i geene uitwerking gehad." officieele berichten. advertentien. NEDERLAND EN ORANJE. l\ II. Uaroii Taels van Amerongen, ieenparige stemmen, de opheffing der belasting op gemaal en geslacht aangenomen. De minis ter van financiën verklaarde op finantieele gron den niet daar tegen te zijn. Voorts heeft de kamer met 166 tegen 150 stemmen besloten tot afschaffing van het dag bladzegel, te beginnen met 1869. Dit is voor waar een schitterend voorbeeld, gegeven aan die landen, die er zich op beroemen in vooruitgang sinds eeuwen her, bovenaan in de rij der Eu- ropeesche staten gestaan te hebben Het is tevens opmerkelijk dat denzelfden dag, waarop dit besluit genomen werd, een der eer ste Pruisische bladen, de Kölnische Zeitung, in jbeslag werd genomen om een bericht, overgeno men uit een Oostenrijksch blad, waarbij tot behoud van de goede verstandhouding tusschen de hoven van Berlijn en Weenen op de ver hanging van den Pruisischen gezant te Weenen aangedrongen werd. Hetgeen dit blad van dien gezant meldde schijnt de reden der inbeslag neming te zijn geweest. De Kölnische Zeitung komt er tegen op, dat berichten en opinies, uit andere bladen overgenomen, haar worden toe gerekend. Alle gezanten van Pruisen in het buiten sland zijn thans voor den Noord-Duitschen Bond geaccrediteerd. Het Kammergericht te Berlijn heeft het vonnis, waarbij de heer Twesten veroordeeld is, vernietigd: de vernietiging betrof echter alleen de straf die uitgesproken was; bij het arrest wer den verzachtende omstandigheden in aanmerking genomen en de beklaagde veroordeeld tot eene boete van 300 thalers, of bij wanbetaling tot een gevangenisstraf van 4 maanden. Engeland. Q-isteren is voor een der politie hoven te Londen eene zaak behandeld, welke eenig opzien gebaard heeft, daar het niets min der betrof dan een beweerden aanslag op het leven van den koning van Pruisen. Eenige da gen geleden namelijk vervoegde zich zekere Victor, een Duitschei*, aan de woning van den Pruisischen gezant aldaar, en beweerde, dat hij de bewijzen in handen had, dat een ander Duit- scher voornemens was, den koning van Pruisen te vermoorden. Hij voegde daarbij dat de moor denaar aangestookt en ondersteund werd door den baron Blome, den gewezen gezant van den koning van Hanover aan dat hof. Het is ech- i ter gebleken, dat het verhaal van Victor niets meer was dan een door hem uitgedacht verzin- jsel, ten einde aan geld te komen, daar hij zich voor zijne mededeelingen liet betalen. Arictor staat thans wegens oplichterij terecht en baron Blome heeft, naar men zegt, een aanklacht van laster tegen hem ingesteld. Spanje. De geruchten van woelingen der Carlisten-partij in Arragon en Catalonië zijn, volgens den Constitutional," ongegrond. Het ia in die beide gewesten volkomen rustig. Het zelfde blad behelst het volgende telegram uit Madrid van jl. Maandag-avond: nDe verdeeld heid tusschen de progressisten en de gematigde liberalen hier te lande blijft zoo groot, dat be zwaarlijk aaneensluiting tusschen die twee par- I tijen te verwachten is. De brief van den maar schalk Espartero, strekkende om eene verzoe- i ning tusschen haar aan te bevelen, heeft nog Hit het ingediende budget blijkt dat de ontvangsten zijn geraamd op nagenoeg 2580 millioen en de uitgaven op circa 2630 millioen realen, makende een deficit van 48 millioen. Het gouvernement vraagt een krediet van 40 millioen voor de kosten eener expeditie naar II de Stille Zuidzee. Voorts verlangt het machti ging tot den verkoop van bosschen. Denemarken. De Landsthing heeft het trac- traat wegens den verkoop van de West-Indische eilanden goedgekeurd, zoodat thans de beide kamers er het zegel aan hebben gehecht. Amerika. Het schijnt dat de moeilijkheden, waarin president Johnson verkeert, voorloo- i pig nog geen einde zullen nemen. Zoo blijkt uit berichten van New-York van den lSden dezer, dat de minister van oorlog, generaal Stan ton, door al zijne ambtgenooten erkend is, maar niet door den president. Het gerucht, dat de minister van financiën de ambtenaren van zijn departement verboden zou hebben in officieele relatie te treden met generaal Stanton, wordt tegengesproken. Op het schip Leibnitz", hetwelk eenigen tijd geleden met landverhuizers uit Hamburg vertrokken en den llden dezer maand te New- York aangekomen is, is gedurende de reis de cholera uitgebroken. Van de 465 aan boord zijnde personen zijn 105 aan die ziekte over leden. Men zegt dat zij zich het eerst vertoond heeft onder de landverhuizers uit Mecklenburg, waar de cholera heerschte, toen het schip uit zeilde. Daar geen geneesheer aan boord was, zijn de lijders door de bemanning verpleegd moeten worden. Te Philadelphia is een groote optocht gehouden, Ier eere van de te Manchester ter dood gebrachte Eenians. Drie lijkwagens trok ken door de stad, gevolgd door p. m. 5000 personen, waarvan een derde gedeelte uit Ee nians bestond, van welke laatsten een 50tal in uniform, met verdekt geweer, achter de rouw koetsen gingen. Vaandels en treurmuziek luis terden verder het geheel op. ACADEMIE. Te Utrecht promoveerde den 29sten dezer tot doctor in de rechten de heer J. E. J. Pliester (van Zevenaar), met stellingen. RECHTSZAKEN. In de correctioneele zitting der Rechtbank te Leiden van Vrijdag 31 Jan. 1868 zijn ver oordeeld J. T. te Woubrugge, wegens mishandeling, tot eene gev. van 8 d. P. B. te Zegwaard, wegens hoon en laster, tot eene gev. van 2 m., eene geldb. van f 8 en eene geldb. van f 25 of subs. gev. van 5 d. HANDEL. OVERZICHT DER WEEK. Koffie. Vast; tot iets hoogere prijzen door de dringende behoeften. Suiker. De stemming blijft zeer stil. Afge daan werden ruim 2500 krjs. Java van boord te ontvangen tot f 1% a fVA onder November 11. Geraffineerd. Met weinig vraag en niet dan tot verlaagde prijzen te plaatsen. Thee. Vast, vooral goede soorten. Rijst. Deze week werden verkocht 6700 balen Tafel aangevoerd per Jason tot f 1554. Specerijen, Afgedaan werden 2100 balen peper tot 16 ft ets. entrepot. Noten on foelie zonder handel. Vruchten. Van de 300 vaten Samos-rozijn werden 160 vaten verkocht a /8 en 85 vaten zwart a f8. Comadre-vijgen met veel vraag en met /"lift betaald. Rcekrap. Met veel handel tot zeer vaste prijzen. Indigo. De handel was klein doch door de nieuwe aanvoeren vermoedelijk spoedig weder levendig; er bestaat goede vraag. S'otassclicn. Onveranderd. Katoen. Deze week zeer gunstig gestemd, met vrij belangrijke omzettingen tot zeer vaste en gedeeltelijk iets hoogere prijzen. Wol. Zonder handel. Tin. Afgedaan: 1200 blokken Banka 52 500 blokken Banca levering veiling f53; 1000 blokken Billiton f 51 ft; 800 blokken Billiton f 51; 1400 blokken Billiton zeilend f 5254. Huiden. Niets omgegaan. Petroleum. Aanhoudend goed gevraagd,doch door eenige speculanten opnieuw lager afgege ven. Men noteert thans Standard White ^20^ a f 20%. Prima White f 20%. Granen. Over het algemeen tot vaste prij zen goed gevraagd, doch door de terughoudend heid der houders met weinig handel. Ook voor Rogge en Boekweit bestond voor den Rijn eenige vraag. Meel. Onveranderd, lste qual. /"24&, f25; 2de qual. [20, f23-, 3de qual. flOÜ, flS. Kei- zersmeel f 30. P. S. Genoemde prijzen zijn echter niet //e n detail", wel //en gros". Oliën. Raapolie cont. f383A, per Mei f 38%, f 39, per Oct. Dec. f 403A. Lijnolie cont. f 38%, per Mei f383A, 39. Patentolie cont. f 43#, per Mei f43%, per Naj. ƒ45#. BURGEMEESTER en WETH OUDERS van LEYDEN, gezien de navolgende adressen, alle behelzende verzoek om vergunning tot het //houden en mesten van een of meer varkens", als van: a. Dirk Bekenes, melkverkooper, in een stal in de Langestraat, geteekend wijk YIII n°. 740; b. Willem Erederik Meijers, koop man, achter zijne woning hoek Groenesteeg en Yestestraat, wijk YII, n°. 232; c. Abraham Werner, broodbakker, in zijne pakhuizen aan de Oude Yest, geteekend wijk VI noa. 572 en 909; en d. Willem van der Zeeuw, warmoe- zier, op de plaats achter zijne woning aan de Uiterstegracht, wijk YII n°.[363; Gelet op art. 224 der Algemeene Policiever- ordening, vastgesteld 24 October 1867 Doen te weten, dat tot het hooren der eige naars en bewoners van de naastbijgelegene en belendende panden, ten opzigte der information //de commodo et incommodo," door Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raadhuis dezer Gemeente, op Maandag den 3den Eebruarij aanst., 's voormiddags te elf uren; zullende de belanghebbenden verpligt zijn, hunne bezwaren tegen die verzoeken op dien tijd in te brengen, terwijl, bij verzuim daarvan, zij gehouden zullen worden zich tegen de inwil liging niet te hebben verzet. Letden, 30 Januarij 1868. De VOORZITTER van den Gemeenteraad van Leyden noodigt bij deze, krachtens art. 7, 2e alin., der Wet van 4 Julij 1850 Staatsblad n°. 37), de inwoners dezer gemeente uit, om zoo zij elders in de directe belastingen zijn aan geslagen, daarvan vóór den vijftienden Februari] e. k., door overlegging der aanslagbilletten ter secretarie dezer gemeente, te doen blijken, ten einde, zoo noodig, hun regt te bewijzen om, bij de jaarlijksche herziening der lijsten van kies- bevoegden, daarop te worden geplaatst. Leyden, 30 Januarij 1868. Men vraagt te Leyden tegen 1 jgfHfe Mei in een klein gezin, aanvan- kelijk tegen een loon van f 60, eene bekwame keukenmeid, niet beneden de 40 jaren. Zij, die bewijzen kunnen overleggen van lange jaren in eene zelfde dienst te hebben doorgebracht, zullen de voorkeur genieten. Brie ven franco onder deletters R. A. bij den boek handelaar C. KOOYKER, Nieuwen Rijn. Door de Kiesvereniging Nederland en Oranje wordt bij de herstemming voor een lid van de Tweede Kamer dor Staten-Generaal, op 4 Fe bruary e. k., aanbevolen de Heer onze afgevaardigde uit de ontbonden Kamer. Namens de Kiesvereeniging voornoemd A. TIELEMAN, Voorzitter. A. J. RIJSHOUWER, L. Secretars.

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 3