zaal ter feestviering opgekomen. De geachte oprichter was uit Botterdam, waar hij thans gevestigd is, overgekomen om de feestrede te houdendieafgewisseld en voorafgegaan door het gezang der dames-onderwijzeressen en der kinderen, op het talrijk gehoor blijk baar een diepen indruk maakte. De heeren Yan Hamel en Molenaar, respectievelijk predikanten bij de Waalsche en Nederduitsche Herv. gemeen ten alhier, openden en sloten deze feestelijke bijeenkomst; terwijl de kinderen dezer inrich ting op verschillende versnaperingen werden onthaald en hun, tot aandenken aan dezen dag, een klein boekgeschenk werd overhandigd. De burgemeester onzer stad, en diens echfc- genoote, vereerden dit feest met hunne tegen woordigheid. Naar wij vernemen, zal in de volgende week op Vrijdag het Haagsche opera-gezelschap zich weder hier doen hooren. Wij hopen echter dat het gerucht als zouden zij //les Huguenots" bij die gelegenheid opvoeren, niet juist is. Waarom een stuk hier opgevoerd, dat on mogelijk op dit kleine tooneel goed reüsseeren kan Wij betwijfelen ook, of het personeel, dat ons zoo uitstekend voldeed in den //Don Pas- quale", wel die krachten bezit, die voor deze opera vereischt worden. Het klassikaal bestuur van 1 s -G- ra ven- li a g e heeft reeds uitspraak gedaan in de bekende zaak van Dr. Zaalberg. Daarbij is de kerkeraad der Ned. Herv. gemeente in 't gelijk gesteld met betrekking tot de door dezen genomen maatregelen, om het prediken van den heer Zaalberg te verhinderen, en de door den ker keraad tegen dien predikant ingestelde eisch, dat hem voor goed het weder-optreden onmo gelijk mocht gemaakt worden, op grond dat dit weder-optreden zou zijn eene bespotting en ver guizing der gemeente, zoo gegrond en gewichtig geoordeeld, dat het de zaak naar het provinci aal kerkbestuur van Zuid-Holland heeft verwe zen, ten einde dit, als de bevoegde autoriteit, den heer Zaalberg zijn gedwongen ontslag uit de Evangeliebediening geve. Door meer dan 1600 leden der Herv. ge meente te 's-Hage is een adres geteekend om het weder-optreden van Dr. Zaalberg te ver zoeken. Bij den gemeenteraad van Amsterdam is ingekomen eene missive van directeuren der Ned. Maatsch. tot bev. van Nijverheid, ten ge leide van het verslag der commissie omtrent het plan van den heer A. Huet om Amsterdam door een open zeegat aan de Noordzee te ver binden, en van een afschrift van een door voorn, directeuren aan Z. M. ingediend adres, houdende verzoek, dat de opmaking der kosten van rijks wege moge plaats hebben. Directeuren verzoe ken de ondersteuning van den gemeenteraad op dit adres. Blijkens het verslag der com missie meent zij dat de uitvoering van het plan van den heer Huet wenschelijk is in het belang van hoofdstad en vaderland; dat het bij de verde diging te lande een bijzonder voordeel aanbiedt en dat het open zeegat even goed te verdedigen is als een smaller kanaaldat het buitendien aan de be hoeften van handel en scheepvaart voldoen zal dat het alleen voor de uitwatering van Amster dam een klein nadeel zal hebben, en dat de kosten van zulk een zeegat zeer aanzienlijk zullen zijn. TJit Deventer meldt men dd. 8 Maart het volgende: Een hevige storm uit het noordwesten, ge paard met zware regenvlagen, richtte heden aan het houtgewas op verschillende plaatsen groote verwoesting aan. De rivier geleek op eene zee met hare hooge golven, gekroond met witte toppen, en de schipbrug heeft, ondanks goede en krachtige maatregelen van voorzorg, eenigszins geleden. Men hoopt dat de storm tegen den nacht zal bedaren, en wij voor groo- tere rampen zullen bewaard blijven. Men schrijft dat er voor het Heiligerlee- monument 19 ontwerpen ingezonden zijn, waar onder stukken van groote verdienste, en een zeer fraai ontwerp, op een twintigste der grootte in gips gemodelleerd. Misschien zullen die ont werpen te Winschoten worden tentoonge steld. De Winschoter Courant deelt een voorloopig programma mede van de feestelijkheden, die, ter herinnering aan den slag, op den 21sten Mei en 3 volgende dagen zullen gehouden worden. De redevoering en het leggen van den eersten steen zullen op Zaterdag den 23sten Mei plaats hebben. Te Bid der kerk had voor eenige dagen de eerste vergadering plaats tot oprichting van de vrijzinnige kiesvereeniging//Eiland IJsel- monde". Na goedkeuring van het ontworpen reglement werd zij geconstitueerd en werden de leden van het bestuur gekozen. Terwijl zij ha ren werkkring bij de verkiezingen van leden voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal en de Provinciale Staten over het geheele eiland wenseht uit te breiden, meent zij op eene krach tige deelneming te mogen rekenen. Gedurende de maand Eebruari werden te Hardinxveld van verschillende visscherijen ter markt gebracht ongeveer 390 stuks zalm. In de laatste week van Januari alleen 160 stuks de gemiddelde zwaarte was 20 halve kilo's. In 't begin van Eebruari werd een zalm aangebracht, die, bij eene lengte van 1.29 Ned. el en een omvang van 71 Ned. duimen, eene zwaarte had van 46 halve kilo's. De prijzen varieerden van fl.10 tot f 1.30. Eene enkele maal was de prijs beneden /'I het halve kilo. Dit Dirksland wordt geschreven dat men hoopt eerlang aldaar een weeshuis op te richten. De gemeenteraad heeft het oude school lokaal en de onderwijzerswoning voor dat doel bestemd en daarop heeft zich onmiddellijk eene commissie uit leden van den gemeenteraad, van den kerkeraad en audere ingezetenen, met den burgemeester, den heer P. Zaaijer, aan het hoofd, gevormd, om te trachten de benoodigde gelden uit vrijwillige bijdragen der ingezetenen bijeen te zamelen. In betrekkelijk zeer korten tijd mocht de commissie de voldoening smaken van ruim f 5100 aan giften te ontvangen, welke som voldoende is om aan het plan gevolg te geven. De audiëntie van den minister van oorlog zal op Donderdag 12 dezer en die van den minister van marine op Yrijdag 13 dezer, niet plaats hebben. Z. M. heeft den hoogleeraar J. J. van Oosterzee benoemd tot rector magnificus aan de hoogeschool te Utrecht voor het academie jaar 1868/1869; herbenoemd tot burgemeester der gem.: Teteringen E. OomenOud- en Nieuw- Gastel G. A. Blankers; en aan J. E. Molen broek, eervol ontslagen hoofdcommies bij het depart, van binnenl. zaken, een pensioen ver leend van f 1533. Z. M. heeft verder benoemd tot officier van de orde der Eikenkroon de heeren W. E. C. P. graaf van By landt, secretaris vanhetNeder- landsch gezantschap te Berlijn, en Jhr. Kraijen- hoff, controleur der dir. en indir. belastingen te Maastricht. De Thermometer vau Fahrenheit teekende alhier Maandag des namiddags te 5 uren 44°, WindZ. W., des avonds te 8 uren 40°, te 10 uren 37°, Z. O. Dinsdag 's nachts te 12 uren 37°, te 3 uren 37°, 's morgens te 5 uren 37°, te 8 uren 38°, 's na middags te 12 uren 50°, te 4 uren 45°. BU1TENLA N D. Belgie. In de Yrijdag gehouden zitting van de Belgische kamer van volksvertegenwoordigers heeft zich een zeer ernstig incident voorgedaan bij de algemeene discussièn, betredende het ont werp van wet op de uitzetting vau misdadigers, Een der afgevaardigden trachtte aan te ioonen dat dit ontwerp in wezenlijkheid niet ander; was dau eene vernieuwing van dat, hetwelk in 1856 door het ministerie Dedecker—Nothomb werd ingediend, en dat destijds ten krachtigste werd bestreden door de liberale partij. Er wen] dus op gewezen, dat in dezen de liberalen id strijd met zich zeiven waren. Hierop stond d heer Erère Orban op en verklaarde, dat he: toenmalige ontwerp daarom niet gewijzigd koe worden, omdat het resulteerde uit eene conven tie, met het Fransche gouvernement aaugegaao Toen dit door den heer Nothomb werd ontkend bracht de heer Erère Orban eene dépêche ter tafel, waaruit bleek, dat het Eransche gouver nement destijds wel degelijk pressie op de Be! gische regeering had uitgeoefend. Deze mede- deeling maakte natuurlijk een pijnlijken indruk op de vertegenwoordiging. Nadat de algemeen: discussiën gesloten waren, hebben vijf leden van de uiterste linkerzijde hetzelfde amendemen! van 1856 ingediend, dat echter door de regee- ring niet kon worden goedgekeurd, aangezie- een vroeger kabiuet zich daaromtrent jegeoi Frankrijk verbonden heeft; het werd dan ook in de zitting van Zaterdag met 74 tegen 6 stem men verworpen. Engeland. De heer Disraeli heeft het noo- dig geacht, zich openlijk te verdedigen tegea den aanval, dien graaf Bussell in het Hooger huis tegen hem gedaan heeft. En hij doet dit door middel van een ingezonden stuk in de dagbladen. Hij betoogt daarin dat Busse hem woorden in den mond heeft gelegd, di: hij nooit gesproken heeft. Of echter die verde diging velen zal doen gelooven, dat Disraeh bij de Beform-bill aan zijne opinies is coi^ quent gebleven, mag zeer betwijfeld worden. 11 vroegere premier lord Derby kwam bij de ver dediging dezer wet er openlijk voor uit, dat lie: ministerie zijne beginselen verloochend had os aan den algemeenen wensch te voldoen. Waar een minister het der moeite waardig vindt oc iets tegen te spreken, zal wel hetzelfde gelden wat voor gewone menschen geldtdat men zie: nooit krachtiger verdedigt dan dóar, waar me: weet dat men niet geheel ten onrechte wordt aangevallen. Het Huis der gemeenten heeft de doe: het gouvernement ingediende wet, strekkend om voortaan het voltrekken van doodvonnissen binnen de muren der gevangenissen te doen plaat.' hebben, in beginsel aangenomen. De //Morning-Post" meldt dat de regee ring zal voorstellen om eene commissie te benoe men tot onderzoek van de Iersche land-quaestè om de kerk-quaestie voorloopig aan te houden om eene catholieke universiteit te stichten, et om staats-subsidiën voor den aanleg van spoor wegen in Ierland toe te staan. Zwitserland. In de Jura-districten is eene agitatie gaande van den kant der ultramonta- nen,~ die losmaking van Bern en aansluiting aan Frankrijk wenschen, omdat in Bern de re geering het geven van onderwijs aan de geeste lijke zusters niet toelaat. Busland. Uit geloofwaardige bron word: verzekerd, dat keizer Napoleon in de maan: Juni a. s. het Bussische hof zal bezoeken eo dat bij die gelegenheid schitterende feesten êd eene revue over 100,000 soldaten zullen plaat hebben. INGEZONDEN. De minister van binnenl. zaken heeft ziel Zaterdag 11. zeer boos gemaakt op de Arnb Courant. Yolgens het verslag van de Kamer zitting in dit blad heeft Z. Exc. in de verga dering uit de Arnhemmer een bericht voorge lezen, dat we kunnen het best begrijpen - het gansche ministerie in toorn had ontstokeD Dat bericht hield in, dat aan graaf van Zuyles die schoone illusie was benomen om als Neder-

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 2