N°. 2456. Woensdag A0. 1868 12 Februari. BINNENLAND. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden, per 3 maandenf 3.00; Franco per post3.85. Afzonderlijke Nommers0.10. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering- van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN. Van 1-6 regels ƒ0.75; iedere regel meer0.126 Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels ƒ0.90; iedere regel meer0.15, LEIDEN, 11 Februari. De nieuwbenoemde directeur van 's konings kabinet heeft gisteren zijne betrekking aanvaard. Te Amsterdam heeft gisteren de nieuw benoemde hoogleeraar in de heelkunde, Dr. J. W. R. Tilanus, zijn hoogleeraarsambt aanvaard met het houden eener redevoering. Te Ter hei den is dezer dagen overleden Jkr. J. M. van der Wijck, gepensioneerd ge- neraal-majoor der genie. Gisteren vermeldden wij dat de werkzaam heden aan de aarden baan van den spoorweg Mep pelGroningen op 11. Woensdag een aanvang hadden genomen. Er is van zulk een aanvang maken hier niets te zien, schrijft men uit Hoogeveen. Er staat nabij bet ter rein, waarop het stationsgebouw zal verrijzen, eene arbeiderskeet en er zijn eenige werktui gen en gereedschappen aangekomen, twee ver schijnselen, die ons doen hopen op eene schie lijke verwezenlijking van het bericht, maar dat is ook alles. De Stoompost meldt dat de minister van binnenlandsche zaken de concessie gehandhaafd heeft, aan den beer E. van den Ouwelant, te Parijs, verleend voor eene lijn, loopende van Tilburg, langs 's-ïïertogenbosch en Grave, naar Nijmegen, en voor welke operatie de storting van het vereisckte waarborg-kapitaal eerstdaags kan worden te gemoet gezien. De hier bedoelde lijn, in verband beschouwd met den Zeeuw- schen spoorweg en den weg van Utrecht naar den Bosch, kan, volgens de Stoompost, zeker als eene der voornaamste van ons land worden aangemerkt. Het uitvoerig programma der aanstaande internationale tuinbouwtentoonstelling te Gent is dezer dagen bekend gemaakt. Die tentoon stelling zal geopend zijn van 29 Maart tot 5 April. Degenen, die voornemens zijn op die ten toonstelling in te zenden, moeten de gewenschte ruimte aanvragen vóór den 29sten Februari, aan het adres van den heer Edmond Claus, secrétaire adjoint de la Société Royale d'Agri culture et de Botanique, te Gent (rue Digue de Brabant n° 20). Aan hetzelfde adres moeten de exposanten voor den löden Maart de nauw keurige naamlijsten der in te zenden voorwerpen opzenden. De inzendingen worden van 21 tot 27 Maart, de bouquetten ook nog den 28sten Maart ingewacht. In 't geheel zijn 241 prijsvragen uitgeschre ven, zoowel voor planten, groenten en vruchten, als voor kunst en nijverheid, op tuinbouw be trekking hebbende. Het Handelsblad meldt het volgende: Van eene goed onderrichtte zijde wordt ons medegedeeld, dat de bewering van het Dagblad, als zou de vermeerdering der militie met 15,000 man en de verdere, zoo drukkende wijziging der militie-wet, niet meer door het ministerie worden ingediend, bezijden de waarheid is. De minister van oorlog althans is volstrekt niet van voornemen het wetsontwerp terug te houden. Het stoomschip //Ceylon," met de Indische en Chineesche mails, verliet den 7den dezer Malta en werd den lOden te Marseille verwacht. De audiëntie van den minister van marine zal op aanstaanden Vrijdag, den 14den dezer, niet plaats hebben. Het Staatsblad n°. 11 bevat het besluit van den 22sten Januari 1868, bepalende de sterkte, samenstelling en indeeling der schut terijen, zoo dienstdoende als rustende, in de provincie Zuid-Holland. Zr. Ms. fregat met stoomvermogen Adolf Hertog van Nassau, onder bevel van den kapi tein ter zee J. E. de Man, is den Ssten dezer te Toulon aangekomen. Aan boord was alles wel. Z. M. heeft aan C. Börs, op verz., eervol ontslag verleend als Nederlandsch consul te Boston, voor de Staten Massachusetts, Rhode Island, Maine en New-Hampshire, en in zijne plaats benoemd G. Lootztot consul honorair te Parijs, M. J. H. van Lier, kanselier van Zr. Ms. gezantschap aldaar. Z. M. heeft den mage?ijnmeester der marine te Hellevoetsluis J. F. R. Schultz, den 30 April a. s., op verzoek, eervol uit die betrekking ontslagen; en besloten den magazijnmeester der marine te Vlissingen J. Oudijk van Putten, met 1 Mei in dezelfde betrekking over te plaatsen naar Hellevoetsluis. Z. M. heeft den gen.-maj. titulair VV. E. Kroesen, lid van den raad van Nederl. Indië, op verzoek eervol ontslag verleend. Z. M. heeft benoemd tot ridders der orde van den Nederl. Leeuw de lieeren H. J. P. D. Bosch, resident van Djokjokarta, en W. C. Happé, gewezen secretaris der residentie Ban joemaas, laatst resident van Menado, thans met verlof in Nederland. Z. M. heeft benoemd tot officier der orde van de Eikenkroon den heer D. Rahusen, te Amsterdam. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Maandag des namiddags te 5 uren 44°, Wind: N. W., des avonds te 8 uren 43°, te 10 uren 42°. Dinsdag 's nachts te 12 uren 41°, te 3 uren 42°, 's morgens te 5 uren 42°, te S ureu 43°, 's namid dags te 12 ureu 46°, te 4 uren 43°. Wat kan het ministerie uit de verkiezingen leeren vraagt de Arnh. Couranten haar ant woord is: Dat zijn parlementaire //coup d'état" mislukt is. Dat het doodklokje voor hem geluid heeft. Wanneer een gouvernement eene Kamer ont bindt op zulke gronden en aanleidingen als dit gouvernement deze Kamer ontbonden heeft en het verkrijgt dan niet eene groote meerderheid uit de stembus, is het een veroordeeld gouver nement. Zij besluit aldus Het ministerie kan uit de verkiezing te Arn hem, gelijk uit de verkiezingen in het algemeen, leeren, dat het zelfs door parlementaire //coups d'état" zich in Nederland niet stabiel maakt en zich geene regeerbare Kamers verschaft. Het zal zich moeten getroosten op de gewoue grond wettige wijze, in gemeen overleg met de verte genwoordiging te regeeren, gelijk alle voorgaande ministeriën gedaan hebben, of heen te gaan. Wil het een parlementair en constitutioneel ministerie zijn, en ziet het wat wij zeer betwijfelen kans zich, door parlementair en constitutioneel te regeeren, eene meerderheid in de vertegen woordiging te verschaffen, het ga zijnen gang. Doch, wil het of kan het dit niet, het zette dan zijne vruchtelooze proefnemingen om Ka mers te verkrijgen, met welke het op zijne eigene wijze regeeren kan, niet verder voort. //Yivere recte si nescis, decede peritis Lusisti satis. Tempus abire tibi est." Ziedaar de moraal der verkiezingen. Maar het ministerie is niet sterk in de moraliteiten en leert niet gemakkelijk iets van buiten. Wij ontvingen heden eene brochure getiteld, //De Unie der Yereenigde Nederlanden." Die Unie is een op te richten verbond tusschen Nederland en België, gebaseerd op wederzijdsche sympathie en wederzijdsch belang. Sinds 1830 is de behoefte aan toenadering in beide landen steeds grooter geworden, en de gebeurtenissen van de laatste jaren hebben de kleine staten op de noodzakelijkheid van eendrachtige samen werking gewezen. Daarom moeten, als elders ge schiedt, Nederlanders en Belgen, //loten van éen stam" die eenmaal te zamen voor de zaak der vrijheid hebben geleden en gestreden, zich ver eenigen en eene Unie der Yereenigde Neder landen vormen voorloopig slechts eene eenheid naar buiten, maar om langzamerhand tot eene volledige eenheid te geraken. De schrijver laat het niet bij een betoog over de wenschelijkheid van dit, voor velen althans, nieuwe idee; hij geeft zelfs eene soort van bonds- constitutie, uit 31 artikels bestaande. In art. 3 wordt het doel der Unie beschre ven om door vereeniging en samenwerking de onafhankelijkheid der beide landen en het wel varen hunner bevolkingen des te steviger te waarborgen. De middelen daartoe aangewezen, zijn: ge meenschappelijke diplomatie, leger en vloot: op heffing der douane rechten tusschen de beide landen, eenheid van munten, maten en gewichten, en eindelijk zooveel mogelijke gelijkheid van burgerlijke en politieke wetgeving in de beide landen en gelijkstelling in rechten over en weder van de ingezetenen van het eene deel der Unie, die zich in het andere deel vestigen. De uitvoerende macht wordt uitgeoefend door de koningen der beide landen, om beurten, tel kens voor een jaar; de wetgevende macnt door den voorzittenden koning, en een congres, be staande uit twee kamers. De zetel der Unie is te Antwerpen gevestigd, en de officieele taal is de Nederlandschealle stukken zullen echter in het Fransch worden vertaald. De détails bespreken wij wellicht later; wij

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 1