder te stroopen. Ha de overneming van het kommando over een infanterie-regiment van den Duitschen Bond door een Pruisisch kolonel hield deze eene inspectie. De overste had manschappen van het regiment als tirailleurs verspreid en vroeg aan een luitenant, wat deze wel doen zou, als hij plotseling door eene vijandelijke cavalerie be dreigd werd. De luitenant antwoordde, dat hij door den hoornblazer het signaal zou doen ge ven om een carré te formeeren. Maar wat zoudt gij doen, wanneer uw hoorn blazer was doodgeschoten De luitenant dacht na, en de kolonel, zijne verlegenheid bemerkende, nam van den hoornblazer die naast hem stond, diens hoorn uit de hand en zeideu dan blaast men zelf', en hij blies tot verbazing van het gansche regiment alle signalen. 360ste taats-Loterij. Trekking van 30 Juni. N°. 7408, 15332, 16661, 16913, 18069, ƒ400. N°. 8859, 8993, 15290 ƒ200. N°. 684, 2950, 3981, 5127, 7377, 11286, 17335, 17801, 18002, 18183 ƒ100. Trekking van 1 Juli. Prijzen van ƒ1000 en daarboven: N°. 16845 1000. TELEGRAMMEN. 'b-Gravenhage, 1 Juli. Bij Zr. Ms. besluiten zijn benoemd: tot kantonrechter in het eerste kanton te Amsterdam, Mr. A. A. Andreson, thans griffier van Jiet kantongerecht derde kanton te Amsterdamtot griffier van het kantongerecht derde kanton te Amsterdam, Mr. D. L. De Leao Laguna, thans griffier in het 5de kanton (Nieuwer Amstel). ADVERTENTIEN. Heden overleed ons innig geliefd kiod AUGUST CLEMENS MARIA in den aan- valligen leeftijd van een en twintig maanden. A. LEVEDAG. Leyden, 30 Juni. een goed zuiver loopend BILJART met toe- behooren. Te bevragen bij de Wed. DEBRUIJN, in de Herberg u de Roode Leeuw", te Oegstgeest. twee behangen gemeubeleerde H inEKü te HUUR, met KELKEN, desverkiezende met of zonder BEDIENING. Te bevragen bij M. MAAS, Stalhouder, te Bloemendaal. Brieven franco. Door de Kiezers-Vereeniging wordt als Can- didaat voor het Lidmaatschap van den Gemeen teraad, bij de herstemming op Vrijdag den 3den Juli a. s., bij vernieuwing aanbevolen de Heer oud-lid van den Gemeenteraad. Namens de Kiezers-Vereeniging, KNEPPELHOUT VAN STERRENBURG, Voorzitter. C. COCK, waarn. Secretaris.

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 3