leden afgevaardigde, prof. B. J. Gratama te Gro ningen, en de heer J. M. Cremer te Hoogezand. Men meldt uit Brussel dat de baron Everard, voormalig geneesheer van wijlen de koningin-weduwe Anna Paulowna, aldaar in den ouderdom van 72 jaren is overleden. Bij de op Donderdag plaats gehad hebbende herstemming tusschen de heeren Mr. P O. van Weel 6n Mr. J. E. van den Broek voor lid der prov. staten voor Zuid-Holland (district Mid delhar nis) zijn uitgebracht: 226 stem men op den eersten, en 224 op den tweeden heer, zoodat Mr. Van Weel verkozen is. Men schrijft ons uit Noord w ij k, dd. 7 Maart Ten gevolge van de lofwaardige bemoeiingen en volharding van onzen geachten burgemeester den heer Pické, is alhier tot stand gekomen eene werkinrichting, ten doel hebbende //leni ging der armoede door werkverschaffing en we ring der bedelarij." Gisterenavond werd door de deelhebbers hunne eerste vergadering gehou den, waarin de statuten werden vastgesteld en een bestuur gekozen. Hoe hooglijk de burgerij met de zaak is ingenomen, blijkt uit de belangrijke som van ruim ƒ1200, waarvoor door haar, als jaarlijksche bijdrage, is ingeschreven. Naar men verneemt, is tot tijdelijke ver vanging van den heer Mr. J. L. de Bruijn Kops, ais leeraar aan de Polytechnische school te Delft, aangewezen de heer Mr. J. van Gigch, leeraar aan de hoogere burgerschool en de burgeravondschool te Delft. De eerste voorstelling van het Japansche gezelschap te Amsterdam op jl. Zaterdag, gaf aanleiding tot tooneelen van verwarring, gelijk wij, zegt het Handelsblad, die hier in Amster dam zelden hebben bijgewoond. Ongelukken zijn er echter niet te betreuren. De schuld dier ver warring wordt aan verschillende oorzaken toe geschreven. Maar zooveel is zeker, dat van al de deuren van het Paleis voor Volksvlijt slechts eene enkele was geopenddoor deze moest de geheele verbazende menigte zich nagenoeg met geweld een doortocht banen. De stemming van het publiek schijnt hierdoor zoodanig geworden te zijn, dat het weigerde om zich in de zaal naar de bepalingen te gedra gen, die door het bestuur tot instandhouding der goede orde gemaakt zijn. Yan de be sproken plaatsen maakte men zich meester, en voor de rechthebbenden waren deze niet toe gankelijk. De directie maakt heden bekend, dat er voor deze laatsten een afzonderlijke ingang zal zijn. De Nederlandsche Weerbaarheidsbond heeft den 2 den Maart te Utrecht eene buitenge wone vergadering gehouden, waarin door den secretaris verslag is uitgebracht over den toestand van den Bond. Daaruit bleek dat zes rereeni- gingen tot den Bond zijn toegetreden dat Z. M. de Koning het beschermheerschap en Z. K. H. de Prins van Oranje het eere-voorzitterschap over den Bond hebben aanvaarddat de prijs vraag niet uitgeschreven is kunnen worden we gens geldgebrek; dat een Scherpschuttersfonds is opgericht, waarvoor reeds ƒ10,000 bijeen is gebracht. Vervolgens is discussie gevoerd over de vraag, wat de vereenigingen met het oog op 'a lands verdediging in de toekomst behooren te doen Daarna kwam het voorstel ter sprake, door de Utrechsche weerbaarheid gedaan, om bij de re geering te vragen //vermindering van dienst tijd van miliciens en schutters, die bij hunne aankomst bij het korps blijken geven zooverre gevorderd te zijn, dat zij met goed gevolg ter stond reeds bij de meer geoefende recruten kun nen worden geplaatst." Nadat het woord schut ters [er was uitgelicht, werd dit voorstel aange nomen. Eindelijk werd nog,besloten om dit jaar te 's-Hage een wedstrijd van scherpschutters te houden. Op Donderdag den 12den Maart a. s. zal de gewone audiëntie van den minister van financiën niet plaats hebben. Het Staatsblad N°. 27 bevat het besluit van den 2Ssten Februari 186S, tot wijziging van het Koninklijk besluit van 2 Februari 1864 (Staatsblad N°. 8), houdende bepalingen ten aan zien der examens ter verkrijging van acten van bekwaamheid voor het geven van middelbaar onderwijs. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis van de belanghebbenden, dat de examens ter verkrijging van acten van be kwaamheid voor het middelbaar onderwijs voor het jaar 1868 zullen worden afgenomen in den loop der maand Mei aanstaande. Zij, die zoo danig examen wenschen af te leggen, worden verzocht zich voor den lOden April 1868 schrif telijk aan te melden onder het departement van binnenlandsche zaken, en daarbij nauwkeurig op te geven, met aanwijzing van letter en uom- mer, tot welk examen zij verlangen toegelaten te worden. Z. M. heeft benoemd Mr. J. H. Hora Siccama tot attaché bij het Nederlandsche korps diplomatique; aan Mr. B. H. M. Hanlo, op verzoek, eervol ontslag verleend als lid van het college van regenten over het huis van arrest te Breda, en tot lid van dit college benoemd Mr. C. A. D. Molhuysen, officier van justitie bij de arr. rechtbank aldaar; Mr. A. F. X. Luyben, op verzoek, eervol ontslagen als plaats, kantonrechter te 's-HertogenboschA F. Lens, thans met verlof hier te lande, op verzoek, eer vol ontslagen als notaris te Samarangaan J. F. B. Schultz, gewezen magazijnmeester der marine te Hellevoetsluis, een pensioen toegekend van ƒ1433; vergund aan A. C. Wertheim, consul van Saksen-Coburg-Gotha te Amsterdam, het aannemen de bevordering tot ridder eerste klasse der orde van Ernst van Saksen-Ooburg- Gotha, hem door Zijne Hoogheid den hertog toegekend. Z. M. heeft den bode bij het departement van koloniën F. van der Yalck, op verzoek, eervol ontslagen uit 's lands dienst met behoud van aanspraak op pensioenen den adsistent- bode bij genoemd departement J. W. F. Hoos bevorderd tot bode. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Zaterdag des namiddags te 5 uren 44°, WindZ. W., des avonds te 8 uren 43°, te 10 uren 42°. Zon dag 's nachts te 12 uren 43% te 3 uren 45°, 's morgens te 5 uren 44°, te 8 uren 44°, W.,'s na middags te 12 uren 43°, te 4 uren 43°, 's namid dags te 5 uren 43% 's avonds te 8 uren 44°, te 10 uren 44°, N. W. Maandag 's nachts te 12 uren 40°, te 3 uren 40°, 's morgens te 5 uren 42°, te 8 uren 42°, 's namiddags te 12 uren 47°, te 4 uren 45°, Z. W. k O L O N I E N Het Bataviaasch Handelsblad deelt met ge noegen mede, dat er onder de leiding van den hoofd-ingenieur Beijerinck, diej daartoe door het gouvernement met eene uitgestrekte volmacht voorzien is, een krachtig begin is gemaakt met het verbeteren der gemeenschap van Samarang met de reede. "Wat de buitenbezittingen aangaat, wordt uit de Pasoemahlanden (residentie Palembang) ge meld, dat het vermoorden van een gouverne- ments-ambtenaar door eene bende kwaadwilli gen, op 13 Januari, de vrees had doen ontstaan, dat de opstand in dat gewest opnieuw uitge broken was. Bij het vertrek der mail had die vrees zich nog niet bevestigd. De veeziekte nam op Sumatra's Westkust in hevigheid toe. Het aantal der reeds bezweken karbouwen en runderen wordt op 128,337 geschat. Door den gouverneur-generaal van Necl-Indiè zijn o. a. de volgende beschikkingen genomen: Civiel departement. Benoemd Tot res van Banjoewangie, tevens belast met de waarneming der belangen van het gouv ten aanzien der aangelegenheden van Bali en Lombok, met den titel van gecomm. voor Bali en Lombok, de benoemde res. van Krawang J. D. Mispelblom Beijer; tot res van Krawang de res. van Ban joewangie L. W. C. Boschtot ass.-res van Boeleleng de ass. res. ter besch van den res van Amboina H. C van Eijbergen; tot cont, 2de kl bij het binnenl. best. in Celebes de cont 3de kl. J. Bensbachtot ontv. der ink. en uitg. rechten, tevens fung. kavenrn te Bandjermasic. de comm.-vis. bij de contr. en rech. te Batani F. A. Mackenzie; voor het jaar 1868totledes der comm., ingesteld bij art. 49 der bep. op het beheer van 's lands geldm., de aftredende leden A. Entering en J. B. P. Ostentot not te Djokdjocarta de notaris te Bandong H. L. Bac ker Overbeek; tot adv en proc. bij het hoogger Mr. J. van Bosse. Goedgekeurd: Dat door den landraad te Mo- djokerto is benoemd tot tijd. buit. subst-.-griffie? bij die rechtbank, buiten bezwaar van den lande, E. van Eomunde, ambt. ter beschikking. Ontslagen: Eervol, uit zijne betrekking, we gens ziekte, onder toek. van wachtgeld, de onfi der ink. en uitg. rechten, tevens fung. havenm te Bandjermasin, C. F Neuendorf!'; op verzoet eervol, als buitengew. subst.-griffier bij den land raad te Tjiandjoer J. A. Droop Yerleend Een tweej. verlof naar Ned., we gens ziekte, aan den ass.-res. van Boelelenj A. H. G. Blokzeylaan den secr der rei Wester-afdeeling van Borneo J. van Slooten aan den opziener 3de kl. bij den waterst. et 's lands burg. werken M. A. van Draanen;aai den secr. van het dep. van binn. bestuur J.P F. Gericke; aan den hoofding. 1ste kl. in Sof rabaya P. van Baak en aan den hoofde, bij he: dep. van binn. bestuur F. G. C. Degent; nas; Nederland, wegens ziekte, aan den res. der Lamp distr. J. Wasland. Militair departement. Verleend: Een tweej verlof, naar Ned., wegens ziekte, aan den lste: luit. der inf. J. H. K. F. Kochaan den kapt der inf. F. A. J. Perié; aan den offic. van ge zondh. 1ste kl. Th. J. Jorritsma. BevorderdTot maj. der genie en sapp. <1; kapit. van dat wapen J. P. Ermeling. IngetrokkenHet aan den lsten luit. ik: inf. F. W. Cornets de Groot, wegens ziekte, verleend tweej. verlof naar Nederland. OntslagenEervol, met behoud van rechtop pens., de 2de luit. van het reg. cav. W A de Eooy. BUI l'ENL.UD. FeajN'KRIJK. Het wetgevend lichaam zet 4 debatten over de drukperswet voort, en bee" onlangs een artikel aangenomen, waarbij elk be richt omtrent het particuliere leven van er. ieder, al geschiedt het ook geheel ter goede.' trouw, strafbaar zal zijn. De Lib er té heet sedert dit besluit dan ook een rubriek omtreiï de bals, diners en soupers, die dagelijks te Pari; gegeven worden, opgehevenin welk salon iJ een of ander markies of baron zich heeft dor zien, welk schitterend feest la comtesse de X. gegeven heeft, welk prachtig toilet deze prinsfc of gene mindere grootheid droeg dat alls zal nu voor het groote Parijsche publiek er geheim blijven. En, naar men weet, is dit eer van de grootste genoegens. Gelukkig wannee: er dan nog in het publieke leven het een o: ander schandaaltje voorkomt. Zoo de heel* historie van M. Kervéghen en M. Garnier <1* Cassagnac, met al hare gevolgen. Toen de jur> beslist had, dat de eerste onwaarheid had g^ sproken en dat de Parijsche bladen zich iiitf

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 2