indien men hunne dreigende wenschen niet opvolgde, oppositie quand même maken. Onder de overige zoogenaamde conservatieven, zullen er ongetwijfeld gevonden worden, die een krachtig liberaal ministerie met eene gematigde doch steeds vooruitstrevende koloniale politiek zouden bij vallen, en niet lang of in de Kamer zal eene flinke meerderheid verrijzen die tot heil van Ko ning en Vaderland het gemeen overleg zal hel pen bevorderen. Doch wij willen ons niet wagen in een dool hof van gissingen noch trachten aan te wijzen de verschillende wegen en middelen, waardoor aan den tegen woordigen ziekelijken toestand ge nezing kan worden aangebracht. Één zaak staat vast, IJ! Excellenticnwil men niet, de grootste helft der Kamer wraakt uw regee- ringsbeleid. Dringt u nu in 's Hemels naam niet langer op, waar gij niet welkome gasten zijt; houdt, bidden we u ernstig en vurig, het land niet langer in spanning, offert uwe eerzucht op het altaar des vaderlands, gaat heen in vrede, de natie zal u dankbaar zijn. BINNENLAND. LEIDEN, 15 Februari. Maandag-avond zal het Hoogduitsche gezel schap van den heer Van Lier uit Amsterdam eene voorstelling geven in den schouwburg alhier. "Wij hopen dat het publiek in grooten getale er heen zal gaanmen kan er zeker van zijn dat men iets zal zien wat in zijne soort uitmunt. De //Duitsehe Possen" mogen niet het hoogste genre van dramatische kunst zijn dat beweren wij niet, maar zij hebben iets eigenaardigsiets wat onwederstaanbaar lachen doet, en toch dikwijls nog diepere gewaarwordingen opwekt. Zij missen de platheid, die ons dikwijls in Neder- landsche vaudevillen hindert. Drie Possen zullen Maandag-avond opgevoerd wordenvan Frau- lein Lesseur is ons niets bekend, maar de heer Junkermann wordt onder de eerste Komiker" van Duit8ckland gerekend. Hoewel nog jong, heeft hij reeds eene glansrijke loopbaan achter zich: te Elberfeld, waar hij woonde, vervulde hij reeds op 12jarigen leeftijd de hoofdrol in der Kapellmeister von Venedig." In hetzelfde stukje zal hij ook hier optreden. Tot aanvulling van ons bericht van giste ren omtrent het armen-concert te Hillegom deelen wij mede, dat de inteekening openge steld is bij de lieeren Schreuder en Van Baak, muziekhandelaars alhier. Gedurende deze week zijn dagelijks in het werkhuis alhier opgenomen van 170 tot 203 volwassen personen en van 87 tot 126 kin deren. Te Rotterdam is gisteren op het van Hogendorp's Plein op plechtige wijze en met vele toespraken aan het korps Rotterdamsche vrijwilligers namens Z. M. den koning het nieuwe vaandel uitgereikt. Het is vervaardigd van witte zijde. Aan de eene zijde prijkt het Nederlandsche en aan de andere zijde het Rotterdamsche wapen, omvat door de burgerkroon, waaronder een lint, met de woorden //Alles voor 't Vaderland". Het vaandel is rijk met gouden franjes en oranje georneerd; de kronen der wapens prijken met parelen en edelgesteentenhet is een waar pronkstuk, maar de grootste waarde er van is, dat t het is bewerkt door velen van Rotterdams aanzienlijke dames. Te Utrecht is overleden de heer Mr. B. van Dorp, president van het hoog militair gerechtshof. Men leest in de Amsterdamsche Courant Naar wij vernemen, is de regeering van oordeel, dat van eene overneming voor rekening van den staat van de werken voor het kanaal door Holland op zijn Smalst onder de tegenwoordige omstandigheden, geene spraak kan zijn, doch zou eene nieuwe regeling aan het gemeentebe stuur zijn onderworpen. Zijn wij wel onderricht, dan zou daarbij worden voorgesteld, dat de drie millioen, laatstelijk ten behoeve van het werk door den gemeenteraad aangeboden, door den staat aan de maatschappij zouden kunnen wor den uitgekeerd, waartegen het rijk, bij de wet, zich zou verplichten tot het voltooien der wer ken, wanneer de maatschappij mocht falen, daar voor, binnen te bepalen termijnen, te zorgen." Naar men zegt, is bepaald, dat van elk der 9 regimenten infanterie 10 sergeanten en korporaals zullen gedetacheerd worden bij de staatsspoorwegen, ten einde de werktuigkunde en de bediening van de locomotief te leeren, om in tijd van oorlog als machinist of stoker dienst te kunnen doen. Onze gezant te Berlijn heeft den koning voorzitter zijne geloofsbrieven als gezant bij den Noord-Duitschen Bond overhandigd. De gezant van Saksen, de baron De Fa- brice, is Donderdag in de residentie aangeko men. Uit Parijs wordt bericht dat den 22sten der vorige maand aldaar tusschen onzen gezant en den minister van buitenl. zaken eene post- conventie onderteekend is, waarbij het porto der gefrankeerde brieven tot op 20 cents ver laagd en het gewicht van den enkelen brief van 7% tot op 10 grammen gebracht wordt. Uit Tilburg wordt van gisteren gemeld dat bij de expeditie Yan Gend en Loos aldaar eergisterenavond een zak met geld, ter waarde van 7000 franken, is vermist of ontvreemd, terwijl die van het kantoor der onderneming naar het station vervoerd werd. De zak was verzonden door het kassiers-kantoor Y. Y. aldaar en bestemd naar Antwerpen. De ijverige naspo ringen van de politie hebben tot dusverre tot geenerlei ontdekking geleid. Door de kiesvereeniging Neêrlands Heil", te Groningen, is tot candidaat voor de aan staande verkiezing van een lid der Tweede Kamer gesteld de heer J. A. Feith. Men schrijft ons uit 's-Gravenhage, dat in de residentie het gerucht loopt, dat de uitslag der verkiezingen leiden zal tot eene partieele wijzi ging van het ministerie. De drie ministers na melijk, tegen wie de oppositie in de ontbonden Kamer zich het krachtigst had geopenbaard en tegen wie ook in de nieuwe Kamer de krach tigste oppositie te wachten zal zijn, zouden uit het kabinet treden. De graaf Yan Zuylen zou gezant worden te Londen, de graaf Schimmel- penninck commissaris des konings in eene der provinciën (er zijn op 't oogenblik twee vaca turen, in Overijsel en in Drenthe); do heer Hasselman zou de portefeuille van koloniën nederleggen. Hoeveel schijn van grond er ook voor dit gerucht zij, kunnen wij er toch geen onvoor waardelijk geloof aan hechten. Dat de positie der drie genoemde ministers onhoudbaar is ge worden, is niet tegen te spreken. Maar dat aan twee van hen bij wijze van goed heenkomen eene andere aanzienlijke betrekking zou worden opgedragen, kunnen wij moeilijk gelooven. Het eergevoel van die heeren zeiven moet ons bedunkens er tegen in verzet komen, om onder de bestaande omstandigheden zulke gunsten van een ministerie, waar zij nog leden van zijn, te ontvangen. Zij zullen bovendien niet kunnen nalaten zich het welbekende voorbeeld te her inneren, dat een der in het voorjaar van 1S66 afgetreden ministers (een man die in de laatste dagen op de onwaardigste wijze gesmaad is) hun gegeven heeft, toen hij bepaald weigerde zich door zijne ambtgenooten voor het lidmaat schap van den raad van state te laten voordra gen, op grond dat een aftredend bewind zulke gewichtige benoemingen aan zijne opvolgers moet overlaten." De Staats-Courant deelt de ministerieele be schikking mede tot intrekking der concessie van de //Nederlandsche Internationale Spoorweg- en Havenmaatschappij. Aan het ministerie van binnenlandsche zaken is eergisteren aanbesteedhet maken van de pijlers der brug over het Hollandsch Diep bij den Moerdijk. Er waren 32 biljetten ingekomen. De minste inschrijver was de heer N. van Haaren te Driel voor f 1.79S.900. Door den minister van koloniën zijn de heeren A. Walland en M. Couvée D.Jz. ter beschikking gesteld van den gouv.-goneraal van Nederl. Indiö, om te worden benoemd tot adsp.- ingenieur bij den waterstaat en de burgerlijke openbare werken daar te laude. Z. M. heeft benoemd tot subst.-griff. bij de arr.-rechtb. te Almelo Mr. C. F. G. Bake, adv. te 's-Gravenhage; tot rechter in de arr.- rechtb. te Dordrecht Mr. M. A. Eekhout, thans rechter in de arr.-rechtb. te Heerenveen. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Vrijdag des namiddags te 5 uren 44.°, Wind*. W., des avonds te 8 ureu 44°, te 10 uren 43°, Z. W. Zaterdag 's nachts te 12 uren 43°, te 3 uren 42°, 's morgens te 5 uren 40°, te 8 uren 42°, 's namid dags te 12 uren 46°, te 4 uren 42°. BUITENLAND. Belgie. De manifestatién van de zijde dei- bevolking tegen de bij de kamer van vertegen woordigers in discussie zijnde militaire wetten duren voort. Zondag jl. is te Luik weder eene volksvergadering gehouden, waaraan meer dan zes duizend personen hebben deelgenomen, en door welke, nadat de heeren De Kerckhove, Coomans en nog eenige andere leden der ge noemde kamer het woord hadden gevoerd, het gewone besluit genomen is, dat men namelijk protesteerde tegen elke verhooging van het con tingent; tegen elke verlenging van den dienst tijd, en tegen elke vermeerdering van de kosten voor het leger. De Ainsterd. Courant van heden bevat een telegraphisch bericht uit Charleroi, van den volgenden inhoud: de wanordelijkheden zijn op gehouden. De politiek was er geheel vreemd aan. Frankrijk. In het wetgevend lichaam wor den de beraadslagingen over de drukperswet voortgezet; nadat het amendement omtrent de jury den weg van alle vorige amendementen is opgegaan, is in de zitting van eergisteren een amendement ingekomen van den heer Jules Simon, waarbij voorgesteld wordt, dat tegen de drukkers van dagbladen geene vervolging zal kunnen ingesteld worden. Dit amendement is door de vergadering niet eens in behandeling genomen. De //Epoque" bespreekt het gerucht, dat er een omkeer in liberalen zin zal plaats hebben en er quaestie zou zijn van een parlementair kabinet-Rouher, waarin ook de heeren Buffet, Segris en Laguéronnière plaats zouden krijgeD. Het blad voegt er bij, dat het gerucht nog nader bevestigd zou moeten wordenmaar niet, dat het onwaarschijnlijk is. De Presse" en de Liberté" bespreken ook dergelijke geruchten. Het Journal des Débats" heeft echter onlangs die geruchten bepaaldelijk tegengesproken. Engeland. Terwijl door geheel Europa de wetgevende vergaderingen bijeen zijn, maakte, behalve Nederland en Griekenland (die in af wisseling van ministeriën, kamer-ontbindingeD zoo dikwijls helaasgelijken tred houden), alleen Engeland hierop eene uitzondering. "Wij ontvin gen heden het bericht dat gisteren het parlement zijne werkzaamheden heeft aangevangen en dat

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 2