aangetast; het archief is in den kelder gewor pen, die later ingestort is. Het getal verbrande huizen is meer dan honderd. He gewone andientie van den minister van koloniën zal op "Woensdag, den 18den Maart aanstaande, niet plaats hebben. De diplomatieke stukken, heden door den min. van buitenl. zaken aan de Tweede Kamer ingezonden, met een benoodigd getal afdrukken, zijn voor de leden bestemd en rondgedeeld. Ze zullen, naar men verneemt, eerlang algemeen verkrijgbaar worden gesteld. De bundel bevat 66 pagina's groot folio druks en do stukken zeiven worden voorafgegaan door een overzicht van den loop der gebeurtenissen sedert Juni 1866. Bij koninklijke besluiten van den 13den dezer, is aan Jhr. Mr. J. Huydecoper van Maars- seveen, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeenten Maarssen en Maarsseveentot burgemeester der gemeente Beesd benoemd B. C. Swemeren tot school opziener in het achtste schooldistrict der provin cie Noord-Holland herbenoemd de heer Mr. J. Gerdenier te Hoorn. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Vrijdag des namiddags te 5 uren 50°, WindZ. W., des avonds te 8 uren 49°, te 10 uren 49°, Zaterdag 's nachts te 12 uren 49°, te 3 uren 49°, 's morgens te 5 uren 45°, te 8 uren 48°, 's na middags te 12 uren 58°, te 4 uren 57°. BUITENLAND. Belgie. De Kamer van volksvertegenwoordi gers heeft met 68 tegen 43 stemmen goedge keurd, dat het contingent van 1869 op 12.000 wordt bepaald. Het wetsontwerp tot indeeling van het mi litie-contingent in twee afdeelingen, de eene in activen dienst, de andere tot reserve bestemd, is aangenomen met 66 tegen 35 stemmen. De zitting was zeer onstuimig. Ooitenbijk. De minister van oorlog heeft door zijn vertegenwoordiger in de vergadering der Hongaarsche delegatie laten verklaren, dat hij het artikel betreffende de organisatie van het gezamenlijke leger in het Hongaarsche wets ontwerp in dién zin opvat, dat de leiding en het beheer over de inwendige organisatie bij het centraal bestuur zal berustenen dat de vaststelling en de wijziging van het defensie systeem slechts met toestemming van de wet gevende macht zal plaats hebben. De minister van oorlog erkent het als zijn plicht hierbij de wet streng in acht te nemen. De delegatie nam daarop het besluit om de discussie over het budget van oorlog artikels- gewijze aan te vangen, en eindigde met de aanneming van de conclusie der commissie van rapporteurs. Frankrijk. De //Moniteur" meldt, dat de raden van revisie voor de vorming der nationale mobile garde den 9den dezer in het geheele land met hunne werkzaamheden begonnen zijn, en •de gunstigste berichten zijn van alle deelen des rijks ontvangen nopens deze eerste toepas sing der nieuwe leger-organisatie. Overal toch hebben de werkzaamheden met kalmte en regel matigheid plaats gehad. De jongelieden bieden zich volijverig aan en zijn met den besten geest bezield; slechts een zeer klein aantal doen re denen van vrijstelling gelden. Het land, ver trouwen stellende in de zorg des keizers en van de openbare machten voor het algemeen welzijn, erkent openlijk de weldaden der wet evenals het vastberaden de lasten er van aanneemt; slechts eene enkele betreurenswaardige uitzon dering heeft te Toulouse plaats gehad. Eene wanordelijke demonstratie is aldaar den lOden dezer des avonds aan den dag gelegd. Doch zij hield weldra op, toen de autoriteiten eene krachtdadige houding aannamen en op de ver gaderplaats der welbekende agitatoren versche nen, wier drijven geheel vreemd is aan de werkzaamheden der raden van revisie, daar zij slechts een voorwendsel zoeken voor hunne be doelingen. Er zijn voorts de noodige maatre gelen genomen, om des gevorderd de pogingen tot herhaling dier tooneelen te onderdrukken. In het wetgevend lichaam heeft gisteren de heer Jules Simon een verzoek ingediend, tot het doen eener interpellatie betrekkelijk de toe passing van de wetten aangaande de verkiezin gen. Heden zouden de bureaus de aauvrage om vervolging tegen den heer De Kervéguen in overweging nemen. De minister Rouher beantwoorde den heer Simon en zeide: Het recht van vereeniging, gelijk gij het verlangt, zou gelijk staan met de herstelling der clubs. Het land is de bloedige ongeregeldheden niet vergeten, die het gevolg van de clubs zijn geweest. Zoo is dan, zegt gij, de regeering toch bevreesd. Zoo gij on der dat woord hare vaderlandslievende bezorgd heid voor de rust en den voorspoed des lands verstaat, jade regeering wil den vrede besten digen, dien zij verzekerd heeft. Meent gij de vertegenwoordigers te zijn van den vooruitgang Gij zijt alleen de vertegenwoordigers van uit gediende, verouderde, sinds lang veroordeelde meeningen. Gij zijt achterblijvers, uit de slecht ste tijden onzer geschiedenis. (Toejuichingen.) Heden voortzetting. De heer Peyrat, hoofdredacteur van den //Avenir National", heeft jl. Woensdag de ge vangenis Ste.-Pélagie verlaten, waar hij eene maand gevangenisstraf heeft ondergaan. De heer Yermorel, de hoofdredacteur van den //Courrier Fran9ais," wordt in de volgende week ontsla gen. Er komt dus weder plaats voor de jour nalisten. De col van den heer Peyrat werd reeds Woensdag-avond weder bezet, en vervolgens wacht nog een twaalftal veroordeelde journa listen op vacatures in Ste.-Pélagie. Engeland. In de zitting van het Lagerhuis die Dinsdag gehouden is, heeft lord Mayo, de secretaris voor de Iersche aangelegenheden ge lijk wij reeds met een enkel woord hebben ge meld, de maatregelen toegelicht, welke de re geering tot verbetering van den toestand van Ierland wenschte voor te stellen. Hij toonde aan, dat de ontevredenheid in Ierland uitsluitend bij de geringere volksklassen bespeurd werd. De grondbezitters, zoowel roomsck katholieke als protestantsche, de groote handelaars en de be schaafde klassen wdren, zeide hij, de hevigste tegenstanders van het Fenianismus, hetwelk al leen ingang had gevonden bij den boerenstand en de ambachtslieden in groote steden. De wer kelijke kracht van die Broederschap lag in de Yereenigde Staten; want zelfs in Australië en in Canada, waar een groot aantal Ieren gevon den werden, was het Fenianismus onbekend. Lord Mayo wees vervolgens op de verschillende onjuiste oordeelen, welke over den toestand van Ierland geveld werden, en in de eerste plaats op de bewering, dat Ierland onderdrukt en door de Engelschen in hun eigen belang geëxploi teerd werd. Hij antwoordde daarop, dat, indien Ierland onderdrukt werd, de tirannen Ieren waren, daar nagenoeg al de staatsambtenaren in Ierland uit inwoners van het land zelf waren gekozen. Zeer in het breede toonde hij .vervol- gens uit statistieke opgaven aan, dat Ierland, in plaats van in verval te verkeeren, integen deel in de laatste jaren aanmerkelijk in welvaart was toegenomen. Na de verschillende plan nen tot tevrede8telling der Ieren, met name die van de heeren Bright, Mill en sir John Gray, bestreden te hebben, deelde lord Mayo mede, wat de regeering voornemens was te doen. In de eerste plaats zou zij in de vol gende week eene wet indienen, strekkende om aan de grieven der landpachters, ten minste gedeeltelijk, tegemoet te komen. Hetgeen lord Mayo daarbij voegde, namelijk dat tot volledige oplossing der qnaestie van den landeigendom vooraf een nauwgezet onderzoek naar de betrek kingen tusschen landheeren en pachters inge steld. behoorde te worden, deed eenig gelaeb opgaan van de zijde der oppositie. Hij verde digde dien maatregel door te verzekeren, dat zulk een onderzoek onmisbaar was om de quaestie op afdoende en duurzame wijze te regelen. Ver volgens beloofde hij, Maandag of Donderda* eene reform-bill voor Ierland te zullen indienen, en zoo spoedig mogelijk maatregelen te zullen aanwijzen tot verbetering van het beheer der spoorwegen daar te lande. Tot de quaestie van het volksonderwijs overgaande, verklaarde lord Mayo, dat de commissie voor het lager onder wijs spoedig haar rapport zou indienenvoorh stelde de regeering voor, naast de twee bestaande universiteiten in Ierland nog eene katholieke universiteit op te richten. Ten slotte zeide lord Mayo, dat de rogeering het ongeraden achtte, op dit oogenblijk de quaestie der Iersche staats kerk te bespreken, omdat die zaak een pun; van onderzoek uitmaakte bij eene commissie, welke op voorstel van graaf Russell benoemd was geworden. Hij ontkende, dat de regeling van die quaestie spoed vereischte, op grond, dat het opheffen der staatskerk het aantal Fenian- geenszins zou doen verminderen. Woensdag is de discussie voortgezet. De heer Horsman zeide, dat het programma van lord Mayo inhoudt: met betrekking tot dec grondeigendom werkeloosheid, mot betrekking tot de kerk uitstel, met betrekking tot het on derwijs achteruitgang. De vestiging van eene catholieke universiteit achtte deze spreker ver keerd. De heer Lowe kwam op tegen de plan nen van den heer Mill en de vestiging eener universiteit. De heer Mill verdedigde zijne plan nen en vraagde afschaffing van de protestantsche staatskerk in Ierland, doch keurde ook de ves tiging der universiteit af. De minister Hardy keurde de reYolutionnaire onpraktische theoriën van den heer Mill af, en verklaarde dat door de heeren Maguire en Horsman slechts oude middelen zijn voorgesteld. De discussie werd tot den volgenden dag verdaagd. gemengde berichten. Onder den titel //la Donna" wordt te Padua een tijdschrift opgericht uitsluitend door vrou wen geredigeerd. Behalve beschouwingen over de //rechten en plichten der vrouwen," worden er ook studiën beloofd over den //magnetischen invloed van de vrouw op den man, waardoor zij alles goeds en kwaads teweeg kan brengen." Op een meisjesschool in Duitschland gat onlangs een leeraar in de Duitsche taal een opstel ter bewerking van het volgende onderwerp Gedachten bij het zien van een cavalerie- officier." De jonge dames wilden dit opstel niet maken, en gaven aan den directeur der school hiervan kennis. Kort daarop kreeg de leeraar zijn ontslag. handel. OYERZICHT DER WEEK. KoffieZeer vast. Uit de hand werden eenige partijtjes afgedaan tot 1 ets. boven de veilings- prijzen van Februari 11. Suiker. Ruwe. In eene vaste stemming; de omzet is echter beperkt door terughoudendheid der houders. Afgedaan werden ruim 1500 krjs. van boord te ontvangen. De marktwaarde is thans aan te nemen f 0.75 beneden de veiling van November A°. P°. Geraffineerd. Yast met eenige afdoeningen tot iets betere prijzen. Thee. Zeer vast. De prijzen besteed in de veiling op 12 dezer zijn zeer hoog te noemen, vooral de Boei en de goede soorten. Souchon bracht mede lioogere prijzen op. Rijst. Zonder handel. Alleen voor dadelijke

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 2