AANBESTEDING eene leening noodig zijn, althans als de afschaf fing van den gedwongen koers niet op de lange baan zal worden geschoven. Wel is waar heeft de regeering in de zitting van Dinsdag een wetsontwerp ingediend tot regeling eener be lasting op het inkomenmaar de opbrengst daarvan moet dienen om te voorzien in het deficit, en dus niet tot aflossing van schuld. ACADEMIENIEUWS. Leiden, 11 Maart. Bevorderd tot doctor in de rechten de heer C. W. J. J. Pape, geboren te 's-Hertogenbosch, met een academisch proef schrift, getiteld: //Bijdrage tot de leer der zee verzekering van vloeibare wateren." 12 Maart. Bevorderd tot doctor in de genees kunde de heer A. J. Munnich, geboren te Brielle, met een academisch proefschrift, getiteld//On derzoekingen over de bloedkleurstof." HANDEL. Rotterdam, 11 Maart. Samenstelling en nominale waarde der circa 71,900 balen Java-kofBe alhier in veiling den 18den Maart a. s. Balen. Taxatie. 991. Preanger bruin tot geel 56 a 62 ct. 6887. geelachtig tot blank 39 47 12167. Tjilatjap37%//46 5860. Blank tot bleek 35%//38 3725. Kadoe35% 37% 136. W.-I. aard41 21487. Malang groen tot groenacht. 34 3S 11275. Bleek, iets groenachtig 34% 35 3201. Ros groenachtig 32%//34 2247. Grauw en ordin. groenachtig 31% 45 635. Triage22 28 GEMENGDE BERICHTEN. De Noord-Brabantsche Courant deelde on langs het volgende mede: Eenigen tijd geleden wandelde Pius IX ge- keel alleen in de kamers en zalen van het Va- ticaan, om, volgens het voorschrift zijner ge- neesheeren, eenige beweging te nemen, welke hij wegens het ongunstige weder niet in de open lucht kon uitvoeren. In een der zalen bemerkt hij een nog jeugdigen man, die in stille beschou wing of liever verrukking voor eene prachtige fresco-schilderij van den //goddelijken Raphael", jgelijk hem zijne landgenooten plegen te noemen, verdiept scheen te staan. Ongemerkt wilde Pius voorbijgaan om den kunstlievenden man niet te storen, maar deze hoorde een licht geritsel, waarop hij, het hoofd omkeerende, eene diepe buiging maakte, toen hij den eerwaardigen grijs aard in zijn wit gewaad voor zich zag staan, terwijl deze hem met een vriendelijken en voorkomenden glimlach beschouwde. De pau6 had ~en kunstenaarsziel in den jonkman ontdekt, en vroeg hem welwillend of hy schilder was. 'oen nu de jonkman deze vraag bevestigend ^antwoordde, maar er schoorvoetend bijvoegde, Qa herhaalde vragen, dat hij te arm was om ich als student bij de teeken-academie te laten inschrijven, en daarom Raphael als leermeester n model had uitgekozen, zeide hem de paus, at het toch beter ware, wanneer hij zich liet nschrijven en dat hij gaarne de kosten voor, ijne rekening zoude nemen. De jonge kunste aar kon geene woorden vinden om zijne dank- aarheid te toonen, maar achtte zich tevens erplicht den paus te kennen te geven dat hij rotestant was. //O," antwoordde daarop Pius, daarnaar vraagt de academie volstrekt niet" |n sedert studeert George Johnston op kosten van en paus aan de Romeinsche schilder-academie ,n belooft zijn beschermmer tot groote eer te ,uHen strekken. J In het Handelsblad van heden noodigt pkere jufvrouw, die zich met name noemt, een ieder uit die iets op haar gedrag of persoon kan aanmerken, zich persoonlijk te vervoegen ten haren huize, Kerkstraat Z. 503. Yoorts deelt zij mede, in weinig zuiveren stijl, dat, wanneer niemand aan deze uitnoodiging gevolg geeft of er op reflecteert, zij beschouwd zullen wor den als vuige lasteraars. De eerste uitgave van het boek door ko ningin Victoria uitgegeven//Leaves from the Journal of our Life in the Highlands from 1848 to 1861" is in weinige weken geheel uitver kocht en de tweede die reeds verschenen is, wordt even snel verkocht. De oplage die uit verkocht is bedroeg 150.000 exemplarende winst er van beliep 10.000 pond st. netto. Een dergelijk succes was tot nu toe in den boek handel onbekend. OFFICIE ELF BE KI CU TEN. Burgerlijke stand van Leiden, van den 5den tot en met den llden Maart 1868. Bevallen: J. M. Bergman, geb. De Fey, D. M. J. Ie Feber, geb. Gans, D. J. Mon tague, geb. Sloos, D. E. H. Hoogenstrateu, geb. Vacher, D. 1. A. Maks, geb. Ditmar, Z. M. van Koperen, geb. Segaar, D. J. E. de Haan, geb. Van den Hoek, D. M. C. Fiouw, geb. De Neys, Z. J. C. Hanselaar, geb. Duk, D. S. H. Kramers, geb. Wasse naar, Z. A. van den Dop, geb. Albers, Z. M. Platteel, geb. Simons, D. J. van der Vel den, geb. Flanderijn, D. M. van Westbroek, geb. Van Egmond, Z. C. Hofkes, geb. Lau, D. D. C. Wagemans, geb. Rosier, D L. M. van Heusden, geb. Slegtenhorst, Z. J. H. Sanders, geb. Gründemann, Z. M. E Meerburg, geb. Naber, Z. P. J. Springer, geb. Oostveen, Z. E. J. van Went, geb. Ros, Z. J. Bekooij, geb. De la Rie, D. A. Plant- feber, geb. Keller, Z. G. J. Christiaanse, geb. Bosmaar, D. J. van der Westen, geb. Kal- meijer, Z. W. Zweerman, geb. Immerzeel, D behuwd: J. N. Sommeling jm. en C. Does burg Smits jd. D. den Os jm. en J. van Valderen jd. J. G. Provoo wedr. en C. Bnt- tijn wed. J. Verboom jm. en M. Laven jd. G. Roskes jm. en K. F. Reijst jd. Overleden Jacques van der Steen Z. 1. m. en 9 d. - W. P. Aardrijk 25 j. H. E. J. de Fremery 40 j. J. van den Berg Z. 5 m. M. Kramer D. 18 j. F. Bronsgeest 38 j. W. Vermey 43 j. B. Kref 56 j. A. Mo- let D. 4 m. 1. van Leeuwen Z. 17 d. A Arbouw 48 j. S. Fuchs Z. 1 j. C. J. E. Brutel de la Rivière Z. 2 j. J. Nons, wed. A. Heuse 74 j. J. A. Poletta bijna 69 j. G. P. van der Hart bijna 70 j. GEMEENTERAAD. Vergadering van 12 Maart. Tegenwoordig de HH. Van den Brandeler, Stoffels, Hubrecht, De Fremery, Goudsmit, Buijs, Van Heukelom, Van Outeren, Krantz, Van Wensen, Tollens, Hartevelt, Kneppelhout, Hoog en Wttewaall. De burgemeester brengt na de opening der vergadering in eenige korte doch warme be- woordingon hulde aan de nagedachtenis van het overleden raadslid den hoogleeraar J. van der Hoeven. Wordt benoemd tot 2de hulpon derwijzeres 4de klasse aan de openbare school voor meer uitgebreid lager onderwijs 2de klasse voor meisjes W. C. Hepp, met 13 van de 15 stemmen; en tot hulponderwijzeres 2de klasse in de vrouwelijke handwerken, aan de open bare lagere school N°. 1 voor on- en minver mogenden A. M. Sasse, met een gelijk getal stemmen; op het verzoek om continuatie als stadsgeneesheer van Dr. G. W. A. Plaat wordt met algemeene stemmen gunstig beschikt. Wordt goedgekeurd het 2de suppletoir ko hier van de plaatselijke directe belasting 1867. Aan den leeraar H. C. Rogge wordt gedeel telijk toegekend het traktement voor den leeraar in de Nederl. taal bij de instellingen voor het hooger- en middelbaar onderwijs, aangewezen in verhouding tot het onderwijs gedurende de va cature in 1867 gegeven. Evenzeer wordt mach tiging verleend om het traktement, uitgetrokken ten behoeve van den leeraar in de natuurlijke historie, uit te betalen aan hem, die met de tij delijke waarneming zal worden belast. Op het adres van den heer Fischer c. s. tot het weg nemen van nog vier boomen op de Vischmarkt wordt na eenige redekaveling gunstig beschikt, gelijk ook op het adres van J H. Hoffrneister tot het stellen van een gebouwtje op den hem afgestanen open grond. Eindelijk wordt mach tiging verleend tot onderhandsche verhuring van eenige woningen en stallingen. ADVEKTEINTIEiN. Heden overleed in den ouderdom van 67 jaren, onze hartelijk geliefde Vader en Behuwd- Vader JAN VAN DER HOEVEN, Phil. Nat. et Med. Doet., Hoogleeraar aan de Hoogeschool te Leiden, Ridder van de ordo van den Ned. Leeuw, Commandeur van de Orde van de Pool ster, enz. Uit aller naam J. VAN DER HOEVEN Jzn. Leiden, 10 Maart 1868. Al degenen, die bewijzen kunnen afstamme lingen te zijn van JAN DE GRUIJTER, ge huwd te Rijswijk, in het jaar 1705, of van diens vader LAMBÊRTUS, worden, ook daar dit later nog in hun belang zou kunnen zijn, ver zocht daarvan onder de letters D. B.franco opgave te doen aan den Boekhandelaar H, J. GERRETSEN, Spui, te 's Gravenhage. He oudergeteekende maakt zyn0n geeerden Stadgenooten be- kend, dat zijn winkel in KO PER- en BLIK WAREN,' PETROLEUM LAMPEN ENZ., op de pleterskerkgracht, hoek Diefsteeg, van af heden tot 30 April a. s. tegen fabrieksprijzen wordt uitverkocht. J VAN ZONNEVELD. ALGEMEENE VERGADERING der Ver eeniging Vrijheid ei» 4Prdc, op 14 Maart 1868 in het gebouw tot Nut van 't Algemeen des avonds ten zeven ure. A. HARTEVELT, Waarnemend Secretaris. van liet Weiden der paarden van het 4de Begenient Hussaren. Op Zaturdag den 28 Maart 1868, 's middags te i2 uur, zal ten burele van den Kapitein- Kwartiermeester van bovengemeld korps, Hooi- graclil, Wijk VII, N°. 811, publiek worden aan besteed: het weiden der paarden van het ge- heele Regement, zoo te 's Hage als te Leiden garnizoen houdende, waartoe eene geslotene bus op genoemd Bureau van af 23 dezer zal aan wezig zijn met de voorwaarden ter kennisneming. De inschrijvingsbilletten op zegel moeten lui den Inschrijving voor het weiden der paarden van het 4de Regement Hussaren, en gerigt zijn aan de Hoofd-Administratie van het Korps. Voorts behelzen: den prijs per paard en per dag in schrijfletters; opgaaf waar de weiden gelegen zijn, en onderteekend zijn door den aannemer en zijne borgen. Leyden, den 12 Maart 1868. Namens de Hoofd-Administratie van voornoemd Regement, De Kapitein-Kwartiermeester SALTET.

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 3