lading zich reserveerde zijne vordering op be- heerloon.^ In dien stand der zaak, en terwijl men bezig was de lading in te schepen, werd gisteren arrest gelegd op het schip en de zich daarin bevindende lading, en zulks krachten^ eene beslissing van den president van den raad van justitie, waarbij aan den controleur der recherche vergunning werd verleend tot het leggen van conservatoir beslag op schip en lading, ter verzekering van het hem toeko mend loon voor het door hem gevoerd beheer over genoemd schip, c. a. per saldo bedragende ruim 16,000. Men verneemt dat de Britsche consul ter zake tegen de regeering heeft geprostesteerd, en zich daarbij beklaagd heeft, dat hem thans op eene indirecte wijze weder wordt ontnomen het schip en lading, hetwelk aan hem op last van het gouvernement was overgegeven krach tens opgemelde overeenkomst tusschen Neder land en Groot-Brittannië, en dat hij daarbij wel uitdrukkelijk heeft vermeld, dat hij tegen opge melde in zijn oog onrechtmatige handeling niet zal opkomen bij den dagelijkschen burger lijken rechter, tot wiens competentie deze zaak niet behoort. Door den gouverneur-generaal van Neder- landsch-Indie zijn o. a. de volgende beschikkin gen genomen: Civiel Departement. Benoemd: Tot chef van het kad. statistiek-bureau te Bagelen H. F. Ledeboer; tot 2den commies bij het dep. van binnenl. bestuur Jhr. J. Th. Hora Siccama;bij het binnenl. best. in de res. Palembang, tot control. 1ste kl. H. C. Bogaardt; tot id. 2de kl. J. F. Loudon; tot assist-resid. van Djok- djokarta F. H. W. von Ranzow; tot direct, van 's lands plantentuin te Buitenzorg Dr. R. H. C. C. Scheller; tot lid bij de plaats, comm. van onderw. te Soerabaya J. F. v. d. Hagen: tot leden bij de Kamer van kooph. en nij verb, te Samarang G. II. Misegaes en H. F. Morbotter. GeplaatstBij de openb. werken te Sama rang, de adspirant-ingenieur H. G. Lorch Machtiging verleendTot uitreiking aan J. A. Gutberlet, van eene akte van toel. tot uit oefen. van de genees- en heelk. praktijk te Parna- kassan. OntslagenEervol, wegens vertrek, als lid bij de plaats, comm. van onderw. te Soerabaya L. de Vries; de opz. der post. en waarn. post- comra. te Tagal J. F. Hercules. Ingetrokken: De aan J. H. Gutberlet ver leende toel. tot uitoefening der genees- en heelk. praktijk te Kedong-Djattide aan den partic. geneesheer J. Hessing verleende admissie tot de uitoefen, van de genees-, heel- en verlosk. prak tijk in de afd. Manondjaya. Verleend: Een tweejar. verlof naar Neder land aan den vendumeest. A. E. M. Tromp; aan den lsten commies bij het depart, van finan ciën L. Verboon; aan den contr. 1ste kl. bij het binnenl. bestuur te Palembang J. C. Schog- gers; aan den R. C. geestelijke te Soengeislan J. J. Langenhofi; aan den direct, der burg. openb. werken H. de Bruijnaan den ambt. op wachtg. W. H. Brouweraan den contr. 2de kl. bij de landel. ink. en cult. J. W. H. v. d. Palm. Militair Departement. Benoemd: Tot adj. bij den comm. der derde mil. afd. op Java, de 1ste luit. H. Hamakers. BevorderdTot offic. van gez. 1ste kl. te Meester Cornelis M. J. YV. den Berger; tot idem van Palembang de offic. van gez. 2de kl. W. L. Terne van der Heultot idem 2de kl. te Patjitan M. J. van Geelkerkentot idem 3de kl. A. ten Bosch en J. W. T. E. Sikkes. OvergeplaatstBij het groot milit. hospitaal te Weltevreden de offic. van gez. 2de kl. K. W. Hamilton of Silvertonhill en de offi. van gez. 3de kl. J. Adriani; bij den geneesk. dienst te Buitenzorg, de offic. van gez. 3de kl. G. B. Lowe; bij het groot mil. hospitaal te Soerabaya, de offic. van gez. 2de kl. E. van Hengelbij den geneesk. dienst in de Wester-afd. van Borneo, de offic. van gez. 2de kl. W. K. F. Hartsteen en dien der 3de kl. C. G. Cramer; bij den ge neesk. dienst in de Zuider- en Ooster-afd. van Borneo, de offic. van gez. 3de kl. P. A. Gies- bers. HersteldIn activiteit de 1ste luit. der inf. F. de Lannoij. VerleendEen tweejarig verlof naar Neder land, wegens ziekte, aan den maj. der inf. P. Peereboem, den ritm. J. A. Diehl, de kapits. der inf. E. J. Valkenaer en G. Bakker, den lsten luit. der inf. H. L. J. F. Smeets, den offic. van gez. 1ste kl. J. R. Hessig. BUITENLAND. Pruisen. In de vergadering van het Huis der "afgevaardigden heeft de heer Von Kardorft'eene interpellatie gedaan, en gevraagd of de regee ring na het gebeurde te Ilietziug en met het oog op de vorming van het Hanoversche legioen, aan koning George de toegestane voordeelen nog verder zal uitkeeren. De minister van financiën verklaarde, dat de regeering het als een dringenden plicht erkent, om verdere agitatiën ten behoeve van koning George te voorkomen. Wat daartoe noodig mocht zijn zal langs den weg van wetgeving worden vastgesteld. In geval de sluiting van den land dag niet te spoedig plaats vindt, zal de regee ring nog in deze zitting voorstellen doen. In het tegenovergestelde geval zal in de volgende zit ting goedkeuring gevraagd worden voor hetgeen de regeering dan zal gedaan hebben in deze aan gelegenheid (acclamatie). Voorts heeft de kamer het wetsontwerp tot sluiting der speelbanken te Ems, Wiesbaden en Homburg in 1872 aangenomen met een amendement tot sluiting dier speelbanken voor 1872 op Zon- en feestdagen. Een amendement om die speelbanken nog in dit jaar te sluiten is verworpen met eene meerderheid van slechts twee stemmen. De //Provincial Correspondenz" behelst een hoofdartikel onder het opschrift//Het drijven van koning George." Het blad zegt dat Pruisen alle maatregelen zal nemen, om te beletten dat aan koning George door Pruisen de middelen worden verstrekt om tegen Pruisen op te treden. Frankrijk. De woelingen in de Donau- Vorstendommen, waarover in de Fransche bla den van de laatste dagen zulke onrustbarende berichten worden vermeld, hebben ook gisteren haren invloed op de Parijsche beurs doen ge voelen; eene nota van Frankrijk aan Rusland gezonden zou weinig vredelievend zijn. De ge ruchten omtrent een verbond tusschen Rusland en Pruisen, omtrent de heimelijke versterkingen van Russische zijde aan de oproeriggeziude troepen op de grenzen van Turkije, omtrent het aankomen van troepen in Bessarabië al die berichten zijn zeker bedenkelijke verschijn selen, en wettigen de vreesdat de Ooster- sche quaestie welhaast weder tot uitbarsting zal komen. Aan een anderen kant zal men in den eersten tijd niet voorbij mogen zien, dat het tot nu toe vooral de Fransche bladen zijn, die de meeste mededeelingen nopens dien gevaarlijken toestand in Europa verspreiden. En het komt ons zeer waarschijnlijk voor, dat wij in den eersten tijd, welke de uitslag ook wezen zal, ons ook van die zijde op zeer oorlogzuchtige berichten moeten voorbereiden de toestand in Parijs laat toch op het oogen- blik veel te wenschen over, en de tactiek van het gouvernement om de natie, zoodra de bin- nenlandsche politiek niet naar wensch gaat, eenige afleiding te verschaften, en hare aan dacht op buitenlandsche toestanden te vestigen, is niet nieuw. Ontkeud kan het toch niet worden, dat de debatten over de drukperswet hoe langer hoe onstuimiger worden, en zelfs reeds op straat hunnen invloed doen gelden. Het gaat crescendo; en al mogen ook de carnavalsfeesten niet zonder invloed op de stemming der bevolking geweest zijn, zeker is het dat er tooneelen hebben plaats gehad, als er sinds jaren niet zijn voorgevallen. De aanvang had plaats op den 24sten Februari, juist twintig jaren na de uitroeping van de tweede Republiek De aanleiding was het zwijgen door de meer derheid aan den heer Havin opgelegd, toen deze de arbitrale uitspraak over de bekende zaak Kervéguen op de tribune wilde voorlezen. Op dezelfde plaats waar zijn blad belasterd was, wilde hij de volkomen onwaarheid van dien laster bewijzen. Doch te vergeefsEn toen daarop eene groote opschudding volgde, en de president de zitting sloot, was de verwarring zoo groot, dat velen levendig herinnerd werden aan de tooneelen van twintig jaren geleden. Een berichtgever schrijft daaromtrentHet rumoer was zoo vreeselijk, als ooit in eone kamer heeft plaats gehad. De linkerzijde en het publiek waren buiten zich zelf. "YVat de leden der meerderheid betreft, die zich in het midden der zaal bevonden en over wie plotseling de woede der linkerzijde en van het publiek los barstte blijkbaar waren zij ontsteld, en toen van alle kanten het: //leve de republiek!" en //wij hebben den 24sten Februari, vergeet het niet!" luid werd, verstomden de leden vau de meerderheid, die tot hiertoe getracht hadden anderen het zwijgen op te leggen. Door eeu panischen schrik getroffen, verwijderden zij zich zoo spoedig mogelijk. Op straat hief eene talrijke menigte de kreten aan van //Leve de linkerzijde! Leve de oppo sitie! Leven de afgevaardigden van Parijs!". Den volgenden dag had er, terwijl aan de eene zijde van Parijs de optocht der vette ossen plaats had, aan de andere zijde eene soort van politieke optocht plaats. Een stoet van drie wagens vertoonde zich in de Champs-Elysées: op den eersten bevonden zich mannen, vrouwen en kinderen, allen gewapenden daarboven las men //de leger wet"; op den tweeden zag men een reusachtige courant, waarop niets an ders stond te lezen dan //Het keizerrijk", op den derden eindelijk was niets te zien, en daar boven stond //Recht van v er een i gin g". 30 a 40 personen te paard in diepen rouw vergezelden de troep en droegen een standaard met de woorden //het vrije Frankrijk." De politie belette den stoet zich verder te bege ven. Terwijl de keizer, de keizerin en de prins op het balkon waren, om den stoet der vette ossen te zien, maakte op een oogenblik de kreet van //leve de keizer" plaats voor eeu oorverdoovend geroep van: //Thiers! Thiers!"; Zeer vele arrestatiën hebben plaats gehad. Engeland. De meeste Schotsche dagbladen laten zich ongunstig uit over de dezer dagen door de regeering bij het parlement ingediende reform-bill voor Schotland. Yolgone de//Globe" bestaan voor dat verschijnsel twee oorzaken. Vooreerst, zegt zij, zijn de meeste Schotsche couranten, evenals de meeste vertegenwoordigers van Schotland in het Huis der gemeenten, libe raal, en is het daarom genoeg, dat een maat regel door het tegenwoordige bewind wordt voor gesteld, om hem door die bladen en door die afgevaardigden te doeu veroordeelen. Ten ande re hebben vurige Schotsche patriotten hunnen medeburgers zoo herhaaldelijk verkondigd, dat Schotland aanspraak heeft op 25 of minstens 15 vertegenwoordigers meer dan het thans heeft dat eene vermeerdering van 7, zooals door de regeering wordt voorgesteld, weinig kans heeft van bijval te vinden. De //Globe" meent echter aan de Schotten te kunnen voorspellen, dat zij zich bedrogen zullen vinden, indien zij ver wachten (zooals het geval schijnt te zijn), van een op de grondslagen der nieuwe kieswet gekozen parlement meer te zullen kunnen verkrijgen dan van het bestaande. Zij raadt hun daarom, te

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 2