LESDSCH N°. 2449. Dinsdag A0. 1868. 4 Februari. DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIEN. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering Van 1-6 regels 0.75; .edere regel meer0.13* van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels ƒ0.90; iedere regel meer0.15. PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden, per 3 maanden f 3.00. Franco per postn 3.85. Afzonderlijke Nommersn 0.40. AAN DE KIEZERS. Nog een laatste woord richten wij tot U. Er kan op den avond voor de stemming geen sprake meer zijn van redeneeringen en bewijs- voerigenwij willen niet trachten nog heden iemand tot onze overtuiging en onze gevoelens over te halen. Wie heden nog niet weet aan welke zijde hij zich scharen wil, hij zal 't nooit weten. Wij willen alleen een enkel woord nog zeg gen tot hen, die onze overtuiging deelen, die de voortduring van den tegenwoordigen toestand Dadeelig en verderfelijk voor 's lauds belang oor- deelen. Laat U morgen niet door eenige zaak, welke dan ook, van uwe verplichting tot stemmen afhoudenalles moet morgen wijken voor uwe verplichtingen als kiezer. Hebt Gij zaken, moge lijk drukke zaken morgen zijn de zaken van duizenden en inillioenen aan U toevertrouwd: die kunnen alleen morgen, die moeten morgen door U behartigd worden! De verantwoordelijk heid is groot; van uwe stem hangt wellicht de toekomst van Nederland af. Weest niet onverschillig. Er zijn er zoo velen, die wel onze overtuiging deelen, die wel onzen candidaat de voorkeur geven, maar die meenen dat het zoo hard zou zijn, zoo de vroegere af gevaardigde niet weder gekozen werd, die meenen, dat het verschil in richting zoo groot niet is, die eindelijk blijde zijn een reden gevonden te hebben om de verantwoordelijkheid van zich af te schuiven, en thuis blijven. Tot hen zeggen wij, met allen ernst, bedenkt het gewicht van het oogenblik: nog nooit wel licht hing van den uitslag der stemmingen zoo veel af als morgen het geval zal zijn. Thans hebben wij noodigeen man van vaste overtui ging, een man van vaste beginselen, want de stemming van morgen zal het beslissen of de onzekere toestand van dit ministerie, dat de kracht mist om iets tot stand te brengen, zal blijven voortduren, of dat een nieuwe Kamer zal optreden, met een vast aaneengesloten meer derheid, die het regeeren mogelijk maakt. Eindelijk weest niet moedeloos: meent niet, op grond van vroegere ervaringen, dat de libe rale partij in dit district te zwak is, dat alle Qioeite vergeefsch is, dat het toch onmogelijk zal zijn onzen candidaat eene meerderheid te verschaffen. Kiezers bedenkt wat in andere districten geschied is! Waar men dit het minst verwachtte zijn, door de trouwe opkomst van de onzen, schitterende zegepralen behaaldin dis tricten waar men reeds onze kansen geheel had opgegeven, heeft de uitslag de meest verras sende uitkomsten opgeleverd. KiezersBedenkt het: van uwe stem hangt wellicht de toekomst van Nederland af. Komt dan morgen trouw ter stembus, gij allen die met ons uwe stem uit wilt brengen op Mr. J. L l)e Uruyn Kops, BINNENLAND. LEIDEN3 Februari. Van verschillende kanten wordt het gerucht verspreid dat de heer De Bruyn Kops het mandaat voor Leiden niet zal aannemen, daar hij reeds elders gekozen is. Wij kunnen stellig verzekeren, dat deze geruchten uit de lucht zijn gegrepen, om den tegen-candidaat te steunen, en dat de heer De Bruyn Kops nog geene beslissing genomen heeft. Wij haasten ons om een abuis te herstellen, eergisteren in het bericht omtrent de hier ge vormde commissie voor het Heiligerlee-monu- raeut, ingeslopen. Onder de leden dier commissie hebben wij verzuimd te vermeldenDr. A. Rut gers van der Loeff. Hedenmiddag had op het raadhuis alhier de verhuring plaats van- het beweiden van twee stukken land, gelegen buiten de voorma lige Wittepoort in den Boschhuizerpolder onder Zoeterwoude, en van twee partijen land, gelegen aan den Singel buiten de voormalige Rijusbur- ger- en Marepoorten, beide voor den tijd van vijf jaren. Voor het eerste waren ingekomen zes insckrijvingsbilletten als: W. Bremmer voor 165, A. Straathof voor 202, C. van Teilingen voor 185.50, J van Hoeken voor 182, G. van der Veer voor 183 en C. Vink voor 161, waarop het verhuurd is aan A. Straathof voor ƒ202, als hoogste inschrijver. Voor het tweede waren inschrijvingsbilletten ingekomen van K. Hilkema voor 563, W. Bremmer voor ƒ360, C. van Teilingen voor 375 en H. Borgerding voor 626, waarop het verhuurd is aan H. Borgerding voor ƒ626, als hoogste inschrijver. Aan vele gebouwen alhier heeft de storm van Zaterdag schade veroorzaaktaan het spoor weg-station te Voorschoten brak, juist toen de eerste trein van Rotterdam aankwam, de seinpaal. Van groote, ongelukken hebben wij nog niets vernomen, alleen is onder Koudekerk een löjarig meisje, bij het scheppen van een emmer water, door den hevigen wind in den Rijn geslagen en verdronken. Wij vernemen dat Ds. Zaalberg gisteren niet is opgetreden, en wel omdat de kerkeraad daartegen in verzet was gekomen. Uit 's-Hage wordt gemeld, dat Za terdag-nacht een begin van brand ontdekt werd op eene bovenkamer van het huis in do Hoog straat, bewoond door den zadelmaker S. Lere- straat, in de onmiddellijke nabijheid van het politie-bureau. Nog voor dat twee brandspuiten waren aangerukt, begaven zich eenige agenten, voorzien van twee extincteurs, op het politie bureau voorhanden, naar bovengenoemd huis, en het gelukte hun door de bekende snelle werking van die werktuigen een brand te voor komen, waarvan de gevolgen in dien stormach- tigen nacht onberekenbaar zonden zijn geweest. Te Rotterdam is in eene vergadering van aandeelhouders de schouwburg voor drie jaren verhuurd aan de HH. Albregt en Van Ollefendezen hadden reeds een contract geslo ten met den heer Saar, omtrent de Duitsche opera, zoodat deze op den tegenwoordigen voet blijft bestaan. Wij voegen bij dit bericht de wensch dat ook onze stadgenooten nu en dan het voorrecht mogen genieten, dit in ons land zoo gunstig bekende opera-gezelschap op ons tooneel te zien verschijnen. Men vermeldt dat te Wijk aan Zee Woensdag jl. een Engelsche sloep gestrand is, waarvan de equipage in de golven is omgeko men. Bij de bevoegde autoriteit zou door den heer Hutton eene klacht ingediend zijn over de houding van den strandvonder S. Bol, die niet alleen zelf geene enkele poging tot redding heeft aangewend, maar ook anderen, die zich daartoe hadden bereid verklaard, de noodige hulpmiddelen heeft geweigerd. Krachtens bevel der arrondissementsrecht bank te Utrecht werd te IJse ls te in in ver zekerde bewaring genomen en gevankelijk naar de cellulaire gevangenis gevoerd zekere Van Kleef, verhuurder van dienstboden, die sedert gerui- men tijd eene nieuwe industrie uitoefende, zon der dat de justitie genoegzame bewijzen had hem te vervolgen. Hij was ijverig in zijn vak en paarde aan zekere goede gemanierdheid eene hooge mate van bescheidenheid, waardoor vele landbouwers verlokt werden, bij hem dienstboden te buren. Voor dergelijke verhuring ontving bij dan 1 a 2 gulden, terwijl de dienstbode den godspenning ontving; deze werd verdeeld met den besteder of verhuurder, engeen knecht of meid kwam opdagen. Later over het wegblij ven der bedienden aangesproken, wist Van Kleef zich te excuzeeren, dat hij de dienstboden zou opsporen; doch steeds te vergeefs. Een zijner medehelpers is reeds elders aangehouden. Te Bodegraven en Zwammerdam oefende hij ook zijne oplichterij uit. Voor eenige dagen maakten wij melding van het in omloop zijn van valsche 50 cents stukken. Blijkens berichten uit Utrecht, N.-Bra- bant en Zeeland zijn ook aldaar valsche 60 cents stukken uitgegeven. Zij voeren zoowel de beeltenis van Willem II als van Willem III, en zijn van verschillende jaren. In de Ned. Industrieel leest men: Men bericht ons uit Amsterdam, dat de commissie, benoemd door de aandeelhouders der //Exploitatie-maatschappij," er in zou geslaagd zijn om van het bestuur van de Luik-Limburg- sche en Almelo-Salzbergen-spoorwegen voordee- liger voorwaarden te bedingen, en dat nu twee bankiershuizen genegen zouden zijn vier milli- oen gulden aan de maatschappij als leening te verstrekken tegen 6 pCt., onder voorwaarde dat de termijn van terugbetaling der door het gou vernement geleende twee en een half millioen

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 1