vaMLe. D\ G. W. A. PLAAT, GRONDWET EN KONING. CHIN. GECONF. GEMBER, GOUVERNANTE EXTERNE, stemrecht; amnestie voor de Zuidelijkenbe taling der schuld in goud. De kamer van volksvertegenwoordigers heeft het voorstel verworpen om eene belasting van 2 pCt. van de nationale bons te heffen. Dit Mexico wordt gemeld, dat de opstand te Yucatan en Puebla goed onderhouden wordt. ACADEMIENIEUWS. Groningen, 29 Juni. Bevorderd tot] doctor in de wis- en natuurkunde de heer A. H. Yan Ankum, geb. te Groningen, na verdediging van zijn academisch proefschrift, getiteldSchei kundig onderzoek", en de heer J. De Sitter, geb. te Groningen, tot doctor in de beide rech ten, na verdediging van zijn academisch proef schrift, getiteld: over //Beurtveeren." Leiden, 29 Juni. Bevorderd tot doctor in de godgeleerdheid de heer NV. A. Kosters, geb te Enschedé, met een academisch proefschrift, getiteldDe historiebeschouwing van den Deu- teronomist." INGEZONDEN. WelEd. Heer Bedacteur, In uw belangwekkend artikel over de viering van den Zondag, opgenomen in de koerant voor Donderdag jl., bespeur ik een kleine //infame leugen" (style ministre). Vergun mij dat ik die hier even tegenspreek. Gij konstateert te recht de stijfheid en on verdraagzaamheid van den Engelschen Sabbath en beweert dat men eerst onlangs te Londen begonnen is met op dien dag muziek in de open lucht te maken. Dit laatste is bepaald onjuist. Er bestaat reeds sedert vele jaren in Enge land de Sunday League, een vereenigingdie zich ten doel stelt den Britschen Zondag te ontdoen van zijn traditioneele en versuffende werkeloosheid. De associatie stelt zich voor de musea op Zondag voor het volk te openen, volksmuziek in de parken te organiseeren enz., enz. Ofschoon zij het eerstgenoemde doel niet bereikt heeft en wel waarschijnlijk niet spoedig bereiken zal, is zij in het tweede gedeelte van haar programma beter geslaagd. Musea op Zondag te openen is krachtens een oude act of Parliament nog altoos straf baar met honderd of tweehonderd ponden ster ling boete, maar er schijnt geen wet te bestaan die het muziek maken in de open lucht op den Sabbath verbiedt. Dit moet ons voorzeker zonderling voorkomen, aangezien nog onlangs te Leominster een rechter zich in de noodza kelijkheid bevonden heeft vier jongens te be boeten omdat zij crick et op Zondag hadden gespeeld. Het viertal kon het geld niet betalen en dwaalde dien ten gevolge voor een week naar den kerker. Hoe het zij, de Sunday League gebruik makende van deze anomalie in de Engelsche wetgeving, organiseerde weldra een paar Sun day-bands. Na veel strijd en oppositie onder vonden te hebben vooral van de zijde der een langdradigen titel voerende Dni versal Lord's Day Best Association, die zich beijvert den tegenwoordigen toestand te rekken, vonden eindelijk de muziekanten toegang tot het groote en prachtige Battersea park (aan de Thames en tegenover Chelsea gelegen). Sedert wordt er in dat park gedurende den zomer geregeld iederen Zondag muziek gemaakt. De Sunday League betaalt de kosten, bestaande in het bezoldigen der muziekanten, het aanschaffen van banken voor het talrijke en met elk nieuw saizoen steeds aangroeiende publiek enz. enz. Yan tijd tot tijd beproeft de tegenpartij wel deze muziekvereenigingen te benadeelen door valsche geruchten uit te strooien dat zij disor derly assemblies zijn //where in all drunkards and prostitutes congre gate", maar geen verstandig individu stoort zich meer aan dien vuigen, en zich steeds her- halenden laster, ieder kan zich van het tegen deel overtuigen en het succes der Sunday League is zéo groot, dat zij dit jaar verplicht is geweest drie of vierhonderd nieuwe stoelen te laten maken, ten einde aan de vele aanvra gen om plaats ten minste eenigszins te gemoet te komen. Gedurende mijn vroeger verblijf te Londen ben ik dikwerf naar Chelsea gestoomd, en ik moet zeggen dat ik zelden aangenamer namid dagen te midden van een fatsoenlijk en zich alleszins betamelijk gedragend publiek heb door gebracht, dan bij deze Zondagsche volks-koncer- ten in het Battersea park. HANDEL. Botterdam, 29 Juni. Tarwe 75 ets. lager; Bogge 25 ets. lagerGerst 20 ets. lagerPaar- denboonen 10 ets. hooger. Overige artikelen als voren. Meekrap. Bij vrij ruime aanbieding bleef he den de handel beperkt. Yan Tin zijn afgedaan780 blokken Billiton tot 53%. GEMENGDE BERICHTEN. Berichten uit Middel- en Zuid-Frankrijk melden, dat men zich niet herinnert dat de drui ven zóo vroeg rijp werden als zij dit jaar zul len zijn. Den 20sten Mei stonden de wijngaarden reeds in bloei, wat anders eerst half Juni plaats heeft. Men gelooft dat 1868 eene wijnjaar zon der wederga zal zijn. Een Engekch dagblad geeft eene lijst van personen, die kolossale fortuinen bezitten. Bo venaan staat een burger van de nieuwe wereld, wiens inkomen 12 millioen pd. st. bedraagt; daarna komt een Bus voor, vervolgens een Engelschman, enz. De heer Bothschild, die men gewoon is als de moderne Cresus te beschou wen, bekleedt slechts de elfde plaats. Een correspondent van De Opmerker", weekblad voor architecten, ingenieurs, fabrikan ten, enz., vestigt er de aandacht op, dat ondanks de groote en aanhoudende hitte der laatste we ken de rails der spoorwegen daartegen beter bestand schijnen te zijn dan in het vorig jaar het geval was. Men herinnert zich nog, dat men ten vorigen jare de zon de schuld gaf van een ongeluk op den Bijnspoorweg. De corres pondent wil dus met andere woorden zeggen, dat het slechts een voorwendsel was, of dat men het in 't vorige jaar de moeite niet waard ro kende op de rails te letten. Tweede Kamer der Staten-Generaal. Zitting van deden. De beraadslaging wordt voortgezet over het w. o. tot bekrachtiging eener overeenkomst met de maatschappij tot exploitatie van staatsspoor wegen. Aan de orde was artikel éen. Daarbij werd breedvoerig besproken een staat door den heer Thorbecke overgelegd, om aan te toonen dat het gouvernement bij eene bruto- opbrengst van 6500 reeds begint te winnen, waardoor het aangenomen keerpunt van 8000 zou komen te vervallen. De minister van financiën bestreed die bere kening. Hij hield vol dat het vooi'deel van den staat eerst intreden zou met f 8000 bruto-op- brengst. De heer De Bosch Kemper sloot zich aan die redeneering aan, en bleef tegen het w. o. De heer Thorbecke antwoordde dat zijn ta bel onderstellender wijze was opgemaakt en dat de 10 pCt. opbrengst koopmans goederen zeer zeker zal bereikt worden. De heer Storm van 's Gravesande zou het w. o. aannemen. De heeren De Bruijn Kops, Van Nispen, Yan Yoorthuijzen, Fokker, Yan NVassenaer Catwyck en De Bosch Kemper bleven met nadruk wijzen op de nadeelige gevolgen welke uit de aanneming voor den staat zouden voortspruiten. De heer Pijnappel trachtte de onjuistheid der berekening van den heer Thorbecke aan te toonen. De heer Godefroi drong aan op de aanne ming van het w. o. Het eerste wetsartikel in stemming gebracht zijnde werd met 36 tegen 26 stemmen verworpen, waarop de minister van financiën namens de regeering het w. o. introk. Met 47 tegen 15 stemmen werd aangenomen het voorstel van den voorzitter om de Kanaalwet in behandeling te nemen op a. s. Donderdag te 1 uur, nadat een amendement van den heer Koor- ders was verworpen met 42 tegen 19 stemmen, om het w. o. nader naar de afdeelingen te ver zenden. 360ste Staat-Loterij. Trekking van 30 Juni. Prijzen van 1000 en daarboven: N°. 11159 14028, 16205, ieder ƒ1000. TELEGRAMMEN. 's-Graveniiage, 30 Juni. Z. M. heeft benoemd tot burgemeester van Amsterdam, met ingang van 15 Juli, den heer Mr. C. J. A. Den Tex, advocaat te Amsterdam. Londen, 30 Juni. In het Huis der lords heb ben lord Argyle en Bussell zich verklaard te gen het wetsontwerp betreffende de Iersche staatskerk. De lord-kanselier bestrijdt het ins gelijks op behendige wijze. De discussie duurde tot bijna drie uren des ochtends. Het wetsont werp is verworpen met 192 tegen 97 stemmen. Meerderheid voor de regeering 95 stemmen. Herinnering. De overlandmail via Marseille vertrekt Don derdag 2 Juli. ADVERTENTIEN. Bij de aanstaande herstemming op 3 Julij 1868 ter vervulling der opengevallen plaats in deu Gemeenteraad wordt door de Kiesvereeniging Grondwet en Koning aanbevolen Namens de Kiesvereeniging, J. VAN HEÜKELOM Jr. Secretaris. Prima kwaliteit, gecristalliseerd, bij het mastje van vijftig stokjes, ter lengte van vijftien Ne- derl. duimen, in een blikken busje, voor vier gulden. Brieven franco bij M. CLËBAN, Amsterdam, Huidenstraat, 278. Ontvangen: prima kwaliteit, echte zeer malsch en zacht van smaak, niet gesuikerd, in potten van circa 5 ponden, voor vier gulden. On desire a Lcide une parlant bien le franfais, a même d'enseigner, outre cette langue, le hollandais, Farithmótique, Thistoire et les autres branches d'instruction primaire, les ouvrages de mains, le dessin et la musique. Les dames qui aimeraient se présenter pour cette place, sont priées de faire connaitre par lettre en fran9ais, adressée sous les initiates if. a MM. YAN DEB HOEK, frères, libraires E/V, leurs conditions soit pour le temps de 9 heures a 4, soit pour celui de 9 a 8, ainsi que leur place actuelle et les noms des person- nes auprès desquelles on pourra prendre des in formations a leur bégard,

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 3