LEIDSCHE SCHOUWBUBG. Der Kapellmeister von Venetlig, FL9TTE BÏÏESCHE, Die Scliöne Galathéa, Jalousiëa Buitenplaats te Huur. zeer zeker meer kans op den krachtigen steun der Kamer hebben zal, dan het tegenwoordig negental vrederedders Ik geloof, dat de beves tiging van een dergelijk gerucht, niet alleen u genoegen zou doen. Ondertusscken is de toestand ook voor Am sterdam allertreurigst. Ge weet hoelang de zaak der Doorgraving van Holland op zijn Smalst reeds op een afdoende oplossing wacht. De voorstellen deswege door de stad aan de re geering gedaan, zijn door deze van de hand ge wezen, waartoe zij natuurlijk volkomen vrijheid had; maar wie kan outkenuen, dat de verwik kelingen van de laatste tijden en de onzekere toekomst ook deze zaak, die ons reeds zooveel teleurstellingen heeft berokkend, hebben doen kwijnen en achteruitgaan? Verblijdend komt mij daartegenover cle eenstemmigheid voor. waar mede onze Raad op zijn voorstel nader aange drongen en het verdedigd heeft. Moge het strek ken om te bewijzen, dat Amsterdam op dit punt eindelijk een vast besluit genomen heeft, en geneigd is om haar aanspraak op bijstand van de zijde des Rijks krachtig te doen gelden Where there is a will, there is a way. Met deze oude, doch niet genoeg te herha len spreuk, neem ik voor dezen keer afscheid, en blijf als altijd tl. Q. N. HANDEL. Rotterdam, 10 Febr. Meekrap. Weinig aan geboden en voor beste qualiteiteu goede koop lust. De prijzen der vorige week hebben zich ten volle staande gehouden, en alles wat daartoe voorkwam werd verkocht. Vlas. Tamelijke aanvoer, redelijke handel. Vorige prijzen. GEMENGDE BERICHTEN. Te Elburg is in de afgeloopen week een af schuwelijke moordaanslag gepleegd. Zekere sla gersknecht T. ontmoette op straat een schippers gezel, met wien hij op de najaarsmarkt van het vorige jaar twist had gehad. Eer deze er gedach ten op had, ontving hij van T. met een slagers mes een steek in de zijde, die hem oogenblikkehjk deed nederstorten. Voorbijgangers vonden hem in zijn bloed badende en brachten hem naar zijue woning. Er bestaat nog hoop, dat hij het leven zal behouden. Den volgenden morgen is T. gevankelijk naar Arnhem vervoerd, terwijl het van daar ontboden gerecht op de plaats zelve een voorloopig onderzoek heeft gedaan. Uit Kampen niet alleen maar ook uit Zwolle en Almelo wordt geschreven, dat men daar hoe langer hoe meer paardevleesch gebruikt, en ook groote hoeveelheden naar Holland zendt, om als rookvleesch verkocht te wordenhet ergste is dat ook het vleesch van zieke beesten daarvoor gebezigd wordt. Ook in Engeland eet men het veel, en sinds jaren kent men daar de hippophagen-diners, waar geen ander vleescb dan dat van paarden gebruikt wordt. De laatste maal dat zulk een feestmaal werd gehouden, droeg zekere Cb. Matthews een ge ïmproviseerd vierregelig versje voor van den volgenden inhoudals ook het vleesch van paarden niet meer toereikend is, om de men- schen te voeden, dan zal men zijne toevlucht moeten nemen tot de ezels, en in dat geval, hoevelen van ons zullen dan hunne beste vrien den verliezen Te Hilkenburg, nabij Weener, diende eene meid bij zekeren ongehuwden landbouwer G. Vóór eenigen tijd vertrok die meid, naar men zegt met duizend gulden, met het plan om naar Amerika te gaan. Toen zij evenwel eenige we ken te Bremerbaven vertoefd had en daar hei melijk bevallen was, besloot zij terug te keeren e& kwam, kort geleden, met de kl'eine bij een logementhouder te Weener, nog bijna 300 gul den bij zich hebbende. Van daar begaf zij zich naar Hilkenburg, naar haren vroegeren dienst- heer, aan wien zij te kennen gaf, dat zij haar kind op zekere plaats had nedergelegd. De boer ging daarop naar buiten, vond het kind, legde het in een kuil en bedekte dien met rijs en mest. Of het kind toen nog leefde, blijft tot heden een raadsel. Het gerecht te Weener, hiervan spoedig onderricht, nam den volgenden dag den jeugdigen landbouwer G. in verzekerde bewaring; men heeft de meid, die misschien over de grenzen ontvlucht is, nog niet gevat. De stembus die van Texel naar Alkmaar moest gebracht worden, heeft de reis over Am sterdam gemaakt. Wegens den hevigen westen wind was het niet mogelijk om met een klein vaartuig hot Nieuwediep aan te doen, en daarom liet de burgemeester zich naar Harlingen bren gen en de eenvoudigste manier om van daar naar Alkmaar te gaan, was om de reis over Amster dam te nemen. Als een staaltje van verregaande lichtge- loovigheid deelt de Maas- en Roerbode het vol gende medeEen welgesteld landbouwer uit het dorp Monfort liet zich door een rondreizende bedelares uit Roermond wijs maken, dat zij kans zag om door negendaagsche gebeden zijne doch ter van een oogkwaal te verlossenmaar dat hij haar daartoe brood, meel, kleedingstukken, kaarsen en beddelakens moest medegeven, om die door een daartoe bevoegd geestelijke te doen zegenenwant dat de patiënt, gedurende de ge beden, niets anders dan gezegende spijzen mocht gebruiken, en zij zelfs op gezegende lakens moest slapen. De man was niet alleen onnoozel ge noeg dit alles mede te geven, maar gaf haar zelfs eenige dagen later, toen zij terugkwam met de boodschap dat de voorraad niet vol doende was, nog meer spijs en kleedereu. Toen de boer na eenige weken nog niets van haar vernomen had, begreep hij door eene slimme bedriegster te zijn beet genomen. Hij spoorde de bedelares op, doch alles wat hij haar gege ven had was verdwenen. De zaak is thans in handen der justitie. TOONEELNIEUWS. De opvoering van het .sinds eenige jaren be kende spectakel-stuk Ben-Leil, of de zoon der duisternis1', (Le fils de la nuit) dat vooral te Amsterdam veel furore maakte, heeft hier Maan dag 11. eene vrij talrijke schare naar den schouw burg gelokt. Die drukke opkomst bewees voor de honderdste en duizendste maal, hoeveel aan trekkelijks altijd de aankondiging van nieuwe costumes, decoraties, gevechten" enz. enz. voor het groote publiek blijft behouden. Het is daar door niet te verwonderen, dat de tooneel-direc- ties er hun heil in zien. Over den inh ud der Ben-Leil" zullen we maar niet uitvoerig spre ken. Het stuk is al niet beter of slechter dan andere van dat soort. Het is eene opeenstape ling van gevaren en uitreddingen, waarbij men de waarschijnlijkheid niet al te nauw nemen moet. Er gebeurt in dit stuk zooveel, dat men zeker moeilijk de intrige nauwkeurig volgen kan. Eigenlijk vindt men maar óene scène die goed u tgewerkt is, namelijk die van de twee moe ders, in het 7de tafereel, in welke men eene veei bekwamer hand ontwaart, dan in de andere snel voorbijvliegende tooneelen. Omtrent het spel van Mw. Valois en Mw. Faassen-Van Yelzen in die scène willen wij liever in geene beschouwing treden, daar wij ons nog wat al te levendig dat van twee andere tooneelkunste- naressen herinneren, en men in zoo'n geval geen onpartijdig beoordeelaar is. Onder de overige vertooners mogen wij Mej. Picéni als Myrtha en de heeren Spoor en Faassen als Ben-Leil en Bravadura niet onvermeld laten. De costumes waren over het algemeen zeer fraai. Van het decoratief hadden wij meer ver wacht. Het schip in het 6de tafereel heeft ech ter onze verwachting overtroffen. Het was jammer dat de tooneelveranderingen door de toeschouwers moesten betaald worden met zulke eindelooze pauseeringen. Vooral was dit het geval, toen het schip van stapel zou loopenwij meenden dat het al voor het zeege vecht een ongeluk bad gekregen. (JFFICIFFLF BERICHTEN. De VOORZITTER van den Gemeenteraad van Leyden noodigt bij deze, krachtens art. 7, 2e alin., der Wet van 4 July 1S50 Staatsblad n°. 37), de inwoners dezer gemeente uit, om zoo zij elders in de directe belastingen zijn aan geslagen, daarvan vóór den vijftienden Februarij e. k., door overlegging der aanslagbilletten ter secretarie dezer gemeente, te doen blijken, ten einde, zoo noodig, hun regt te bewijzen om, bij de jaarlijksche herziening der lijsten van kies- bevoegden, daarop te worden geplaatst. Leyden, 30 Januarij 1868. ADVERTENT1EN. Heden ontvingen wij uit Rotterdam bet treu rig berigt dat onze waarde schoonzuster Vrouwe C. VAN GILSE VAN DER PALS geb. Claus is overleden. F. W. KRIEGER M. KRIEGER, geb. van Gilse van dek Pals. Leiden, 8 Februarij 1868. .4 Igem een e ken nisgev i ng (Voorloopij; Berigt*). Buitengewone voorstelling door het Hoogduit- sche Gezelschap van den Heer A. van LIER, en eene enkele Gastvoorstelling van den Heer A. JUNKERMANN en Fraulein LESSEUR, op 1? FEUIU AK1J I3ÖS Musikaliscbes Quodlibet in 1 Akt von Schnei der, mit einern Zithersolo, vorgetragen vou Hrn. JUNKERMANN. hiebauf Komische Operette in einem Aufzuge von I. Braun. Musik von Franz v. Süppe. zum sc1ilusz Komisch //Mythologische" Oper in 1 Akt, von Poly Henrion. Aanvang ten 7 ure. steeds voorhanden en verkrijgbaar aan de Fa briek, Prinseugr., bij de Prmsenstr RR. 122, tegen den prijs van 2,75 en f 3 de vierk. ned. el. Vroeger H. van Bergen. Brieven franco. P. POT en Cj. Amsterdam. Tegen 1° Mei biedt men op zeer voordeelige voorwaarden Te Huur aan: de BUITEN PLAATS //Hepswijk," met hare HEEREN HUIZING, ouder Voorburg, zeer gunstig gele gen aan de oude Tolbrug, met of zonder STAL en KOETSHUIS. Franco te bevragen bij den Tuinbaas aldaar, en dagelijks te bezigtigen.

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 3