IN°. 2455. Dinsdag A0. 1868 11 Februari. BUITENLA N D. .EIDSCH DAGBLAD PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden, per 3 maandenf 3.00. franco per post.3.85. Afzonderlijke Nommers0.10. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon-en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN. Van 1-6 regels 0.75; iedere regel meer0.12» Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels ƒ0.90; iedere regel meern 0.15. BINNENLAND. LEIDEN, 10 Februari. Jn den gemeenteraad van 's-Hage is door nige leden een voorstel gedaan om bij het ooge bestuur pogingen aan te wenden tot (chting van de Gevangenpoort. Op dit voor- tl is nu een gunstig adres van burg. en weth. jekomen, waarbij dezen eene missive van de reeniging tot beoefening van de geschiedenis erleggen, houdende dat, wanneer, zooals de geering van plan schijnt te zijn, de gebouwen sschen het Binnen- en Buitenhof, en dan ook Stadhouderspoort, mochten gesloopt worden, aan het behoud van de Gevangenpoort wei- waarde meer hecht. Wij mogen dus ver- ichten dat dit monument, van Hollandsche rtijwoede niet lang meer zal behouden blijven. Te Rotterdam heeft Ds. C. P. Tiele, edikant bij de Remon3trantsche-gemeente al- ar, gisterenavond in de godsdienstoefening aan ue gemeente bekend gemaakt, dat hij voor t op hem uitgebrachte beroep naar Amster- m heeft bedankt. De mededeeling van dit be- it verwekte bij de talrijke schare groote eugde. Te Amsterdam hebben de kiesver- nigingen //Amsterdam, Vaderland en Oranje" //Recht voor Allen," alle den heer Mr. E. Jacob candidaat gesteld voor de aanstaande rkiezing van een lid der Tweede Kamer. Men zal zich wellicht herinneren, dat op Mei jl. door een hulp-marechaussee, belast :t het toezicht op de lijn van afsluiting tijdens veeziekte, een landbouwer te Benschop (naar en toen meldde een wethouder) is doodgescho- n, omdat deze zich aan overtreding van de wet ad schuldig gemaakt. Op vervolging van den officier van justitie te trecht werd deze zaak door de arrondisse- ents-rechtbank onderzocht, doch door dit col- in raadkamer beslist, dat zij niet tot hare impetentie maar tot die van den militairen chter behoorde, welke uitspraak door het pro- nciaal gerechtshof werd bevestigd. Nu heeft hter ook de militaire rechter zijne incompe- otie uitgesproken, zoodat de zaak niet vervolgd in worden. Heden werd te Deventer tot professor de Hollandsche taal en Vaderlandsche ge- hiedeuis benoemd de heer Ds. Jongeneel te urwenen. De schade door den brand te Utrecht ïroorzaakt wordt geschat op 200,000er S3 niets verzekerd. Er was juist voor 30,000 ken in het magazijn gebracht. Te Hellevoetslnis is het besluit m de regeering, waarbij aan de werklieden q 'b rijkswerf het zcmerloon voortdurend ijft toegekend, met groote vreugde vernomen. De werkzaamheden aan de spoorweglijn eppel Groningen hebben een aanvang 'nomen. Een groot aantal arbeiders trekt van ijd en zijd naar de gemeente Hoogeveen en nes. Twee gefrankeerde brieven met geldswaarde, de een den 28sten Dec., te Overzande (Zuid- Beveland) de ander den llden Januari te Goes op de post gedaan, zijn vermist. Te Groningen wordt algemeen als can didaat voor de Tweede Kauier de heer Mr. J. H. Geertsema genoemd. Te Bergen-op-Zoom is Donderdag 11. in het //Café St.-Antoine" de heer K., lid van den gemeenteraad en bekend om zijne liberale ge voelens, door den heer B., een ultra-reaction - nair, zoodanig mishandeld en geslagen, dat er gegronde vrees bestaat dat hij de beide oogen heeft verloren en alzoo voor zijn leven blind zal blijven. Door de Engelsche politie wordt eene be looning van 100 of 200 pd. st. beloofd aan degenen, die omtrent zekeren persoon James Witt Bearce (donker uiterlijk, gezonde kleur en lage gestalte) of omtrent de door hem gestolen effec ten (Braziliaansche, Pruisische, Zweedsche en Portugeesche) binnen 3 maanden de vereischte inlichtingen kunnen geven. Het Staatsblad N°. 18 bevat het koninklijk besluit van 5 Febr. jl., tot toekenning van ver lof-traktement of wachtgeld aan ambtenaren, behoorende tot de departementen van algemeen bestuur, die het lidmaatschap van eene der Kamers van de Staten-Generaal aanvaarden; het bevat de volgende bepalingen Art. 1. Bezoldigde landsambtenaren, behoo rende tot de departementen van algemeen be stuur, het lidmaatschap van eene der beide Kamers van de Staten-Generaal aanvaardende, zijn daardoor van rechtswege van de waarne ming van hun ambt ontheven van het oogen- blik af, dat zij, als lid der Kamer, zitting heb ben genomen en tot het oogenblik toe, dat zij ophouden lid der Kamer te zijn. Hun wordt, zoolang hun lidmaatschap der Kamer en hunne bovenbedoelde ambtsbetrekking voortduren, een verlof-traktement toegekend, gelijkstaande met de helft van de bezoldiging, die zij laatstelijk genoten hebben. Art. 2. Wanneer de in het vorige artikel vermelde ambtenaren uit het door hen bekleede ambt ontslagen worden, vervalt het verlof-traktement. Wanneer hun dat ont slag, tijdens zij lid van de Staten-Generaal zijn, eervol, maar niet op hun verzoek, is verleend, wordt hun een met hun verlof traktement ge lijkstaand wachtgeld toegekend. Het wachtgeld vervalt bij herplaatsing iu het vroeger bekleede of in een ander ambt, en indien zij, na te heb ben opgehouden lid van de Staten-Generaal te zijn, alsdan weigeren of nalaten een hun opge dragen rijksambt te aanvaarden, waarvan de bezoldiging niet lager is dan die van het vroeger bekleede ambt. Art. 3. Dit besluit treedt in werking op den vijfden dag na dien der dag- teekening van het Staatsblad en van de Staats courant, waarin het zal worden geplaatst. Z. M. heeft bekrachtigd de benoeming van J. W. H. Hamilton of Silvertonhill, burgem. van Oldemarkt, tot secr. dier gemeentebenoemd tot lid van den geneesk. raad van Noord-Bra bant en Limburg J. D. Titsingh, med. chir. et art. obst. doctor te Geertruidenberg, thans plaatsv. lid. van dien raadaan T. M. Obdeijn, gew. rijksveldwachter 3de kl. te Wijhe, (Noord- Brabant), pens. verleend ten bedrage van ƒ180 's jaars. Z. M. de koning groothertog heeft den heer E. C. U. van Doorn, commissaris des konings in Utrecht, benoemd tot groot-officier van de orde van de Eikenkroon tot officier Jhr. van Tets, lid van de gedep. staten van Noord-Hol land, wegens hunne bemoeiingen tot wering der veeziekte. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Zaterdag des namiddags te 5 uren 40°, Wind: N. O. des avonds te S uren 39°, te 10 uren 37°. N. W. Zondag 's naehts te 12 uren 36°, te 3 uren 35°, 's morgens te 5 uren 35c, N. te 8 uren 34°, 's namiddags te 12 uren 40®, N. W. te 4 uren 37°, 's namiddags te 5 uren 36°, 's avonds te 8 uren 32°, Z. W. te 10 uren 34°. N. W. Maandag's nachts te 12 uren 36", te 3 uren 39°, 's morgens te 5 uren 40°, te 8 uren 42°, 's namiddags te 12 uren 46°, te 4 uren 45°. Belgie. De oppositie tegen de militaire wet, die thans in behandeling is, vermeerdert zeer. Het is overal dan ook zoo rustig op het oogenblik, dat het niet te verwonderen is, wanneer men nu bezwaar maakt om zijn budget met zulke inproductieve uitgaven, als eene uitbreiding van het leger, te verhoogen. Was België slechts eene maand vroeger met het ontwerp gereed ge weest: Napoleon zorgde toen wel, dat bij de dis- cussiën over zijne militaire wet de berichten niet al te vredelievend waren. Pruisen. De discussiën over de uitkeeringen aan de verdreven vorsten zijn gevolgd door beraadslagingen over het aan Hanover toe te kennen provinciale fonds. Het voorstel om Hanover een deel zijner bezittingen als zoodanig te doen behouden ondervond groote oppositie, ook van conservatieve zijde, daar men er eene bevoordeeling van de eene provincie boven de andere in zag. Graaf Von Bismarck verdedigde de wet met klemhij deed deze regeling als een begin van decentralisatie uitkomen, en ont wikkelde zijne plannen om mettertijd ook aan de verschillende andere provinciën fondsen voor eigen huishouding toe te staan. Hij volgde in deze discussie weder eene bijzondere tactiek om de wet te doen aannemende conservatieve leden, zeide hij, hadden niet het recht om zich tegen de zienswijze der regeering op bijzondere gronden te verzetten. De constitutioneele regee ring was alleen mogelijk, wanneer het gouver nement werkelijk op eeue partij kon rekenen, die, werd aan geen begiuael te kort werd gedaan, niet telkens om bijzondere inzichten het gouver nement afvallig mocht worden. Deed zij dit, dan moest de regeering steun zoeken bij coalitiën, iets wat zeker ten nadeele van een geregelden gang van zaken zou uitloopen.

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 1