BINNENLAND. BUITE N L A N D. om de hoogescholen onder het toezicht van een inspecteur te brengen, heeft de regeering doen besluiten om het collegie van curatoren te be houden. De voornaamste wijzigingen in de be palingen hieromtrent zijndat de Commissaris des Konings in de plaats van den burgemeester zitting krijgt in het collegie, en tevens presi dent is; dat de leden periodiek aftreden, een reglement van orde vaststellen, en de werk zaamheden onderling verdeelen. De bepalingen omtrent den academischen se naat komen grootendeels overeen met het be staande. Jaarlijks benoemt de Koning een rec- tor-magnificusom de vijf jaren een secretaris, uit de leden van den senaat. Beiden ontvangen voor de waarneming hunner betrekking eene toelage. De senaat benoemt 4 assessoren. Jaarlijksch verslag van den rector in de Latijnsche. taal hij kan bij het uitbrengen van dit verslag eene Latijnsche of Nederlandsche redevoering houden. Academische tucht. De handhaving hier van berust bij rector en assessorenin geval van verzet tegen het bevel eens hoogleeraars, van wangedrag of van eenige daad, die de eer der hoogeschool of de studie harer burgers be nadeelt, wordt de zaak door rector en assesso ren onderzocht. De straften zijnontzegging van de bijwoning der lessen aan de hoogeschool gedurende hoogstens éen jaar voor altijdaan alle Nederlandsche hoogescholen voor 6 jaren. Aan de strafvervolging door den gewonen straf rechter doen de uitspraak van rector en senaat niet te kort. Het bericht van de Arnli. Courant dat in de vergadering der Tweede Kamer van heden door den min. van binnenl. zaken als //infame leu gen" is gebrandmerkt is het volgende: Reeds voor geruimen tijd liep het gerucht, dat onze minister van buitenlandsche zaken, graaf Yan Zuylen, zich bestemde als opvolger van den kwijnenden, thans overleden, baron Bentinck, onzen gezant in Engeland. Wij meenen uit goede bron evenwel de verzekering te kun nen geven, dat dit plan in duigen is gevallen. Het is namelijk een vast gebruik om de regee ring, bij welke een nieuwe gezant wordt geac crediteerd, vooraf officieus te vragen of de te benoemen titularis haar aangenaam zal zijn. Dit nu moet ten aanzien van graaf Yan Zuylen bij de Engelsche regeering gebeurd zijn, met dit teleurstellend gevolg, dat onze eigen minister van buitenlandsche zaken ten antwoord ontving, dat hij in Engeland minder aangenaam zou wezen. LEIDEN7 Maart. Yan het heeren-logement aan den Burg alhier is voor den tijd van 10 jaren huurder geworden de heer K. C. Feun, thans logementhouder op het badhuis te Katwijk aan Zee, voor 1900 'sjaars. Gedurende deze week zijn dagelijks in het werkhuis alhier opgenomen van 144 tot 162 volwassen personen en van 66 tot 89 kin deren. Eergisteren hebben de bouwlieden J. Lievaart en A. Klapwijk, te Delft, de eerste grasboter aan Z. M. den Koning ten geschenke aange boden. Het stoffelijk overschot van den baron Bentinck, gewezen gezant te Londen, zal te W ij h e worden ter aarde besteld. Het lijk wordt morgen aldaar verwacht, en de teraardebe stelling zal aanstaanden Maandag, des avonds, plaats hebben. Wederom heeft de //Nederlandsche Gustaaf- Adolf-Yereeniging" een legaat van 500 ontvan gen. Het is haar geschonken door de weduwe W. E. Boreel, douairière den hooggeb. heer W. G. F. graaf van Attlone, te 's-Gravenhage. Ter vervanging van wijlen den heer J. F. Zylker als lid van de Tweede Kamer der Sta- ten-Generaal in het kiesdistrict Appingadam, wordt de heer Mr. E. Cremers, oud-minister van buitenlandsche zaken, genoemd en reeds als candidaat aanbevolen. Dezer dagen hebben te Yen lo twee duels tusschen officieren der cavalerie plaats gehad; twee hunner zijn aan den arm gewond, terwijl een van hen een nog al ernstigen sabelhouw moet hebben bekomen. Op den 2den dezer had in de in aanbouw zijnde R. K. kerk te Breda het volgende on geluk plaats. Een gedeelte van het verwulf dier kerk stortte in, en daardoor sloeg een daaronder geplaatste steiger omver, waardoor een metselaar, op dien steiger werkzaam, daarmede naar beneden viel en zoodanige kwetsuren bekwam, dat men voor zijn levensbehoud vreest. De justitie aldaar heeft zich de zaak aangetrokken en deskundigen benoemd, om den toestand van dat gebouw te onderzoeken, wat gewis in 't belang der open bare veiligheid wenschelijk is. Door de Hollandsche IJzeren-Spoorweg- Maatscbappij (lijn AmsterdamRotterdam Helder) zijn gedurende de maand^Februari ver voerd 108,188 reizigers; opbrengst der reizigers f 95,084.83®idem der goederen f 21.945.33. To taal 117,029.865. Seder primo Januari aantal reizigers 208.026; opbrengst reizigers en goede ren 238,374.46'. Bij beschikking van den 6den dezer heeft de minister van binnenlandsche zaken bepaald, dat de verkiezing van een lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal in het hoofdkiesdistrict Appingadam, welke moet plaats hebben ten gevolge van het overlijden van den heer J. F. Zylker, zal geschieden op Dinsdag 31 Maart aanstaande, en de herstemming, zoo die noodig is, op Dinsdag den 14den April daaraanvol gende. De minister van oorlog heeft o. a. ter kennisse gebracht van de betrokken militaire autoriteitendat bij de cavalerie in het ver volg geene milicien-plaatsvervangers boven de 25 jaren oud mogen worden ingedeeld, tenzij deze bij het wapen gediend hebben. Uit een staat, aanduidende de verdeel in g over de korpsen des miliciens van het contin gent van elke provincie in de lichting van 1868, blijkt dat van de 11,000 man bestemd zijn voor de infanterie 8760, voor de cavalerie 336, voor voor de artillerie 1784, en voor het bataljon mineurs en sappeurs 120 man. Naar men verneemt, zal in de volgende gemeenten de schutterij geheel of gedeeltelijk voor den dienst der vesting-artillerie worden bestemd, als: 's-Bosch, Grave, Nijmegen, Zut- fen, Doesburg, 's-Gravenhage, Dordrecht, Gor- kum, Woerden, Brielle, Hellevoetsluis, Schoon hoven, Amsterdam, Helder, Weesp, Ylissingeu, Utrecht, Deventer en Groningen. Z. M. heeft benoemd tot offic. van gez. 2de kl. bij de dd. schutt. te Harlingen D. Snij der, thans offic. van gez. 3de kl.; tot plaatsv. kantonr. te Meppel Mr. A. E. J. Nijsingh, adv. aldaar; voorts aan Mr. C. A. D. Molhuysen, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als lid van het coll. van reg. over het huis van arrest te Eindhovenen tot lid van dit college be noemd Mr. F. H. J. baron de Bieberstein Ro- galla Zawadsky, offic. van just, bij de arr.- rechtb. aldaar. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Vrijdag des namiddags te 5 uren 44°, des avonds te 8 uren 41°, te 10 uren 41°. Zater dag 's nachts te 12 uren 40°, te 3 uren 40°, 's morgens te 5 uren 40°, WindN. W., te 8 uren 38°,'s namiddags te 12 uren 49°, te 4 uren 44°. Belgie. In de Kamer van afgevaardigden l- door eenige leden een voorstel gedaan ouibui tenlanders, beschuldigd van een aanslag tegen het leven van vreemde souvereineu, niet meer uit te leveren, indien die aanslagen in verband staan met politieke redenen. Duitschland. Aan de //Hamburger Nack richten" wordt uit Weenen gemeld, detdemo gendlieden, met toestemming van de Ports, onderhandelen over het organiseeren eener con ferentie der verschillende te Konstantinopel aanwezige gezanten, ten einde middelen te be ramen tot regeling der Cretasche aangelegenheid Frankrijk. Het wetgevend lichaam heeft het artikel tot straf bepaling op zekere berichten aangaande het particulier leven van personen met 135 tegen 105 stemmen aangenomen Engeland. Volgens de //Times" is in Vene zuela opnieuw eene revolutie uitgebroken ea' hebben er ook muiterijen bij de armee plaats gehad. De bevolking is verdeeld in vijandige partijen tegenover het kabinet, hetwelk is uit eengegaan. Italië. In de zitting van de Kamer van volks vertegenwoordigers heeft de heer Ratazzi een; rede gehouden, waarbij hij zich geheel aanslooi aan het voorstel des heeren Pescatore, om de circulatie van bankbiljetten te beperken ten einde des te gemakkelijker den gedwongen koers op te kunnen heffen. De minister beaamde, dat die gedwongen koers zoo spoedig mogelijk opgehe ven moet worden, aangezien daardoor groote verliezen worden geleden. Hij constateerde dat de staat 378 millioen aan de bank schuldig is Indien deze gelden in de schatkist voorhanden waren, zou toch de schuld niet betaald kunnen worden, aangezien daartoe tegen den gedwon gen koers 501 millioen noodig zouden zijn. De minister meent, dat men voor het oogenblik nog geen toevlucht zal behoeven te nemen tot eene gedwongen leening. Hij bestrijdt het voor stel om papierengeld uit te geven in plaat; van bankpapier. Tweede Kamer der Staten-Generaal. Zitting van 7 Maart. De debatten worden voortgezet over de in terpellatie-Thorbecke en de daarbij voorgestelde motie-Blussé. De Min. van binnenl. zaken deelde n. a van het in de laatste dagen over de pers ge sprokene, als een staaltje mede, datindeArnh Courant van heden een bericht voorkomt, waaruit zou moeten blijken dat de minister Yan Zuylen niet aan het Londensche hof als gezant wa3 aangezien en er niet zou worden toegelaten. De Min. las dat bericht in zijn geheel aan de Kamer voor en voegde er bij //dat het van 't begin tot het einde een infame leugen was, die ook in de Staats-Courant zou worden te gengesproken." De heer Pijnappel repliceerde en bleef zijne gronden in zijne eerste rede aangevoerd tot bestrijding der motie, handhaven. De heer Saaymans Yader vroeg het woord voor de derde maal. Hierover ontstond eene incidenteele discussie n. a. van een voorstel van den heer Fokker om dat verlof niet toe te staan, ten einde niet noodeloos de debatten te rekken. Ten slotte trok de heer Fokker zijn voorstel in. De heer Saaymans Yader bleef van meening, dat de motie een ingreep is op de constitutio- neele rechten der kroon. De heer Geffken bestreed de motie thans meer breedvoerig dan in zijne vorige rede. De heer Hoffman zag in de motie eene po ging om te vefkrijgen de aftreding van 't ge- heele ministerie, hetgeen men tot dusver nog niet had kunnen erlangen. De heer Nierstrasz motiveerde zijne stem tegen de motie.

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 2