IV0. 2452. Vrijdag A0. 18( 7 Februari. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden, per 3 maanden3.00. Franco per post3.85, Afzonderlijke Nommers0.10. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN. Van 1-6 regels 0.75, iedere regel meerƒ0.12' Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels 0.90; iedere regel meer0.45. BINNENLAND. LEIDEN, 6 Februari. Het gisteren door de Maatschappij voor Toon kunst gegeven concert in den Stads-schouwburg werd zeer druk bezocht. Trouwens, bij de alge- meene bekendheid dat twee zeer geliefde solisten, oude maar goede kennissen, zouden optreden, was niet anders te verwachten. Ieder stadge noot toch die mevrouw OffermansVan Hove bij de groote uitvoeringen der Leidsche Zang- vereeniging in de Hooglandsche Kerk, in de oratoria Elias", Paulus1' en der Messias" hoorde, kwam onwillekeurig het daar gesmaakte genot voor den geest; bij moest haar wel een bezoek brengen. Evenzoo met Wetrens. "Wie, die eenigszins muzikaal is en een warm hart heeft kan ongevoelig blijven bij de tonen die hij uit zijn heerlijk instrument weet te too veren? De keus der solisten was dus gelukkig, kon niet beter gedaan worden. Voor wé echter een oor deel vellen over het gehoorde, moeten we opmer ken dat het succes van den avond grootelijks ge leden heeft door de ongeschiktheid van het schouw burg-locaal voor concertzaal. Wie Mevr. Offer mans van Hove eenige weken geleden in de parkzaal te Amsterdam, bij de uitvoering van //Samson," wie Wetrens in den schouwburg te 's-Hage, op het laatste //Toekomsf'-concert hoorden, zullen dit enorm verschil in klankgehalte opgemerkt hebben. Die welluidende liefelijke stem was niet te herkennen, de krachtige, edele toon van die prdcieuse Straduarius-viool ging voor drie vierden te loor. Ook de orehest-muziek deelde natuurlijk in die bezwaren. Na dit voorop gezet en zeer betreurd te hebben, resumeren we dat de orchest-werken en soli lofiélijk worden uitgevoerd. De 5de symphonie van Beethoven liep goed van stapel en de meer dan gewone bezetting der vioolpartijen kwam niet ten onpas. De ouvertures //Anacréon" en //der Freischütz" werden mede zeer verdienstelijk, de laatste met veel enthu- siasme uitgevoerd. Zouden we eene keuze doen uit de voordrachten van Mevr. Offermans, dan houden we ons aan het laatste nummer, den //Chant de Mai" van Meijerbeer. Het gedicht zelf, de lieve, naïeve muziek die het zoo naar waarheid teruggeeft, de uitstekende opvatting en pathetische voordracht, vormden hier een ge heel dat betooverend mooi was. De heer Wetrens speelde het concert van Mendelssohn en het Andante en Scherzo capricioso van David met zijne gewone virtuositeit. Onvermoeide studie doet hem de grootste technische moeilijkheden overwinnen, en geeft hem eene zekerheid en rust in zijn spel die aangenaam op den hoorder terugwerken. Geheel doorgedrongen in het ka rakter der compositie die hij voordraagt, geeft hij die in de fijnste nuances weder, beheerscht hij het gemoed, is hij meester van de aandoe ningen zijner toehoorders. Geen wonder dat hij furore maakte en het publiek niet rustte voor hij andermaal de viool opnam en een extra-nummer ten beste gaf, waartoe hij het roerend scboone Larghetto van Mozart koos. Aan Mevrouw Offermans werd na het zingen van het boven besproken lied een lauwerkrans toegeworpen. Aan commissarissen der Maatschappij voor Toonkunst komt alle eer toe voor de regeling van dit concert. Uitslag der herstemmingen van de ver kiezingen voor leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, in de volgende kiesdistricten: Leiden. Uitgebrachte stemmen 1515. Yan onwaarde 8. Volstrekte meerderheid 754. Geko zen de heer P. H. baron Taets van Ameron- gen met 1016 stemmen. De heer Mr. J. L. de Bruyn Kops verkreeg 491 stemmen. Roermond. Gekozen de heer Mr. Cornelia met 844 stemmen. De heer Arnoldtz verkreeg 842 stemmen. Almelo. Gekozen de heer Mr. G. M. van der Linden met 875 van de 1701 uitgebrachte stemmen. Delft. Getal kiezers 2779. Uitgebracht 2195 stemmen. Gekozen de heeren Mr. J. van Kuyk met 1316 en J. L. Nierstrasz Jzu., met 1220 stemmen. De heer Dr. K. A. Rombach verkreeg 944, en de heer Mr. J. L. de Bruyn Kops 871 stemmen. Haarlem. Getal kiezers 2400. Uitgebrachte geldige stemmen 1909. Gekozen de heeren G. L. J. van der Hucht, die 1032, en Jhr. Mr. J. de Bosch Kemper, die 933 stemmen bekwam. De heer Mr. J. H. Geertsema verkreeg S96 en Mr. A. S. van Nierop 884 stemmen. Arnhem. Gekozen de heeren Mr. W. H. Dullert met 1261 en L. A. J. AY. baron Sloet van de Beele met 1260 stemmen. Uit Voorschoten schrijft men ons: De heer Rietbergen, uit Leiden, is aannemer ge worden der Hervormde kerk alhier. Zondag a. s. zal er voor de laatste maal in de öude kerk worden gepreekt. Te 's-Hage zijn Dinsdag-avond in eene vergadering van het Indisch genootschap de discussiën over het landrente-stelsel voortgezet. Jhr. Van der Wijck hield eene belangrijke rede, en toonde met feiten aan hoe willekeurig de aanslag op de verschillende plaatsen van Java geschiedde; hij deelde verder zijne denkbeelden mede over de wijziging der landrente in de grondbelasting en over de wijze waarop men zonder kadastrale opnemingen een grondslag voor deze belasting kan vinden. Ten slotte had, naar aanleiding hiervan, een discussie plaats. Sommige leden beweerden dat de door den mi nister Van de Putte bevolene statistieke opnemin gen weinig waarde hadden, en dat bij de regeling van individueel grondbezit toch eene kadastrale opneming zou moeten plaats hebbenandere leden wezen op de ontzettende moeilijkheden en kosten die eene kadastrale opneming vordert, en om de betrekkelijk juiste resultaten door de andere opnemingen te verkrijgen. Op Dinsdag 11 Februari 1868 zal in het lokaal //Diligentia" te 's-Gravenhage eene vergadering worden gehouden van het //Konink lijk instituut van ingenieurs." Te Amsterdam is Dinsdag-avond, in eene door vele leden bijgewoonde vergadering der kiesvereeniging //de Grondwet," met alge- meene stemmen op éen na, tot candidaat voor het lidmaatschap der Tweede Kamer geprocla meerd de heer Mr. J. Heemskerk Bz. In de zitting van den gemeenteraad aldaar is, naar aanleiding van eene interpellatie van den heer P. N. Muller, in verband met de circulaire van de directie der Kanaal-maatschappij bij het opvor deren der negende storting, door den heer Jitta, president der maatschappij, medegedeeld, dat door de directie aan de hooge regeering zijn gedaan aanbiedingen om het werk voor rekening van den staat over te nemen. Als een voorbeeld van partijzucht kan gemeld worden, dat de burgemeester eener ge meente in het Zuiden van Friesland den be ambten ter secretarie verboden heeft, de opgaven van den burgelijken stand te verstrekken aan een sedert weinige weken opgericht weekblad in die environs, omdat bedoeld blad zich gedurende de verkiezingen heeft betoond te zijn liberaal! De audiëntie van den minister van ma rine zal op aanstaanden Vrijdag, den 7den dezer, niet plaats hebben. Prins Frederik heeft gisteren onderscheidene militaire autoriteiten, waaronder eenige hoofd officieren der infanterie-regimenten, ten gehoore ontvangen. Z. M. heeft benoemd tot ontv. der reg. en dom. te Druten den heer C. F. E. H. Lan- noy, thans in dezelfde betrekking te Gennep; te Gennep den heer S. B. Everts, thans surnu merair der registratie en domeinen. Z. M. heeft benoemd tot telegraphist 2de kl. J. G. Diehl, thans dir. van een der rijkstele- graafk., van welke betrekking hij, op verzoek, eervol wordt ontheven; tot dir. van een der rijkstelegraafk. C. Vrancken, thans telegr. 2de kl. Z. M. heeft 1°. benoemd: tot lid en voorz. der comm., in 1868 belast met het afnemen der natuurk. examens, volgens art. 4. der wet van 1 Juni 1865 (Stbl. n°. 59), Dr. F. A. AV. Mi- quel, tot lid en onder-voorz. dier comm. Dr. I. van Deen, tot seer, dier comm. Dr. H. G. van de Sande Bakhuyzen, tot leden dier comm.: Dr. JM. van Bemmelen, Dr. AV. Berlin, Dr. J. H. van den Broek, Dr. J. A. Fles, J. Hissink Jansen en Dr. M. Salverda; tot plaatsvervan gende leden: Dr. J. A. Boogaard, Dr. J. L. Dusseau, Dr. J. AV. Gunning, Dr. D. Hellema, Dr. P. J. van Kerckhoff, Dr. D. Lubacb, Dr. C. J. Matthes, Dr. AV. F. R. Suringar en Dr. T. Zaaijer. 2°. tot lid en voorz. der comm., in 1868 belast met het afnemen van de geneesk. examens volgens art. 5. dier wet: Dr. L. C. van Goudoever, tot lid en onder-voorz. dier comm. Dr. J. P. Th. van der Lith, tot lid en seer, dier comm Dr. F. Rienderhoff, tot leden dier commissieDr. A. M. Ballet, M. AV. C. Gori, P. J. Haaxman, Dr. T. Halbertsma, Dr. A. H. Schoemaker, Dr. J. AV. R. Tilanus en Dr. J. Zeemantot plaatsvervangende leden Dr. G. J. Loncq, Dr. M. Polano, Dr. S. Ro- senstein, Dr. AV. M. H. Sanger, Dr. G. E. Voor-

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 1