denken aan het spreekwoord, dat een vogel in de hand beter is dan tien in de lucht. ACADEMIE. Leiden, 28 Febr. Bevorderd tot doctor in de rechten de heer J. P. H. la Grappe Doini- uicus, geb. te 's-Gravenhage, niet stellingen. HANDEL. OVERZICHT DER WEEK. Koffie. Vast. Deze week werden circa 2100 balen tot diverse prijzen verkocht. Suiker. Ruwo en geraffineerd. Bij voortdu ring in eene zeer geanimeerde stemming. Door de terughoudendheid der eigenaars blijft de om gang beperkt. Tliee. Goed gesouteneerd. De veiling liep tegen verwachting laag af. Tegen 6 Maart zijn nog in veiling aangeslagen 265/4. 326/12 en 250/32 kisten China-thee, waarvan de taxatie is; superfine Kaisow Congo van S2 tot 92 ets. en fine Kaisow Congo van 73 tot 85 ets. Hijst. Vast. Van Java werden 1300 balen tot 9% verkocht. In gepeld was de omgang gering door de hooge vorderingen der houders. Specerijen. Geheel verlaten. Vruelitcii. Zonder omgang. Meekrap. Over het algemeen wat stiller; prijzen onveranderd. Indigo. Zeer vast; er werden eenige partijtjes verkocht. Polassclien. Petersburger schaars en tot 13 te koop. Katoen. Deze week tamelijk geanimeerd, tot onveranderde prijzen, ten slotte iets flauwer en lager. Wol. Zonder handel. Tin. Afgedaan; 500 blokken Banca ƒ5254, nu 52% te vergeefs geboden; 400 blokken Billiton 51%, 400 blokken Billiton zeilend 52 Door de N.-H-.M. is bepaald, dat de tin-vei ling te Rotterdam zal plaats hebben den Sisten Maart 1868 on bestaan uit circa 51,100 bl. Banca-tin waarvan ca. 26,200 bl. Banca liggende te Amsterdam, 17,900 ti n Rotterdam, 2,100 u u n Middelburg, 2,800 u 1/ Dordrecht, 2,100 Schiedam. Huiden. Verkocht: 1050 stuks Oost-Ind. >er Mary Goddard. Petroleum. Met goeden aftrek zoo voor binnen- als buitenlandsche verzending tot mer kelijk koogere prijzen. Wat van Standaart White :ot f 21 in blauw fust koop was is opgeruimd sn wordt thans op 21% gehouden, welke prijs :eeds ingewilligd is. De voorraad op heden be haagt circa 25000 vaatjes, terwijl in de eerste a 6 weken geene nieuwe toevoeren te ver svachten zijn. Oliën. Raapolie cont. ƒ3934, per Mei ƒ3954, 'er Oct., Dec. 4034. Lijnolie cont. 3854, 'er Mei 3834. Patentolie cont. 44 £4, 44, 'er Mei 4334, najaar 4554, 45. Granen. Tarwe zeer stil. Rogge slapper. Meel. 1ste qual. 2434, ƒ25; 2de qual. ƒ20, 22%; 3de qual. 17, 18. Keizersmeel ƒ30. RECHTSZAKEN. In de correctioneele zitting der Rechtbank ;e Leiden van Vrijdag 28 Februari 1868 zijn eroordeeld B. P. te Bodegraven, wegens oplichting, tot -ell. gev. van 1 j. en twee geldb. elk van 25, 'f voor iedere boete 2 d. subsid. gev. M. S. Leideu, wegens diefstal, tot gev. van 2 j. j- v. d. K. te Leiden, wegens overtreding der 'laatselijke belasting op de honden, tot eene jeldb. van 6 of subsid. gev. van 1 d. J. B. te Nieuwkoop, wegens moedwillige verbreking fan afsluiting, tot cell. gev. van 3 in. en eene ?eldb. van /25 of subsid. 1 d. cell. C. V. te Nieuwkoop, wegens mishandeling, tot eene geldb. van ƒ1 of subsid. gev. van 1 d. J. R en T. Tl te Katwijk aan Zee, wegens diefstal, tot gev. de 1ste van 6 m. en de 2de van 3d. J. P. v. B. te Leiden, wegens bedelarij, tot gev. van 14 d. 0FE1CIEELE BERICHTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN, gezien art. 11, 2de alin., der Verordening van 30 Junij 1S66, op de open bare scholen voor gewoon lager onderwijs voor on- en minvermogenden Gemeenteblad n°. 19); Doen te weten, dat de inschrijving van nieuwe leerliugen op de openbare scholen voor on- en minvermogenden zal plaats hebben van den 2den tot en met den 14den Maart e. k., in de school- localen in de Rijnstraat, in de Brandewijusteeg, op de Binneuvestgracht aau het plantsoen, eu op de Oude Vest, des voormiddags van half negen tot negen uren en des namiddags van half twee tot /wee uren, behalve des Zaturdags namiddags en des Zondags. Leyden, 27 February 1868. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN, gezien 1°. het aan Gedepu teerde Staten van Zuidholland gerigt request van Theodorus Johannes Bots, grutter al hier, en houdende verzoek om in zijn perceel aan den Nieuwen Rijn, hoek Vestestraat, ge- teekend wijk VII n°. 96, een nieuw //stoom werktuig met ketel1' ter vervanging van de aldaar bestaande stoommachine, te mogen doen plaatsen2C. het door Gedeputeerde Staten van Zuidholland in hunne handen gesteld request van T. W van Hartrop, fabriekant alhier, waarbij hij toestemming vraagt tot het doen plaatsen van een //stoomwerktuig" van hooge drukking en van 25 paardenkracht, achter zijne fabriekgebouwen aan deu Nedergelegden Vest- wal, geteekend wijk I n°. 97, 98 en 98a, Ka dastraal bekend Sectie F. n°. 44, 46 en 47 3°. het adres van Lodewijk Lanoi, fabriekant, om vergunning tot het doen plaatsen van een //zwavelhok" in het achterste gedeelte van zijne woning aan den Ouden Singel wijk V n°. 308; 4u. het adres van Theodorus Petrus Alofs, varkenslagter, waarbij hij verzoekt om in een daartoe iugerigt pand in de Groenepoort achter zijne woning aan de Haarlemmerstraat, getee kend wijk VI n°. 514, //varkens" te mogen //bewaren"; en 5°. het verzoek van Johanna van Borne, oui vergunning tot het //houden en mesten van één of meer varkens" op het open erf achter hare woning in de Verwersstraat, wijk VIII, n°. 46; Gelet op het Koninklijk besluit van 31 Ja nuary 1S24, rakende vergunning ter oprigting van sommige fabrieken en trafiekenalsmede op de Algeuieene Policieverordenmg, van 24 Octo ber 1867 Doen te weten, dat tot het hooren der eige naars en bewoners van de naastbijgelegene en belendende panden, ten opzigte der informatiën //de coramodo et incommodo," door Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raadhuis dezer Gemeente, op Maandag den 2den Maart aanst., 's voormiddags te elf uren zullende de belanghebbenden verpligt zijn, hunne bezwaren tegen die verzoeken op dien tijd in te brengen, terwijl, bij verzuim daarvan, zij gehouden zullen worden zich tegen de inwil liging niet te hebben verzet. Leyden, 27 Februari) 1868. Tweede Kamer der Staten-Gen er aal. Zitting van Vrijdag 28 Februari. De nieuw benoemde president Mr. G. O. J. van Reenen zegt het volgende: Mijne Heeren Toen ik in November van het jaar 1866 als voorzitter optredend de eer had het woord te voeren tot eene nieuw benoemde Kamer, sprak ik de wensclien uit, dat het haar gegeven mocht worden, door gemeen overleg en eendrachtige samenwerking met de regeering, veel tot heil van Nederland te voltooien. Die wensclien werden niet vervuld. Andermaal in een tijdsverloop van weinige maanden hebben de verantwoordelijke raadslie den der kroon het noodig geacht, wegens ge mis aan ondersteuniug bij de Tweede Kamer der Staten-Generaal, hare ontbinding aan het geëerbiedigd hoofd van den Siaat voor te stel len en vragen wij wat het gemeen overleg tusschen de Regeering en de vorige Kamer heeft opgeleverd, welke maatregelen ter voor- zieniug in lang gevoelde behoeften tot stand zijn gekomen, dan is het antwoord weinig be moedigend. Gij verwacht zeker niet, MyDe Heerendat ik van deze plaats in eene beoordeeling zal treden der redenen, welke dien toestand in liet leven hebben geroepen, noch de vraag zal be handelen, aan wie zij is te wijten. Ik wensch alleen het feit te vermelden, in de hoop, dat het bezwaar daarvan eene waarschu wing zij voor allen die op den gang van 's lands zaken invloed uitoefenen en eene aansporing om zorgvuldig rond te zien naar midelen van herstel De verkiezingsstrijd is geëindigd, schoon hier en daar de wonden door onedele wapenen ge slagen, nog niet zijn geheeld. Thans is het aan ons leden der nieuwe Kamer, als zelfstandige mannen te raadplegen over hetgeen door ons behoort gedaan te worden om de onmisbare samenwerking van de ministers des Konings eu van de Staten-Generaal en de geregelde wer king onzer constitutioneele instellingen te ver zekeren. Wij zullen dat doen met de kalmte en waardigheid, die aan de hooge vergadering passen en die alleen in staat zijn, ook buiten deze muren de overtuiging te vestigen, dat onze beslissingen de vruchten zijn van eene gemoedelijke en ernstige overweging der be hoeften van den staat. De meesten Uwer, Mijne Heerenhebben eene langere of kortere parlementaire loopbaan vervuld, en daarin ook vroeger gewichtigo en moeilijke oogenblikken beleefd. Met Gods hulp zijn die evenwel te boven gekomen, en na dagen van spanning zijn betere tijden aangebroken. Ook nu mogen wij die verwachten, wanneer allen, betzy wij voor het eerst of opnieuw aan de grondwet trouw hebben gezworen, van eene oprechte en welbegrepen liefde voor het vader land en den Koning doen blijken door vast te houden aan de beginselen, die voor het onaf scheidbaar heil van beide den zekersten waar borg stellen. Wat mij betreft, ik gevoel zeer goed, Myne Heeren! dat de taak die mij op nieuw is opgedragen, te zwaar zou kunnen wor den indien mij, bij het vervullen daarvan, Uwe ondersteuning en medewerkiug ontbreken. Beide zijn mij evenwel door de meesten Uwer zoo herhaaldelijk verleend, dat ik meen daarop, ook in het vervolg, te mogen rekenen. Weest verzo- kerd, dat ik van mijne zijde al mijne krachten zal inspannen om mij het vertrouwen van onzen geëerbiedigden Koning en van U, Mijne Heeren! waardig te maken. Ik verklaar het voorzitterschap van de Tweede Kamer der Staten-Generaal te aanvaarden. De commissie voor het onderzoek der geloofs brieven adviseert tot toelating van de HH. Halfmans, Cornelis en Hoffman, tot niet-toela- ting van den heer De Brauw. Morgen beraadr slaging hierover. Tot vbor- en ondervoorzitters in de sectiën worden gekozende HH. Van de Putte, Thor- becke, Rochussen, Geertsema en Storm; en de HH. Dullert, Van Bosse, Van Voorthuysen, De Bieberstein eu Fokker. De heer Thorbecke vraagt en krijgt verlof om de regeering te interpelleeren over de Ka mer-ontbinding de dag zal nader bepaald worden De vergadering wordt gesloten.

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 3