N°. 2458. Vrijdag A0. 1868J4: 14 Februari. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden, per 3 maandenf 3.00. Franco per post3.85. Afzonderlijke Nommers0.10. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN. Van 1-6 regels ƒ0.75; iedere regel meerf 0.12* Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels ƒ0.90; iedere regel meer0.15. Leiden, 13 Februari. De liberale partij heeft bij de jongste ver kiezingen alleen aan al de overige partijen te zamen het hoofd geboden, hoewel zij tijdelijk van de medewerking van vele katholieke geest verwanten verstoken was. Zij heeft dit boven dien gedaan onder zeer ongunstige omstandig heden. Ons volk is monarchaal gezind het is innig gehecht aan het Huis van Oranje. Wat de Ko ning wenscht doet het volk gaarne, zoo het niet ten stelligste overtuigd is, dat Zijne Majesteit onjuist is ingelicht en zich bij gevolg in zijn wenschen vergist. Ons volk is tevens de gedurige afwisseling van ministeries meer dan moede. Het verlangt naar stabiliteit. Het hunkert naar een krachtige regeering, mits zij zonder partijschap, in het al gemeen belang en met beleid regeert. Van die beide neigingen is bij de jongste verkiezingen tegen de liberale partij het schroo- melijkste misbruik gemaakt. Er is met gehui chelde koningsgezindheid den kiezers toegeroe pen: Gij hebt tusschen uw Koning en uw ver tegenwoordigers te kiezenzult ge den Oranje vorst in het ongelijk stellen? De Koning verklaart zijne ministers te vertrouwenzult gij hun uw vertrouwen ontzeggen De Koning ontbindt de Kamer, omdat met haar niet te regeeren is zult gij hem dan het regeeren onmogelijk ma ken Dit alles was onwaar. De Koning was in de zaak niet betrokken. De Koning staat boven de partijen. De Koning verlangde slechts te weten of het wantrouwen der Kamer ten op zichte der regeering door het kiesgerechtigde volk al dan niet gedeeld werd. Zijne Majesteit, die in overeenstemming met de wenschen der natie wil regeeren, kon niet gediend zijn met een uitspraak, die uit zucht om hem te believen, niet uit overtuiging, voortkwam. Maar hoe on waar ook, de voorstelling der ministerieele bla den was wel geschikt om indruk te maken. En zij heeft bij velen ingang gevondenen menigeen die in gewone tijden voor den liberalen candi- daat zou gestemd hebben, heeft thans gestemd voor den conservatief, die hem als de man naar 's konings harte werd aanbevolen. En dan nog de wensch naar stabiliteit! Wat moet er van het land worden (zoo jammerden de ministeriee- len) als telken jare eene nieuwe regeering aan het roer komt, en in een nieuwe richting gaat besturen? Wij hebben thans eene regeering, die zich gevoelt, die haar rechten weet te handha ven de minister van binnenlandsche zaken wordt zelfs door de liberalen als zeer bekwaam gepre zen. Laten wij dan dit ministerie ondersteunen wij weten wat wij hebben, niet wat wij krijgen zullen. Ook die opwekking, zoo schijnschoon, is niet zonder uitwerking gebleven. Velen heb ben voor de ministerieele candidateu gestemd niet omdat zij een illiberal© regeering de voor keur geven, maar omdat zij van elke verande ring van bestuur afkeerig zijn. Ware het een liberaal ministerie geweest, dat door den Koning gemachtigd was de Kamer te ontbindenhad de lust om naar 's Konings wensch te handelen en de bestaande regeering te handhaven in het voordeel der liberalen, iü plaats van in hun nadeel, gewerkt, de uitkomst der verkiezingen zou nog veel beslissender zijn geweest. Indien de Arnhemsche Courant meer op die omstandigheden had gelet, waaronder deze keer gekozen is, zij zou, naar wij meenen, minder geklaagd hebben over de onvoldoende kracht der liberale partij. Zoo ons voor eenigen tijd voorspeld was, dat de liberalen alleen een coalitie van alle andere partijen, gestijfd door de macht der regeering en in schijn door den wensch des Konings, met goed gevolg het hoofd zouden bieden, wij zou den daaraan geen geloof hebben geslagen. Hoe ge heel anders was de verhouding der partijen bij de April-beweging! Toen stemden alle katholieken, ultramontaansche zoowel als liberale, met ons mede; niemand hunner bleef van de stembus weg. En evenwel dolven wij jammerlijk het on derspit. Thans worden in 4 districten liberale nevens illiberal©, en van de 35 overige in 19 uitsluitend liberale vertegenwoordigers gekozen. Onder de 72 gekozenen zijn 36 liberale, 22 con servatieven, 9 ultramontanen, 3 anti-revolutio nairen en 2 concilianten. Van de 36 liberalen zijn 30 herkozen leden der vroegere Kamer, die zich tegen den minister van buitenlandsche zaken verklaard hadden, en daarom als vijanden der regeering en van den Koning uitgekreten en inzonderheid hatelijk bij de kiezers gemaakt waren. Als hunne herkiezing, aan zooveel bezwa ren onderhevig, nog geen genoegzaam bewijs is dat de liberale begrippen bij het Nederlandsche volk al dieper en dieper wortels schieten, be grijpen wij niet welk bewijs daarvoor ooit vol doende zal worden gekeurd. Er is buitendien iets wat opmerking ver dient. Het ministerie is samengesteld uit twee hetorogene bestanddeelenuit een reactionair, vooral door de beide graven vertegenwoordigd, en uit een conservatief, dat weinig van libe raal verschilt, voorgesteld door den heer Heemskerk, die nog niet lang geleden voor meer dan liberaal, voor radicaal doorging, en met wien de liberalen dan ook tamelijk tevre den zijn. Welke van die twee helften van het Kabinet heeft nu bij de verkiezingen het meest geleden? Men oordeele zelf. Van de 6 niet her kozen liberalen zijn de 2 katholieke natuurlijk verwisseld tegen 2 ultramontanenvan de 4 protestantsche is 1 vervangen door den heer Kaliï, van wien men niet zeker weet of hij geheel liberaal dan eenigermate conservatief zal wezen; en zijn 2 andere verdrongen door den heer De Bosch Kemper, die tot geene partij wil behooren maar zelf de conciliante partij is, die in zijn Volksblad telkens op zuivering vau het ministerie, dat is op het aftreden der beide graven heeft aangedrongen, en van wien de hoofdman der antirevolutionairen in de Haar- lemsche Courant heeft getuigd, dat //zijn can- didatuur vijandig was aan de christelijke volks belangen." Zijn zulke neerlagen van de libera- ralen niet evenveel beteekenend als hun over winningen in andere districten Geen beter bewijs hoe afkeerig de natie is van de vrienden der zoogenoemde christelijke volksbelangen, dan dat ultramontanen en antirevolutionairen voor den modernen De Bosch Kemper moeten stemmen, omdat de eenige, die tegenover hem staat, voor nog vijandiger jegens hun begrippen doorgaat. B J N NENLAN D. LEIDEN13 Februari. Uit Katwijk en ook uit Hellevoet- sluis wordt geschreven, dat er buitengewoon hooge prijzen voor de visch gemaakt worden. De rog was f 3.25 per mand, en de kabeljauw deed f 7 per stuk. In het 2de deel der Verslagen, Rap porten en Mem oriëu, uitgegeven door het ministerie van oorlog, is opgenomen het rapport der commissie, die door den minister benoemd was om middelen op te sporen tot verbetering van den Nederlandschen soldaat. Uit het rapport dezer commissie, waarvan generaal Knoop voor zitter was, blijkt hoe veel er nog gedaan moet worden om in dit opzicht gelijk te staan met de naburige rijken. Te Rotterdam heeft Dinsdag 11. de nieuwe kiesvereeniging //Burgerplicht" een regle ment goedgekeurd; de beginselen zijn volgens art. 1 van dat reglement de vrijzinnig-consti- tutioneele. Ook niet-kiezers kunnen lid zijn, doch hebben echter evenmin als leden, die tevens leden eener andere kiesvereeniging zijn, stem. Te Leeuwarden bestaat een plan tot uitbreiding der stad, door het bouwen van wo ningen voor den ambachtsman, waaraan groote behoefte bestaat. Het plan gaat van particulie ren uit. Uit Hoog-Keppel wordt aandeArnh. Courant geschreven, dat aldaar een onderzoek wordt ingesteld, op grond van beweerde om- kooping bij de laatste verkiezing. Voor de waarde van een gulden n.l. zou men stemmen gekocht hebben. De Burger-kiesvereeniging te Gronin gen heeft tot candidaat gesteld voor het lid maatschap der Tweede Kamer den heer Mr. J. H. Geertsema Cz.

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 1