del gebouwd. Op het eiland Terschelling werd eene nieuwe reddingboot geplaatst, terwijl de tweede aldaar aanwezige ook spoedig door eene nieuwe zal worden vervangen. Het station Wijk a/Zee ontving een nieuwen wagen, en te Loosduinen werd op aanvraag van de plaatse lijke commissie een vuurpijltoestel met den noodigen inventaris gesteld. Met de booten en de vuurpijltoestellen werden op daartoe bepaalde tijden proefnemingen gehouden, waar van de uitslag over het algemeen gunstig te noemen was. De inventarissen, behoorende bij beide reddingmiddelen, waren in den besten staat. Tot het vernieuwen van een gedeelte van het materieel en het onderhoud daarvan werden in het jaar 1867 besteed 8388.10', terwijl voor kosten wegens strandingen, benevens aan verleende premièn eene som van 2015.16 werd uitgegeven. De rede van Jhr. Mr. J. de Bosch Kem per, den 6den Maart jl. in de Tweede Kamer gehouden en waarin hij op 9 gronden de motie- Blussé bestreed, is als brochure verschenen bij den uitgever Schuiteraaker te Purmerende. Door de afdeeling Katwijk, Valkenburg en Rijnsburg der //Hollandsche Maatschappij van Landbouw" werd in de vorige week, alsmede eergisteren-avond, te Katwijk adBijn eene buitengewone vergadering gehouden, waarin de heer W. Boomkamp, bloemist en boomkweeker te Noordwijk-Binnen, telkens als spreker optrad. Op eene zeer populaire wijze sprak hij over tuinaangelegenheden, en voornamelijk over de beredeneerde snoeiwijze van vruchtboomen. Beide vergaderingen werden door vele belangstellen den bezocht en hebben voorzeker bij de toe hoorders betere inzichten in het vak van tuin bouw doen ontstaan, zoodat men het doel dezer voordrachten als bereikt mag beschouwen. Bij A 1 p h e n is gisteren een schipper ver dronken hij gleed van zijn schip af, dat door de nachtvorst glad geworden was. De leden der //Vereeniging tot regeling en verbetering der vruchtsoorten" en boomkweekers, alsook de meeste handelaren te Boskoop, hebben zich bij adres tot de Tweede Kamer gewend, waarbij zij hunne volkomen adhaesie schenken aan het door de Amsterdamsche bloemisten aangeboden adres tegen het verleenen van subsidie door het rijk ten behoeve van de tuinbouwschool //Linnaeus" te Watergraafsmeer. Ook ontvouwen zij redenen, waarom zij hopen en vertrouwen, dat het verzoek der tuinbouw school //Linnaeus" zal worden van de hand gewezen. In de zitting van den gemeenteraad, gis teren te Rotterdam gehouden, zijn behandeld eenige adressen, verzoekende afschaffing der ker mis. Het rapport van burgemeester en wethou ders strekte tot afwijzende beschikking. Nadat eene motie om eene commissie te benoemen ver worpen was, werd dit rapport met 26 tegen 6 stemmen aangenomen. De heer C. Geertsema, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal en landbouwer te Zuidbroek, is op eene door hem in het vo rige jaar ingezonden beschrijving van den land bouw in het Oldambt, Westerwolde en Fivelgo, in de provincie Groningen, door de //Neder- landsche Maatschappij ter bevordering van Nij verheid", te Haarlem, bekroond met de tweede gouden medaille en ƒ100 De heer Geertsema was de eerste leerling van de iü 1842 te Gro ningen opgerichte landhuishoudkundige school en werd ook reeds in 1849 bij dezelfde maat schappij, op een geschrift met betrekking tot den landbouw, bekroond. De veehouder G. H. van Dijk, te Gene- muiden, tegen wien bij den brand aldaar be zwaren waren gerezen en die daarom op last der justitie in arrest genomen en naar de ge vangenis te Zwolle wras overgebracht, is eer gisteren weder op vrije voeten gesteld. TTit vrees voor mishandeling heeft hij het echter niet durven wagen naar Genemuiden terug te keeren. Waarschijnlijk zal binnenkort een Ylaamsch operagezelschap de voornaamste steden van Hol land bezoeken. Wij twijfelen niet, zegt het Belgische blad, dat dit bericht mededeelt, of de voorstellingen, door dit gezelschap te geven, zullen in Holland even veel opgang maken als in Brussel, vooral daar een Nederlandsche opera aldaar iets onbekends is. Het Staatsblad n°. 32 bevat het besluit van den 12den Maart 1868, houdende nadere rege ling van het port der brieven, der gedrukte stukken en der stalen en monsters van koop waren, die tusschen Nederland en Frankrijk gewisseld worden. Z. M. heeft den heer P. R. Los, Nederl. vice-consul voor Sunderland en Seaham, bevor derd tot consul aldaarMr. H. C. A. Thieme, op verzoek, eervol ontslag verleend als lid van het college van regenten over het huis van arrest te Appingadamen benoemd tot lid van dat college Mr. I. Cohen, officier van justitie bij de arr.-rechtbank aldaar. Z. M. heeft benoemd tot lid van het college van regenten over het huis van arrest te Goes Mr. J. G. de Witt Hamer, advocaat on pro cureur aldaar. Z. M. heeft benoemd tot majoor-komraan- dant van het artillerie-vrijkorps te Helder Mr. D. P. H. Aberson, voormalig kapitein bij de dienstdoende schutterij te Amsterdam; en ver gunning verleend aan Ant. Carel Ellinckhuysen, consul van Spanje te Rotterdam, tot het aan nemen en dragen der versierselen van komm. lste kl., met de ster, van de koninklijke orde van Isabella la Catolica, hem door H. M. de koningin van Spanje geschonken. Z. M. heeft aan den heer H. C. Verbeek, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als ont vanger der directe belastingen en accijnzen te Apeldoorn, behoudens aanspraak op pensioen, en voorts benoemd tot ontvanger der directe belastingen en accijnzen te Apeldoorn den heer Mr. A. F. baron Sloet van Zwanenburg, thans ontvanger der zelfde middelen te Twello c. a. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Donderdag des namiddags te 5 uren 48°, Wind: Z. W., des avonds te 8 uren 38°, te 10 uren 36°, Vrijdag 's nachts te 12 uren 33°, te 3 uren 35°, 's morgens te 5 uren 38°, te 8 uren 44°, 's na middags te 12 uren 52°, te 4 uren 50°. KOLONIËN. Het volgende bericht ontvingen wij uit Pa ramaribo over de maand Februari: Vergelijkende staat van den uitvoer gedu rende de jaren na de emancipatie: suiker. fiï kakao. koffie. 1864 20,441,708 760,539 181,008 1865 15,612,805 661,849 237,484 1866 18,557,326 911,775 28,154 1867 21,164,179 1,010,659 18,523 katoen, gal. melassie. gal. rum. 1864 278,150 499,277 78,570 1865 348,353 388,033 35,666 1866 228,010 435,933 75,594 1867 482,585 523,738 78,1285. Der halve in 1867 vermeerdering van alle artikelen, behalve van de koffie, waarvau als reden wordt opgegeven, dat de koffiecultuur op vele plantages plaats heeft gemaakt voor de uitbreiding der teelt van kakao en banadendit laatste het ge wone volksvoedsel en dat zelden of nooit wordt uitgevoerd. In het midden dezer maand was de hoogste temperatuur 83° Fahr., de laagste 72°; de ge middelde hoogste des middags te 12 uren SO3; de gemiddelde laagste 73°. Voor een paar maanden was de hoogste 96°, de laagste 85°, dus een groot verschil, hetgeen door den regentijd wordt veroorzaakt. Er is veel regen gevallen, en of< schoon nu de kleine droge tijd moest aanvao- gen, regent het nog eiken aug zwaar. Van 10—16 Februari viel er 38 streep. Het is daarenbo?en guur weer, waardoor vele ziekten, vooral gal koortsen, ontstaan, die menigeen wegrukken De koloniale staten, zoowel als particuliere inge zetenen, zijn druk aan het petitioneeren bij Z. M. den Koning en de Staten-Generaal, opdat ran staatswege de immigratie worde bevorderd, daar zonder dit, tevens"met eene leening van 2—5 mil- lioen, de kolonie binnen weinige jaren zou ten gronde gaan. Men heeft hier echter altijd in de kolonie geleende gelden noodig gehad, ora de zaken te kunnen voortzettenmaar de renten te betalen en de kapitalen af te lossen, o wee'!1 Men klaagt hier algemeen. Zou 't spreekwoord waar zijnklagers hebben geen nood enz.? Met de scheepvaart ziet het er niet bestuit Onderscheidene schepen moeten maanden lang liggen voor zij bevracht kunnen worden, en andere vertrekken in ballast naar St.-Tbomasof elders. B U 1 T E N L A N D. Pruisen. Hier is men in afwachting van de dingen die komen zullende opening van den rijksdag over eenige dagen zal weder eenig leven aanbrengen. Voorloopig houdt men zich bezig met de nieuwe belasting op de tabak, voor het Zollverein voorgedragenzij zal gevonden wor den uit een hoog inkomend recht en daarnaast uit eene belasting door de tabaksplanters te be talen, naar de oppervlakte, die zij bebouwen. In het Zuiden is de oppositie zeer sterk hier tegen. Tot vergoeding hiervoor zal, naar ver zekerd wordt, tevens voorgedragen worden om het tarief voor vele artikelen öf te vermin deren óf geheel af te schaffen. Verder houdt men zich in de bladen altijd nog bezig met de meest onderscheidene en on waarschijnlijke berichten te geven omtrent de zending van prins Napoleon. Een ieder is er van overtuigd, dat de verhouding van den kei zer tot zijn neef niet van dien aard is, om dezen eenige belangrijke zending op te drageD en toch gaat men dagelijks voort daaromtrent gissingen te doen. Algemeene ontwapening, waarschuwing aan Pruisen om de Main-linie niet te passeeren, annexatie van België aan Frank rijk, herstel van Hanover, en eindelijk toens dering van Frankrijk tot Rusland en Pruiseti in de Oostersche quaestie. Dat dit laatste zo: plaats vinden wordt ook, afgescheiden van d? reis van prins Napoleon, verzekerdwelken uit slag een dergelijk bondgenootschap zou hebben hierover laat men zich nog niet uit. Oostenrijk. Welhaast zal een einde gemaakt worden aan de bestaande onzekerheid met be trekking tot de wetten waarbij het burgerlijk huwelijk wordt ingesteld en de school buiten den invloed der geestelijkheid zal gesteld wor den. De aanneming van beide wetsontwerpen reeds in het Huis der afgevaardigden goedge keurd, in het Heerenhuis, dat de volgende week zijne zittingen weder zal aanvangen, schijnt zeker. Toch is de oppositie van de gees telijkheid zou groot tegen deze wetten, dat men nog vreest, dat bij den keizer nog pogingen zullen aangewend worden, opdat hij er zijne sanctie niet aan zal geven. Ook wordt er ge sproken van opheffing der nunciatuur in Wee nen, wanneer de regeering zich niet, door de vertoogen uit Rome, van hare plannen laat terughouden om het concordaat te verbreken. Behalve de concordaats-quaestie dreigde in Hongarije de leger-quaestie, de vraag namelijk of Hongarije niet zijn eigen leger zou hebbeD, de nog niet altijd even goede verhouding tus schen dit land en de Oostenrijksche regeering nog te verslimmeren. De regeering wilde het laat zich begrijpen er niet van hooren dat deze staat, die reeds in vele opzichten eene

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 2