N°. 2458. Zaterdag 8 Februari. LEIDSCH A°. 1868L1?' DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden, per 3 maandenf 3.00. Franco per postn 3.85. Afzonderlijke Nommers0.10. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN. Van 1-6 regels 0.75; iedere regel meerƒ0.12* Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels 0.90; iedere regel meer0.15. Onze lezers weten het reeds, de heer baron Taets van Amerongen is met overgroote meer derheid als lid van de Tweede Kamer voor ons district herkozen. Hij vereenigde op zich meer dan het dubbel van het aantal stemmen, door zijn mededinger bekomen. De heer Kops ver kreeg nog geen volle 500 stemmende heer Taets meer dan 1000. Schitterende overwinning voor ouzen geacbten stadgenoot! Het moge hem een streelende voldoening wezen zijn verdiensten als volksvertegenwoordiger zoo overvloedig door zijn kiezers erkend te zien. Waarlijk, het is geen gemakkelijke taak, die een nauwgezet lid der Kamer te vervullen heeft. Om iedere zaak, die in behandeling komt, grondig te onderzoeken, nauwgezet te overwegen, en met oordeel te be spreken wordt heel wat tijd en studie en moeite vereischt. Maar de zwaarste arbeid valt licht indien hij erkend en gewaardeerd wordt. Welnu, over miskenning zal de heer Taets wel niet klagen. Aan het eind van den dag was hem nog een nieuw eerebetoon beschoren. Eenige in gezetenen brachten hem bij fakkellicht eene serenade, om nog eens, eer de nacht inviel, te toonen, hoe hoog Leiden zijn beproefden verte genwoordiger acht. Geheel Nederland moest het weten, welke eigenschappen het kiesdistrict, waarvan de academiestad de hoofdplaats is, bovenal in den staatsman vereert. Wij mogen het niet ontveinzen, dat wij voor ons tot de overwonnen en geslagen minderheid behooren. Wij hebben den heer Taets niet ge stemd en geen deel genomen aan zijn ovatie. Hij is de staatsman niet, door wien wij ons district bij voorkeur vertegenwoordigd wenscben te zien. Evenwel wij berusten gaarne in den wil der meerderheid. Wij erkennen zelfs dat de lieeren baronnen Taets en Wassenaer in zekeren zin zeer geschikte vertegenwoordigers van ons district zijn. Zoo als de meerderheid der kiezers zoo zijn immers de representanten. En wij kunnen ons in onze neerlaag troosten, daar elders mannen van andere begrippen en andere gehalte, meer in overeenstemming met onze wenschen, geko zen zijn. Zoo dachten er ook de kweekelingen onzer hoogeschool over, die insgelijks bij fak kellicht eene serenade brachten, niet aan baron Taets, maar aan baron Sloet van de Beele, in woner onzer stad, en te Arnhem tot. vertegen woordiger gekozen. Hij en de beer Dullert be haalden daar een merkwaardige overwinning op den eenigen minister die zich ergens candidaat had gesteld, en op den leider der antirevolutio naire partij. De studenten wilden toonen, dat zij die overwinning in het belaDg van het va derland achten, en dat zij in_ den staatsman andere eigenschappen eeren dan die waardoor de heeren Taets en Wassenaer uitmunten. Zij hadden geen passender aanleiding tot zulk een manifestatie kunnen vinden. De heer Sloet heeft zich als griffier der staten van Gelderland en als gouverneur-generaal van Neerlandseh Indië doen kennen als een man van kennis en be kwaamheid, een man van karakter en van wils kracht, uit volle overtuiging de liberale staats begrippen toegedaan. Hij zal een wezenlijke aanwinst voor de Kamer wezen. Als wetenschap pelijk man is hij op zijne plaats waar over hoo- ger of lager onderwijs moet worden gehandeld- Als grondig kenner der Indische toestanden en volkswenschen kan hij over het koloniaal debat een gewenscht licht doen opgaan. Hij vergoedt ruimschoots het verlies, dat regeering en ver tegenwoordiging onlangs geleden hadden. Heeft het ministerie zijn schrander en behendig hoofd» den heer Mijer, aan Indië moeten afstaan, het krijgt thans namens Indië van de Arnherasche kiezers een man in de plaats, misschien minder schrander en zeker veel minder behendig, maar toch volkomen in staat om te waarschuwen indien de regeering ten opzichte van Indië van den goeden weg mocht a fdwalen. "Wij wenschen Kamer en Kabinet geluk met die aanwinst- Mogen beiden aan dezen gewezen gouverneur- generaal meer vreugde beleven dan zij aan den anderen, toen nog toekomstigen, gouverneur-ge neraal beleefd hebben. BINNENLAND. LEIDEN, 7 Februari. Het provinciaal gerechtshof in Zuid-Holland heeft gisteren den beschuldigde H. A. Baues vrij gesproken van poging tot moord (assasinat), en zulks op grond van het onbewezene van het vooraf beraamd opzet om den Zweedscben ma troos Björk te dooden, docli bera niettemin schuldig verklaard aan poging tot moedwilligen doodslag (meurtre), welke door uiterlijk bedrijf gebleken en tevens tot begin van uitvoering overgegaan niet dan door van des daders wil onafhankelijke omstandigheden is voorkomen en hare uitwerking heeft gemist, en hem te dier zake veroordeeld tot een tuchthuisstraf voor den tijd van 5 jaren. Zondag 11. zou Dr. J. C. Zaalberg Pz. des voormiddags in de Willemskerk te 's-Hage optreden om zijnen predikdienst weder te aan vaarden, doch dit werd hem gelijk wij reeds meldden door predikanten en kerkeraad gewei gerd. De kerkeraad benoemde eene commissie, om Maandag met hem te spreken. De heer Zaalberg heeft zich aan dat uitstel onderworpen, en Dinsdag-avond heeft de kerkeraad met //een parige" stemmen besloten niet te dulden, dat Dr. Zaalberg weder als predikant optrede. Met zekerheid kan bericht worden, dat de heer Z. zich echter aan die kerkeraads-beslissing niet onderwerpt, maar zijn recht zal vragen bij de hoogere kerkbesturen. Er zal hieruit dus eene zeer netelige kerkelijke procedure ontstaan. Aan Dr. Zaalberg is zelfs het gebruik van de zaal //Diligentia" geweigerd, nu hij daar eene redevoering wilde houden. Nu hij noch kansel, noch zelfs eene andere geschikte spreekzaal krij gen kan, zal hij zich voorloopig bepalen tot de uitgave der toespraak, die hij zou gehouden hebben en die binnen weinige dagen het licht zal zien onder den eigenaardigen titel: //Eene verboden Preek." Thans schijnt met zekerheid te kunnen worden vermeld, dat de heer Cd. Busken Huet in het voorjaar het vaderland verlaten zal, om zich als hoofdredacteur van de //Java-Bode" te Batavia te vestigen. De Nieuwe Utrechtsche Courant maakt de volgende opmerking Het Dagblad van 's-Gravenhage beschuldigt deu redacteur van het Bataviaasch Handelsblad, den heer H. J. Lion, van veranderde zienswijze omtrent den minister Hasselman, (lat eerst de liberalen zeer met dien lieer ingenomen waren en nu niet meer. Maar waarom zou de heer H. J. Liou de eenigste Lion moeten wezen die niet van opinie veranderen mocht Yolgens de officieel© opgaven zal de sterkte der zeemacht in 1868 bedragen 5752 koppen in Oost- en West-Indië hebben echter de sche pen, boven de vastgestelde rol, eene bovenrol van 10 pOt., waardoor met bijberekening van het personeel aan wal de juiste sterkte 6076 koppen bereikt, namelijk Voor Oost-Indië, met het personeel aan wal 3172 koppen, voor West-Indië met het perso neel aan wal 275 koppen, voor buitenlandschen dienst en verwisseling 1221 koppeü, voor bin- nenlandschen dienst en verwisseling 1405 koppen, te zamen 6076 koppen. Bovendien zijn gedurende drie vierde gedeelten des jaars een getal van 600 zeemiliciens inge scheept op de drijvende batterij //Neptunus". De sterkte van het korps mariniers was op 1°. Januari jl. 2041, waarvan 944 aan wal. Men had 45 officieren en 1996 manschappen. Be paalde sterkte: 2171, dus ontbreken 130 koppen. Volgens de schoolberichten in de //Nieuwe Bijdragen" van Januari 1868 bedraagt het ge tal vacante hoofdonderwijzers-plaatsen aan open bare scholen voor gewoon lager onderwijs 24, aan dito voor gewoon en meer 1 en voor meer uitge breid onderwijs 4; aan bijzondere voor gewoon onderwijs 1aan gesubsideerde bijzondere voor gewoon en meer 1 en aan dito voor meer uit gebreid onderwijs 1. Het aantal vacante hulp onderwijzers-betrekkingen is 34, en dat van onderwijzeressen 1. Te Velzen (Noord-Holland) heeft de gemeenteraad het bedrag der jaarwedde van ieder der hoofdonderwijzers aan de beide scholen voor lager onderwijs van ƒ750 op/"800 gebracht. De kiesvereeniging //Burgerpligt" te Am sterdam, heeft gisteren tot candidaat voorde Tweede Kamer geproclameerd, met bijna alge- meene stemmen, Mr. J. Heemskerk Bz. Er wa ren 123 leden present.

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 1