1^» LET WEL. KOPER- EK METAALGIETERIJ, beid van liet wetgevend lichaam, dat er aan den onhoudbaren toestand een einde kome. Engeland. John Stuart Mill heeft eene bro chure over de Iersche quaestie in het licht ge geven, die, gelijk van zelf spreekt, zeer de aan dacht trekt. Niet weinig scherp is zijne critiek over de Engelsche natie, die niet algemeen het onrecht, Ierland aangedaan, erkent; alleen het landbezit wordt, naar het schijnt, door hem be sproken. De tijd tot een minnelijke schikking tusschen eigenaar en pachter is voorbijmen moet nu met het gezag in hunne betrekkingen tusschen beide komen, en de ongelijke, jaarlijks verwisselende huursom in eene vaste opbrengst veranderen, waardoor elke pachthoeve de eigen dom wordt van den tegenwoordigen bezitter, die alleen jaarlijks eene zekere som daarvoor zal hebben te betalen. Die jaarlijksche opbrengst zou den eigenaar van staatswege moeten ver zekerd worden; terwijl het hem vrijstaat, om, zoo hij dit verkiest, dadelijk in eens eene be paalde afkoopsom uit de schatkist te ontvangen. Aan eene commissie wil schr. het onderzoek opdragen welke som als een billijk equivalent voor den landeigenaar kan beschouwd worden voor de huur, die hij nu geniet. Die commissie zal echter niet den gewonen slakkengang moe ten gaan, maar krachtig de handen aan het werk zetten. De Engelsche bladen, en o. a. de //Times", vallen hem hevig aan en vinden zijne plannen onuitvoerbaar. De //Morning-Standard" zegt, tot haar leedwezen, op de lijst van kwakzalvers van allerlei aard, die geneesmiddelen voor de ziekte van Ierland hebben aangewezen, thans ook den beroemden naam van den heer John Stuart Mill te moeten plaatsen. Volgens haar toont het ge schrift van den heer Mill, hoe weinig praktisch gezond verstand een leeraar in politieke wijs begeerte er op nahouden kan. Rusland. In berichten uit St.-Petersburg wordt gewag gemaakt van de hevige koude, welke aldaar heerscht. In een dezer berichten wordt o. a. medegedeeld, dat de ademhaling het gelaat met een masker van ijs overdektde knevels, de baard, de wenkbrauwen, de oog haartjes zijn bezet met ijskegels. In de straten vallen musschen bezwijmd neer; verscheidene koetsiers bevriezen op den bok. Niets ziet men in de straten dan eenige ongelukkige voertuigen en politie-agenten. Als men de huizen opent valt de warme lucht als sneeuw neder. Bij gelegenheid van het bal aan de Fransche am bassade bevroor de koetsier van prins Wint- genstein op den bok, van een ander bevroren de vingers. De bevroren neuzen en ooren zijn niet te tellen. De koude gaat alle beschrijving te boven. De sneeuw kraakt als gestampt glas onder de voeten, en men gevoelt zich tot in het merg der beenderen door koude aangetast. Ging men zonder pels uit, men viel gewis na eenige schreden dood. De post doet geen dienst, want de raderen en disselboomen breken bij den min sten schok. Ameeika. De telegraaf meldt ons dat het conflict tusschen den president der Vereenigde Staten en de vertegenwoordiging nog geen kans heeft een eind te nemen. Men herinnert zich, dat de eerste in der tijd den generaal Stanton als minister van oorlog heeft ontslagen, omdat hij de politiek van den president tegenwerkte, en den generaal Grant tot zijn opvolger heeft benoemd; doch dat dit ontslag en deze benoe ming door den senaat gecasseerd werden, zoo dat Stanton in zijne functie werd hersteld. Thans meldt een telegram, dat Stanton tegen zijn wil andermaal door Johnson is ontslagen en dat generaal Thomas tot zijn opvolger is benoemd, en de eerste diensvolgens een beroep heeft gedaan op den senaat, die hem, evenals vroeger, dadelijk in het gelijk heeft gesteld door het aannemen van een besluit, waarbij het ont slag onwettig wordt verklaard. Aan het Huis van vertegenwoordigers heeft de president de stukken betreffende de geschillen met Grant ingediendhij beschuldigt Grant van insubordinatie, aangezien deze onmiddellijk nadat hij door Johnson in de plaats van Stanton tot minister was benoemd, dezen zijne betrekking heeft overgegeven. Grant echter had de benoe ming slechts aangenomen om te beletten dat een der vertrouwelingen van Johnson tot mi nister zou worden benoemd; eene belofte om zich met den president tegen den senaat te verzetten door zijn post te blijven waarnemen schijnt hij niet gegeven te hebben. Verder meldt de telegraaf dat in de Ka mer van vertegenwoordigers een voorstel is ingediend om Johnson in staat van beschuldi ging te stellen. Dit voorstel is in handen ge steld van de commissie voor de zaken betreffende de reconstructie der Unie. Deze heeft daarop tot het aannemen van het voorstel gead viseerd. Het congres heeft bepaald daaromtrent Maandag (heden) een besluit te nemen. GEMENGDE BERICHTEN. De Prov. Noord-Brab. Courant deelt het volgende mede Op den 19den dezer, de geboortedag van Z. M. onzen geëerbiedigden koning, beviel de vrouw van den serg.-majoor Van Hedel, van het 5de reg. inf., van een zoon, hetgeen door genoemden serg.-majoor per telegram aan Z. M. werd bekend gemaakt, alsmede dat de zoon de namen van den beminden vorst zoude dragen. Z. M. heeft als een blijk van Hoogstderzel- ver goedkeuring per telegram zijn dank aan genoemden serg.-majoor doen bekend maken. Hetzelfde blad vermeldt ook de volgende tragische geschiedenis: De Nieuwe Bredasche Courant deelde in zijn vorig noramer mede, dat een welgekleed jongeling zich te Schaerbeek aan een vuilniskar had op gehangen. Thans ontvangt die courant het be richt, dat er aan geen zelfmoord te denken valt, maar dat de ongelukkige door 3 of 4 per sonen aangegrepen en met geweld aan de vuil niskar is opgehangen. Een der schuldigen is bereids gevat en de justitie doet ijverige na sporingen om de andere booswichten in handen te krijgen. Het schijnt dat de moord aan ja- loerschheid moet worden toegeschreven. Wij vernemen alsnog de volgende bijzon derheden van den Vrijdag-avond bij de heeren Mouton te 's-Hage ontstanen brand. De oorzaak was dat toen men eene flesch, die 60 kan aether inhield en gebroken was, we gens vrees voor verdamping in eene andere flesch ovorstortte, deze tweede flesch ook brak en daardoor juist de verdamping plaats had, waar voor men aanvankelijk beducht was, ten gevolge waarvan dan ook bij het gestookt zijn van de fornuizen zich eene vlam uitspreidde, die aan vankelijk grond gaf tot de veronderstelling dat het laboratorium in lichtelaaie vlam stond, of schoon het later bleek dat dit slechts eene geestvlam was, die zich hier en daar aan zol dering en wanden had medegedeeld. Bij deze gelegenheid hebben twee knechts, die in het laboratorium werkzaam waren, ern stige brandwonden bekomen. De Heldersche Courant deelt mede, dat het bericht, hetwelk in verschillende couranten werd opgenomen, omtrent de reis van den bur gemeester van Texel, die met de stembus over Harlingen en Amsterdam naar Alkmaar zou gegaan zijn, geheel bezijden de waarheid is. De welingerichte stoomboot //Ada van Holland" heeft trouwens dienzelfden dag nog tweemaal de reis van Texel naar den Helder heen en terug gedaan, zoodat zulk een gekke reis ook geheel onnoodig zou geweest zijn. Te Brussel is in hechtenis genomen baron Sebille, beschuldigd van een diefstal van 680,000 franken ten nadeele van den heer Von Rothschild gepleegd, door nl. aan diens agent te Brussel tegen contante penningen Orleans-spoorwegaan- deelen te hebben gegeven, die later als valsch zijn erkend. De dader is dezelfde persoon die, voor eenige jaren, zich als Fransch generaal vermomde, om te Parijs bij het departement van oorlog belangrijke documenten te halen, door middel waarvan hij aan verscheidene personen geld wist af te troggelen. GEVEILDE PERCEELEN. Afloop der gehouden verkooping aan den Burg alhier, op 22 Februari 1868, ten overstaan van den Notaris J. M. E. Dercksen, van: N°. 1. Een huis en erf aan de noordzijde van de Langebrug, Wijk IY, N°. 405. Kooper J. D. Gijzen voor f 1500. N°. 2. Een huis en erf in de Kloksteeg, Wijk IY, N°. 816. Kooper H. Borgerding voor f 500. OFFICIEELE BERICHTEN. Eerste Huwelijks-Afkondiging te Leiden, den 23sten Februari 1868. H. de Koning jm. 26 j. en M. W. Dubbel- deman jd. 26 j. G. van der Post wedr. 51 j. en M. C. Zaalberg wed. 50 j. A. Crama wedr. 48 j. en S. Wassenburg jd. 32 j. ADVERTENTIEN. Met Mei a. s. of eerder wordt gevraagd, tot ver dere opleiding, een KORENltlOLSClVAARS- KNECHT die eenigen tijd bij het vak is werkzaam geweest. Adres, met franco brieven, doch liefst in persoon, bij C. A. van KERK WIJK te Benthuizen, bij Leiden. hoek HEERENGRACHT en ZUIDCINGEL. I-I ET- en DRAAI 1VERK, reparatiën aan WERKIIflCrEN, prompt en soliede uitgevoerd. De ondergeteekende is zoo vrij zich beleefde lijk aan te bevelen, zullende door hem niets on beproefd gelaten worden, zich het vertrouwen van zijne geëerde begunstigers alom en van HH. Fabrijkanten waardig te maken. B. J. OLEFF. OPENBARE VRIJWILLIGE VERKOOPING TK KATWIJK a/d KUN, in het Logement de Roskam, bewoond door C. de "Wit; de veiling Dingsdag 25 February 1868, de gunning Dingsdag 3 Maart 1868, beide des voortniddags ten 9 ure precies, te honden door den Notaris A. K. DE KONING, van 3 b., 60 r., 90 e. uitmuntend best WEI- of HOOILAND, gelegen binnen de gemeente Katwijk, in den Homespolder, waarop desver- kiezende de helft der kooppenningen als late hypotheek kan gevestigd worden. Boomcn-Verkooping op de Hofsteden de Paauw en eenige op Raaphorst en Backershageonder Wasse naar, nabij den Deyl, op Woensdag den 4den Maart 1868, des morgens ten 10 ure precies, van eene aan zienlijke partij extra zware EIKEN, ESSCHEN, EL ZEN, BEUKEN, IEPEN, POPULIEREN, LINDEN, MASTEN en an dere BOOMEN, bijna allen voor werkhout ge schikt; kunnende te water worden vervoerd. De verkooping zal gehouden worden op de buiten plaatsen, te beginnen op de Paauw. Breeder bij biljetten.

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 3