Jalousiën Iersche quaestie besproken. In het ontwerp van lord Clanricarde wordt voorgesteld contraeten te doen teekenen tusschen de grondeigenaars en huurders aldaar, met recht van schadever goeding aan deze laatsten, voor zooverre zij de moeite hebben gedaan van aan de landerijen verbeteringen aan te brengen. Graaf Grey en graaf Russell bestreden levendig de in Ierland gevestigde staatskerk. De generaal Mac Clcllau is benoemd tot gezant van Amerika bij het Engelsche hof. TOONEELNIEUWS. Gisterenavond werd een der meest beroemde blijspelen van Molière //l'Avaro", door het Rot- terdamsche tooneelgezelschap opgevoerd. Jam mer is het dat, men zich in het Nederlandsch uog altijd met de verouderde en gebrekkige vertaling van Van Esveldt Iloltrop behelp. Het is eigenlijk eene vertaliug van eene vrije navolging, welke door den Hoogduitschen schrij ver Zschokke naar het oorspronkelijke stuk vervaardigd is. Dat het blijspel door die loute ring in een vreemden smeltkroes voor ons veel verloren heeft is zeer natuurlijk. Het is nu evenmin Fransch als Nederlandsch. Daardoor is bijv. de hoofdpersoonHarpagon, veranderd in den even on-Nederlandschen als on Franschen kamerraad Vegezak, en hebben wij germanis men in plaats van gallicismen gekregen, zooals hebt gij kundigheden daarvan," voor hebt gij daar verstand van Het ware te wenschen dat een onzer letterkundigen het stuk eens onder handen nam, zoodat men öf eene zuivere vertaling van l'Avare" öf eene geheel voor Nederlanders ingerichte omwerking kon opvoeren. De uitvoering was zeer verdienstelijk, vooral door het uitmuntende spel van den heer Al- bregt in de rol van den gierigaard, die dan ook bij herhaling onder de levendigste toejui chingen werd teruggeroepen. Als hoogst geluk kige momenten noemen wij de ontvangst van Marianne in het 3de bedrijf, zijne wanhoop bij het verlies van het kistje, alsook zijne vreugde toen hij het terugvond. Het nastukje werd vlug afgespeeld door de dames Albregt-Engelman en Sandrock-Ten Ha gen en den heer D. Haspels (in plaats van den heer Moor, die op het affiche stond). GEMENGDE BEIilCHTEN. Als eene voorzeker treffende bijzonderheid wordt uit Groningen gemeld, dat een der in het gasthuis van de Herv. diaconie aldaar ver pleegden, Drewes, 68 jaren oud, die gedurende een tijdvak van 20 jaren doof en stom geweest was, een paar dagen geleden eensklaps zijn ge- hoor- en spraakvermogen geheel terugkreeg, maar zich slechts zeer kort daarin heeft mogen verheugen, aangezien hij daags daarna is over leden. Te Westeuesch bij Eminen (prov. Drenthe) zijn 11. Donderdag twee boerenwoningen afge brand. Zes personen zijn daarbij omgekomen de yrouw van Zeubers, twee zijner dochters, zijn oudste zoon en twee knechts. Men ver moedt dat ze nog iets hebben willen redden, hoewel ze konden ontkomen en gewaarschuwd werden er niet weer in te gaan, en toen door den rook gestikt zijn. Zaterdag-morgen zijn allen in eene kist begraven. De geheele gemeente is ter neer geslagen en gevoelt innig medelijden met Zeubers en zijn nog overgebleven zoon. Niet van belang ontbloot is een nauw keurig overzicht over de tegenwoordige oplaag der Berlijnsche bladen (naar het getal der ge zegelde exemplaren). De grootste oplaag heeft de Volkszeitung, nl. 21,000 exempl., in haren besten tijd heeft zij evenwel 38,000 abonnenten gehadop haar volgt de Staatsbürger Zeitung, met 15,500de Gerichts Zeitung, van de partij van vooruitgang, met 14,800; de Vossische Zeitung, van dezelfde partij, met 13,860, en de Tribune, van dezelfde richting, met S200. De regeeringsbladen hebbeu de volgende oplagen: de Neue Preussische Zeitung (Kreuzzeitung-) 8060; de Norddeulsche Allgemeiue Zeitung 4700de Publicist 2525het Deckersche Frem- denblatt 4350. De nationaal-liberale bladen heb ben geringere oplagen de National Zeitung 6800 en de Reform slechte 1300. De Spenersclie Zei tung heeft 5100 abonnenten; de Post 2030; de Börsen-Zeitung 4400; deze drie bladen verte genwoordigen overigens over het algemeen ook nationaal-liberale beginselen, De democratische Zukunft heeft eene oplaag van 2150 exem plaren. De //Nain Jaune" behelst mededeelingen omtrent de buitengewone uitbreiding, die het hazardspel in zekere //cercles" te Parijs erlangt. In een dier clubs gaat zelden een nacht voorbij, waarin de verliezen niet een half millioen fran ken bedragen Men speelt met fiches die eene waarde van 100 tot 1000 franken voorstellen. Bij den aanvang van het spel legt elk der spe lers iu de kas dor club bons van 100, 200, 1000 louis d'or, waarvoor hij dan fiches ontvangt. Al naar hij er behoefte aan heeft, geeft hij 'in den loop van het spel nieuwe bons af. De winnende ruilt na afloop van het spel zijne fiches tegen contant geld uit de kas, aan welke de verlie zende binnen veertien dagen het verschuldigde moet betalen. Gewoonlijk wordt //baccarat" ge speeld whist laat men voor de kleine spelers, die niet boven de 20,000 franken op een avond willen verliezen. Volgens het officieele rapport van den prefect Haussman zijn in het jaar, dat met 1 Oct. jl. geëindigd is, te Parijs geslecht: 2325 huizen, te zamen bevattende 14287 afzonderlijke vertrekken, en in hetzelfde tijdsverloop zijn 3809 nieuwe huizen gebouwd, die te zamen 23753 vertrekken bevatten. Deze verbouwing op zoo groote schaal duurt nu reeds vijftien jaren, ge durende welken tijd 86,944 huizen gebouwd en 21,641 afgebroken zijn. Vereenigde zitting der beide Kamers. Dinsdag 25 Februari 1S6S. Opening van de gewone vergadering der Staten-Generaal. De heer Mr. J. A. Philipse, die den voorzit- terstoel bekleedt, opent, nadat de leden der beide Kamers zich in de zaal bestemd voor de zittingen der Tweede Kamer vereenigd hebben, tegen halfeen de vergadering. De voorzitter laat door den griffier voorle zing doen van het Koninklijk besluit van 15 dezer, houdende zijne benoeming tot voorzitter der Eerste Kamer gedurende de aan staande zitting. De voorzitter, aan wien dientengevolge, over eenkomstig het voorschrift van art. 103 der grond wet, het bestuur der vergadering is opgedragen, benoemt eene commissie, uit leden der beide Kamers samengesteld, om de ministers te ontvan gen en in- en uitgeleide te doen. De heeren Heemskerk, minister van binnen- landsche zaken, en Schimmelpenninck, minister van financiën, die de commissie tot opening uitmaken, en zich op statige wijze naar het gebouw van de Tweede Kamer hebben begeven, worden, na een kort tijdsverloop aldaar aange komen, in de vergaderzaal binnengeleid. De beide heeren ministers plaatsen zich voor den troon. De heer Heemskerk, minister van binnen- landsche zaken, houdt daarop de volgende rede Mijne Heeren Naar 's Konings bevelen komen wijde Verte genwoordigers van 't Nederlandsche vólk wel kom heeten in deze nieuwe zitting. Het oogenblik waarop gij Uwe parlementaire werkzaamheden aanvangt, is gewichtig; moge het blijken heilspellend te zijn voor het Vader land. Daartoe wil do Regeering 's lands afgevaar digden met vertrouwen to gemoet gaan. De vorige Tweede Kamer sprak met eene kleine meerderheid eene afkeuring uit over het buitenlandsche beleid in een moeilijk tijdperk, dat gelukkig tot het verledene behoort. Tegenover dat oordeel stonden de raadslieden des Konings vast in de overtuiging, dat in die belangrijke zaken ten nutte van den staat en met goeden uitslag was gehaudeld. Van de Koninklijke beslissing over liet aau- gevraagd ontslag van het kabinet, was eene ontbinding der Tweede Kamer het gevolg, hoe zeer niet dan na rijp beraad en met leedwezen tot dien maatregel werd overgegaan. Thans begroeten wij eene nieuwe Tweede Kamer, waarvan een vijfde deel uit nieuwe leden bestaat. Voor Regeering en Vertegenwoordiging is nu de taak weggelegd, om aan het Vaderlaud te waarborgen, wat, na den strijd der verkie zingen, de wensch van alle weidenkenden is, de noodige overeenstemming der machten, die het vertrouwen op de deugdelijkheid en duurzaam heid onzer groudwettigo instellingen versterk©. Uwe medewerking zal worden ingeroepen behalve voor de eischen van den Staatsdienst, voor Nederland en Indic, voor een aantal maatre gelen van wetgeving, waarvan eenige reeds meermalen door de Vertegenwoordiging zijn verlangd. Mag het der Regeering te beurt val len, daarbij den steun der Staten-Generaal te ondervinden, dan kan deze zitting goede vruch ten opleveren. Welke ook de uitslag Uwer overwegingen zij, laat ons allen bij de beraadslagingen, hier te voeren, in het oog houden, wat ons ten allen tijde vereenigt: liefde voor den vorst en zorg voor het getrouwe Nederlandsche volk, dan zal het den lande onder Gods zegen wol gaan. In naam des Konings vorklaren wij deze bui tengewone zitting der Staten-Generaal geopend. De ministers van binnenlandsche zaken en van financiën worden na het uitspreken dezer rede door de commissie uitgeleid. De voorzitter sluit, nadat de commissie is teruggekeerd, de vereenigde zitting der Kamers, ADVEKTENT1EIN. De ondergeteekeuden ne men de vrijheid, de stem gerechtigde leden der Ne- derduitsche Hervormde Gemeente te Lei den te herinneren aan de oproeping voor eene vergadering tot bespreking der aan staande verkiezingen, te houden in het gebouw tot Nut van 't Algemeen op de Ruïne op Donderdag 2? Februari aan staande des avonds te zeven uur. Vau het oproepingsbriefje, dat zooveel mogelijk aan de huizen der stemgerech tigde leden is bezorgd, zijn nog enkele exemplaren overig en, zoolang de voor raad strekt, verkrijgbaar bij den boek handelaar D. .1. COUVÉE op de Mare. F. B. Coninck Liefsting. C. Blansjaar. H. C. J. Hoog. J. Engels Jr. J. van Lith. J. L. Teerlink. J. F. La Rivière. D. J. Couvée. N. J. van der Mandele. G. W. A. Plaat. M. H. Esser. J. W. Schaap. T. W. Hartrop. II- J* Giezen. A. Haetevelt Jz. L. van Nifterik. steeds voorhanden en verkrijgbaar aan de Fa briek, Prinsengr., bij de Prinsenstr., EE. 122, tegen don prijs van f 2,75 en f3 devierk. ned. e). Vroeger H. van Beugen Brieven franco. P. POT en C". Amsterdam.

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 3