De opbrengst der rijks-middelen in Februari 1868 bedroeg /"6,583,986.32sof f 236,682.64» meer dan in 1867. Belangrijk is het, dat niet tegenstaande het verlaagde tarief, ook de op brengst der telegrafen ruim f 500 booger was dan in het vorige jaar. Hoewel dit cijfer niet belangrijk is, en men daarbij moet in aanmer king nemen dat in het afgeloopen jaar eenige nieuwe lijnen hier en daar zijn aangelegd, zoo is het toch merkwaardig, dat nu reeds de op brengst niet minder is dan in het vorige jaar. De prijsvermindering heeft toch zeker nog niet hare volle werking verkregen hiertoe is even als bij de prijsvermindering van andere zaken, een grooter tijdsverloop noodig. De voordeelen worden door het groote publiek eerst langzaam erkend. Door de stemgerechtigde leden der Re- monstrantsch-Gereformeerde gemeente te A m- sterdam is gisteren beroepen Ds. J. H. de Ridder, predikant te 's-Gravenhage. TJit TJtrecht wordt geschreven, dat de rechtsgeleerde faculteit aldaar besloten heeft voortaan toe te laten, dat de //theses" over het Romeinsch- en Pandectenrecht in het Holiandscb gesteld en verdedigd worden. Hiermede is het laatste overblijfsel van het gebruik der Latijn- sche taal bij de colleges en examina in de rechten verdwenen. Zooals men weet, is in het vorige jaar besloten het college der Instituten in het Hollandsch te houden en het candidaats-examen mede in die taal af te nemen. x\an de Redactie der Nieuwe Utrechtsche Courant wordt het volgende geschreven Jongstleden Woensdag-avond te 8 uren en eenige minuten over het Janskerkhof gaande, zag ik een prachtigen vuurbol, uit een punt in de nabijheid van het Zevengesternte komende en zich in noordoostelijke richting voortbewe gende. Aan het einde van zijn baan, wees de bol den weg dien hij gegaan was aan door een prachtig lichtende streep, die in glans Ye- nus zelf nog overtrof. Het zal den astronomen gewis gemakkelijk vallen de richting van den bol nauwkeurig te bepalen, indien zij weten, dat de lijn van het uitgangspunt tot aan Yenus een hoek van 27° a 30° maakte met de lood lijn, en dat hij een horizontaal door Yenus ge trokken lijn sneed op een afstand van deze planeet, half zoo groot als die van het uit gangspunt tot aan dezelfde planeet. Yoor eenige dagen werdeu te Br iel le 40 bunders wei- en bouwland, waaronder van middelmatige qualiteit, publiek verkocht voor zestigduizend guldeu, met inbegrip der onkos ten. Tien jaren geleden was de waarde de helft. Het winterkoren, wordt van daar geschreven, staat uitmuntend te veld, alleen het koolzaad, waarvan in het najaar veel is omgeploegd, be looft niet veel. Hier en daar zijn in het land reeds aardappelen gepoot en heeft men een be gin gemaakt met het zaaien van zomergraan, waarvoor de laatste droge dagen zeer voor- deelig waren. TTit Al b lasser waard schrijft men Sedert het water op de rivieren de Merwede en de Lek weder vallend is, verlaagt ook de stand van het polderwater. Gebrek aan wind verhindert thans echter opnieuw eene spoedige uitmaling. Gelukkig wordt den éden der vol gende maand te Gorkum het stoomgemaal aan den Elshout aanbesteed, en zal in 'een volgend jaar een gunstig peil voor het polderwater minder afhankelijk zijn van weer en wind. Yele polders hebben op dit oogenblik nog van 611 Rijnl. duimen water te veel, wat voor eene goede bebouwing van vele akkers zeer ongerie felijk moet geacht worden. De vroege aardap pelen zijn echter in den grond. Met de pooting der late soorten is reeds een begin gemaakt. De weilanden staan vrij goed, doch de grond is doorweekt. Als eene kleine bijdrage tot de kennis der schade, die het water in het vorige jaar, alleen in deze maand, heeft aangericht, kan dienen, dat men, bij eene globale bereke ning, die schade aan houtgewas, grienden en vruchtboomen op minstens f 10,0000 heeft ge schat. Bij het Instituut voor Doofstommen te Groningen worden thans weder dé noodige maatregelen genomen voor de opneming van nieuwe kweekelingen, bij het begin van den aanstaanden cursus. Dit jaar kunnen geplaatst worden alle doofstommen, die in Augustus e. k. den ouderdom van zes jaren bereikt hebben, en nog geene volle 15 jaren oud zijn. Aan de ouders, die zulks mochten verlangen, kan ook toegestaan worden, hunne kinderen ten hunnen koste buiten het Instituut te doen verplegen, zoodat doze dan als externes het onderwijs bij wonen. Onvermogende kweekelingen worden gratis gehuisvest, gevoed en onderwezen. Behalve die doofstommen, welke reeds bij het Instituut zijn aangegeven, bevinden zich onge twijfeld in ons land nog velen, die wel in de termen vallen om geplaatst te worden, maar voor welke nog geene aanvrage is gedaan. In het belang dier kinderen, voor wie elk jaar ver zuim een onherstelbaar nadeel is, wordt elk, die met hun bestaan bekend is, verzocht het zijne toe te brengen, ten einde zij niet langer van het hun zoo noodig onderwijs verstoken blijven. Eene kennisgeving aan de directeuren van een departement van het Instituut, of aan de hoofddirectie aldaar, is voldoende om de noo dige inlichting aangaande hetgeen er vereischt wordt, te ontvangen. Wegens de nabijheid van den nieuwen cur sus is eenige spoed alleszins noodig, daar in den re gel alleen bij den aanvang van het school jaar nieuwe kweekelingen aangenomen kunnen worden Uit Rijsbergen wordt van 22 Maart gemeld: Gisteren had in onze gemeente ver moedelijk eene misdaad plaats. Zekere vrouw A. V., oud 50 jaren, wordt verdacht een aan slag op het leven van haren man beproefd te heb ben door in het middageten, dat zij voor hem had gereed gemaakt, eene groote hoeveelheid phosphorus te mengen. De man bemerkte ter stond aan den smaak dat zijn eten phosphorus bevatte. Hij slikte het daarom niet in. Een kip, die er van at, stierf bijna onmiddellijk. De kip werd onderzocht en bij het openen vertoonden zich duidelijke sporen van phosphorus. Do jus titie uit Breda, hiervan onderricht, was nog den zelfden dag ter plaatse, en de vrouw, die reeds in den afgeloopen nacht was gearresteerd, werd naar het huis van arrest te Breda overgebracht. Z. M. heeft benoemd E. Koechlin tot Ne- derl. consul te Mülhausen voor het Fransche departement van den Boven-Rijnverleend aan den 2den luit.-magazijnmeester der art. bij de landmacht in West-Indië J. Lammers den titulairen rang van lsten luit. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Maandag des namiddags te 5 uren 45°, Wind: Z. W., des avonds te 8 uren 37°, te 10 uren 36°. Dinsdag 's nachts te 12 uren 35°, te 3 uren 35°, 's morgens te 5 uren 35°, N. W., te 8 uren 33°, 's namiddags te 12 uren 39°, te 4 uren 41°. KOLONIËN. BATAY1A, 12 Februari. Het Bat. Handelsblad deelt het volgende mede De weersgesteldheid was hier gedurende de laatste dagen vrij goed en begunstigde de Chi- neesche feesten te Bataviaminder goed ech ter was zij te Samarang, waar een vrij sterke storm woedde, die verlies aan schepen op de ree berokkende, eene sterke overstrooming in de stad en voorsteden veroorzaakte, en den resident (zie verder) tot een //coup de désespoir" heeft gedreven. De vooruitzichten voor den aanstaanden rijstoogst zijn gunstigin 1867 zijn p. m. 600,000 pik. rijst van Java uitgevoerd, echter voor het grootste gedeelte van de vrije landen te Ba tavia, Indramaijoe en Samarang. Men deelt ons mede, dat de resident van Samarang wel het bestuur heeft overgenomen, maar kort daarna, door een hoogen bandjir, zoodanig door de watervrees is bevangen, dat hij per telegraaf zijn ontslag en pensioen heeft gevraagd. Dat kost den staat weder eenige dui zenden guldens aan reiskosten, traktementen enz voor die benoeming van ééne maand duur, zon der eenig nut gesticht te hebben. Het zal ech ter de regeering ook wel leeren, voor den ver volge beter te zorgen, //the right man in the right place" te kiezen. De zaak der Maggie Lessie heeft een loop genomen, die nog al gelijkenis heeft met een kluchtspel. Om reden het gouvernement bij de overgave van het schip aan den Engekchen consul verzuimd had, de eventueele rechten van den strandvonder te secureeren, had deze auto risatie gevraagd en verkregen, om op het schip conservatoir beslag te leggen. Men wil nu dat daarbij formaliteiten zouden zijn verzuimd, waar door dat beslag vervaltvandaar verlof tot uitklaring, daarna weder bevel tot aanhouding en het plaatsen eener wacht van mariniers aan boord der Maggie Lessie, een dag later die wacht weder ingetrokken en het schip vrijgegeven, dat nu op de Buitenreede ligt en 150/m. op bodemary zoekt. De arme controleur, strand vonder, die op last der regeering gehandeld en belangrijke kosten gemaakt heeft, zal nu wel nuchter blijven van de restitutie, zoo hij niet de stoute schoenen aantrekt en het gouverne ment in rechten aanspreekt. Het fijne van de zaak der vrijgeving is nog niet bekend; men betwijfelt echter, of de wettige weg er in is gevolgd; in elk geval zal men de vrijgeving in het buitenland toeschrijven aan vrees voor ver wikkelingen en in de Singapoorsche bladen we der hooren van //Dutch encroachments" en hoe die zijn tegengegaan, en dat men nu ook even eens moet handelen tegen onze //encroachments" op de O.-kust van Sumatra, de //cauchemar" der kooplieden van Penang en Singapore. Tegen den resident van Riouw, den heer Netscher, is door een ondergeschikt ambtenaar eene aanklacht aan de regeering ingediend, welke, naar gezegd wordt, een 40tal en daar onder zeer zware punten vau beschuldiging be helst. Het is ons voor-als-nog onbekend, of zij op aannemelijke gronden berust. Een verschrikkelijk ongeval had Zaterdag middag op de reede van Samarang plaats. Eeü jeugdig officier hij droeg nog geen jaar de luitenants-epauletten vond zijn dood in de golven. Per //Minister Fransen van de Putte" van Batavia gekomen, en voor het hier in gar nizoen liggende 3de bataljon bestemd, was hij met den heer S. v. A., officier der marine, ia een sloep gestapt, maar na een eindweegs te hebben afgelegd, werd het vaartuig, op een vrij grooten afstand van de bank, door de holle zee omgekanteld. De heer S., een goed zwem mer, behield het leven, maar welke moeite hij zich gaf, om zijn reisgenoot te redden, het bleek onmogelijk dezen boven water te houden; toen de heer B. aan wal werd gebracht, was de on gelukkige een lijk. Arme nagelaten betrekkingen Door den gouverneur-generaal van Ned. Indié zijn o. a. de volgende beschikkingen genomen: Yerleend Een tweej. verlof naar Europa, we gens ziekte, aan den ass.-res. van Japara J. F Haasse; een tweej. verlof naar Nederl., wegen3 ziekte, aan den secr. van het gouv. Celebes en onder'n. N. x4.1theer; aan den adm. van 's lands houtstapelplaats te Boenga (res. Soerabaya) Prinsen aan den ambt. op wachtg. H. Altheer, gew. postm. te Soerabaya, en aan den asp.-ing bij den waterst. en 's lands burgerl. openb. wer ken J. M. "Wap; een tweej. verlof naar Europa, wegens ziekte, aan den landm. bij de stat. op-

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 2