eene te hooge raming van het inkomen, dat den kleinen burgerman behoort. En nu genoeg over de belasting-verordening onze conclusie kan natuurlijk niet gunstig zijn, want het scheelt veel, dat die verordening zou leiden tot eene zoo gelijkmatig mogelijke ver deeling van de lasten. De huurwaarde is en blijft een ruwe maatstaf ter bepaling van het inkomen, doch hoe ruwer die maatstaf is, hoe meer men had moeten trachten dezen toch zoo nauwkeurig mogelijk toe te passen. Maar in plaats van nauwkeurigheid bij de toepassing, vinden wij weinig anders dan willekeur. Men versta ons echter wel: onze grief is niet deze, dat de verordening het inkomen te hoog waar deert, want dit zou op zich zelf vrij onverschillig zijn. Immers, indien het inkomen algemeen tot twintig percent boven het werkelijk bedrag werd opgevoerd, zou niemand door die bereke ning iets komen te lijden, omdat in zulk een geval het percent van het inkomen, dat men voor de gemeentekas moet afzonderen, des te kleiner zoude zijn. Of men twee percent van f 1000 of vier percent van f 500 betaalt, komt ten slotte vrij wel op hetzelfde neder. Neen, onze grief is eene geheel anderewij vreezen namelijk een zeer ongelijk matigen druk van de belastinghet inkomen van A zal veel te hoog, maar dat van B misschien veel te laag geschat en dus eene uitkomst worden verkregen, welke algemeen zeer weinig voldoet. Wij mogen ten slotte onze verwondering niet ontveinzen, dat er onder de warme bestrijders van een incometax met eigen aangifte, zoo velen waren die de pogingen, nu aangeweud om de nieuwe belasting te zuiveren van de daarin voorkomende gebreken, tegenwerkten in plaats van ze te ondersteunen. Immers het is duidelijk, dat wanneer ook deze belasting niet aan de verwachting beantwoordt, men met nieuwe kracht op de incometax zal aandringen, en dat de kans om dien aandrang te wederstaan dan veel geringer zijn zal dan nu het geval was. Zoodoende helpen de tegenstanders zeiven het stelsel invoeren, dat naar hun inzien zoo bedenkelijk is. Op het tweede gedeelte van de vraag, welke wij in den aanvang steldenIs het beheer der uitgaven zoo zuinig als de staat onzer finan ciën dit vordert komen wij nader terug. BINNENLAND. LEIDEN, 26 Februari. Morgenavond zal in het gebouw van het Dep. der Maatschappij //tot Nut van 't Al gemeen" alhier, des avonds te 7 uren, eene ver gadering gehouden worden om de aanstaande kerkelijke verkiezingen te bespreken. Tot deze vergadering worden (blijkens advertentie van gisteren) alle stemgerechtigde leden der Ned. Hervormde G-emeente alhier opgeroepen. Het beginsel, waarvan degenen die den oproepingsbrief onderteekend hebben uitgaan wordt door hen aldus geformuleerdbevordering van het Chris telijk leven en den bloei der kerk, door aan de onderscheidene richtingen op kerkelijk standpunt haar volle recht te laten wedervaren. De vergadering der Staten-Generaal is gisteren geopend. De aanspraak, door den mi nister Heemskerk bij die gelegenheid gehouden, deelden wij gisterenavond reeds mede. De regee ring wil 's lands afgevaardigden met vertrouwen te gemoet gaan; de vorige Tweede Kamer bad met eene kleine meerderheid het beleid van den minister van buitenlandsche zaken afgekeurd, het kabinet had zijn ontslag gevraagd, dit was geweigerd en daardoor was eene ontbinding der Kamer noodzakelijk geworden. Thans is eene nieuwe Kamer, waarvan 1/5 deel uit nieuwe leden bestaat, bijeengekomen. De overeenstem ming tusschen regeering en vertegenwoordiging elkander^ te waarborgen is nu beider plicht. Wets ontwerpen zullen worden ingedienden zoo de regeering den steun der Staten-Generaal onder vindt, dan kan deze zitting goede vruchten dragen. Liefde voor den vorst en zorg voor het getrouwe Nederlandsche volk moeten ministers en vertegenwoordigers bij de beraadslagingen in het oog houden. Mag men nog verder gaan dan eene oppervlakkige lezing en de uitgespro ken woorden aan een nauwkeurig onderzoek onderwerpen, dan zouden wij met eenige zeker heid mogen voorspellen, welke de bedoelingen van de regeeriug zijn. Wij erkennen echter, dat, hoezeer in gewone gevallen eene dergelijke cri- tiek tot waarheid leidt, wij bij de gehouden redevoering huiverig zijn om eene vaste conclusie uit de woorden te trekken. Het geheele stuk toch is onnauwkeurig opgesteld en de stijl is niet zoodanig als men van een dergelijk stuk verwachten mag//de vorige Tweede Kamer sprak eene afkeuring uit over het bui tenlandsche beleid"; //de regeering wil 's lands afgevaardigden met vertrouwen te ge- moet gaan"; //het oogenblik waarop gij Uwe parlementaire werkzaamheden aanvangt, is gewichtig"; de weinige juistheid van al deze zinsneden zal een ieder, zonder nadere toelich ting, in 't oog springen. Wij lezen dan voor regeering en vertegenwoordiging is nu de taak weggelegd, om aan het vaderland te waarborgen, wat, na den strijd der verkiezingen, de wensch van alle weidenkenden is, de noodige overeen stemming der machten, die enz". Bedoelt de regeering hier wat zij zegt, dan lijdt het geen twijfel of bij het bekende gebrek aan overeen stemming tusschen de helft der leden van de vertegenwoordiging en het kabinet kan de eenige waarborg voor overeenstemming tusschen beide machten zijn, dat dit kabinet, of waarschijnlijker eenige leden worden vervangen. Beide, regeering en vertegenwoordiging, moeten waarborgen ge ven welken anderen waarborg kan de regeering geven dan verwijdering dergenen die de dis harmonie teweegbrengen. Er wordt niet gezegd als in 1866//het is de hoop en het vertrouwen des Konings en^evens de wensch der tegenwoordige ministers, dat re geering en vertegenwoordiging elkander door eendrachtige samenwerking het bereiken van een doel, het welzijn des vaderlands, mogelijk zullen maken"; er wordt niet gehoopt dat de noodige overeenstemming der machten zal plaats vinden; er wordt van die overeenstemming ge sproken, als een toestand die nog gewaarborgd moet worden. In afwachting van de verrassingen die ons verbeiden, constateeren wij alleen dat de toon der gansche aanspraak merkelijk verschilt van de //binnen de grenzen" rede van 19 Novem ber 1866. Naar men verzekert zal het korps der Leidsche scherpschuttersvereeniging, waarvan Z. K. H. prins Frederik beschermheer is, aan de groote parade, Vrijdag den 28sten dezer bij gelegenheid van 'sPrinsen verjaardag te s - H a g e te houden deelnemen, en voorts, na afloop daarvan, door den Prins op de binnenplaats van HD. paleis worden geïnspecteerd. Te Delft is gisterennacht overleden de heer Mr. S. Keyzer, directeur der instelling van onderwijs in de Indische taal, land- en volken kunde aldaar, ridder der orde van den Nederl. Leeuw. Uit Gouda wordt geschreven dat de be zwaren tegen de toelating van den heer Jhr. Mr. W. M. de Brauw, als lid der Kamer, die per adres aan de Kamer zijn medegedeeld, be treffende het te vroeg sluiten van het stem bureau te Montfoort, in betrekking tot de ont zaglijke kleine meerderheid waarmede de heer De Brauw gekozen is. Bij de heden in het hoofdkiesdistrict Haarlem gehouden stemming voor een lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal verkreeg de heer Mr. A. S. van Nierop 835 en de heer Mr. D. Koorders S05 stemmen Tusschen beide HH. moet eene herstemming plaats hebben. Naar men aan de Arnh. CouraDt uit Breda schrijft, kreeg dezer dagen een officier, aan de koninklijke militaire academie verbonden, van den directeur dier academie vier dagen arrest, omdat hij, op 's Konings verjaardag, in eene be sloten dansvereeniging in politiek verschenen was, Uit Oost-Indië wordt bericht dat de echtgenoote van den gouverneur-generaal naar Europa wederkeert. Z. M. heeft, met intrekking op hun ver zoek der benoeming van Dr. A. M. Ballot en Dr. P. L. Rijke, benoemd: tot lid der com missie, in 1868 belast met het afnemen van de geneeskundige examens, volgens art. 5 der wet van 1 Juni 1865, Dr. J. C. G. Evers, hoog leeraar te Leidentot plaatsverv. lid der comm., in 1868 belast met het afnemen der examens van hulp-apotheker en apotheker, volgens artt 8 en 9 dier wet, W. M. Logeman, leeraar aao de hoogere burgerschool te Haarlem. Z. M. heeft benoemd bij het middel van waar borg en belasting der gouden en zilveren wer kentot hoofdcontroleur te Amsterdam A. van der Voort, thans contr. te Groningen tot contr. te Groningen H. Oudorp Kortebrant, thans contr te Zwolle; tot contr. te Zwolle S. L. M. Popta. thans contr. te Breda tot contr. te Breda J. S Laat8man, thans essayeur te Zwolle; tot essayeur te Zwolle J. J. F. Weijmar, thans coram.-stem pelaar te Schoonhoventot comm.-stempe^aar te Schoonhoven A. van Lier, thans aide-essayeur te Utrecht. De Thermometer van Fahrenheit teekeude alhier Dinsdag des namiddags te 5 uren 48°, Wind: N. W., des avonds te 8 uren 46°, te 10 uren 45°. Woensdag 's nachts te 12 uren 45°, te 3 uren 44°, 's morgens te 5 uren 43°, Z. W., te 8 uren 44®, 's namiddags te 12 uren 48°, te 4 uren 48°. BUITENLAND. Belgie. De //Indépendance" meldt den voor namen inhoud van het tractaat tusschen den Noord-Duitschen Bond en de Vereenigde Staten gesloten, betreffende de wederzijdsch genatura- lizeerden. Hieruit blijkt dat ieder genaturali- zeerde Duitscher, die uit Amerika in Duitsch- land zal terugkeeren, zonder hoop om zich weder naar Amerika te begeven, wordt beschouwd als van alle verkregen naturalizatierechten te heb ben afstand gedaan. Een verblijf van 2 jaren in Duitschland doet die rechten verliezen. Het tractaat, dat wederzijdsch gelijke bepalingen bevat, loopt 10 jaren. Misdadigers en deserteurs zijn van de rechten uitgesloten. Fraxkiuje:. Een van de belangrijkste dis- cussiën over de nieuwe drukperswet zoo niet de belangrijkste had in de laatste dagen der vorige week plaats. Het gold eene quaestie, die wel geschikt was om de gemoederen in bewe ging te brengen: het was een question bru- lante, eene quaestie van den dag: de vraag namelijk of de dagbladen in haar stilzwijgen omtrent de kamerzittingen, sinds het bekende vonnis trouw in achtgenomen, zullen moeten blijven volharden. Het was Thiers die zich hierbij hooren deed. Duidelijk en kalm, zonder onnoodigen omhaalde van wourden, maar naast de heftige aanvallen tegen de regeering daar-

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 2