N°. 2450. Woensdag A0. 1868. 5 Februari. BIMjNENLA N D. BU1TENL A N D. LE1DSCH DAGBLAD PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden, per 3 maandenf 3.00. Franco per post3.85. i Afzonderlijke Nommers0.10. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN. Van 1-6 regels ƒ0.75; iedere regel meer0.12' Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels ƒ0.90; iedere regel rneer0.15. LEIDEN4 Februari. Wij vestigen de aandacht onzer stadgenooten iop het concert, morgenavond in den schouwburg te geven door de Maatschappij voor Toonkunst llhier. Voor hen die de jaarlijksche concerten dezer maatschappij kennen, is elke aanbeveling (overbodig en reeds zijn de namen van Otter- mans van Hove en Wetrens, die zich op dit [concert zullen doen hooren, voor hen die dit Joorrecht niet hebben, voldoende om hun eenen jchoonen avond te belooven. Wij maken hierbij tevens opmerkzaam, dat fcen vooruit plaatsen kan bespreken en dat de leden der maatschappij voor zich en eene dame [vrijen toegang hebben; kunnen de leden zelve niet komen, dan staat het hun vrij hun kaart [aan een ander af te staan. Gisterenavond had alhier de aangekondigde Voorstelling plaats van het Amsterdamsche too- neelgezelschap onder directie van Boas en Judels. pet spel van Mw, Corijn was waarlijk uitmuntend het publiek was ook blijkbaar zeer voldaan. heer Judels geven wij in bedenking, om 't vervolg zoowel wat zijn spel betreft hoe [verdienstelijk dit in vele opzichten is als in de [keuze der stukken, indachtig te zijn, dat hij niet in een Salon des Variétés, (met een [ntréeprijs van 0,75 in vertering), maar in [den stads-schouwburg speelt, waar de prijs van den hoogsten rang f 1,60 ishet publiek doet dan indere eischen. Neemt de heer Judels dit in [acht (en zijn repertoire is immers groot genoeg) zullen die hoogste rangen ook wel bezet feorden. Nu was het wegblijven van velen zeer [verklaarbaar. Wij vernemen dat de //Oratie", waarmede Zaterdag aanstaande de aftredende rector- ffiaguificus der Hoogeschool zijn ambt aan zijnen [opvolger zal overdragen, in plaats van te 12 [uren, het vroeger gebruikelijke uur, te een uur aanvangen. Voor de heden gehouden herstemming [voor een lid van de Tweede Kamer der Sta- ten-Generaal zijn te Leiden opgekomen 607 kie- te Katwijk 56, te Hazerswoude 69 en te [Leiderdorp 34. Bij de verkiezing op 22 Januari paren opgekomen te Leiden 646, te Katwijk 60, 1 Hazerswoude 77 en te Leiderdorp 38 kiezers. Hit Utrecht wordt geschreven //Gisterenmorgen te ruim halfzes werd onze id weder door brandalarm gewekt. Uit de ho fzalen der inkwartierings-kazerne, op de Lange ieuwstraat en Nieuwe Gracht uitkomende, waar iet magazijn van kleeding der veld-artillerie rich bevindt, sloegen de vlammen uit en had ioor den woesten stormwind, zulk een dreigend tenzien, dat de daaraan belendende gebouwen in Zuilestraat veel gevaar liepen. De zich daar onder bevindende groote zaal voor het gymnas- ritk-gezelschap //Olympia" werd spoedig een 'ninhoop, zoodat aan redding van het bran- tade gebouw niet t© denken viel. Zoowel de brandweer als de verschillende autoriteiten dezer stad waren spoedig op de plaats des onheils aanwezig, terwijl door een 12tal spuiten de be lendende huizen konden worden beveiligd en men te negen uren het gevaar te boven was." Ook te Amsterdam is Vrijdag jl. in het hotel Elberfeld brand ontstaan, die zich eenige oogenblikken vrij ernstig liet aanzien. Door spoe dig aangebrachte hulp is het vuur echter spoe dig gebluscht. Uit het jaarboekje voor Neêrlands Weer baarheid blijkt, dat het getal vereenigingen ter bevordering van 's lands weerbaarheid hier te lande 63 bedraagt, waarvan 55 de koninklijke goedkeuring hebben verkregen, 5 die hebben aangevraagd en 3 die nog niet hebben verzocht; 52 vereenigingen hebben gelegenheid tot schijf schieten. In 't geheel zijn er 56S3 leden. Voor de ruim 2500 Nederlandsche zouaven, die zich thans in Rome bevinden, ontstaat be hoefte aan een Nederlandseh geneesheer, daar de meeste zouaven geene andere dan hunne moe dertaal verstaan en spreken. De paus vorlangt dus, schrijft //de Tijd", een kundig roomsch-ka- tholiek dokter uit Nederland te bekomeu. LI. Zaterdag en Zondag zijn te 's-Her togenbosch, na volbrachten diensttijd, eenige pauselijke zouaven, versierd met de medaille van den slag van Mentana, behouden teruggekeerd, waarvan sommigen in uniform. Dat vooral de laatsten Zondag in hunne fraaie tenue wande lende, de aandacht zeer tot zich trokken en een ieder nieuwsgierig was om uit hunne mond zelf levensloop en bedrijven gedurende hunne afwe zigheid te vernemen, is te begrijpen; zij wer den dan ook den geheelen dag door eene massa menschen omringd en gevolgd, en waar zij zich in koffiehuizen vertoonden als het ware ver drongen. Op Zaterdag den lsten Februari werd ook te Harderwijk, op uitnoodiging van het be stuur der kiesvereeniging Arnhem", eene mee ting gehouden, die zeer talrijk bezocht was door kiezers van verschillende kleur, en voorgezeten werd door den baron Nahuys, voorzitter van de kiesvereeniging Arnhem". Z. M. beeft de commissie, benoemd bij besluit van den 2den Januari 1867, om maatregelen te beramen tot wering van den veetyphus, ont bonden, met dankbetuiging aan de leden dier commissie voor de door hen bewezen diensten, die, onder Hoogeren zegen, mede hebben bijge dragen tot wering van de ramp, waardoor de Nederlandsche veestapel gedurende ruim 2 jaren werd geteisterd. Z. M. heeft benoemd tot ridders der orde van den Nederlandschen Leeuw Mr. G. W. baron van Zuylen van Nievelt, lid van Gede puteerde Staten van Gelderland, en J. B. Snel len, nabij Gouda; tot rector-magnificus aan de hoogeschool te Leiden voor het academiejaar 1868/69 den hoogleeraar R. P. A. Dozy; tot burgem. der gem. Haps, J. H. MoorenMill, H, Verstraaten; Beusichem, W. F. KuykZalt- Boramel, Mr. P. C. Bijleveld, Abbenbroek en Heen vliet, J. J. Kranenburg, secr. der gem.; Kesteren, W. P. van der Zande, secr. der gem.; Rimburg, P. D. Pelzer, secr. der gem.; Schin op Geulle, H. M. Daraoiseauï; Wijnansrade, P. J. L'Ortye, secr. der gem.; Horst, P. J. Jans sen, secr. der gem., en Boschkapelle J. Yereec- ken, om deze betrekking gelijktijdig te bekleeden met die van burgem. der gem. Stoppeldijkbij het wapen der inf.: bij het 4de reg., tot nïaj. den kapit. 1ste kl. S. L. J. Queysen, van bet reg. gren. en jagers. Z. M. heeft herbenoemd tot burgem. der gem. St.-Jan Steen, N. B. IJsebaertaan B. Cost Budde, op verzoek, eerv. ontsl. verl. als 2den luit. bij de dd. schutterij te Deventer, on op aanvrage op non-activiteit gesteld den maj. A. F. Eymael van het 4de reg. inf., en zulks in afwachting dat omtrent hem nader zal wor den beschikt. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Maandag des namiddags te 5 uren 39°, Wind:N. W., des avonds te 8 uren 39°, te 10 uren 39°. Dins dag's nachts te 12 uren 38°, te 3 uren 37°,'s mor gens te 5 uren 37°, te 8 uren 36°, 's namiddags te 12 uren 43° Z. W., te 4 uren 42°. Pruisen. De overeenkomst betreffende de schadeloostelling aan de verdreven Duitsche vor sten is in de Pruisische kamer van afgevaardig den met 254 tegen 130 aangenomen. Men ver wachtte geenszins dat de regeering zulk een suc ces zou behalen. Ontegenzeglijk echter heeft de rede van den minister-president Von Bismarck een grooten invloed op den uitslag gehaddeze rede toch is een nieuw bewijs van zijn parlemen taire tactiek. Terwijl hij zich vroeger zeer weinig om het gevoelen der kamer bekommerde en dit dan ook telkens duidelijk uitsprak, heeft hij in deze discussie de constitutioueele vormen geheel in achtgenomen, en daardoor een schitterende zege behaald. Aan het einde zijner rede verklaarde Von Bismarck dat, mocht de Kamer de gemaakte verdragen niet goedkeuren, het ministerie onmo gelijk aan kon blijven, en stellig zijn ontslag bij den koning zou indienen. Hierop ontstond groote sensatie, en Twesten, die zeervele beden kingen tegen de voordracht had, verklaarde uit drukkelijk, dat hij na deze verklaring vóór zou stemmen. Wie zou het ook op zich willen nemen, om nu aan het hoofd van het Pruisische minis terie op te treden Von Bismarck heeft zich onontbeerlijk gemaakt, dat weet hij zelf, dat gevoelen ook zijne tegenstanders. Merkwaardig waren ook de motieven waarop hij de wets-voordracht verdedigde; op de meest openhartige wijze werd door hem aangetoond, hoe de belangrijke sommen, aan den koning van Hanover bij dit verdrag verzekerd, alleen een politiek oogmerk hadden; een verdreven vorst, die rijk was, was veel minder gevaarlijk dan een die arm wassommigen hadden eene ver-

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 1