deert de logica, maar helaas de conclusie van onzen Gemeenteraad is anders uitgevallen. De onbemiddelde man, die, bruiker van een huis van ƒ500, de eerste en tweede verdieping aan anderen verhuurt, terwijl hij voor zich en zijn geheele gezin slechts een donker achterkamertje overhoudt, bewijst volgens onzen Raad dat hij een iukomen heeft van ongeveer ƒ4000, even zeer als de welgestelde, die een huis van den zelfden prijs voor zich zeiven alleen gebruikt! Kan men grover onrecht plegen en het beginsel dat men zelf voorop stelde meer ver loochenen dan door het maken van eene soort gelijke bepaling? Wordt vervolgd). BINNENLAND. LEIDEN, 24 Februari. Heden viert de meesterknecht der drukkerij van den heer J. O. Drabbe, T. Copier, zijne vijftigjarige betrekking als letterzetter. Hij werd als president der Typographische Vereeni- ging Laurens Jansz. Coster door de leden dier Vereeniging verrast met een cadeau, bestaande uit eene prachtige pendule, met toepasselijke in scriptie. Yan zijn patroon ontving hij een zil veren theeservies ten geschenke, en ook de ge zellen der drukkerij hebben hem een geschenk aangeboden. De Tweede Kamer der Staten-Generaal zal waarschijnlijk reeds Dinsdag-namiddag te 3 uren eene zitting houden, waarin commissiën zullen worden benoemd tot het onderzoek der geloofs brieven van de leden. Bij de Donderdag plaats gehad hebbende verkiezing voor een lid der prov. staten van Zuid- Holland, voor het district Middelharnis, verkreeg niemand de volstrekte meerderheid. Er moet eene herstemming plaats hebben tusschen Mr. P. C. A. M. van Weel en Mr. J. E. van den Broek. Dezer dagen is namens Z. K. H. prins Fre- derik der Nederlanden een kapitaal huis en tuin in de Nobelstraat te 's-Gravenhage aange kocht, bestemd voor de Louisa-stichting. In deze stichting, zoo genoemd naar prinses Frederik, zullen nagelaten kinderen van minvermogende vrijmetselaren opgenomen en verzorgd worden. Reeds is een ontwerp en teekening voor de ver bouwing gereed. De afdeeling 's-Gravenhage der//Hol- landsche Maatschappij van Landbouw" hield Donderdag 11. eene vergadering, waarin door den heer Mr. De Raedt van Oldenbarneveld in eene uitvoerige rede de aandacht gevestigd is op den toestand van het 's-Gravenhaagsche Bosch. Spr. klaagde over de wijze waarop het Bosch onder houden werd en drong er op aan, dat de af deeling zich die zaak zou aantrekken, ten einde het domeinbestuur uit te noodigen, de vereischte maatregelen te nemen tot voorkoming van de vernieling van het Bosch. Door onderscheidene voorbeelden toonde hij aan, hoe onberaden er met het omhakken van gezonde boomen werd te werk gegaan, soms om een nietig water werkje uit te voeren. De tijdelijke voorzitter, de heer Schiller, ver dedigde de betrokken ambtenaren mishandeling van het Bosch, welke woorden door den heer De Raedt gebruikt waren, vond geen plaats. Wel waren er aanmerkingen te maken op de wijze waarop in het Bosch te werk werd gegaan, maar de toestand was niet zoo treurig als door den heer De Raedt werd betoogd. Deze beweerde nu dat wellicht de voorzitter te zeer ingenomen was met dat, wat hij. zelf had aangelegd, en hield zijne aanklacht vol, waarop ten slotte de heer Schiller weer repliceerde, zich zeiven verdedigde en voorstelde om de verdere behandeling van de zaak uit te stellen, waartoe werd besloten. Het openbaar ministerie bij het prov. ge rechtshof van Noord-Holland heeft conclusie genomen in het bekende rechtsgeding betreflende de Overtoomsche sluis, gevoerd tusschen Haar lem en Rijnland appellanten van het vonnis der rechtbank, en Amsterdam geïntimeerde. De conclusie strekte tot bevestiging van het vonnis. Het Hof zal uitspraak doen op Don derdag 2 April e. k. In den nacht van 15 op 16 Febr. jl. is uit de postkar, die des avonds te 10 uren van Breda vertrokken is, tusschen Utrecht en Oosterhout, vermist of ontvreemd: een pak ket brieven, verzonden uit Middelburg en be stemd voor Amsterdam, waarin drie aange- teekende brievende eerste geadresseerd aan //Jhr. L. J. van Teylingen, kapitein der genie te Amsterdam," inhoudende twee bankbiljetten van 300, een van ƒ200, éen van 25 en een muntbiljet van 10de tweede geadresseerd aan //de heeren Leembrugge, Guepin en Muys- ken te Amsterdam," inhoudende: drie wissels, groot te zamen ƒ1256.80, ten laste van den heer C. A. Schaezler, en een wissel groot 103.50, ten laste van de heeren Vermeer en C0.; de derde afkomstig uit Breskens en geadresseerd aan den heer C. ten Brumraeler te Amsterdam, waarvan de inhoud nog onbekend is. De offi cier van justitie te Utrecht verzoekt opsporing, aanhouding en bericht. De vorige week hebben te Utrecht eenige studenten eene meeting belegd, met het doel om ook onder de Utrechtsche studenten eene af deeling van het //Anti-Dagbladzegel-Verbond" op te richten. De meeting was talrijk bezocht. De heer Lion las een zeer omvangrijk opstel voor, waarin hij tal van bezwaren aanvoerde tegen het verbond, en met vele cijfers, aan buiten- landsche couranten (Spaansche, Engelsche, Duit- sche, Fransche en Belgische) ontleend, trachtte te betoogen, dat de couranten niet goedkoo- per zouden adverteeren, en te gelijker tijd ook niet goedkooper en beter zouden worden, enz. Door eenige studenten werd hierop gevraagd, of hij zijn opstel wilde laten drukkendan kon men beter oordeelen over de waarde zijner be zwaren en de juistheid zijner cijfers. Men sloeg hem voor, zijn stuk te plaateen in het academie- tijdschrift //Vox Studiosorum." De heer Lion gaf hierop te kennen, dat hij nog niet dadelijk hierop kon antwoorden, maar dat zijn antwoord allerwaarschijnlijkst //ja" zou wezen. De meeting werd daarop gesloten. Een 20tal studenten zijn reeds tot het verbond toegetreden. Een veel grooter aantal wil echter de discussiën van de tweede meeting afwachten, alvorens een besluit te nemen. De president der rechtbank alhier, zoo schrijft men uit Arnhem, Mr. G. J. IJssel de Schepper, heeft wegens lichaamsgebreken zijn ontslag aangevraagd. In hem verliest de rech terlijke macht een van hare bekwaamste leden. De leden der rechtbank en van de balie zijn voornenens, hem een photogra- phisch album, voorzien van hunne photogra- phieën en handteekeningen, als aandenken en bewijs van hulde bij zijne aftreding aan te bieden. Dinsdag-avond trad in de vergadering der //Maatschappij tot Nut van den Javaan" te Gro ningen de heer Posno, oud O.-I. ambtenaar, op en schetste bij die gelegenheid de aanleiding tot het oprichten der Ned. Handelmaatschappij en de invoering van het cultuurstelsel. Na zijne voordracht had er eene gedachten- wisseling plaats, waaraan verscheidene heeren deelnamen. De discussie kenmerkte zich zoo bericht men door goeden toon en humane voordracht van de uiteenloopende gevoelens. Naar wij vernemen, schrijft de Ned. In dustrieel", zijn de bronzen medailles en eervolle vermeldingen, aan Nederlanders toegewezen ter gelegenheid der wereldtentoonstelling van 1867, op dit oogeublik nog niet van de keizerlijke commissie ontvangenzij mogen echter weldra worden verwacht, en vermoedelijk zal kort daarna de uitreiking plaats grijpen. Te Kampen is tijdelijk tot leeraarinde wiskundige wetenschappen aan het gymnasium aangesteld de heer G. Schouten, phil. cand. aan de hoogeschool alhier. Volgens bericht van 's Konings gezant te St. Petersburg is bij keizerlijke ukase van 30 Ja- nuari jl. de invoer in Rusland verboden van voorwerpen, welke van kleurstoffen voorzien zijn waarin arsenicum voorkomt, als bijv. be hangselpapier, organdis, tarlatanes en mouse lines, kinderspeelgoed, suikerwerk enz. De Staats-Courant bericht dat den 18den Februari jl. te Parijs de uitwisseling heeft plaats gehad der akten van bekrachtiging op het post verdrag, den 22sten Januari jl. tusschen Neder land en Frankrijk gesloten. Bij koninklijk besluit van 20 Februari jl, is benoemd tot ridder der orde van den Neder- landschen Leeuw de heer J. P. Hofstede, hoofd directeur der posterijen. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Zaterdag des namiddags te 5 uren 43°, des avonds te 8 uren 40°, te 10 uren 36°. Zondag 's nachts te 12 uren 39°, te 3 uren 40°, 's morgens te 5 uren 41°, Wind: N. W., te 8 uren 39°, 'sna middags te 12 uren 43°, te 4 uren 42°, 's namid dags te 5 uren 40°, 's avonds te 8 uren 38', te 10 uren 36°. Maandag 's nachts te 12 urn 36°, te 3 uren 39°, morgens te 6 uren 40', Z. W., te 8 uren 42', 'snamiddags te 12 ure; 48*, te 4 uren 47*. De Arnhemsche Courant schrijft het vol gende //In sommige Haagsche kringen loopt het ge rucht, dat het lintje, aan den minister Hassel- man geschonken, zijn uitzet wezen, en de heer 's Jacob, het uitgevallen lid der Tweede Kamer, hem opvolgen zou. Mochten, onverhoopt, al de ministers blijven zitten, dan, zegt men, zal van den kant der oppositie eenvoudig aldus gehandeld wordeo bij de discussie over de definitieve begrootings- wetten voor 't loopende jaar, zou op elk daar voor vatbaar hoofdstuk een amendement worden voorgedragen op het traktement van den be trokken minister." BUITENLAND. Pruisen. In het Huis der afgevaardigden ii het wetsontwerp betreffende de vermeerdering van de geldmiddelen tot leniging van den nood in de regeerings-districten Gumbinen en Konings bergen aangenomen, overeenkomstig de voorstel len der commissie, waarmee de regeering zich een stemmig verklaard had. Diensvolgens kunnen nu in de genoemde districten uit de staatskas ren- telooze voorschotten worden uitgekeerd tot aan schaffing van zaaikoren bij den aanstaanden veldbouw, en, in dringende gevallen, ook tot voorziening in andere behoeften. Tot dekking van deze uitgaven stelde de minister van finan ciën voor, om niet-rentedragende schatkistbil jetten uit te geven hoogstens voor den tijd van éen jaar en ten bedrage van 3 millioen. Frankrijk.. Sinds Donderdag is in het wetge vend lichaam het amendement-Janzó in discussie gebracht; het bepaalt dat het geven van over zichten en beoordeelingen van het verhandelde in den senaat en in het wetgevend lichaam niet verboden zal worden. Als spreker trad eergisterea op M. Thiers. Hij betoogde dat elke regeeriDg moest verlangen vrij beoordeeld te worden. Be wetgever heeft willen voorkomen, dat er onjuist heden in de verslagen voorkwamen, doch heeft de beoordeeling der debatten niet willen tegen gaan. De moeilijkheden daaromtrent zijn door liet gouvernement ontstaan. Spreker drong ef op aan, dat het Februari-decreet zou gewijzigd worden. Volgens zijn inzien eischt de waardig-

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 2