N°. 2466 Maandag A0. 186 24 Februari. DAGBLAD PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden, per 3 maandenf 3.00. Franco per post3.85. Afzonderlijke Nommers0.10. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN. Van 1-6 regels ƒ0.75; iedere regel meerƒ0.12® Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels ƒ0.90; iedere regel meern 0.15. I', I N N EN LA N 1) LEIDEN, 22 Februari. De voorstelling, gisterenavond door het Haagsche opera-gezelschap alhier gegeven, werd door een zeer talrijk publiek bijgewoond, dat op duidelijke wijze van zijne tevredenheid blij ken gaf. En dit was ook volkomen verdiend de opvoering van den Don Pasquale" was uit muntend de opera werd met entrain gegeven en ieder was volkomen op de hoogte van zijne partij. Het was verreweg de beste voorstelling van dezen winter, en wij hopen dat het goede succes van gisterenavond het gezelschap eene aanmoediging moge zijn, om nog meer derge lijke opera's bij ons op te voeren. In //le Ga min de Paris" waren het vooral Mm. Didier, die de titelrol vervulde, en M. Lingé, de oude generaal, die het stukje deden reüsseeren. Gedurende deze week zijn dagelijks in het werkhuis alhier opgenomen van 153 tot 186 volwassen personen en van 78 tot 102 kin deren. Te 's-Gravenhage is een protest opge maakt tegen de 'wijze waarop thans in de zaak van het nationaal monument wordt gehandeld. Dit protest, reeds door velen geteekend, luidt: //De ondergeteekenden hebben de eer aan de commissie voor de oprichting van het nationaal gedenkteeken voor November 1813 te kennen te geven: //Dat zij vernomen hebben dat de commissie heeft gemeend de voormalige jury, destijds uit sluitend benoemd om de mededingende ontwer pen naar de uitgeschreven prijsvraag van dat monument te beoordeelen, nu andermaal te moe ten en mogen raadplegen //over eenige details van uitvoering in het beeldwerk;" //dat die jury het ter uitvoering aan zijne ontwerpers opgedragen model van het bekroond ontwerp Ebenhaëzer, nadat dit op last der hoofdcommissie herhaaldelijk gewijzigd is ge worden, als zoodanig heeft afgekeurd //dat de commissie, van die uitspraak gebruik makende, den bekroonden ontwerper der beel den, die met bijna algemeene stemmen door de hoofdcommissie en de afgevaardigden met de uitvoering werd belast, nu niet alleen van de verdere uitvoering, maar zelfs van het toezicht op de zaak beeft uitgesloten, en thans aan den heer Yan Kempen, fabrikant van gouden en zilveren werken, de hoofdleiding dier uitvoering heeft toevertrouwd: //dat men op diens aanbeveling aan den heer J. Jaquet te Brussel, een Belgisch beeldhouwer, dien men thans voor Nederlander tracht te doen doorgaan, heeft opgedragen i/l°. Het maken, niet van een model, maar van een //croquis" op 1/10 der ware grootte, door de //huishoudelijke commissie te beoor deelen //2°. het boetseeren der beelden op ware grootte, welke in de fabriek van den heer Yan Kem pen door middel der galvano-plastic zullen wor den in koper gebracht; //dat derhalve de beelden van het Neder- landsch gedenkteeken, een kunststuk door de gezamenlijke bijdragen van het Nederlandsche volk tot stand te brengen om Nederlands onafhankelijkheid en verlossing van vreemde overheersching te verkondigen, met uitsluiting van den Nederlandschen ontwerper der beelden, zal worden vervaardigd door een vreemdeling, onder oppertoezicht van een fabrikant van gouden en zilveren werken. De ondergeteekenden beseften al het grie vende dat in zulk eene miskenning van eigen krachten en in zulk eene willekeurige handeling voor de Nederlandsche kunstenaren in het al gemeen gelegen is, en gevoelen zich gedrongen met klem op te komen tegen deze //anti-natio nale" handeling." Bij kon. besluit is bepaald, dat de vergadering der Staten-Generaal, aanstaanden Dinsdag, den 25sten dezer, door eene commissie, bestaande uit de ministers van binnenlandsche zaken en van financiën, namens Z. M. zal worden geopend. De verjaardag des Konings werd aan het Nieuwediep met meer dan gewonen lui ster gevierd en o. a. ook door het houden eener groote parade. Bij zulk eene scheepsparade is het gebruike lijk, dat de kommandant eenige hartelijke, vader land- en koninglievende woorden tot zijne be manning richt. Dit nu geschiedde ook, zoo meldt de N. Rott. Courant, op Zr. Ms. wachtschip //de Kortenaer" te Nieuwediep. De kommandant van dien bodem, de kapitein ter zee F. A. A. Gregory, achtte deze plech tigheid geschikt, om te doen blijken èn van zijne kennis van staatszaken èn van zijne zeer bijzondero vaderlandsliefde. Na eene korte inleiding zeide hij o. a. Mannen Z. M. de Koning is onlangs verplicht ge weest, de Kamer van zoogenaamde" volksver tegenwoordigers te ontbinden. Binnen kort zal de nieuwe Kamer weer bij eenkomen. //"Wat die zal doen, is onbekend, maar laat ons hopen, dat deze niet als de vorige door eigenbelang, maar door vaderlandsliefde zal be zield wezen, en alzoo aan de tegenwoordige ministers des Konings het regeeren zal mogelijk maken." Yolgens de Nieuwe Goessche Courant circu leert te Zuilen en te Kampen onder de vrou wen een adres aan Z. M. den Koning, waarin de dames-onderteekenaressen, die den Konmg noemen//vleesch van ons vleesch en been van ons gebeente," Z. M. haar leedgevoel betuigen, dat zij het moeten aanzien, dat een aantal //ra dicalen," met hunne moderne begrippen, het land in den afgrond helpen en den koninklijken troon ondermijnen. De dames moeten het trou wens ronduit verklaren, dat zij het al jaren hebben verwacht, dat Zr. Ms. troon onder mijnd zou worden door de valsche grondslagen, waarop het gebouw van den staat sedert 1848 gelegd isen eindelijk in 1857, toen het onder wijs ontdaan is van de kennisse Gods, toen heeft eene helsche hand zich naar Zr. Ms. troon uitgestoken en dien van jaar tot jaar al vaster omklemd. Het godvergeten begrip eener volkswil is naar het oordeel der dames-adressanten voort gevloeid uit het gruwel, dat de Almachtige God verworpen is. Ten slotte wenschen de onderteekenaressen Zijne Majesteit den moed toe, //om in den Name Gods, tot //die vijandelijke gedrochten, die door de radicalen weer in de Tweede Kamer gebracht zijn," te zeggen Pakt u van hier, Oranje en Nederland is éen en zal niet van een gescheurd worden Blijkens de vanwege het departement van financiën uitgegeven //Handels-statistiek over 1866" heeft in dat jaar bedragen de invoer in het algemeen omstreeks 529 millioen gulden, waarvan ter zee bij de 344 millioen, en wel 171% met zeil- en 172% mill, met stoomsche pen. De uitvoer heeft bedragen 436% millioen, waarvan ter zee 252 mill., en wel 114 met zeil- en 138 mill, met stoomschepen. De waarde der 117,046 rundereu, in dat jaar veraccijnsd, beliep ruim 16 millioen, en die der 115,494 kalveren eene waarde van ruim 2% millioen, gezamenlijk eene waarde van 18% mil lioen gulden. De officier van justitie te Haarlem heeft aan de redactie van het //Weekblad van het Regt" een breedvoerig verslag gezonden van de veel besproken gebeurtenissen te Velzen, in de eerste dagen van September 1866. Hij heeft dat noodig geacht voor eene juiste en onbevangen beoordeeling van zijne destijds ge volgde gedragslijn. De officier voornoemd meldt, in eene begeleidende missive, dat hij na Augus tus 1867 den minister Borret zijne schriftelijke verdediging door tusschenkomst van den procu reur-generaal in N.-Holland had toegezonden, maar dat die, waarschijnlijk ten gevolge van het overlijden van den genoemden bewindsman, onbeantwoord was gebleven. Hij heeft den tegen- woordigen minister met zijne gronden van ver dediging bekend gemaakt en is alzoo eerst nu in de gelegenheid, die gronden te publiceeren. De brief met het breedvoerige rapport, gedag- teekend 2 Februari 1868, wordt door het //Week blad" ter algemeene kennis gebracht. Men meldt ons uit Brielle: De stoom boot Batavier", eergisteren bij het uitstoomen op Schulpenplaat aan den grond gevaren, zat gisteren nog vast, en heeft assistentie bij zich. De Tijd" gaf gisteren de laatste lijst der bijdragen voor het pauselijk leger. Het totaal dier giften bedraagt 184,375.225. De //Tijd" meldt het volgende: Wij vernemen, en brengen ter kennis van de belanghebbenden, dat het vertrek van vrijwilli gers voor het korps pauselijke zouaven uit Brus sel, tot nadere aankondiging, is gestaakt, en wel wegens een zeer groot getal personen uit alle landen, die in de laatste weken te Rome zijn aangekomen, om in het leger van den H. Ya- der de wapenen op te nemen. Wanneer er op-

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 1