bare scholen voor gewoon lager onderwijs voor on- en minvermogenden Gemeenteblad n°. 19); Doen te weten, dat de inschrijving van nieuwe leerlingen op de openbare scholen voor on- en minvermogenden zal plaats hebben van den 2den tot en met den 14den Maart e. k., in de school- localen in de Rijnstraat, in de Brandewijnsteeg, op de Binnenvestgracht aan het plantsoen, en op de Oude Vest, des voormiddags van half negen tot negen uren en des namiddags van half twee tot twee uren, behalve des Zaturdags namiddags en des Zondags. Leydex, 27 February 1868. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN, gelet op art. 150 der Wet op de Nationale Militie van den 19 Augustus 1S61 Staatsblad N°. 72) Noodigen de Lotelingen dezer Gemeente uit, die verlangen bij de Zee-Militie te dienen, zich daartoe aan te melden vóór den lsten April aanstaande, op een der werkdagen, tusschen des voormiddags tien en des namiddags drie uren, ter Secretarie dezer gemeente. Leyden, 3 Maart 1868. Burgerlijke stand van Leiden, van den 27sten Februari tot en met den 4den Maart 1868. Bevallen: F. J. C. Rosdorff, geb. Kastee- len, D. M. Onstenk, geb. Swildens, Z. S. C. van der Linden, geb. Rijke, D. S. A. Etième, geb. Van der Erf, Z. R. van Ber- kel, geb. Yerkruyssen, Z. A. Bonsel, geb. Niehot, D. J. Hakkenberg, geb. Gans, Z. M. Appunn, geb. Schregel, Z. M. C. J. Verhoeven, geb. Van der Meel, D. A.Smit, geb. Cornielje, D. M. A. Mulder, geb. Leen- ders, D. G. Bol, geb. Bosman, D. P. Weerlee, geb. Van Loe, D. J. van Meij- gaarden, geb. Siere, Z. J. W. Hartevelt, geb. Kloots, Z. J. P. Rovers, geb. Van Daa len, Z. J. Ouwerkerk, geb Lardé, Z. J. Fakkel, geb. Monnee, Z. K. M. Kosters, geb. Van der Walle, D. A. C. van Zijp, geb. Van der Sloot, D. C. E. Persoon, geb. Rosdorf, Z. W. van Leeuwen, geb. Van Leeuwen, D. M. C. R. Kroon, geb. De Haas, D. C. Tiemeijer, geb. Van der Pot, Z. M. de Vink, geb. Viele, Z. A. M. Alofs, geb. Kerk vliet, D. E. de Beer, geb. Van der Stok, D. J. C Vuurpijl, geb. De Man, Z. S. J. Boogers, geb. Van der Mark, Z. A. W. Smaling, geb. Biesot, Z. J. M. van der Blom, geb. Galjaard, D M. de la Court, geb. Wet- selaar, D. ftchtowd: A. Crama wedr. en S. Wassen- burg jd. G. van der Post wedr. en M. O. Zaalberg wed. H. de Koning jm. en M. W. Dubbelman jd. B. Zeilstra jm. en F. Rui ter jd. Overleden: G. van Niekerk D. 2 j. H. C. Spekman Z. 1 j. 2 m. I. Stouten Z. 9 d. I. H. den Boer, geb. Van der Linden, G2 j. P. J. van Oerle Z. 11 d. L. Staf- feleu Z. 3 j. en 7 m. I. C. Holtz, geb. Kik kert, 27 j. M. J. W. van Rooijen D 2 j. en 5 m. W. de Tombe, wed. A. van der Blom, 66 j. S. Klinkhamer Z. 6 m. I. Snijder D. 4 m. GEMENGDE BERICHTEN. De N. Rott. Courant vermeldt het vol gende Op het bal, dat ter gelegenheid van 'sKonings verjaardag den 19den der vorige maand dooi den graaf Van Bylandt te Zwolle werd gegeven, droeg eene dame een groen geverfd kleeding- stuk. Na den afloop van het bal werd die dame ongesteld, terwijl zij, di6 het kleedingstuk ver vaardigd had, reeds een paar dagen onpasselijk was. De verdachte groene kleur leidde tot het denkbeeld van vergiftiging, naar aanleiding waarvan door den heer H. J. A. Blankhart een gedeelte van het kleedingstuk chemisch j werd onderzocht, waarvan het resultaat was, dat zich daarin eene aanmerkelijke hoeveelheid arsenicum en kopergroen bevonden had. De dame en de naaister zijn beiden hersteld. Uit Rottevalle deelt men mede, dat Dinsdag avond, 25 Febr., tusschen gemeld dorp en Sur- huisterveensterheide een boerenknecht dooreen drietal personen is aangerand en beroofd. Na hem gevraagd te hebben, hoe laat het was, 't welk hij verklaarde niet te kunnen zeggen omdat hij zijn horloge niet bij zich had, vie len de drie personen op hem aan, onderzochten zijne zakken en ontnamen hem zijn geld. Men heeft vroeger altijd gemeend, dat de blindheid toeneemt, naarmate men den evenaar nadert, en verschillende statistieke opgaven om trent de verhouding van de blinden tot de zien den, op verschillende breedtegraden genomen, moesten dienen om dit te staven. Doch, hoe vernuftig en belangwekkend deze opgaven ook zijn, zij waren niet voldoende om daarop te vertrouwen Een blik op onderstaand tafeltje ontleend aan een onlangs in Engeland versche nen werkje, getiteld //Blind people their works and ways" volgens de jongste volkstellingen samengesteld zal doen zien, dat de geogra- phische ligging van een land geen invloed uit oefent op het aantal blinden, maar dat er oor zaken voor moeten bestaan Landen. Aantal blinden. Verb, tot de bev. Noorwegen. 2759 1 540 Zweden 256G 1 1419 Denemarken 1710 1 1528 Pruisen 10205 1 1738 Saksen 1606 1 1386 Hanover 1196 1 1597 Wurtemberg 1198 1 1 1436 Hessen-Darmstadt 696 1 1231 Oldenburg 167 1 1720 Beieren 2367 1 19S6 Frankrijk 38413 1 938 Sa'roye 614 1 884 Piëmont 5683 1 887 België 3675 1 1233 Nederland 1990 1 1663 Vereenigde Staten van N.-Amerika 12635 1 2470 New-Foundland 80 1 1426 Nieuw-Schotland. 185 1 1788 Prins-Edw ard-Eiland 43 1 1880. Dezer dagen had te Parijs het volgende voorval plaats, dat veel van een roman heeft, maar toch inderdaad waar is. Eene jonge schoone dame heeft een jeugdigen Engelschen koetsier, die er flink uitziet en voor zijne meesteres eene groote genegenheid heeft opgevat. Eenige dagen geleden vernam de koetsier, dat hij eene erfenis had gekregen van 6000 pd. st. rente (f 72,000). Verre van door deze onmetelijke fortuin te zijn bedwelmd, viel de gelukkige koetsier zijne mees teres te voet en bad haar nog zes maanden lang in haren dienst te mogon blijven. Dit werd hem toegestaan en nu kan men dagelijks een koetsier, die millionnair is, eene dame, wel zeer schoon maar minder rijk, naar het bosch van Boulogne zien rijden. Volgens eene van overheidswege opge maakte opgave zijn gedurende het jaar 1867 in Parijs en het gebied der hoofdstad, zevenhon derd zelfmoorden gepleegd, benevens tweehon derd-en-vijftien pogingen tot zelfmoord. In het kolossale Londen is het getal in vergelijking oneindig kleiner: in 1867 had men daar 260 zelfmoorden Nadat in den laatsten tijd zooveel uitvin dingen op het gebied van oorlogvoeren gemaakt zijn, is het in de daad aangenaam te vernemen, dat er ook uitvindingen op bet gebied des vredes gedaan worden. Op de Par-ijsche ten toonstelling was in do Engelsche afdeeling een nieuw soort kippenhok te zien. Uiterlijk aan elk ander gelijk, waren zijne inwendige hoe danigheden van dien aard, dat men zeker kan wezen zooveel eieren, van een kip zelfs, te ver krijgen als men slechts verkoos. Want legt die kip een ei dan drukt het door zijne zwaarte eene klep naar beneden, die zich dadelijk weer sluit, zoodra het er afgegleden is. Kijkt dus de kip om (en dat doet ze) dan denkt ze, dat ze nog niets gedaan heeft, en begint opnieuw. Zoo gaat 't natuurlijk altijd door. Tweede Kamer der Staten-Generaal. Zitting van 5 Maart. De debatten worden voortgezet over de motie-Blussé. De min van binn. zaken bespreekt de ver schillende onderwerpen, die in den loop der dis cussie zijn aangevoerd onderwijs, rechterlijke organisatie, koloniën, en eindelijk nog de vraag in hoeverre de afgevaardigden de verlangens hunner committenten hebben op te volgenten slotte de motie-Blussé. Hij heeft het besluit tot ont binding gecontrasigneerd; de vraag raakt hem en het kabinet zeer nabij. De motie zou vol gens spr moeten luiden: De Kamer, niet ge hoord de inlichtingen enz., want de min. van biunenl. zaken heeft ze nog niet gegeven. De heer Pijnappel ging hot verschil na, dat tusschen motiën van orde en van vertrouwen of wantrouwen bestaat, en zag in de motie- Blussé eene dubbele motie, een van wantrou wen en een van orde, hetgeen z. i. onvereenig- baar was. Wat die van orde betreft, zoo be vreemdde het hem dat die was voorgesteld oogenblikkelijk na afstemming der motie-De Bosch Keinper, en wat de motie van wantrou wen aangaat, zoo bestreed hij deze, voornamelijk op de gronden zoo even door den min. van biu nenl. zaken aangevoerd. De heer Yan Nispen bestreed met kracht do motie, die hij niet in 't belang der meerderheid acht. De heer Rochussen motiveerde zijn votum tegen de motie Wil men afkeuren de ontbin ding, zeide spr., men hebbe den moed zijner overtuiging en richte een eerbiedig adres aan den Koning, maar om bij wijze van motie van orde eene van zoover strekkenden aard voor te stellen, dit kan z. i. nooit in de bedoeling van het regl. van orde gelegen hebben. Spr. spoorde aan om, met op-zijde-zetting van kleine partij belangen, door eendrachtige samenwerking de toekomst te verzekeren. De heer Bergman beaamde de strekking der motie niet, die z. i. grievend voor het ministerie en bovendien niet afdoende is. De heer Verheijen was tegen de motie ge stemd 1°. omdat hij haar niet kon overeen brengen met den eerbied aan den Koning ver schuldigd en 2°. omdat hij er eene motie van wantrouwen in ziet en hij in de gegeven om standigheden aan dit kabinet zijn vertrouwen niet wenscht te ontzeggen. De heer Yan der Does de Willebois betoogde, dat wel degelijk een landsbelang de ontbin ding vorderde, zijnde die ontbinding namelijk het middel om te komen tot overeenstemming tusschen regeering en vertegenwoordiging. Maar al bestond dat landsbelang niet, dan was z. i. de motie toch niet te rechtvaardigen. De heer Storm van 's Gravesande keurt, door voor de motie te stemmen, alleen de ontbin ding af, maar wilde met geacht vrorden den ministers de gelegenheid te benemen inlichtingen te geven. De heer De Bruijn Kops maakte het der regeering tot grief, dat de toedracht der maat- regelon door haar voorgesteld, onfeilbaar zal leiden tot het verkrijgen eener volgzame Kamer. De heer Van Eek beantwoordde een viertal dilatoire exceptiën tegen de motie-Blussé aan gevoerd. De heeren Saaymans Vader en GefFken mo tiveerden hunne stem tegen de motie. Na verdediging van de motie door den heer Yan der Linden en den voorsteller, worden de verdere beraadslagingen tot morgen ver daagd.

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 3