knoopt, welke echter met opzicht tot de even- tueele sluiting tot een spoedig einde zullen worden gebracht door een wetsontwerp, dat nog in deze zitting van den landdag zal worden in gediend. Oostenrijk. De //Wiener Abendpost" deelt den tekst mede van eene circulaire, door den minister van binneiilandsche zaken gericht aan de stedehouders der Cis-Leittiaansche kroonlan den. Daarin geeft de minister te kennen, dat gelijk voortaan alle staatsambtenaren verplicht zijn tot het afleggen van den eed ter stipte nakoming van de bepalingen der constitutie, ook de reeds in functie zijnde ambtenaren den eed behooren af te leggen in den vorm eener daarmede gelijk staande verklaring. Daartoe moet echter niemand gedwongen worden. Het betreft hier niet bloot eene formaliteit, maar eene daad van hoog staatkundig gewicht. De minister ver langt - buitendien stipte nauwgezetheid, snelle afdoening van zaken, afschaffing van formali teiten, voortdurende bereidwilligheid in den omgang met de bevolking, belanglooze onpar tijdigheid en het bewaren der achting voor zich zei ven door een onberispelijk gedrag. Alsdan zullen de ambtenaren de werkzaamste versprei ders zijn van het constitutionalisme. In de volgende week zullen de beraad slagingen der commissie, onder voorzitterschap van den minister van oorlog, over de reorga nisatie des legers beginnen. De keizer heeft bevolen, dat omtrent de jongste ongeregeldheden te Praag een streng onderzoek worde ingesteld. Voor weinige dagen, zal men zich herinneren, werden den minister Herbst, door eenige Czechische studenten zeer luidruchtige demonstratiën gebracht. Uit Pesth meldt men, dat de koepel der Leopoldstadsche Basilica met een vervaarlijk gedruisch is ingestort. Voor vier weken had eene commissie van deskundigen den koepel onderzocht en rapport uitgebracht, dat geen gevaar voorhanden was. Het gebouw waaraan men meer dan een kwart millioen ten koste gelegd en jaren lang gearbeid heeft, is nu een puinhoop. Peankruk. De rechtbank heeft uitspraak gedaan in de beide zaken van kapitein Périn tegen den Courrier Framjais" en den heer Léon Mirès. In de eerste zaak is de heer Lepage ver oordeeld tot 1000 franken boete, de heer Mirès tot twee maanden gevangenisstraf en 600 fran ken boete en de heer Dubuisson tot 300 fran ken boete. In de tweede zaak is de heer Vermorel bij verstek veroordeeld tot twee maanden gevange nis en duizend franken boete, en de heer Mirès tot eene maand gevangenis en duizend franken boete. De keizer heeft nog niet afgezien van den wensch, dat de aartsbisschop van Parijs in het aanstaande consistorie tot kardinaal worde ver heven. Ofschoon die prelaat reeds van de lijst der candidaten geschrapt was, heeft de heer De Sartiges verkregen, dat de formule van de ver klaring, die men Mgr. Derboy heeft willen doen afleggen, minder kwetsend voor diens gevoel is gemaakt. Aldus gewijzigd, is de verklaring opnieuw naar Parijs opgezonden, en men ver wacht thans, dat de aartsbisschop die zal onder teekenen en den kardinaalshoed zal ontvangen. In 28 steden van Frankrijk wordt thans openbaar onderwijs voor meisjes in de vakkeu van middelbaar onderwijs gegeven, naar het plan van den minister Duruy; in vijftien andere zal dat onderwijs eerstdaags beginnen. Alzoo, zegt een officieel blad, is nu het middelbaar onder wijs voor meisjes in Frankrijk gesticht, trots alle tegenkanting en miskenning. Het nieuwe drama van Emile Augier, Paul Forestier", is met veel succes te Parijs opgevoerd. Het wordt door velen hooger gesteld dan al zijn vroegere producten. Italië. Het ministerie schijnt er geheel van doordrongen te zijn, dat het tegenwoordig op handelen aankomt en dat zelfs alle politieke debatten vermeden moeten worden opdat regee ring en volksvertegenwoordiging zich uitsluitend kunïïen wijden aan verbetering van den treu- rigen finantieelen toestand des lands. Geene kamerontbinding, geen beroep op de kiezers, geene politieke agitatiën, zoolang het krediet der natie niet vaster staat en de dreigende gevaren niet zijn afgeweerdDit antwoordde de minister Menabrea gisteren aan den heer Meltana, die voorstelde, dat de regeering door middel van algemeene verkiezingen een beroep op de natie zou doen. Hij noodigde tevens de kamer uit tot de oplossing van moeilijke vraag stukken, die haar zullen worden voorgelegd, om het gelieele herstel van een geregelden staat van zaken ten aanzien der financiën te verze keren; later zou de kamer gelegenheid hebben om zich te verklaren ten aanzien van politieke quaestiën. Het ontwerp tot regeling van den provisioneelen dienst is daarna met 203 tegen 111 stemmen aangenomen. De zorgen van verschillenden aard, die de Ita- liaansche regeering en ook het hof van Florence tegenwoordig drukken, nemen echter niet weg, dat men zich daar ook bezig houdt met te huwen en ten huwelijk uit te geven. Ten minste de Gazetta" verzekert, dat eergisteren te Turin het formeel aanzoek is gedaan tot een huwelijk tusachen prinses Margaretba, dochter van den hertog van Genua, en prins Humbert. Rome. Het dagblad van Rome deelt in zijn nommer van den 28sten dezer het volgende mede Duitschland sluit zich aan bij de catholieke demonstratiën van andere volken in de levens- quaestie der onafhankelijkheid van den paus. Dit blijkt yit het adres der Pruisische Catholie- ken aan koning Wilhelm, uit de besluiten der universiteit te Munster, uit de inzamelingen ten gunste van den paus en uit het adres te Mun- chen aan den koning van Beieren. Over deze geestdrift is de paus getroffen zij is hem eene troost tegenover de heiligschennis (van dwaze en ondankbare zonen der kerk. Hij dankt God voor de aaneensluiting der getrouwe geloovigen, en zegent alle deelnemers aan deze demonstra tiën." Het staat den H. Vader natuurlijk vol komen vrij, zich te verheugen over de sympa thie, die zijn persoon en zijn wereldlijk gezag bij welke natie dan ook, vinden. Maar de Ro- meinsche lezers van het Giornale, die weinig van de geographische, staatkundige en godsdien stige gesteldheid van Duitschland afweten, zul len zich op die wijze toch licht eene overdreven voorstelling van Duitschlands pausgezindheid maken. Rusland. Sprak het Journal de St.-Peters- bourg voor eenigen tijd over onrustbareude krijgstoerustingen van Frankrijk en Engeland, nu kunnen de Fransche en Engelsche bladen hun revanche nemen. Het schijnt ten minste, dat alle oorlogschepen van Rusland, die in goeden staat zijn, tegenwoordig uitgerust worden voor eene buitenlandsche expeditie. Voor het oogen- blik wordt echter eene zeer onschuldige bestem ming gegeven aan al die toebereidselen. Men zegt ten minste, dat de grootvorst Konstantijn met het eskader een bezoek zal brengen aan zijne dochter, de koningin van Griekenland. Maar hoe kan Rusland in alle onschuld zijne oorlogschepen uitzenden in de richting van Turkije en Candia? Ieder weet trouwens, dat de meeste intieme en huiselijke gevoelens van vorstelijke personen bijna altijd aan den binnenkant de eene of andere politieke bedoe ling vertoonen. Het zal dus niemand verwonderen, als ook de vaderlijke toegenegenheid van grootvorst Konstantijn aan dit euvel mank gaat. Amerika. Eenige Amerikaansche bladen be vatten beschouwingen over den treurigen toe stand van sommige gewesten der Vereenigde Staten. Zooals door den New York Herald mede gedeeld wordt, zijn in de zuidelijke staten ruim drie millioen inwoners door den honger tot het uiterste gebracht, terwijl in het noorden meer dan driemaal honderdduizend werklieden geen arbeid kunnen vinden. In het zuiden, dat zich van zijne geleden nederlagen niet heeft kunnen herstellen, en onder -het juk der ultra-radicalen zucht, heeft de nood het hoogste toppunt be reikt. In den staat Mississippi zijn meer dan 100,000 negers zonder werk, die nu het land afloopen, en alles, wat hun voor de hand komt, roovenzelfs is in sommige streken geen levend stuk vee meer voorhanden. In Virginié, onge- vcer 400 mijlen van dezen staat gelegen, vindt hetzelfde plaats; over het bezit van een stuk brood of een handvol mais wordt dikwijls de heftigste strijd gevoerd. In de zuidelijke staten is de haat, door radicalen van het noorden tus- schen negers en blanken aangestookt, reeds tot onraenschelijkheden overgeslagen, welke door een voortdurenden strijd om de noodzakelijkste levens behoeften nog verergerd worden. De kleurlic gen, die niet willen werken of geen werk kun nen bekomen, nemen hunne toevlucht tot roof en plundering, waarbij zij op den tegenstand der blanken stuiten, die hun have en goed met de wapenen verdedigen. Het is onbetwistbaar, zegt de correspondent van een der Amerikaansche bladen, dat de kleur lingen tegenwoordig een veel treuriger lot heb ben dan vroeger, toen het stelsel der slavernij nog in zwang was. In de meeste gewesten zwer ven benden gewapende negers door de bosschen, die bij dag jagen en des nachts op roof en plundering uitgaan. De blanken hebben hun laatsten voorraad uitgeput, en de hongersnood nadert met rassche schreden. Aan de spoorweg stations ziet men zwermen negers, die elkander al vechtende de brokstukken betwisten, welke de reizigers, die uit het noorden komen, buiteD de portieren werpen. Sommige bladen zijn van gevoelen dat het congres in dezen nood voor zien en eene som van 30 millioen dollars moet toestaananderen willen het goud verkoopen dat in de schatkist voorhanden is, en het zuiden te hulp komen. Wat echter het congres doen zal is zeer onzeker, en men is zelfs niet onge neigd te gelooven dat het niet aan een der voorstellen om het zuiden te ondersteunen, zijne goedkeuring zal schenken, en alleen zal toestaan dat generaal Howard de beschikking erlangt over 8 millioen dollars, welke nog in het bezit zijn van een fonds tot ondersteuning van de vrijgeraaakten. In het noorden is de toestand niet veel be ter. Dagelijks deelen de bladen der groote steden mede, dat hier of daar personen van honger en gebrek zijn omgekomen. De ellende der wer kende klasse is onbeschrijfelijk. De arbeidsloo- nen zijn verminderd, sommige werkzaamheden staan geheel stil, tprwijl de prijs der levensmid delen voortdurend stijgt. Alleen te New-York zijn meer dan 50,000 mannen en 12- a 15,000 vrouwen zonder werk. De straten, de kaden zijn met een leger van lieden bedekt, die elkander den geringsten arbeid, welke aangeboden wordt, betwisten. Een goudsmid, die een leerling zocht, ontving op eene aanvraag hiertoe ruim 600 brie ven. Yan de 4000 juweliers zijn 1500, van 900 graveurs 200, van de 8000 sigarenmakers slechts 4000 aan den arbeid. Te Philadelphia en meer andere groote steden is de toestand niet beter. TOONEELNIEUWS. De Leidsche Schouwburg zou men bijkans een wonder der wereld kunnen noemen. Hij heeft het groote geheim gevonden, om binnen zijne beperkte ruimte alle mogelijke Parijsche theaters te vereenigen. De bezoeken van de //Italiens" zoowel als van de //Variétés" van de //Comédie Fra^aise" zoowel als van het //Palais- Royal" kunnen daar naast elkander plaats nemen, zonder zich gedépayseerd te gevoelen. En grooter wonder! het Leidsche publiek ver tegenwoordigt de habitué's van al die Muzen tempels te zamen.

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 2