N°. 2491 Dinsdag A0. 1868. 24 iVJaart. BINNENLAND. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden, per 3 maandenf 3.00. Franco per post3.85. Afzonderlijke Nommers0.10. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN. Van 1-6 regels 0.75; iedere regel meerƒ0.12* Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels 0.90; iedere regel meer0.15. Wij verzenden aan onze abonné's een af schrift van de arbitrale uitspraak, gewezen in de zaak van den heer I. J. LION, hoofdredacteur van het Dagblad van Zuid Holland en 's-Gra- venhage, en den heer A. W. SIJTHOFF, uit gever van het Leidsch Dagblad en aangewezen uitgever van het op te richten Dagblad van Nederland. LEIDEN, 23 Maart. Wij zijn in staat gesteld omtrent het Mu ziekfeest, dat alhier in de laatste dagen van Mei zal plaats hebben, het volgende mede te deelenDe Hooglandsche kerk is weder daar voor afgestaan. Op den eersten dag zal Han dels Josua uitgevoerd worden, en den volgenden dag zullen ten gehoore worden gebrachtde feestouverture van Beethoven, het Requiem van Mozart, de 94ste psalm van Mendelssohn en het slotkoor uit den Messias, benevens eenige solo's. De heer Carl Hill, hier te lande reeds genoeg zaam bekend, en mejufvrouw Schreck zijn reeds geëngageerd, en behalve dezen heeft de com missie nog mej. Emilie Wagner uit Carlsruhe en Dr. Gunz uitgenoodigd, om bij deze gelegen heid mede te werken. Voor de verkiezing van een lid der Tweede Kamer in het hoofdkiesdistrict Appingadam is door de anti-revolutionaire kiesvereeniging //Gerechtigheid verhoogt een volk" candidaat gesteld de hoogleeraar Mr. B. J. Gratama, te Groningen. De Gebroeders Belinfante in den Haag zijn voornemens om eerstdaags een W e e k b 1 a d voor het Hooger Onderwijs uit te geven. Van een groot aantal handteekeningen voorzien, is, naar men meldt, voor eenige dagen uit Alkmaar aan den heer Jhr. Mr. De Bosch Kemper een adres gezonden, waarin de onder teekenaren dien heer hunne warme sympathie betuigen voor zijne houding in de jongste zit tingen van de Tweede Kamer der Staten-Ge- neraal, en hem aansporen om, gedachtig aan zijnen onvergetelijken vader, Mr. Johan Mel- chior Kemper, te volharden in zijn vaderland lievend streven, en pal te staan bij de verde diging der rechten van vorst en volk. Yan goederhand wordt vernomen, datdezer dagen in eene bijeenkomst van den inspecteur van het lager onderwijs met heeren schoolop zieners in Zuid-Holland besloten is, bij wijze van proefneming, op de aanstaande akten- eiamens de ontledingen //mondeling", in plaats van schriftelijk te behandelen. Het taalkundig examen zal voor elke tafel van 4 hoofd- of 6 hulponderwijzers twee uren duren. Terwijl ieder candidaat op zijne beurt ondervraagd wordt, zullen de anderen schriftelijk eenige taalkun dige vragen beantwoorden, gebrekkige volzinnen verbeteren, enz. De examen-commissie, onder voorzitterschap van den inspecteur, bestaat in April uit de hee ren schoolopzieners Prof. De Goeje, Dr. Men- sing, Dr. Boers en Mr. A. M. de Cock. Als deskundigen voor de verschillende vakken zijn uitgenoodigd de heeren hoofdonderwijzers Mo lenbroek en Landsman, van Rotterdam Yan der Bruyn, Straub en Rumscheidt, uit den Haag, benevens de heer Van Wijk, uit Leiden. De commissie zal ook bijgestaan worden door den majoor L. Mulder, bij het examen in de geschiedenis, en voor de talen enz. door andere bevoegden. Gedurende de maand Januari zijn er to taal 264 schepen vergaan, als141 Engelsche, 35 Fransche, 24 Amerikaansche, 12 Pruisische, 8 Nederlandsche, 7 Noorweegsche, 5 Deensche, en 32 van verschillende vlag. Het aantal stoom- booten, begrepen onder het bovenstaande aantal, was 10. Hoe aanzienlijk dit aantal ook is, zijn er toch 157 schepen minder verongelukt dan in dezelfde maand van 1867, en 146 minder dan in Januari 1866. Vrijdag is in het naburige Noordwijk de rij der bloembollen-veilingen van dit voor jaar geopend met eene verkooping van crocus- sen. De handel was niet zeer levendig. Voor f 1.50 a f 2.30 was men kooper van een bed crocussen. Eenige partijen goede conquesten, waaronder waarlijk zeer mooie soorten voor kwamen, werden voor spotprijzen afgezet. Een roode crocus (Prince of Wales, Kinkei), iets waar van tot dusver nog niet gehoord is, durfde men onder deze omstandigheden (hoewel in den cata logus vermeld) niet aanbiedende kleur was dan ook wat flets, maar in het verkrijgen van nieuwe variëteiten is de eerste schrede altijd de moeilijkste. Te Schiedam heeft zich een comité ge vormd van de Nederlandsche vereeniging tot het verleenen van hulp aan zieke en gewonde krijgslieden in tijd van oorlog, ingesteld bij Zr. Ms. besluit van 19 Juli 1867, n°. 60. In de eerste door haar gehouden vergadering is met eenparige stemmen tot voorzitter benoemd de heer L. Knappert, en besloten het benoemen der overige leden van het bestuur aan te hou den tot eene nadere uitbreiding van het getal leden. Te Enschedé is door eene zich daartoe gevormd hebbende commissie, eene collecte ge houden ten behoeve der slachtoffers van den brand te Genemuiden; zij heeft ruim 1100 opgebracht. Dezer dagen is in 't licht verschenen het eerste proefnommer eener //Nieuwe Alkmaarsche Courant, weekblad voor Kennemerland en West- Friesland." Dit blad is in conservatieven geest geschreven. Yan de katholieke zijde wordt ge publiceerd, dat de volgende week bet eerste nommer het licht zal zien van //De nieuwe Noord-Hollander, gewestelijke courant," ook te Alkmaar uit te geven. Ook te Zaandam is een proefnommer van een nieuw weekblad verschenen, dat zich, blijkens het programma, ten doel stelt de ver spreiding van vrijzinnige beginselen op politiek en staathuishoudkundig gebied te bevorderen. Yan den 4den April af zal dit weekblad, //deZaan- landsche Courant/' geregeld verschijnen. De gewone audiëntie van den minister van kolo niën zal op Woensdag den 25sten Maart, en die van den minister van financiën op Donderdag den 26sten Maart niet plaats hebben. Bij beschikking van den minister van bin- nenlandsche zaken is, met ingang van Juli 1868, aan den opzichter van den waterstaat der 1ste klasse A. J. Soeteman, op zijn verzoek, en aan de opzichters der 2de klasse P. Groenen en J Kaptijn Jz. eervol ontslag verleend. Bij beschikking van den minister van ko loniën, van den 20sten Maart 1868, lit. Apz., N°. 19, is de heer A. F. Heyligers gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Nederlandsch Indië, om te worden geplaatst als leeraar in de staatswetenschappen aan het gym nasium Willem III te Batavia. Z. M. heeft tot kapit.-komm. der dd. schutt. te Hellevoetsluis benoemd P. Galles, thans kapit. bij de rust. schutt. in de prov. Zuid-Holland. Z. M. heeft benoemd tot rechter-plaatsverv. in de arr.-rechtbank te Heeren veen Mr. E. J. M. J. Canter Cremers en Mr. P. Andreae, bei den procureur bij gemelde rechtbank; totrech- ter-plaatsverv. in de arr.-rechtb. te Zutfen Mr. J. C. J. ridder van Rappard, adv. aldaar; aan Y. W. Bolman, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van ontv. der dir. bel. en acc. te Heeg c. a., behoudens aanspraak op pensioen, met dankbetuiging voor de diensten, door hem gedurende ruim vijftig jaren den lande bewezen. Z. M. heeft 1°. bij het wapen der inf. be noemd bij het lsfe reg., tot majoor de kapit. lste kl. P. M. Netscher en F. A. H. Tergau, eerstgemelde van het reg. gren. en jagers en laatstgemelde adj. bij het korps; tot kapit. 3de kl. (naar ouderdom van rang) den lsten luit.- adj. J. H. Yerschoor, van het 5de reg. en den lsten luit. F. Le Maire Knotzer, van het reg. gren. en jagers; bij het 6de reg., tot kapit. 3de kl. (n. o. van r.) den lsten luit. F. C. P. Don- nadieu, van den staf van het wapen, werkzaam bij de kon. mil. acad.; bij het 7de reg., tot komm. van het korps HD. adj. in buitengew. dienst den kol. A. C. A. Schönstedt, gouv. der kon. mil. acad., uit welke betrekking hij, over eenkomstig zijn verzoek, tevens eervol ontheven bij het instr.-bat., tot komm. van het korps den maj. J. C. J. Kempees, van het lste reg.; 2°. op non-act. gesteld, in afwachting dat nader omtrent hen zal worden beschikt, den luit.-kol. E. Nieuwenhuyzen, komm. van het instr.-bat., alsmede den majoor C. M. de Jong van Roden- burgh, van het lste reg. inf. en zulks, wat laatst- gem. betreft, naar aanleiding van het daartoe door hem gedaan verzoek; 3°. in zijnen rang overgeplaatst bij het reg. gren. en jagers den kapit. .W. A. baron Mulert tot de Leemkule, van het lste reg.; voorts 1°. bij het wapen der caval. benoemd, bij het 4de reg. huzaren, tot

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 1