lsten luit. (naar ouderdom van rang) den2den luit. D. Dutry van Haeften, van het korps 2°. den l9ten luit. M. W. van Wickevoort Crom- melin, van het 4de reg. huzaren, op zijn ver zoek, op non-activiteit gesteld, en zulks in af wachting dat omtrent hem nader zal worden beschikt. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Zaterdag des namiddags te 5 uren 50°, Wind: Z. W., des avonds te 8 uren 46°, te 10 uren 46°. Zondag 's nachts te 12 uren 46°, te 3 uren 46°, 's morgens te 5 uren 46°, te 8 uren 48°, 's na middags te 12 uren 56°, te 4 uren 54°, 's namid dags te 5 uren 52°, Z. W., 's avonds te 8 uren 46°, te 10 uren 45°, Maandag 's nachts te 12 uren 44°, te 3 uren 44°, 's morgens te 5 uren 44°, N. W., te 8 uren 44°, 's namiddags te 12 uren 44', te 4 uren 44". BUITENLAND. Oostenrijk. Zaterdag jl. is door den president van het Huis der afgevaardigden medegedeeld, dat zijn ingekomen vijf wetsontwerpen strek kende tot dekking van het deficit. Het eerste betreft de conversie der staatsschuld en strekt om de tegenwoordige staatsschuld-brieven te veranderen in niet aflosbare, met eene inkom sten-belasting van 12 pCt. bezwaarde renten. De interest is bepaald op 444/10 pCt. Voor de conversie zal men zich binnen 3 maanden moe ten aanmelden het tweede ontwerp betreft de belasting op het vermogenbeginnende met de vermogens van f 1500; het derde ontwerp strekt tot verhooging der korting van de loterij-prij zen tot 15 pCt., het vierde ontwerp bepaalt den verkoop van staatsdomeinen tot een bedrag van 25 millioen, en het vijfde de opname van 20 millioen in den vorm van vlottende schuld. De meerderheid der commissie uit bet Heerenhuis heeft de schoolwet aangenomen, volgens de hoofdbeginselen, in het Huis van afgevaardigden vastgesteld, waarbij de school zal losgemaakt worden van directe kerkelijke inmenging. De minderheid stelt voor de school wet aan de commissie te renvoyeeren, en wenscht de voordracht eener nieuwe schoolwet, berus tende op de beginselen van behoud van den invloed der katholieke kerk op de godsdienstig- zedelijke opvoeding en van behoud van het confessioneel karakter der tusschenscholen. Bij de behandeling vau het ontwerp van wet op het burgerlijk huwelijk in het Heeren huis is het voorstel-Mensdorff tot schorsing der beraadslagingen met 65 tegen 45, en het voor stel van de minderheid der commissie van rap porteurs met 69 tegen 34 stemmen verworpen. De aanneming van het ontwerp, waarbij het burgerlijk huwelijk wordt ingevoerd, is dus zeker. Bij het vernemen van dezen afloop op jl. Zaterdag-avond hebben de ingezetenen van Wee- nen hunne huizen geïllumineerd. Een ontzag gelijke menigte bewoog zich, tot diep in den nacht, door de stratenvoor de woningen der ministers werden luide teekenen van sympathie gegeven, en ook bij het monument van Jo seph II had eene ovatie plaats. Rusland. Bij keizerlijk bevel is bevolen de opheffing in het koninkrijk Polen van de regee- rings-commissie voor de inwendige aangelegen heden en de opdracht harer functiën aan de bevoegde beambten in het keizerrijk. Daardoor is de volkomen vereeniging van het bestuur over het Poolsche koninkrijk met de overige deelen van het rijk bewerkstelligd. Spanje. De Spaansche regeering zal weder eene leening sluiten van 55 millioen franken, ren tende 6% pCt., eene kleinigheid dus voor een land als Spanje. Deze leening zal in vijftien jaar afgelost worden. INGEZONDEN. Aan de Redactie van het Leidsche Dag blad. Leiden, 20 Maart 1868. WelEdele Heer Redacteur! Bij het lezen van het verslag over het ver handelde in de algemeene vergadering der brood fabriek, zullen velen verwonderd hebben gestaan over het enorme verschil der broodprijzen, voor en na het bestaan van die inrichtingen tevens over het kolossale voordeel dat door de inge zetenen is genoten. Ook ik was daarover verbaasd, en wel zoo, dat het mij bijna ongelooflijk voorkwam, dat het zooveel zou verschillen. Van dergelijke zaken gaarne geheel overtuigd zijnde, heb ik de vrijheid genomen een weinig na te rekenen, en ben daardoor gekomen tot de volgende conclusion. lo. Dat de stedelijke belasting wel iets meer dan 2% ct. per 1 Ned. brood heeft bedra gen, nam. 2,/3dit verschilt wel niet veel, doch, vele kleintjes maken eene groote. 2e. dat er eenvoudig aldus gerekend is meelprijs. meelprijs broodprijs x 1863 1867 1863 in plaats van, zoo als behoorde meelprijs 1863 en kost. y. be-: meelpnje 1867 broodpnjBf en k. y. ber. 1863 reiding enz. Bij de eerste bewerking verkrijgt men als uitkomst 33'/7 ets., bij de tweede, hetgeen de juiste is, 28% ets. als middenprijs voor 1867 dat dit verschil nog al eene groote bres in de door de ingezetenen minder betaalde 200.000.00 zoude maken, is, dunkt mij, onbetwistbaardaar bijna 5 ets. per 1 Ned. brood nog al een beduidend verschil mag genoemd worden. 3e. dat in het verslag tot maatstaf is geno men de toen bestaande stadszettingterwijl het zeker is, dat genoemde prijzen alleen door zeer enkele bakkers werden genoten, daar verreweg de meesten het brood 1, 2, ja 3 ets. per 1 Ned. brood beneden die zetting verkochtenzoo dat het voordeel dat de fabriek den ingezetenen van Leiden aanbrengt, alleen door de meerge- goeden wordt genoten. 4e. Valt het in het oog dat de prijs van het brood door de fabriek klaarblijkelijk te laag is gesteld, daar een dividend van 1% pCt., het welk bovendien nog door een kwaden debiteur wordt te niet gedaan, toch wel niet als vol doende winst voor dergelijke onderneming zal beschouwd worden. Deze vier zaken in aanmerking nemende kom ik eindelijk tot het besluit, dat het verslag niet weinig overdrijft, en zeer geschikt is om licht- geloovigen op een dwaalspoor te brengen. Om dit te voorkomen, verzoek ik UEd. de plaatsing dezer regelen en noem mij met hoog achting U.E.Dw. Toen wij Zaterdag moesten wachten met het plaatsen van dit stuk, hebben wij den inhoud er van aan de directie der broodfabriek mede gedeeld, van wie wij het volgende antwoord ont vingen Red. Mijnheer de redacteur! Op de algemeene vergadering L. broodfabriek dd. 18 Maart 1868 werd het verlangen uitgedrukt dat in hoofdtrekken het rapport der commissie zou worden gepubliceerd. Dit voorstel werd algemeen toegejuicht en ook mij persoonlijk was het welkom, daar algemeene bekendheid voegt aan eene zaak van algemeen belang en omdat de L. broodfabriek wel verdient gekend te worden. Dat de commissie niet geheimzinnig te werk gaat is vooral duidelijk gebleken aan de Heeren, door de algem. vergadering benoemd, tot nazien der balans, welke vergezeld ging van zoodanige uitvoerige nota's de bijzonderheden van het bedrijf betreffende, dat er op centeü na in voorgerekend was wat ieder pond brood kostte. Zoodanige uitvoerige lijsten en staten te laten drukken zou met recht overdrijving van een goed beginsel genoemd worden en het is bovendien ook kostbaar. Was ik zeker dat er slechts een bescheiden gebruik van werd ge maakt, dan zou ik het aanbod doen om be langstellenden zooveel inlichtingen te geven zij mochten verlangen. Maar nu doe ik dat aanbod niet. Men zal het over het algemeen wel met mij eens zijn dat zin voor publiciteit niet in zich sluit de verplichting om van alle critieken, re- censièn, aanvallen enz. kennis te nemen, noch veel minder ze allen te beantwoorden of te wederleggen. Maar eeno enkele maal zal ik bet doen. Wie X is, doet natuurlijk niet ter zake, maar wat hij is (ik veronderstel dat X een man representeert; voor eene vrouw zou dat initiaal te veel beteekenis hebben), vennoot of geen vennoot? zou in zooverre iets kunnen beduiden als daaruit kon worden opgemaakt of hij vriend of vijand is van do broodfabriek oi van het bestuur. Doch ik laat aan X al kansen van zijn ambiguiteit en zal trachten hem eenvoudig te beantwoordenzoo heel gemakkelijk is dat niet, ik hoop dat het volgende voldoende zal zijn. Het spreekt van zelve dat als men van brood prijzen spreekt de kosten van bereiding daarin opgenomen zijn. In den prijs van circa 23 cents over 1867 voor een kilo gebuild brood van de fabriek betaald, zijn tot in de minste bijzonder heden de kosten van bereiding medegerekend In dezen kostprijs is de geringe winst op het gebuilde brood behaald mede begrepen. Wat X op de belasting-berekening aanmerkt meent hij niet heel ernstig. Het verschil dat hij in mijne en zijne berekening daarvan aantooDt is uiterst gering. Zeker, X heeft gelijk, vele kleintjes maken een groote, dit is mij nog zelden in eenige administratie zoo duidelijk voor oogen gekomen, als in het beheer dat ik in zake Leidsche broodfabriek help voeren. Maar bij be rekeningen als de onderwerpelijke zal wel niemand de pretensie maken, van wiskundige zekerheid tot in de onderdeelen van centen te kunnen toepassen. Durft X zyn hoofd verpanden dat hij op duizende kilo's na het broodverbruik ie Leiden weet op te geven De berekeningen in het verslag zijn juist; dat men daarbij in hei oog moet houden dat sommige cijfers noodza kelijker wijze approximatief zijn, spreekt van zelve. Onder voorwaarde dat X zoo welwillend voor de broodfabriek is als ik dat ben, klaar ik mij bereid, zoo mij dit veroorloofd wordt, hem inzage te geven van hetgeen tot deze berekeningen heeft geleid. Het kan wel zijn dat in der tijd de hoogste zetting niet door alle bakkers werd gevorderd, wie zal het wagen zulk een beweeren tegen te spreken maar een onderzoek naar de redenen waarom zij dat niet deden waag ik zeker niet Ik liep gevaar mij daardoor kwade vrienden te maken. X is al niet zoo'n heele beste vriend. - Het vierde door hem behandelde punt, bevat onnoodig hatelijkheden welke geen repliek wi zijnde lust oin onaangenaam te zijn heeft I gedreven tot beweeringen welke ieder menso!) van eenige ervaring, onverstandig moet noe men. Hoe! men zal vergen dat eene broodiï briek in het eerste jaar harer exploitatie, terwij zij nog lang niet het debiet heeft waaraan z'J zal kunnen voldoen, groote winsten oplevere- Dit is in alle opzichten een onzaakkundig ver langen. Ik houd mij overtuigd dat de groote meerderheid der vennooten (niet allen, als tec minste X vennoot is) het daarover eens zijic dat het voordeel aan de gansche burgerij door de broodfabriek verschaft, ruim opweegt tegen het uitblijven van renten over een sommetj? van f 50000, waarin velen deelen voor f en f 200. Maar X en andere ongeduldigenAls bet wachten U niet te moeilijk valt, ziet noch eea

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 2