N°. 2478. Maandag A0. 1 9 Maart. LEIDSCH DAGBLA PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden, per 3 maandenf 3.00. Franco per postn 3.85. Afzonderlijke Nommers0.10. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon-en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN. Van 1-6 regels 0.75, iedere regel meerf 0.1*2' Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels 0.90; iedere regel meer„0.15. HET WETSONTWERP TOT REGELING VAN HET HOOGER ONDERWIJS. II. In het Ilde hoofdstuk van Tit. II wordt bepaald, dat de inrichting der athenaea, der genees-, heel- en verloskundige scholen, der pharmaceutische scholen en der kweek scholen voor vroedvrouwen geregeld zal worden door de gemeenten, die dergelijke instel lingen oprichtende Koning ontvangt daarvan mededeeling en de besluiten daaromtrent door gemeenteraden genomen worden niet ten uitvoer gelegd, dan na goedkeuring. De rijks-kweek scholen voor vroedvrouwen worden bij Koninklijk besluit geregeld. Het lilde hoofdstuk behandelt de Hooge scholen: 1. het onderwijs, 2. de hulp middelen en aanmoedigingen, 3. de onderwijzers en academische beambten, 4. de studenten, 5. het bestuur en het toezicht, 6. de acade mische tucht. O n d e r w ij s. Het 1ste artikel bevatEr zijn drie rijks-hoogescholen, gevestigd te Leiden, te Utrecht, en te Groningen. (De mem. van toel. geeft als gronden voor het behoud van drie hoogescholende traditiën, de onderscheidene bestaande academische inrichtingen, de verschei denheid van richting, de concurrentie of liever aemulatie, de bevordering van algemeene ont wikkeling op verschillende plaatsen, de wensche- lijkheid dat een niet al te groot aantal studenten de medische en philosophische collegies gelijk tijdig bijwonen, eindelijk de ondervinding, dat het samenzijn van duizend of meer studenten niet bevorderlijk is voor de rust en kalmte tot grondige studie vereischt). Er zijn 4 faculteiten: de theologische wordt opgeheven. Er wordt aan elk der hoogesoholen onderwijs gegeven in alle vakken voor de examina ver eischt: buitendien te Leiden in de Oosterache letteren, en aan éene hoogeschool in de psychiatrie en in de wetenschap van het notariaat. Ook kunnen er voor andere vakken aan een of meer der hoogescholen leerstoelen worden opgericht. Elke cursus is halfjarigmet bevoegdheid voor de professoren om een cursus in twee of meer semesters af te handelen. Elke les wordt minstens viermaal 's weeks gegeven. Latijn of Nederlandsch, en met vergunning van curatoren ook andere, zijn de talen waarin onderwijs wordt gegeven. De series Lectionum wordt in 't Latijn gesteld (Mem. v. toel.: opdat die ook in het buitenland kan verstaan worden.) Het academiejaar zal aan alle hoogescholen aanvangen op den eersten Dinsdag van Septem ber; dan heeft ook de overdracht van het rec toraat plaats (Mem. van toel.: het begin van de lessen onmiddellijk na de vacantie, daardoor meer overal te verwachten, dan thans het geval is.) Het 2de halfjaar vangt aan na de Kerstvacantie. De vacantiea zijnde zomer-vacantie van uit. Juni tot den lsten Dinsdag van September de Kerstvacantie van den laatsten Zaterdag voor Kerstmis tot den 4den Dinsdag daaraan volgende: de Paaschvacantie durende 10 dagen. Hulpmiddelen en aanmoedigingen. Jaarlijks worden de noodige gelden voor de hulpmiddelen enz. beschikbaar gesteld. Om de 3 jaren schrijft iedere hoogeschool 8 prijsvagen uit; het beste antwoord, eene be kroning waardig, wordt met een gouden me daille beloond. De beoordeeling geschiedt door de faculteiten der twee andere hoogescholen; ook studenten van athenaea en kerkelijke kweek scholen kunnen mededingen. Voorts kunnen aan elke hoogeschool jaarlijks zes beurzen ieder van 400 worden verleend, telkens voor een jaar; eene som van ƒ3000 wordt telken jare beschikbaar gesteld om jeug dige geleerden, die den graad van doctor hebben verkregen, in staat te stellen eene buitenlandsche wetenschappelijke reis te maken. Onderwijzers en academischebeamb- t en. Het aantal der hoogleeraren aan elke hooge school is onbepaald; zij worden door den Ko ning benoemd, geschorst en ontslagen. De ver deeling in gewone en buitengewone wordt af geschaft. "Wat het traktement betreft wordt nog eene onderscheiding behoudenhet bedraagt als minimum 2500, als maximum ƒ4000; en bo vendien de helft der gelden door de studenten gestort, gelijkelijk voor iedere hoogeschool onder de hoogleeraren te verdeelen. Vordert het belang van het onderwijs het, dan kan de jaarwedde ook boven het maximum bepaald worden. Een hoogleeraar wordt benoemd tot het on derwijs van bepaalde vakken. Hij kan echter, met goedkeuring van curatoren (bij weigering appèl bij den min. van binnenl. zaken) nog andere lessen geven. Onder 's Konings goed keuring kunnen de hoogleeraren enkele vakken onderling verruilenook heeft de Koning de bevoegdheid om vermindering of wijziging te bren gen in de vakken, waarmede een hoogleeraar belast is. De hoogleeraren bekleeden geene ambten of betrekkingen zonder 's Konings toestemming. Worden zij lid van eene der Kamers van de Staten-Generaal, dan blijven zij öf in het genot van de helft hunner jaarwedde als verlof-trak tement, öf zij worden onder toekenning van wachtgeld ontslagen. De medische en juridische professoren mogen de praktijk niet uitoefenen. Voor de eersten is alleen eene uitzondering ge maakt wat de kostelooze behandeling van lijders in ziekeninrichtingen aan hunne zorg toever trouwd en wat consulten betreft. Een hoogleeraar van 65 jaren kan emeritus worden; heeft hij den ouderdom van 70 jaren bereikt dan is hij emeritus. In beide gevallen behoudt bij zijne volle jaarwedde, don titel van hoogleeraar, en verkrijgt eene adviseerende stem in den senaat. Wordt een hoogleeraar voor den leeftijd van 65 jaren door voortdurende ongesteldheid ver hinderd verder les te geven, dan wordt hij insgelijks emeritus verklaard en krijgt pensioen. Naast de hoogleeraren kunnen ook doctoren in hun vak als privaat-docenten, na erkenning als zoodanig van den min. van binnenl. zaken, optreden. Hunne lessen worden op de series vermeld, doch zij hebben geen recht op het ge bruik der academische verzamelingen en hulp middelen. Bij tijdelijke ontstentenis van een hoogleeraar kan de Koning tijdelijk een ander benoemen. Ook worden door den Koning de academische beambten benoemd, geschorst en ontslagen. Studenten. Om de lessen aan eene hooge school te kunnen bijwonen, moet men door den rector-magnificus ingeschreven zijn, en om voor de eerste maal ingeschreven te worden, moet men overleggen een getuigschrift van volbrachte propaedeutische studiën; buitendien jaarlijks het bewijs dat men 200, die de plaats innemen van de tegenwoordige college-gelden, betaald heeft. De in schrijving geschiedt kosteloos. Niet-studenten die slechts enkele lessen willen bijwonen betalen voor iedere halfjarige les 15; opdat hiervan geen misbruik gemaakt worde (gelijk, volgens mem. van toel., thans op de Indische school het geval is), door dat allen, wie dit voordeeliger i», zich slechts voor het bijwonen van eenige lessen zouden opgeven en zich niet laten inschrij ven, is er bepaald dat het aantal lessen, op deze manier bijgewoond, nooit meer dan 3 mag zijn. Behalve deze 200 mag van de studenten geenerlei betaling, onder welken naam of uit welken hoofde ook, gevorderd worden, behalve de sommen voor het uitreiken der diplomata. De honoraria der privaat-docenten maken na tuurlijk hier ook een uitzondering op. Studenten die van het eene studievak tot het andere willen overgaan, moeten een bij-examen ondergaan voor de faculteit, waartoe het door hen gekozene vak behoort. Dat examen omvat die vakken, die bij het eindexamen van het gymnasium verschillend waren voor medici en philosophen aan de éene, en juristen en litera toren aan de andere zijde. Tusschen dit examen en het candidaats moeten minstens zes maanden verloopen. Bestuur en toezicht. De moeilijkheid

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 1