2572. Woensdag A°. 1S0 1 Juli. BINNENLAND. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT. Voor Leidenper 3 maandenf 3.00. Franco per post3.85. Afzonderlijke Nornmers0.10. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN. Van 4-6 regels ƒ0.75; iedere regel meer[f 0.12*. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels ƒ0.90; iedere regel meer0.15. Lelden, 30 Juni. De onderwijsquaestie werd door den heer Koorders en eenige anderen als machine de guerre tegen het ministerie gebruikt. Het is een voortreffelijk oppositie-middel. Men vraagt, wat denkt de nieuwe regeering over de onder- wijsquaestie Zal zij aan de klachten van hon derdduizenden in den lande te gemoet komen Hoe die wet moet gewijzigd worden, hoe de bezwaren moeten uit den weg geruimd worden, daarover laat de oppositie zich niet uit. En dit is zeer begrijpelijk, daar het spoedig zou blij ken, wanneer elk lid, die deze vragen deed, daarbij zeide wat hij wenschte en verlangde, dat die wenschen en verlangens zeer van elkan- der verschillen. Het is opmerkelijk dat de vorige minister van binnenlandsche zaken, die ten slotte toch eenige wijzigingen in de onderwijswet voor droeg, nog in November 1867, weinige dagen vóór de tweede ontbinding, ook hierop wees: bij toonde de moeilijkheid aan om aan zulke onbekende, onuitgesprokene wenschen te vol doen en maakte daarbij gewag van een der gelijk verschijnsel, dat zich in 1848 in Frank rijk had voorgedaan. I //Eene derde bedenking," zoo zeide de heer Heemskerk: kom toch niet, bid ik u, met vage mbepaalde wenschen. Vrome verzuchtingen ba ten hier niets. Wenschen van onbepaalde strek- ling zijn in de staatkunde gevaarlijk; men weet liet waartoe zij leiden. //Een voorbeeld. In 1845 of 1846 werd de lamer van Gedeputeerden in Parijs bestormd met petitiën, door duizenden onderteekend, om toch eindelijk de hand te slaan aan de orga nisation du travail. Er was toen een minis terieel lid die zeide, dat hij in alle nederigheid moest bekennen niet recht te begrijpen wat de organisation du travail was. Hij werd voor zeer dom uitgekretendie man was nu volstrekt niet op de hoogte. Toen nu in 1848 al de tronen (aggelden en die van Louis Philippe was omver eworpen, en zij die het gezag hadden over- eldigd, in het paleis du Luxembourg bijeen waren om die organisation du travail te rege len, toen was er onder al die wijzen van den vorigen dag, (les hommes de la veille), niet éen die oplossing aan de quaestie wist te geven. En schaamrood moesten zij bekennen, dat zij eigen lijk niet wisten waarom zij de maatschappij ten onderst boven hadden gekeerd." Zoo sprak de minister Heemskerk voor de (jpntbindingmaar toen het ministerie eene min derheid in plaats van eene meerderheid in de Kamer verkregen had, toen door de motie-Blussé den ministers het water tot aan den mond geste gen was toen kon de minister op eenmaal doen, wat hij vroeger zoo moeilijk had geacht; toen werd, geheel ongemotiveerd, door den man, die de onderwijswet altijd verdedigd had, een wets ontwerp ingediend, om aan eenige kleine en niet aan de hoofdklachten te gemoet te komen. Men kent den afloopzij, die men had pogen te winnen door dit voorstel, zeiden nuWij vertrouwen u niet, wij gelooven niet, dat gij dit wetsontwerp met ernst zult verdedigen. Timeo Danaos et dona ferentes. De minister Fock heeft dit wetsontwerp in getrokken en daartegen zijn yan verschillende kanten klachten opgegaan. Uit de discussie bleek echter genoegzaam, dat het voorstel van de vo rige regeering slechts zeer enkelen voldaan had, en dat voor velen de vraag blijft: zal de rege ling van het onderwijs, zooals de wet van 1857 die heeft ingesteld, behouden of veranderd wor den? Dit werd bewezen door hetgeen de HH. De Brauw, Gefken, Yan Nispen, en anderen zeiden; zij keuren de regeling van het open baar onderwijs, gelijk het bestaat, af. Het wets ontwerp van den heer Heemskerk kan dezen niet voldoen. En toch wenschten zij het te behouden, want zij zagen in dit ontwerp eene eerste schrede op den weg, dien zij betreden wilden. Is er éen schaap over de brug, zoo redeneeren zij en zeer te recht, dan volgen er meer. Het wetsontwerp juichen zij toe dit was klaarblijkelijk niet om hetgeen het gaf, maar om zoodoende tot eene andere regeling te komen. De heer Koorders noemde die wijzigingen: een dunne boterham voor een hongerigen knaap wij zouden ze liever vergelijken bij die koe ken, die men hier voor de ramen der koekbak kers ziet liggen: zij zien er smakelijk uit maar zij zijn van hout. En wel kon de minister Fock dus vragen: //Is door de intrekking van de wet of door de indiening van die wetsvoordracht de twist- appel geworpen?" LEIDEN, 30 Juni. De heer J. Drost, pred. te Goes, heeft het beroep naar de Nederl. Herv. gemeente alhier aangenomen. Hedenmiddag te halfeen is bij de bleekerij van den heer Keizer buiten de Rijnburgsche poort het lijk opgehaald van het dienstmeisje van den heer Meijer, genaamd N. Yan der Wegen, oud 15 jaar. Bezig zijnde met het spoe len van goed, schijnt zij voorover in het water gevallen te zijn. Naar men verneemt, zal het algemeen col lege van toezicht over het beheer der goederen van de hervormde gemeenten eerlang eene be langrijke buitengewone vergadering houden, ter beraadslaging omtrent de verdere maatregelen, die tot eene geleidelijke voltooiing der scheiding van kerk en staat dienen te worden genomen. Daarbij zullen ter sprake komen de dezer dagen aan dat college kenbaar gemaakte beschouwin gen der regeering ter beantwoording van die, welke zijnerzijds in de maand October 1866 waren bloot gelegd. Ofschoon, krachtens het koninklijk besluit van 9 Februari 1866 (Stbl. N°. 10), alleen bekleed met administratieve be voegdheid ten aanzien van het kerkelijk be heer, heeft het, sedert zijn optreden, 't niet doen ontbreken aan ijverige pogingen, ten einde van zijnen kant eene regeling uit te lokken en voor te bereiden, bestemd om voor het vervolg aan de hervormde kerk ook op het gebied harer materieele belangen, de gewenschte zelfstandig heid te verzekeren. Men verneemt dat zich bij de commissie, be noemd tot het afnemen van het eindexamen aan de polytechnische school te Delft, hebben aan gemeld voor het erlangen van diploma's: van civiel- ingenieur 12 candidaten, van bouwkundig in genieur of architect 1, van scheepsbouwkundig ingenieur 1, van werktuigkundig ingenieur 2, van mijnen-ingenieur 1, en van technoloog 1 candidaat. Onder de vele strooibiljetten, verspreid ter aanbeveling van den heer Bichon, heeft de bijzondere aandacht van zeker de meeste kiezers getrokken dat, waarin hun onder meer toege roepen wordt, dat niet alleen Koning en Vader land, maar ook God verlangend uitzien naar den naam, die uit de stembus zal komen Eergisteren is de trein van Rotterdam naar Arnhem, die te tien minuten voor half- drie eerstgenoemde stad verliet, door een gebrek aan de locomotief blijven stilstaan. Ongeveer een halfuur heeft men op de hoogte van Yee- nendaal gewacht, totdat de stoornis was ver holpen. Door het departement der Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid te Assen is den 15den Juni eene hulpbank opge richt om minvermogende ambachts- en hand werkslieden, neringdoende en andere nijvere personen door het verleenen van een geldelijk voorschot in staat te stellen, hun beroep of be drijf uit te oefenen of uit te breiden. De heer J. J. A. Keuchenius heeft het voorzitterschap, de heer Mr. S. Gratama Hz. het secretariaat der nieuwe inrichting op zich genomen. Zr. Ms. ramtorenschip Prins Hendrik der Nederlanden", onder bevel van den kapit. ter zee P. A. Yan Rees, is in den voormiddag van den 29sten dezer te Liverpool aangekomen. Zr. Ms. raderstoomschip de Valk", onder bevel van den kapit.-luit. ter zee J. F. Koore man, aan welken bodem was opgedragen om de voor rekening van het Nederlandsche gouver nement in Engeland aangebouwd monitor de Krokodil" herwaarts te geleiden, is in den voor middag van den 29sten dezer met dien monitor in bet Nieuwediep aangekomen. De gemelde monitor naar Amsterdam bestemd zijnde, heeft de reis onmiddellijk voortgezet.

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 1