met volle vertrouwen zooveel mogelijk wenscht te gemoet te komen. Deze verklaring werd met veel bijval begroet. De minister-president, graaf Auersperg, heeft daarop de ministers bij het Heerenhuis aanbevolen, hetwelk ten allen tijde getrouw zijne roeping volbracht en steeds een geest van vaderlandslievende onpartijdigheid aan den dag beeft gelegd. Hij verklaarde dat de regeering zich de vrijzinnige instellingen zou handhaven. Ook deze woorden werden zeer toegejuicht. Frankrijk. Voor de eerste kamer der correc tioneel© rechtbank is onlangs eene zaak behan deld van laster jegens dooden. Het proces gold een libel, waarin de schrijver, sprekende over Lacomte St.-Michel, zeide, dat deze door den maarschalk De Broglie als dief was weggejaagd. In naam der kleinzoons van den betrokkene heeft de advocaat Arago geëisckt, dat de las terlijke passage uit het geschrift zou worden gelicht, en de rechtbank heeft daarop bij von nis den uitgever verboden eenig exemplaar van het geschrift te verkoopen, voordat de bewuste passage daaruit zou zijn gelicht, op straffe van 100 franken boete voor elk exemplaar, dat zon der die uitlating mocht worden verkocht. De heer Loon Foucauld, lid van het in stituut der natuurkunde bij het observatorium, bekend wegens de uitvinding van den slinger ter aantooning van de beweging der aarde, is Vrijdag jl. overleden. Hij was den 18den Sep tember 1819 te Parijs geboren. Men verzekert dat de opening der in schrijving voor de leening van 410 millioen in de eerste dagen der volgende maand zal plaats hebben. De raad van state, op dit oogenblik bezig met het onderzoek van het budget voor 1869, is op het punt van dezen arbeid te eindi gen, en zal onmiddellijk daarna zich bezig hou den met het ontwerp van wet betrekkelijk de leening. Beide ontwerpen zullen dus te gelijker tijd aan het wetgevend lichaam worden mede gedeeld. De zitting in het wetgevend lichaam van gisteren blijkt weder, volgens de ontvangen dé pêches, vrij onstuimig geweest te zijn, naar aanleiding van eene verklaring des ministers Pinard, dat de regeering besloten had om van haar recht gebruik te maken en nimmer te ad- verteeren in dagbladen die het gezag trachten omver te werpen. Een amendement van Berrijer om te bepalen dat voor rechterlijke adverten- tiën de rechterlijke macht het dagblad aanwijst, werd verworpen met 126 tegen 103 stemmen. De korte inhoud van de geheele wet wordt in 12 voorschriften door do //France1' aldus mede gedeeld 1. En te fondant tu verseras TJn tres gros cautionnement. 2. Les droits de timbre tu paieras Au fisc quotidiennement. 3. Jamais tu ne censureras Les actes du gouvernement. 4. Les chambres tu respecteras, Et les ministres mêmement. 5. De nul citoyen ne diras Un mot sans son consentement. 6. Compte-rendu ne publieras Paraphrase ni autrement. 7. En y manquant, tu subiras L'amende et l'emprisonnement. 8. Chaque amende te mangera Le tiers du cautionnement. 9. Des droits d'électeur tu seras Dépossédé par supplément. 10. Le tribunal te suspendra Pour six mois provisoirement. 11. Et même il te supprimera, S'il veut, définitivement. 12. Sous ces réserves tu pourras Ecrire et parler librement. Yoor eenigen tijd werd uit verschillende Fransche fabrieksteden uit de noorderlijke depar tementen geschreven, dat bij voortduring door petitiën en memoriën de aandacht der regee ring werd gevestigd op de aldaar heerschende industrieele crisisen dat daar slechts een mid del tegen was niet weder hernieuwing van het tractaat met Engeland. De Rijsselsche kamer van koophandel toonde aan, hoe de uitvoer van Fransche linnen garens van 1863 tot 1867 van 26 mill, franken tot 7 mill, was gedaald, de invoer daarentegen van 7% tot 13y2 millioen franken was gestegenmet den invoer van ka toenen garens was het nog ergerdeze bedroeg in 1863 nog geene 7% mill, franken en had in de eerste negen maanden van 1867 het cijfer van ruim 3S mill, franken bereikt. Thans is de statistiek van het handelsverkeer in Frankrijk over het jaar 1S67 publiek ge maakt; nu blijkt wel uit de cijfers dat in 1867 de algemeene iuvoer vermeerderd en de alge- meene uitvoer verminderd is; maar wat de ka toen industrie betreft, was juist de invoer 3 millioen franken minder dan in 1866. Het Jour nal des Débats geeft als oorzaak van den minderen uitvoer op: den slechten oogst (waardoor voor 355 mill. fr. graan uit het buitenland moest aangevoerd worden) en de heerschende handels- en industrieele crisis, //die Frankrijk veel meer drukt dan Engeland, dat in zijne uitgestrekte overzeesche bezittingen groote debouchés bezit, terwijl Frankrijk alleen de markten van Europa voor zich geopend ziet, waar in 't afgeloopen jaar vooral groote spanning heerschte en men, door algemeen wantrouwen gedreven, op niets dan op de vervaardiging van Chassepot-geweren bedacht was." Volgens berichten van gisteren heeft in de zitting van het wetgevend lichaam van eergisteren de heer De G-arnier Pages zijn amendement ontwikkeld, strekkende tot opheffing van art. 2 van het decreet van 1S52, met betrekking tot de voorafgaande vergunning aan vreemde dagbladen om in Frankrijk te worden toegela ten. De heer Nogent zeide dat de vrije toela ting der vreemde dagbladen voor de Fransche journalistiek een nadeel en tevens eene onge lijkheid zou zijn. De heer Favre betoogde de volstrekte onhoudbaarheid van het tegenwoor dig stelsel, waardoor Frankrijk in een toestand wordt geplaatst, die een liberaal gezind volk onwaardig is. Het amendement is verworpen. Een amendement van den heer Pelletan aan gaande de strafbaarheid der dagbladen is mede verworpen. Nog een ander amendement, betreffende den openbaren verkoop der dagbladen, is verworpen met 194 tegen 32 stemmen. Do heer Maxime Outrey, Fransch consul in Egypte, is benoemd tot gevolmachtigd minister in Japan, ter vervanging van den heer Des Roches. In Egypte wordt do heer Outrey ver vangen door den heer Ponjade. Engeland. Do //Morning Post" verzekert dat de aftreding van lord Derby stellig te vree zen staat en dat hij zal vervangen worden door lord Stanley. Lord Russell maakt een brief openbaar over Ierland, waarin hij den heer Gladstone uitnoo- digt om als toekomstige chef der liberale partij de voorstellen te verwezenlijken, in dien brief vervat. In de zitting van het Lagerhuis heeft de regeering verklaard, dat zij weldra eene reform- bill voor Ierland en Schotland zal indienen. Aangaande hare voornemens betreffende Ierland, zal zij zich den 25sten dezer verklaren. In het spoorwegstation in Charing Cross is een brand uitgebroken. Van eene der afdee- lingen is het dak verbrand. Sir S. Nortcote heeft verklaard dat het gouvernement, ten gevolge van bewegingen onder de Egyptische troepen te Massowah, vertoogen tot den onderkoning heeft gericht, die de troe pen ten spoedigste zou terugroepen. Het gou vernement heeft geen bericht gekregen dat de Egyptische troepen verder zijn opgerukt, of dit Theodorus te Magdala aangekomen zou zijr Dit bericht is in tegenspraak met de laatst? officieuze berichten. Amerika. Uit Japan worden over New-Yor'ï de volgende ongunstige tijdingen per telegram' gemeld: Volgens berichten uit Japan van 2; Januari 11. via San-Francisco alhier ontvangt! hebben de Daimios den Mikado gevangen g» nomen. De Taikoen heeft de vlucht genome; naar Osaka, om daar een legermacht te orgj. niseeren tegen de Daimios. De stad Hiogo en twee paleizen te Jeddozir. in brand gestoken. De vertegenwoordigers de- vreemde natiën hebben hunne tusschenko^ tusschen de beide partijen geweigerd. In de New-Yorksche bladen is de corre-- pondentie openbaar gemaakt tusschen den pre sident en generaal Grant, betreffende de erken ning van den door den senaat nieuw benoec den minister van oorlog, generaal Stanton. Ee: groot deel der brieven behandelt de vraag, c! generaal Grant, die terstond zijne portefeuiii heeft overgegeven, zoodoende al of niet gehai deld heeft in strijd met hetgeen hij aan Jok son beloofd had, om namelijk in deze zaak nieö te doen dan in overleg met den president. Grao verzekert zoodanige belofte nooit afgelegd fe hebben. Het blijkt uit deze correspondentie nu, dsi Johnson, toen Grant het departement overge geven had, nog gepoogd heeft hem over te k len, geene bevelen van Stanton op te volgt: Grant eischte, dat een dergelijke last door h president schriftelijk zou gegeven worden. Jok son deed dat, en die brief is nu ook gepuk ceerd. Grant antwoordde echter, dat hij ai: dien last niet kon voldoen, zoolang Johuso: niet dien last schriftelijk gaf bij ieder afzonder lijk bevel van den minister van oorlog en da: tevens zulk een bevel nietig verklaarde. Dito. kon Johnson niet doen zonder rechtstreekse! insubordinatie tegenover den senaat. In zij: laatsten brief schreef Grant: //De gedragslij® die gij mij wildet laten volgen, was in stri met de wet, en zelf wildet gij mij daartoe geei; bepaalde bevelen geventerwijl de gedragslijn die ik volgde, en waarvan, zooals ik nooit be twijfeld heb, gij vooruit wist, dat ik die volge: zou, overeenkomstig de wet en niet in strij met eenige bevelen van mijne superieuren wb En nu, Mijnheer de president, daar mijn krijg; manseer en karakter als eerlijk man zoo hevi: aangerand zijn, houd het mij ten goede, als ik zeg dat ik deze geheele zaak van het begu tot het einde, slechts kan beschouwen als een* poging om mij mede te sleepen in een verze' tegen de wet, waarvan gij de verantwoordelijk heid niet op u durfdet te nemen, ten einde zoo doende mijne reputatie in den lande te vernie tigen. Ik ben in die opvatting eenigermate be vestigd door uwe jongste bevelen, waarbij mij gelast werd bevelen van den minister van oor log, mijn superieur en uw ondergeschikte, niet te gehoorzamen, en dat zonder dat gij die be velen hadt nietig verklaard. Met de verzekering, Mr. de president, dat niets minder dan de nood om mijne persoonlijke eer en mijn karakter ie handhaven, mij er toe kon gebracht hebben, om alzoo aan u te schrijven, heb ik de eer eerbiedig te zijn uw gehoorzame dienaar, U. S- Grant." TOONEELNIEUWS. De voorstelling Maandag-avond door bet Duitsch gezelschap van den heer Van Lier alhier gegeven, voldeed aan veler verwachting Het opgekomen publiek toonde door leven dige deelneming bij de opvoering, en door toe juichingen daarna, dat het zich amuseerde. Wat de held van dien avond, den heer Junkermann. betreft, deze had alleen in het laatste stukje //Der Kapellmeister von Venedig," een eenigszins

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 2