gevolgde verandering in den dienst ƒ21.000 be zuinigd worden Uitslag der verkiezing voor een lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal in het kies district Amsterdam. Uitgebracht 2534; van onwaarde 4 stemmen. Gekozen de heer Mr. J. Heemskerk Bz. met 1352 stemmen. De heer 's Jacob verkreeg 1174 stemmen. De minister van binnenl. zaken heeft naar aanleiding der van heeren burgemeesters ont vangen opgaven omtrent den aanwezigen voor raad creosootolie en carbolzuur, in der tijd voorbehoedmiddelen tegen den veetyphus, thans, bij circulaire, de commissarissen des konings gemachtigd aan de burgemeesters op te dragen een voorraad in hunne gemeente aanwezig ondershands te verkoopen waar de waarde daarvan althans niet op meer dan 100 wordt geschat, en in het openbaar waar de waarde die som te boven gaat. Van de opbrengst moet aan de algemeene rekenka mer verantwoording worden gedaan op gelijke wijze als in eenige provinciën geschied is met die van het vleesch van tot wering der vee ziekte onteigend rundvee. De minister van binnenlandsche zaken maakt bekend, dat in den loop der maand April e. k. voor de eerste maal in het loopende jaar gelegenheid zal worden gegeven tot het afleg gen der examens, ter verkrijging van akten van bevoegdheid als natuurkundige, geneeskundige of hulpapotheker. Zij, die tot de examens wen- schen te worden toegelaten, worden uitgenoo- digd daarvan vóór den lsten April e. k. schrif telijk opgave te doen aan den voorzitter der commissie van examenvoor het natuurkundig examen den hoogleeraar F. A. W. Miquel te Utrecht, voor het geneeskundig examen den hoogleeraar L. C. van Goudoever te Utrecht, voor het examen van hulpapotheker den hoog leeraar A. H. van der Boon Mesck te Leiden. Voor de verdere voorwaarden van toelating zie men de Staats-Courant van gisteren. Bij koninklijk besluit zijn voor het jaar 1868 tot leden en plaatsvervangende leden van de militieraden in de provincie Zuid-Holland benoemd District 's-Hage, lid maj. Del Campo gen. Camp, plaatsv. maj. Van Hopbergen; Rotter dam, lid maj. Queysen, plaatsv. kapt. Bos; Lei den, lid maj. Bunnik, plaatsv. kapt. Tuckerman Dordrecht, lid maj. Vijgh, plaatsv. kapt. Door man. De Thermometer van Fahrenheit teekeiide alhier Donderdag des namiddags te 5 uren 41", Wind: W., des avonds te S uren 42°, te 10 uren 42°. Vrijdag 's nachts te 12 uren 42°, te 3 uren 41°, 's morgens te 5 uren 40°, te 8 uren 41°, 's namid dags te 12 uren 46", te 4 uren 45°. Uit 's-Hage wordt aan het Utr. Dagblad het volgende omtrent de wederindiening van het wetsontwerp omtrent de verhooging van het militie-contingent geschreven //Uit uw zoo even ontvangen nummer van heden, verneem ik dat het Handelsblad de me- dedeeling van het Haagsche Dagblad, nopens de niet-wederindiening van de nieuwe railitiewet, tegenspreekt. //Ik weet er niets van, hoe het daarmede ge legen ismaar ik meen u toch de opmerking te moeten maken, dat 1°. het démentie van 't Handelsblad mij onaannemelijk voorkomt, maar dat 2°., al ware het juist, zulks toch voor de natie van weinig belang zou zijn. 1°. De onaannemelijkheid. Zou het werkelijk te gelooven zijn, dat een minister van oorlog, die in alle deelen toont zulk een helder door zicht te bezitten, een wets-ontwerp handhaafde, dat in de Tweede Kamer, bij het onderzoek in de afdeelingen, //algemeene" afkeuring heeft ge vonden, en dat bij de bevolking zooveel tegen stand heeft ontmoet, dat de bestrijders der re geering van dat wets-ontwerp een der krach tigste hefboomen hebben kunnen maken ter tegenwerking van de ministerieele candidaten? Ik voor mij geloof niet, dat de minister zoo dwaas zou zijn bij een ontwerp te volharden, waarvan toch te voren $de verwerping verzekerd is, en waarvan de wederindiening dus geen ander nut zou hebben, dan wat ontevredenheid tegen de regeering te zaaien. 2. Van weinig belang acht ik de zaak bo vendien voor de bevolking, omdat wetsont werpen" al bedroefd weinig kwaad doen. Slechts aangenomen //wetten" kunnen haar invloed doen gevallen. En daar men nu, wat het hier bedoelde ontwerp betreft, met mathematische zekerheid vooruit berekenen kan, dat het toch nooit wet zal worden, zoo doet het er al bitter weinig toe, of een minister het aan de Tweede Kamer inzendt dan wel het in zijne kartons besloten houdt Eene vraag, die mij belangrijker voorkomt, is evenwel dezeof de minister niet een gewij zigd, d. i. een ander" ontwerp militiewet zal indienen. Dat dit gebeuren zal komt mij zelfs zeer waarschijnlijk voor. Maar daarbij valt dan voorloopig ook alle redeneering in het water of men zich daarover verheugen of bedroeven moet, want alvorens dat te bepalen diende men zoodanig nieuw ontwerp toch eerst wel eens te kennen." De Arnhemsche Courant, en ook het Han delsblad wijzen op de onwaarschijnlijkheid van dit bericht. In de memorie van toelichting op het ontwerp toch verklaarde de minister Verraeerdering langs dezen weg van onze levende strijdkrachten acht de regeeriug voor 's lands verdediging ten hoogste noodza kelijk en zij zou zich niet verantwoord achten, wanneer zij naliet daartoe een voorstel aan de vertegenwoordiging te doen." Bij de lezing van dit bericht kwamen ons onwillekeurig de slotwoorden te binnen van de gisteren hier verschenen brochurede blinde aanhanger der leer van het succes moge kron kelvaardigheid, die haar doel bereikt, de hoogste staatswijsheid achten: ieder die een ig besef heeft van den deerniswaard gen toestand, waarin het vaderland en zijne overzeesche bezittingen ver- keeren, en van de oorzaken die daartoe hebben medegewerkt, zal gaarne erkennen, dat het eer lijk belijden en vasthouden van beginselen nog altijd den besten waarborg oplevert tegen de verandering van de Kamer der volksvertegen woordiging in een schouwburgzaal; tegen de verlaging van de kunst van regeeren tot die van goochelentegen de vernedering van den constitutioneelen regeeringsvorm tot den slecht- sten, die ter bevordering van de belangen van Nederland en Indië kan worden uitgedacht." BUIT E N L A N D. Frankrijk. In den nacht van 12 Februari is eene drukkerij te Parijs afgebrandhet verlies bedraagt, naar schatting, 12 millioen franken. Maandag heeft in de opera de 500ste voor stelling plaats gehad van de Guillaume Teil." Bij die gelegenheid hebben de directeur der opera en alle artisten aan den componist Rossini eene serenade gebracht. Deze opera werd voor de eerste maal opgevoerd den 12den Augus tus 1829. Het afspringen van het huwelijk der beroemde Patti, van wie Rossini bij deze gelegenheid ver klaarde dat alleen een prins of een eerste tenor haar echtgenoot mocht, zijn, geeft aanleiding tot velerlei geruchten. Zoo wordt o. a ook ver teld dat hare papieren niet in orde waren het was nu niet juist de vraag wie wel haar oudera waren, maar de bruidegom stelde er toch eenig belang in om haar ouderdom te wetenEn terwijl zij nu beweerde 18 jaren te zijn, waren er anderen, die het wel konden weten, die van 32 spraken; deze quaestie nu moet eerst uitge maakt zijn, meende hij De nieuwe brochure van msgr. Dupan loup tegen de meisjes-lyeeen van den heer Duruy ziet thans, onder den titel van //La femme chve tienne et fran9aise", het licht. In deze brochure betoogt de prelaat eensdeels, dat de vrouw aller wegen, maar inzonderheid daar waar het Chris tendom is doorgedrongen, godsdienstiger en beter is dan de man, en anderdeels, dat in het wezen van man en vrouw eene verscheidenheid of af stand bestaat, daarin door hunnen Schepper ge legd, ofschoon (of liever, omdat) zij voor elk ander bestemd zijneen afstand, die niet ver nietigd mag worden. Op grond daarvan acht hij een afzonderlijk opleidings-systeem voor beide seksen onmisbaar. Sparta alleen, zegt hij, be greep het anders; maar men behoeft die theorie bij de oude schrijvers slechts in te zien, oui zich te overtuigen, dat zij eeue dwaasheid was //Hoe! (roept de bisschop van Orleans uit) hoe! zoudt gij (mannen) willen, dat de vrouw aan u gelijk wareMaar indien zij werkelijk op u ge leek, zou zij u slechts afkeer inboezemen Zoudt gij willen, dat zij uwe zeden, gewoonten en ma nieren, uwe wijze van spreken, uwe onbedeesd heid en vrijheden bezatdat zij al uwe boekeu lasdat hare oogopslag, hare denkbeelden, haar hart, hare ziel, hare kieschheid, hare zedigheid, haar godsdienstig gevoel volkomen aan de uwen gelijk warenNeende menschheid smeekt u, dit te verhoedenDe prelaat betoogt voorts, dat het systeem der gelijke opleiding van de beide kunnen voor de Franschen nog minder dan voor andere natiën zou passen. Italië. In Italië gaan de diseussiën over de begrootingen rustig haren gang: het ministerie heeft de steun van de kamerde wet op de middelen en de begrooting van marine is met groote meerderheid aangenomen en een amen dement om het budget van oorlog van 162 millioen op 142 millioen te verminderen, van den heer Mellana, is dan ook verworpen Het aanstaande huwelijk van prins Hum- bert, den oudsten zoon des koningB, en zijne nicht Margaretha houdt de gemoederen zeer bezig: de koning heeft aan de commissie uit de kamer, die hem het adres van gelukwensching bracht, gezegd dat hij vertrouwen stelt in zijne nako melingen die evenveel liefde voor het vaderland zullen hebben, als hij en de dynastie zullen weten aan te wenden voor het welzijn des lands. Men vindt in het huwelijk van den prins met de dochter van den vroegeren hertog van Genua ook eene politieke beteekenis er wareu er toch, zoo beweert men, die omtrent de familie van den hertog van Genua wenschen koesterden, en met behoud der dynastiën dit geslacht op den troon wilden helpen. Dergelijke voornemens van de oppositie zijn nu voor altijd de bodem inge slagen. Voor 't oogenblik gaat dus alles goed; over schikkingen met Rome wordt niet gespro ken. Onderwijl toont de hoofdredacteur van de //Unita Cattolica" aan, dat de stichters der Ita- liaansche eenheid allen gestraft zijnCavour is dood: Farini is krankzinnig; en Ratazzi is gehuwd. RECHTSZAKEN. In de correctioneele zitting der Ree h tb an k te Leiden van Vrijdag 14 Februari 1868 zijn veroordeeld H v. L te Leiderdorp, wegens mishandeling, vrijgesproken. A. O. te Leiden, wegens dief stal in dienstbaarheid, tot eene gev. van lm. J. H. \V zonder vaste woonplaats, wegens dief stal, tot eene cellulaire gev. van 1 j. C. W te Nieuwveen, wegens rebellie en bedreiging van een rijksveldwachter in functie, tot eene gev van 1 d. eene geldb. van f 3 of subsid ld.— H. J. E. te Leiden, wegens mishandeling, tot eene geldb. van f 3 of subsid. ld. W. R

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 2