De audiëntie van den minister van marine zal op Vrijdag den 3den Juli aanstaande niet plaats hebben. De Thermometer van Fahrenheit teekende al hier Maandag des namiddags te 5 uren 61°, "Wind: N., des avonds te 8 uren 59°, te 10 uren 57°. Dinsdag 's morgens te 5 uren 55°, te 8 uren 61°, 's namiddags te 12 uren 69°, N. O., te 4i uren 64°. KOLONIËN. KAAP DE GOEDE HOOP. Aan het Kaapsch Volksblad van 19 Mei ont leent men het volgende De gouverneur is in de vorige week terug gekeerd van zijne zending naar het land der Basutos, waartoe hij circa twee maanden afwe zig is geweest. Als hij bij zijn vertrek derwaarts zich gevleid heeft met de hoop, dat zijne per soonlijke verschijning en het vertoon van gezag om hem heen indrukwekkend genoeg zouden zijn, om de Vrijstaatsche burgers naar zijn wel behagen te buigen, dan heeft hij zich bitter te leurgesteld gezien. De inschrijvers van eene der schoonste, maar niet genoeg gewaardeerde instellingen het Zeemanshuis Kaapstad hielden dezer da gen hunne gewone jaarlijksche vergadering. Uit het verslag der commissie van bestuur bleek, dat het groote moeite kost om de inrichting in stand te houden. Er wordt door hen, voor wier wezenlijk nut zij is daargesteld, niet naar waarde gebruik van gemaakt. De boringen naar steenkoolbeddingen in de nabijheid der stad hebben niet het gewenschte gevolg opgeleverd. De hoopvolle en ijverige mijn graver is met zijne werktuigen tot eeno diepte van 120 voet door de korset der aarde heenge drongen, maar zonder iets te vinden, dat hem aanmoediging kon geven om verder te gaan. Ter bevordering van de zijdeteelt heeft de koloniale regeering uit Frankrijk ontboden en onlangs ontvangen 25,000 moerbezieplauten en twee mudden dito zaad, die zij bestemd heeft ter uitdeeling onder degenen die zich met dien nieuwen tak van landbouw-nijverheid willen on ledig houden. Men heeft allen grond om te ho pen, dat eer er vele jaren verloopen zijn, deze kolonie eene eervolle plaats onder de zijde-voort brengende gewesten zal innemen. Eene proef, met katoen genomen, is tamelijk goed geslaagd. De heer Cawood, lid van den wetgevenden raad, heeft n.l. twee zakken katoen op de markt te Grahamstad gekocht en verzonden naar Enge land, waar het gewaardeerd werd op 1 sch. per pond. De politieke berichten uit de Zuid-Afrikaan- sche republiek luiden in den regel nog zeer on gunstig. In 't Noorden hebben de vijandelijke Katferhorden vrij spel, en de regeering schijnt niet bij machte er iets tegen te doen. Gemis van eenstemmigheid onder hen die het roer in han den hebben, gemis aan promptheid in de uit voering van gezag bij sommigen, en misbruik van gezag bij anderen, geven reden tot her haalde en luide klachten van hen die aan of nabij de grenzen wonen. Vooral de arme Zout- pansbergers hebben het zwaar te verantwoorden. Van have en goed verdreven en beroofd, zijn velen hunner ter prooi aan wezenlijke ellende. De regeering zelve begint thans ook weer wat doortastender te handelen om, als 't mogelijk is, aan den droevigen staat van zaken een einde te maken. De krijgswet is geproclameerd door het geheele land, en de weerbare bevolking wordt weder in de wapenen geroepen. De presi dent heeft orders uitgevaardigd, om al het ge broken ijzerwerk uit de woningen der particu lieren op to zamelen, ten einde er kanonkogels en bommen van te gieten, waarmede men de vijandige Kaffers uit hunne spelonken zal trach ten te verjagen. Van het kleine gezelschap, dat naar Moseli- katse's land getrokken is, om de daar aanwe zige goudvelden te exploiteeren, is gunstig be richt ontvangen. Tegen eeno belasting in geld is hun veroorloofd uitgravingen te doen. Thans wordt er eene onderneming op touw gezet, om eene vereeniging van 200 personen te vormen, die zich mede derwaarts zullen begeven, om te zoeken naar goud en diamanten, van welke laat- sten er gezegd worden drie gevonden te zijn. Staatkundig nieuws is er van Natal in het geheel niet te vermelden, behalve dat de regee ring zich ongenegen heeft betoond tot de aan vaarding van het kostbaar geschenk, dat de gou verneur der Kaapkolonie haar had toegedacht in de aanhechting van Basutoland. Uit een handelsoogpunt beschouwd, is het in de anders zoo levendige en voorwaarts strevende kolonie thans droevig gesteld. Er gaat, buiten de eigenlijke dagelijksche consumtie, letterlijk niets om. De scheepvaart is ook in groote mate gestremd. Aan den anderen kant heeft de land bouwende bevolking alle redenen om bij uitstek tevreden te zijn. Dat er goede steenkool in Natal gevonden is, was reeds lang bekend; maar nu is de ken nis daarvan ook tot de rijksregeering doorge drongen, die een ambtenaar zal uitzenden, om dienaangaande nauwkeurig onderzoek te doen en rapport uit te brengen. Men stelt zich in Natal veel voor van de voordeelen, die deze bemoeiing van de rijksregeering voor de kolonie zal aanbrengen. BUITENLAND. Belgie. Verleden "Woensdag heeft bij desteen- groef van Quenast een verschrikkelijk ongeluk plaats gehad. Een wagen, met 1S00 kilo's nitro- glicerine, was aldaar van Hamburg aangevoerd. Deze wagen werd begeleid door drie artilleris ten; twee werklieden van de steengroef waren bezig met het lossenvoorts bevonden zich nog bij het voertuig de conducteur en de heer Gril let, vertegenwoordiger van een huis in Hamburg, hetwelk zich met de vervaardiging van nitro- glicerine bezig houdt. Verder bevonden zich op eenigen afstand twee timmerlieden en een klein meisje, hetwelk hout sprokkelde. Tegen onge veer 4 uren des namiddags werd eene vreeselijke ontploffing vernomen en verder weet men van het voorgevallene weinig meer, want al de tien personen, die zich in de nabijheid bevonden, waren in den letterlijken zin des woords eens klaps verdwenen en was geen spoor hoegenaamd van de ongelukkigen te ontdekken. De schok werd gevoeld te Loth, op een afstand van onge veer drie mijlen. Van de drie artilleristen heeft men niets teruggevonden dan een knoopvan de timmerlieden is geen spoor ontdektvan den heer Grille is niets anders teruggevonden dan een stuk van den schedel en van het meisje alleen een voet. Op de plaats waar de wagen had gestaan, vond men niets anders terug dan een ontzaglijk diepen kuil; zelfs geen stukje hout is van het voertuig overgebleven. De twee paarden werden tegen een grooten nieuwen waggon geslingerd, welke zich op vijftig ellen afstands bevond, en geheel verbrijzeld werd. Van het groote magazijn zijn slechts eenige dakpannen overgebleven. In den omtrek van vijfhonderd ellen is alles verwoest, de glas ruiten zijn gebroken, de boornen omverge- rukt, het te velde staande gewas vernield. Een kleedermaker, die op een afstand van twee honderd ellen van de plaats des ongeluks woont, werd met zijn geheele huisgezin omvergeworpen, gelukkig zonder zich ernstig te bezeeren. Een kwartier later en het ongeluk zou nog verschrik kelijker gevolgen hebben gehad, want alsdan zouden de werklieden tegenwoordig zijn geweest, en in de steengroef van Quenast werken er zeven honderd. Duitsculand. Van regeeringswege is het eerste deel verschenen van een statistiek werk over den bodem en den landbouw in Pruisen: dit deel bevat de algemeene beschrijving van het staatsgebied, en de wetgeving op landbouw be trekkelijk. Het gedenkteeken voor Luther is den 25sten te 2 uren des namiddags te Worms onthuld, in tegenwoordigheid van vorsten en aanzienlijken, onder feestgezang en groote geestdrift van het volk. De groothertog van Hessen had zijne plaats naast koning Willem, de groothertog van Wei- mar naast den koning van Wurtemberg, de kroonprins van Pruisen naast prins Willem van Baden. Op het feestterrein waren ongeveer 15,000 menschen bijeen. De feestredenaars waren Opperman van Zittau, de deken Keim van Worms, de prelaat Zimmerman van Darmstadt en burge meester Bück van Worms. De vorsten, vooral koning Willem en de kroonprins van Pruisen, werden bij hunne komst op het feestterrein met geestdrift ontvangen. De beste orde en eene feestelijke stemming heerschten den geheelen dag. Het monument maakt een treffenden in druk. Frankrijk. Onder de feesten, welke te Havre ter gelegenheid der internationale maritime ten toonstelling zullen gegeven worden, behoo- ren ook stierengevechten, welke reeds Zondag 21 Juni zouden hebben plaats gehad, indiende hoofd-acteurs bij die spelen, de stieren zei ven, •ten gevolge van hun vervoer over den spoorweg, niet in een staat van verdooving verkeerden, welke hen vooralsnog ten eenen male ongeschikt tot den strijd maakte. Een van het twaalftal is zelfs tengevolge van do vermoeienis der langdu rige spoorwegreis bezweken. Men zal de voor zorg gebruiken om bij de gevechten de hoorns der stieren van lederen ballen te voorzien, ten einde het kwetsen van menschen en paarden te voorkomen; terwijl de torreadors, van hunne zijde, den degen in de scheede zullen laten. Het cirque zal 12,000 toeschouwers kunnen be vatten. De Parijsche Constitutionnel" gewaagt van eene in dat cirque voorhanden keizerlijke loge, zoodat men de tegenwoordigheid der kei zerlijke familie bij de spelen schijnt te verwachten. Dat blad doet, waarschijnlijk ook met het oog daarop, uitkomen, dat de spelen van Havre slechts eene nabootsing der Spaansche stieren gevechten zullen zijn, en dat daarbij zoo min menschen- als dierenbloed zal stroomeneene nabootsing, die evenwel in zoover getrouw zal zijn, dat men hier, evenals in Spanje, achter eenvolgens de picadores, de chulos, de bande- rilleros en ook, tot op zekere hoogte, den torero zal zien wTerken. In de zitting van het wetgevend lichaam zijn alle voorgestelde amendementen verworpen. Het ontwerp van wet betreffende de transat lantische pakketvaart is met 75 tegen 25 stem men aangenomen. Gisteren werden de discussiën over het budget geopend. Italië. De senaat heeft het ontwerp betref fende de belasting op het gemaal met 101 tegen 11 stemmen aangenomen. Seryie. In zake het proces wegens den moord aanslag op den vorst gepleegd, is nog geen von nis geveld, aangezien er nieuwe feiten aan het licht zijn gekomen, tengevolge van bekentenis sen van een der beschuldigden. Het onderzoek wordt voortgezet, terwijl er nieuwe inhechte nisnemingen hebben plaats gehad. De kapitein Mirzerilovic, die met eene afdeeling troepen het politie-gebouw zou bezetten, is gisterenmorgen vroeg, in tegenwoordigheid van eene ontelbare menigte, doodgeschoten. Alle beschuldigden in de zaak van den moordaanslag, bekend gemaakt met het protest van Karageorgewitsch tegen de beschuldiging van medeplichtigheid, hebben bezwarende ver klaringen tegen hem afgelegd. De voortzetting van het proces is geschorst. Overal is het rustig. Amerika. Volgens de Herald" heeft de heer Chase de hem door de democratische partij aangeboden candidatuur voor het presidentschap aangenomen. Het programma luidt: Algemeen

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 2