digen staat van zaken (waarbij de kruidkunde niet meer óm haar nut, maar als zelfstandige wetenschap wordt beoefend), de betrekking der Kruidkunde tot de Maatschappelijke belaugen en de studie der hoogeschool? De hoogleeraar toont met voorbeelden aan, dat de stoffelijke belangen der maatschappij bij de tegenwoordige verhevener opvatting der we tenschap geenszins verloren, maar gewonnen hebbenhij gaat na het verband tusschen de studie der geneeskunde en die der botanie, en wijst ten slotte op den verheffenden, veredelden invloed zijner wetenschap, die haar als vormend element bij de opvoeding aanbeveelt, en herin nert aan hetgeen Goethe en Rousseau aan haar te danken hebben gehad. Wij vestigen de aandacht van het publiek op de tentoonstelling van n ij verheid en kunst, die in Juli, Augustus en September a. s. te Arnhem zal gehouden worden. Dein- zenders moeten voor 15 Mei e. k. eene behoor lijk ingevulde lijst aan den lsten secretaris der commissie, den heer J. Nagel Jr., inzenden. De goederen, met begeleiding van eene dergelijke lijst, moeten tusschen 1 en 15 Juni ingezonden worden. De commissie is voornemens eene ver loting te doen houden terwijl door de inzenders eene jury zal gekozen worden, die de gouden en zilveren medailles, waarover de commissie zal kunnen beschikken, zullen toewijzen. Naar men verneemt, zullen in den loop van dit jaar twee kampen door de troepen van het leger betrokken worden. Het eerste kamp zou opgeslagen worden te Milligen in het laatst van Augustus, en onder het opperbevel staan van den Prins van Oranjedaaraan zou worden deelgenomen door afdeelingen infanterie, cava lerie en artillerie. Voorts zouden nog eenige af deelingen artillerie en mineurs te Zeist kam peeren. De heer L. E. W. Roorda van Eysinga, ontslagen en verbannen ingenieur 2de klasse bij de (ontbondene) commissie tot de vervoer middelen op Java, heeft zich ten zesden male bij adres tot de Tweede Kamer gewend en zijne bezwaren blootgelegd wegens het den 3 Sept. 1864 uit 's lands dienst ontslagen en uit zijn geboorteland Java verbannen zijn, gelijk het heette, wegens het schrijven van een artikel in de //Java-Bode," getiteld: //Solo en de resident N ieu wenhuy zen Te Amsterdam is jl. Maandag de ver gadering van de afd. letterkunde der kon. Acad. van wetenschappen gehouden. De commissie, benoemd ter beoordeeling van vier ingekomen Latijnsche prijsverzen, bracht haar verslag uit, waarvan de strekking was het ter zijde leggen van drie geheel onvoldoend bevonden dicht stukken, terwijl de commissie adviseerde het vierde, onder de zinspreuk //Canamus Yacui," met zilver te bekronen. De meerderheid der vergadering was van gevoelen, dat eene bekro ning met zilver niet was te rijmen met de voor schriften van het testament van Hoeuft't, en was dus van oordeelvoornamelijk op grond der verklaring van den heer J. van Lennep, medelid der commissie, dat het gedicht met goud moest bekroond worden. Auteur van het dichtstuk bleek te zijn de heer Dr. Ekker, rector aan het gymnasium te Kampen. Ver volgens deed de heer Moll mededeeling van een opschrift van een te Varsen gevonden keisteen; er werd besloten dat van dien steen een af gietsel zou worden vervaardigd om nader te kunnen worden besproken. De heer Harting hield daarop eene voordracht over het gevoelen, door Prof. Hofstede de Groot in een Hoogduit- schen brief aan Tischendorf ontwikkeld, dat Basilides, een der oudste gnostieken, een tijd genoot der Apostelen zou zijn geweest, en dat zijn getuigenis voor de echtheid van het vierde Evangelie als afdoende zou te beschouwen zijn. De heer Harting trad in eene breedvoerige we derlegging van het gevoelen, door den Groning- schen hoogleeraar uitgesproken doch kon zijne verhandeling slechts ten deele voorlezen, daar nog eene buitengewone vergadering moest ge houden worden. Het advies der commissie van vijf leden uit den gemeenteraad van Delft in zake de quaestie der vleeschhal strekt tot voorloopige aanhouding der hal, doch tevens tot het on middellijk vergunnen van vrijheid aan de vleesch- houwers, om ook in hunne winkels in het klein te verkoopen. Verder geeft de commissie met aandrang den raad in overweging, om een alge meen slachthuis of abattoir op te richten. Heden Donderdag, des voormiddags te 11 uren, zou de heer Leydekkers, uit 's-Hage, in den tuin van den heer Be- gram te Gorkum, practisch onderricht ge ven in het snoeien van ooftboomen, en des avonds door eene voordracht die practische behande ling nader toelichten. Aan den tuinman, die het meest van de lessen van dien heer zal hebben geprofiteerd, zal door hem een fraai snoeimes vereerd worden. Ook zullen door bem koste loos eenige Portugeesche peersoorten worden uitgedeeld. Z. M. heeft aan 1. J. Lion te 's-Graven- hage vergunning verleend tot het aannemen en dragen der ridderorde van Karei III, hem door H. M. de koningin van Spanje geschonken. Z. M. heeft 1°. aan de nagemelde officieren bij de rust. schutterijen, op hun verzoek, eervol ontslag verleend, te weten: in de prov Noord- Brabant, aan J. Loeft', als lsten luit.; in de prov. Zuid-Holland, aan J. E. A. van Dam, als 2den luit.; in de prov. Utrecht, aan L. G. van de Werken, als 2den luit.; 2°. bij de 4de komp. van het 2de bat. rust. schutt. in de prov. Drenthe benoemd tot 2den luit. L. G. van de Werken, tot dusverre 2de luit. bij de rust. schutt. in de prov. Utrecht. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Woensdag des namiddags te 5 uren 48 WiudZ., des avonds te 8 uren 46°, te 10 uren 45°, Donderdag 's nachts te 12 uren 44°, te 3 uren 44°, 's morgens te 5 uren 43°, Z. W., te 8 uren 45°,'s na middags te 12 uren 50°, te 4 uren 50°. B U i 1' E i\ L A i\ D. Belgis. In de zitting der Kamer van volks vertegenwoordigers verklaarde de heer Benard, dat hij geen genoegen zal nemen met het wets ontwerp betreffende de militaire reorganisatie, indien de voorstellen omtrent het contingent en den duur van den dienst verworpen worden. Op de tot hem gerichte vraag, of hij sprak uit naam van het gouvernement, verklaarde de heer Frère dat dit het geval was. Oostenrijk. In de vergadering van de Hon- gaarsche delegatie waren gisteren aan de orde de debatten over het militaire budget. De ver tegenwoordiger der regeering, de heer Falke, wederlegde uit naam van den minister van bui- tenlandsche zaken de verwijten, door onder scheiden redenaars de regeering toegevoegd over hare politiek in de Duitsche en de Oostersche quaestie. De spreker verklaarde, dat de regeering nimmer de oude stelling in Duitschland terug verlangd of zelfs gestreefd had om die weder machtig te worden. Met uitzondering van de zending van den heer Tauffkirchen is tot hier toe geen teeken waargenomen, dat Pruisen eene inniger toenadering zou wenschen. Met betrekking tot de politiek in het Oosten constateerde de spreker, dat alle billijke wen schen en eischen van regeeringszijde in het be lang der Christelijke onderdanen van de Porte ondersteuning bij deze laatste hebben gevonden. Tegenover het gewapenderhand doorzetten van eventueele eischen van enkele Christen volks stammen tegen de Porte zou de regeering niet lijdzaam kunnen blijven. Tot behoud van den Europeeschen vrede is het noodzakelijk, dat her- j vormingen in Turkije en tegemoetkoming aan j billijke wenschen van de Christenbevolkingen op vreedzame wijze en met uitsluiting van elke vreemde inmenging plaats hebben. De spreker wees voorts op de onmogelijkheid van eene passieve houding der regeering voor het geval, dat eene of andere mogendheid een zijdig daadwerkelijk mocht ingrijpen in de aan gelegenheden van Turkije Hij hoopte intusschen dat de regeeringspolitiek, die het behoud van den vrede beoogt, ook in dit vraagstuk met gelukkig gevolg moge bekroond worden. Ten slotte beval de spreker de inwilliging aan van de door het bestuur van het krijgswezen ge- eischte middelen, die tot het minimum van hetgeen noodig is gebracht zijn. Frankrijk. De drukperswet is eindelijk in haar geheel aangenomen met algemeene stem men op éene nadie eene was die van den heer Berryer. De HH. Favre, Marie en Picard heb ben aan de stemming geen deel genomen. Daarna is de voordracht der regeering tot vaststelling van het contingent voor 1869 op 100.000 man aangenomen. De oppositie stelde voor om dit getal te bepalen op 80.000 man slechts 12 leden hebben zich echter tegen de voordracht verklaard. De begrooting en de nieuwe leening zullen nu spoedig aan de orden zijn. Heden zou een aanvang gemaakt worden met het wetsontwerp regelende het recht van vereeniging. Engeland. De heer Maguire heeft in het La gerhuis in naam der Iersche katholieken gepro testeerd tegen een subsidie aan de katholieke kerk in Ierland. Wat gewenscht wordt, is de aanwending van de goederen der protestantsche kerk tot voorziening in de algemeene behoeften van Ierland. Lord Mayo stelde uit naam van het gouver nement voor, de kerkelijke quaestie aan te hou den en eene commissie van enquête te benoemen, om den algemeenen toestand van Ierland te onder zoeken. Hij stelt voorts verscheidene maatregelen voor ten gunste der pachters, benevens de vesti ging van eene katholieke universiteit. Deliberate bladen zijn weinig ingenomen met het regee- ringsplan. Na de rede van den heer Maguire en die van lord Mayo, is de discussie over deü toe stand van Ierland verdaagd tot heden Donder- dag. Alhier heeft veel sensatie gemaakt de ver klaring door den heer Hardy in het Lagerhuis, gegeven in antwoord op eene tot hem gerichte vraag betreffende de ontploffing in Clerckeu- well, dat namelijk de regeering den lOden Dec was gewaarschuwd, dat den 12den een vat bus kruit tegen den muur der gevangenis gesteld en een kluwen katoen over den muur zou geworpen worden, om de gevangen Fe nians te v uarschuwen. Den 12den werd het vat er gezet en de kluwen over den muur ge worpen, doch de ontploffing door de politie verhinderd. De ontvangen berichten bleken dm juist te zijn geweest. En toch laat de politie den 13den aan de boosdoeners den tijd en de gele genheid om hun plan te volvoeren. Italië. De Italiaansche Kamer van afgevaar digden heeft Dinsdag de discussiën betreffende den gedwongen koers der bankbiljetten ten einde gebracht door het aannemen eener gemotiveerde orde van den dag, waarbij het ministerie uit- genoodigd wordt om een wetsontwerp in te dienen tot afschaffing van den gedwongen koers. Met deze orde van den dag had de regeering zich vereenigd, nadat de minister van financiëD reeds den vorigen dag had verklaard, dat hij toestemt in eene beperking en in de spoedige afschaffing van den gedwongen koers, doch op eene wijze, die het land vrijwaart voor schok ken. Om nu de middelen te vinden tot het doen ophouden van den gedwongen koers der bank biljetten, dat gepaard zal moeten gaan met de aflossing der 250 millioen, welke de regeering aan de bank schuldig is, zal hoogstwaarschijnlijk

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 2